Munkajogi kérdések.


vm01 # 2018.05.11. 05:59

Bocs, hogy jogász végzettség nélkül merészeltem kérdezni. Akkor a tényleges kérdés: ha 1998. január 16-tól 2000. február 29-ig önkormányzatnál dolgoztam közalkalmazottként, az BM jogviszonynak számít-e, vagy nem. Ha nem számít annak, nincs is miről beszélni. Ha viszont annak számít, akkor idén már több, mint húsz éve lennék BM alkalmazott, és ez - ha nem is sok -, de valamennyi pénzzel járó jubileum.
2000. március 1-jétől folyamatosan BM alkalmazásban dolgozom.
(Még kiegészítőként: volt munkáltatóm szerint annak számít, jelenlegi szerint nem.)

nonolet # 2018.05.11. 06:17

"Az önkormányzatok soha nem tartoztak egyik minisztériumhoz sem."

Tehát nem BM alkalmazott voltál.

vm01 # 2018.05.11. 06:23

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.11. 07:54

A "BM-alkalmazott" az valami külön kategória? Van rá speciális törvény?

(Elsőre sem az volt a bajom, hogy nem vagy jogász. Hanem az, hogy segítséget kérsz, de közben titkolózol, ködösítesz. Mintha elmennél az orvoshoz, de nem mondanád meg egyenesen, mid fáj.)

spulika # 2018.05.11. 09:37

Tisztelt Kovács Ügyvéd Úr!
Köszönöm a választ. Akkor is jogos a "közös megállapodás" amikor azt visszamenőleg dátumozták, amikor még "kórházi állományban volt a fiam? Igaz, hogy aláírta április 12.-én a mnkaképességének 1. napján, de márc. 31.-i "megállapodást.?
Üdvözlettel Hné

oligaliga # 2018.05.11. 09:50

KBS

Gyanítom, hogy a kérdés a következő akar lenni:

1998-2000 között közalkalmazotti jogviszonyban dolgozott önkormányzatnál.

2000 óta köztisztviselőként dolgozik a BM-ben (meg aminek időnként átnevezték).

A Kttv. hatályba lépésével köztisztviselőből közszolgálati tisztviselővé vált.

Számít-e a belső szabályok szerinti jutalom számításánál az önkormányzatnál, közalkalmazotti jogviszonyban töltött idő?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.11. 12:30

A Kttv. 150. § szerinti jutalomról beszélünk? Ott nyilvánvalóan be kell számítani a korábban a Kjt. hatálya alá tartozó munkakörben töltött időt. [Kttv. 150. § (3) b)]

(Meg a hivatásos szolgálati, tiszti és altiszti katonai szolgálati jogviszony időtartamát, továbbá a bíróságnál és ügyészségnél szolgálati viszonyban, munkaviszonyban, valamint a hivatásos nevelőszülői jogviszonyban és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban, a Kttv., a Ktv., Ktjv., illetőleg a Kjt. hatálya alá tartozó szervnél ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyban és az állami vezetői szolgálati jogviszonyban töltött időt.)

oligaliga # 2018.05.11. 13:14

Szerintem nem, mert arra leghamarabb 25 év után lenne jogosult. A kérdező a 20 évet akarja igazolni, valószínűleg törzsgárda jutalomhoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.11. 17:40

Jaaaa... Arról szerintem nem jogszabály rendelkezik.

oligaliga # 2018.05.11. 18:58

Hát ez az.

cobefal # 2018.05.11. 19:10

El kell fogadnom a munkáltató anyagi gondjait csonka fizetésre indokként?

Nekem, a munkavállalónak el kell fogadnom a munkáltató (állítólagos ) anyagi gondjait a csonka fizetésre indokként?

Ha én jogosult lennék nettó 160.000 fizetésre de jön nekem 90.000 utalás és a munkáltató azt mondja anyagi gondjai vannak és ennyit tud adni-nekem ezt el kell fogadni mint magyarázat?
Hogy ennyit tud adni? És a szerződés? És a ledolgozott teljes munkaidős hónap?
Mi az hogy ennyit tud adni? És ez elég indoknak?

És akkor én még „jól jártam“ mert kaptam valamennyit van olyan ember itt aki meg semmit se kapott.

