Munkajogi kérdések.


erikx # 2018.05.22. 18:15

A kérdesem az hogy ha a m.kölcsönző(alvállakozó) cég a vele leszerződőtt vállalat (fővállalkozó)által kiirt szabadságok pl. hosszúhétvége szombati ledolgozás miatt kiirt szabadságot nem fizeti ki valamint nem 10.-dik én utal!Ez miatt lehet azonnali felmondás 30 napos felmondási idő nélkül!

gaböce # 2018.05.22. 19:16

Drb. József koszonom

denise19 # 2018.05.24. 10:49

Üdvözlöm!A céget ahol több mint tíz évig középvezető voltam megvásárolta egy cégcsoport.A cég felső és közép vezetőit az első pár hónapban "lecserélték".Mivel velem nem történt semmi így bízva a további együttműködésben nem kerestem új álláslehetőséget.2017.októberében teljesen váratlanul "közös megegyezéssel" felmondtak.Azért írom így mert a jogász közölte ha ezt nem fogadom el akkor kapok postán egy más típusú "lehetőséget".A dokumentáció tartalma korrekt volt 9 havi távolléti díjat állapított meg.Viszont teljesen váratlanul ért és azonnali volt.Így munkanélkülin voltam de a korom miatt nem sikerült elhelyezkednem a 3 hónap alatt.Most már fél éve ugyan ez a helyzet.Mivel a Hr kollega a kiléptető pappírra "átszervezést" írt indokként,és már másnap ott ült a helyemen az új vezető kérdésem az hogy így utólag lehet még kártérítési igényem a cég felé?Hiszen szó szerint órák alatt kiraktak az utcára -ez se volt jó érzés-és azóta se tudok elhelyezkedni.Az elhelyezkedési problémát még az is fokozza hogy adott tulajdonosoknak szinte minden hasonló tevékenységet folytató cégben üzletrésze van és ezek a cégek nem alkalmazhatják egymás dolgozóit.

nonolet # 2018.05.24. 10:55

KÖZÖS MEGEGYEZÉS!!!!
Ezek után mégis mit akarsz?!

Ráadásul korrektem kifizettek!!!!

- -

Munka pedig van DÖGIVEL!!!!!!!

Te nem nem találsz munkát,
hanem
nem vállalod el azt, ami éppen lenne.

Azaz válogatsz...

denise19 # 2018.05.24. 15:35

Kedves nonolet :-)Igazán köszönöm építő szándékú válaszát.Nem tudom mivel foglalkozik és mi az amit tanult idáig,javaslom váltson pályát és menjen útépítőnek,vagy esetleg feketemosogatónak mivel ez a szakterület éppen emberhiánnyal küzd... :-)Úgy gondolom ha valakit kényszer helyzetbe hoznak amit fenyegetéssel fogadtatnak el az már alapjáraton nem korrekt...és miért ne fogadtam volna el a pénzt maguktól adták, és tisztességes közös megegyezés esetében jár.De ez nem azt jelenti hogy jogszerűnek tartom előzetes értesítés nélkül a munkavállaló orra alá dugni egy "közös megegyezést" és felmondási idő nélkül kipakolni az utcára.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.24. 15:41

Tolj le engem is, de aláírtad, nem?

ObudaFan # 2018.05.24. 15:53

A bírói gyakorlat szerint a felmondással való fenyegetés nem jogellenes fenyegetés.

berge2007 # 2018.05.25. 09:48

Üdvözlöm Önöket! Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdésben. Én egyéni vállalkozóként Testápolási cikk gyártásával foglalkozom, viszont nincs meg hozzá a megfelelő végzettségem ezért alkalmaznom kell egy kozmetikai termékgyártó vagy vegyipari technikusi szakképesítéssel rendelkező személyt. Természetesen ez egyértelmű volt számomra, így a könyvelőm javaslatára megbízással kezdtem el foglalkoztatni a segítségemet. Viszont a járási hivatalból érkező ellenőrző személy, kijelentette ez törvényellenes, így most fel kell vennem napi 8, 6 vagy minimum 4 órába határozatlan időre! Különben visszavonja az engedélyemet. Persze kis vállalkozásként kevés megrendelésekkel, ami jelenleg van nem tudnék kifizetni a dolgozóm után 82.000 Ft +42 % járulékot havonta. Főleg azért bosszant ez a dolog, hiszen a gyártás heti egyszer történik, így nekem elegendő lenne ha csak és kizárólag heti 5 órában foglalkoztathatnám. (de mint tudjuk ezt nem fogadják el!) Esetleg valakinek van valami ötlete, megoldása más opcióra, hogy gazdaságosabban jöjjek ki?

wers # 2018.05.25. 10:33

Pontososan mivel indokolja? Le is írta?
Csak ezt az egy tevékenységet jelentetted be?

wers # 2018.05.25. 10:48

16. § (1) * Az egyéni vállalkozó köteles személyesen közreműködni a tevékenység folytatásában, azzal, hogy közreműködőként alkalmazottat foglalkoztathat.

(2) * Képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó csak akkor folytathat, ha a jogszabályokban meghatározott képesítési követelményeknek megfelel. Jogszabály - ide nem értve az önkormányzati rendeletet - eltérő rendelkezése hiányában képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó akkor is folytathat, ha a képesítési követelményeknek maga nem felel meg, de az adott tevékenység folytatásában személyesen közreműködő, általa határozatlan időre foglalkoztatott személyek között van olyan, aki az előírt képesítéssel rendelkezik. A képesítési követelményeknek a tevékenység folytatása során folyamatosan meg kell felelni.

Nem tudom, szerintetek hol van ebben, hogy munkaviszony?

Egyébként van egyszerűsített foglalkoztatás is. Lehet azzal indokolni, hogy ezt a tevékenységet heti egy napon végzed. Lényeg, hogy amikor ezt a tevékenységet végzed neki is közre kell működnie.

berge2007 # 2018.05.25. 13:03

Kedves wers!

Köszönöm a gyors és hasznos válaszodat. Valóban ebből a törvényből nem derül ki a munkaviszony meghatározása, ennyivel bármilyen forma lehetne..

Ellenőrző hölgy először írt egy e-mailt az alábbi kéréssel kapcsolatban: "Egyéni vállalkozásának törvényes működésének ellenőrzése ügyében kérem, hogy egyéni vállalkozói iratanyagából hiányzó alábbi dokumentumokat szíveskedjen (15 napon belül) email címemre megküldeni:

  • kozmetikai termékgyártó vagy vegyipari technikusi szakképesítése," (itt például nem is emlékezett, hogy nem nekem van ilyen képesítésem hanem az alkalmazottamnak, ezért hívtam fel és próbáltam átbeszélni vele az előbbiekben felvázolt szituációt.)

"- kereskedelmi tevékenységei esetében a székhelye ill. a piac helye szerinti Önkormányzat Kereskedelmi Hatóságának igazolását, hogy bejelentette tevékenységeinek végzését, a 478901-es tevékenység esetében kereskedelmi szakképesítés is szükséges.
/Abban az esetben ha saját maga által gyártott kozmetikai termékek árusításáról van szó nem kell kereskedelmi szakmakódokat feltüntetni az egyéni vállalkozásában!, -hisz Ön azért gyárt, hogy azt el adja. (termelői önköltség+ nyereség), ha másnak a termékét is árusítja akkor már valóban kereskedelemről (árbevétel- eladott áruk beszerzési értéke= árrés) beszélünk, tehát bejelentés és kereskedelmi szakképesítés szükséges/" -(ezzel nincs probléma, mivel közgazdász szakképesítésem van, csak vegyészeti nincs)

Ezután én felhívtam, hogy egyeztessek vele telefonon és indokolás nélkül (nem írásban) közölte ez törvénytelen és akár vissza is vonhatná az engedélyemet, ha ezen rögtön nem változtatok!!

Éppen ezért félek neki írni e-mailt, mert ha visszamenőleg leellenőrzi, most 1 hónapja megbízásos szerződésem volt az alkalmazottal, korábban pedig évekig heti 5 órában volt bejelentve amennyi időt ténylegesen gyártottunk. Gondolom ha van valami szabályzata erre is akár meg is büntethet, ezért is? Vagy nem, ha már azt mondta törvénytelen!?