Mi a helyzet elvárható reakció ilyenkor?
Mit teygek hétfőn? Ma jött meg a pénzem, ennyi jött 90E 160E helyett és közölték ennyi van nem is lesz több, örüljek ennek is jövő hónapban még ennyi se lesz.

Hogy menjek be mit tegyek hétfőn?

nonolet # 2018.05.12. 00:49

Nem kell elfogadni, miért kéne?!
Persze a nincs nagyúr!

- -

Követeld, ami jár.
Ha kell írásban, határidővel.

Aztán hajtsd be jogi úton, ha másként nem megy.
... és ha még van miből behajtani.

Edith40 # 2018.05.12. 12:17

Kedves Fórumozók! Munkavállalói felmondáskor,ha a felmondási időbe fizetett ünnep is esik,akkor a fiz.ünnep vagy fizetett egyéb távollét jár az ünnepre?Köszönöm!

Edith40 # 2018.05.12. 12:22

az előző kérdés kiegészítve,: mit kell írni a jelenlétire: ünnepet vagy egyéb távollétet?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.12. 15:53

Tessék?

andica92 # 2018.05.13. 06:54

Üdv mindenkinek!
A kérdésem az alábbi lenne:
Szeptemberben lesz a kisfiam 2 éves, viszont úgy hallottam a GYED juttatást kitolták a gyermek 3 éves koráig (nem tudom mennyire igaz). Na már most, ha teszem azt ez igaz lenne, és teherbe esnék és születne még egy kisgyermekem mielőtt a kisfiam betölti a 3. életévét,

  1. Jogosult -e a munkavállalóm engem kirúgni?
  2. A GYED-et ugyanúgy kapnám a 2. gyermek után is?

Köszönettel: Andrea

puma43 # 2018.05.13. 08:34

Üdv mindenkinek!
Kérdésem összetett..
A párom elment dolgozni egy céghez.Szerződésben 8 órás munkaidő szerepel.3 műszakban keresett x összeget.Át tették 4 műszakba(12 óra nappal 3 napig,3 nap pihenő,12 éjjel 3 nap pihenő)Azt igérték szóban,hogy több lesz a fizu. Hát annyit kapott,mint a 2 műszakos,túlóra nélkül.A hétvégére ő 12 óra munkára kap y összeget,még aki bemegy 8 órára(nem 4 műszakos!) az kap y+Z összeget.Vagyis többet,mint ő..A főnöke azzal védekezik,hogy milyen jó neki otthon lenni 3 napot..Ő szólt,hogy a 3 napot neki nem értékeli a befizetésre váró csekk,ő pénzt keresni jött,nem itthon lenni..Megteheti egy német cég,hogy 8 órás szerződéssel,kevesebb bérért 12-ben dolgoztat??Illetve mit lehet tenni?Mert szerintem ezek a +4 órák túlórának felelnek meg a 8 órás szerződés alapján.. Valaki adna egy jó tanácsot,mert szeretnék lépni,de nem hülyeséget...

nonolet # 2018.05.13. 10:48
nonolet # 2018.05.13. 10:48

A kulcsszó: munkaidő keret

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.13. 11:37

Mert szerintem ezek a +4 órák túlórának felelnek meg a 8 órás szerződés alapján..
Szerinted. (Mi az, hogy "8 órás szerződés"? Nemigen szoktak a munkaszerződésben munkaidőbeosztást rögzíteni. Ne tévesszen meg, ha esetleg beleírták, hogy "munkaidő: napi 8, heti 40 óra". Az nem azt jelenti.)

puma43 # 2018.05.13. 12:10

Értem. Ezek szerint jogos,hogy 12 órával kevesebbet keres,mint 8 órában..Akkor holnap felmondás...Mivel 4 műszakos beosztással kevesebb a bére,mint 3 műszakossal. Nincs hétvégi pótlék,nincs semmi,amivel tudják tolerálni a hétvégi téávollétet.. Csak vicc,hogy a 3 műszakos többet keres heti 40 órával (napi 8 órás beosztással),mint ő napi 12 órás beosztással..Meg ő nem is túlórázhat.. Fasza törvény.. Akkor holnap leszámolás... Köszönöm a választ!!

puma43 # 2018.05.13. 12:15

26. A munkáltató írásbeli tájékoztatási kötelezettsége

46. § (1) A munkáltató legkésőbb a munkaviszony kezdetétől számított tizenöt napon belül írásban tájékoztatja a munkavállalót

  1. a napi munkaidőről,

Mostn ezt nem értem.. Szerződésben napi 8 óra szerepel...Írásban ez van.. Vagy én vagyok a hülye???

nonolet # 2018.05.13. 15:06

Igen te vagy...

Mint már írtam: munkaidő keret

De olvasva téged, hát nem biztos, hogy megérted.
Mert ahhoz ezért kell legalább 3 osztály az általánosból.
Mivel 3.-ban elvárás csak az ilyen szintű értő olvasás.

nonolet # 2018.05.13. 15:08

"a napi munkaidőről,"

Igen: ami napi 8 heti 40 óra alapban.

De egészen MÁS dolog a munkarend avagy a munkaidő beosztás.

Te vajon lenni ukrán migráncs,
hogy
ennyire nem érteni jól a magyar?!

szandibell # 2018.05.13. 17:52

Kedves Mindenki!

Immáron 8 éve dolgozom vendéglátásban egy vidéki megyeszékhelyen. Tudom, hogy ez az ágazat nem éppen a korrektségéről és a tisztességes bejelentésekről híres, mégis most először bizonytalanodtam el a munkáltatómmal kapcsolatban.

A történetem (nem röviden, de lényegre törően):

2017. 09.28.-án álltam munkába egy étterem bartendereként határozatlan idejű munkaszerződéssel, viszont a jelen Üzletvezető januári szerződtetése után több probléma is felmerült. Megkérdőjeleztem a szavahihetőségét és a személyzettel való bánásmódot, a végtelen túlórákat. Erre válaszul február elsején a fizetésem mellé megkaptam, hogy szeretnének tőlem megválni. Mivel vidéken a téli hónapokban meglehetősen nehéz új állást - és személyzetet - találni, a Tulajdonos megkért, hogy maradjak és mivel féltettem a megélhetésemet, bele is mentem.
Az Üzletvezető viszont továbbra is rabszolgaként kezelte a személyzetet, a Tulajdonoshoz rendszeresen fals információkat juttatott el a személyzet munkaidejével kapcsolatban, világossá vált, hogy egy ember két, de akár három másik személy munkáját végzi.
Május hónapra egyedül maradtam a pultban, másfél hónapon át minden héten túlóráztam, amelynek bérét soha nem kaptam meg, viszont az Üzletvezető a Tulajdonosnak sorra azt jelentette, hogy minden túlóra maradéktalanul ki van fizetve.
Május elején viszont annyira elmérgesedett a viszony köztem és az Üzletvezető között, hogy szóban jeleztem felé aggályaimat, valamit azt, hogy ha továbbra sem veszünk fel új embert, akkor szeretnék fizetésemelést kérni. Erre válaszul május 10.-én, természetesen szervizidő után a kezembe nyomott egy, a nevemben írt, aznapi keltezésű azonnali hatályú munkavállalói felmondást, majd megfenyegetett, hogy amennyiben nem írom alá, azonnali hatályú munkáltatói felmondás is lehet belőle, melyben indoklásként ápolatlanságot, folyamatos késést és egyéb, természetesen valótlan állítást kívánt felsorolni.
Belementem, aláírtam és ma délután ellenőrizni kívántam az Ügyfélkapun keresztül, hogy mely napon történt meg a kijelentkeztetésem. Legnagyobb meglepetésemre február 9. állt a munkaviszony végét jelző dátumnál, tehát majdnem 3 hónapja csak lógok a levegőben...azóta csak két bérkifizetési igazolást kaptam. Az egyik február 28.-i keltezésű, 7 ledolgozott munkanapot említ, a másik március 31.-én kelt, ott már normalizálódott a munkanapok száma.

A kérdésem az, hogy lehetséges-e rendszerhiba a viszony lekérdezésénél, vagy valóban előfordulhat, hogy feketén dolgoztam és hamis bérkifizetést írtam alá március hónapra?
Ha a félelmem beigazolódik és feketén dolgoztam, mit tehetek? A holnapi nap folyamán mennék a "hivatalos" kilépőmért, érdemes említenem ezt az észrevételt, vagy eleve válasszam a jogi utat?

Köszönöm szépen Mindenkinek, aki vette a fáradságot a történet végigolvasására és esetleges megválaszolására!

Üdv.:
Alexandra