Második kérdésedre a válasz, nem csak ez az egy tevékenységem van, hanem még egy a Csomagküldő, internetes kiskereskedelem is. (ide viszont van képesítésem)

Várom a további véleményt és ötletet, hálás köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.25. 13:30

A "foglalkoztatás" munkaviszonyt jelent. De az valóban nincs benne a normaszövegben, hogy teljes munkaidősnek kell lennie annak a foglalkoztatottnak.

Megint más kérdés, hogy természetesen az adott tevékenységet csak akkor gyakorolhatja a vállalkozás, ha a megfelelő végzettségű munkavállaló épp dolgozik.
A példa kedvéért: ha mondjuk, atomhasítással (is) foglalkozik a vállalkozás, akkor csak abban az időben hasíthat atomot, amikor az atomhasításra képesített munkavállaló a beosztása szerint épp munkát végez. (Megrendelést az atomhasításra nyilván máskor is fel lehet venni.)

nonolet # 2018.05.25. 17:14

" a gyártás heti egyszer történik, így nekem elegendő lenne ha csak és kizárólag heti 5 órában foglalkoztathatnám."

"vagy minimum 4 órába"

Kérdezed meg tőle, hogy:
Miért pont napi 4 óra lesz a jó és elég szerinte ?!
Miért nem pl. a napi 1 óra...?

-

Vedd fel arra a heti 5 órára.

- -

Vagy szerezd meg a képesítést, ami minimum kell...

nemeo # 2018.05.25. 18:27

Üdv!
Hónapok óta harcban állunk a munkáltatónkkal, mert nem vagyunk hajlandóak aláírni, hogy lemondunk a kötelező fizetés emelésről. Megpróbált szerződést módosítani, új munkaköri leírást csinált aminek a második fele szintén szerződés módosítás volt, stb. Mivel nem írtunk alá semmit, ezért a nyári üzemleállás alatt berendel minket dolgozni. Nyáron nem tud munkát adni a munkakörünkben.
Kérdésem a következő:1. kiírta a komplett éves szabadságomat (azt is amivel én rendelkezem, ezt nyilván nem teheti meg)július végéig. Megteheti? Nem írtam alá, nem is kérte, emailben küldte a közvetlen főnökömnek. 2. a nyári üzemleállás idejére utasította a főnökömet, hogy 10-18-ig írjon ki minden napra amikor nincs szabim. Ez nem az a beosztás, ami szerint dolgozunk, direkt úgy írta, hogy ne a megszokott legyen, elveszi ezzel az egész napunkat. Megteheti, vagy lehet rá jogorvoslatot kérni? 3. Ha bemegyek, és olyan munkát akar adni, amire van munkakör, illetve csak egész nap oda-vissza akar valamit pakoltatni, azt megteheti-e, vagy nem? Ez egy színház. Ha évad közben az elvett szabadnapjaimat nem 200 százalékban fizette ki, azt kivehetem-e szabadnapként? Ha nem voltak meg egész évben a kötelező szombat-vasárnapra eső szabadnapjaim, kérhetek-e plusz szabadnapot miatta? Köszönöm szépen a válaszokat!

nonolet # 2018.05.25. 18:39

Ezek zömét megteheti...

Kisfiatal # 2018.05.28. 10:23

Tisztelt Ügyvéd "urak"! (itt az urak szvsz túlzás..)

E fórum azért lenne, hogy tanácstalan(nem hülye, csak nem ismerik a jogot..) embereknek, ha nem is konkrét segítséget, de iránymutatást adjanak. Nos, ez sok esetben nem történik meg, csak a fitymáló, a paragrafusok betűibe (ami nem egyszer lehet logikátlan, inkorrekt is!) kapaszkodva ledorongolják, minden hülyének elhordják a másikat.. Nem tudom, az irodában az ügyfelekkel is ezt teszik-e, de kétlem.. :) Nem kell annyira elszállva lenni maguktól, mert ez nem "tudomány", hanem egy ember alkotta blabla.. Aminek értelmesebb ember kutakodva a paragrafusok közt magától is utánajárhat nem egy esetben(google is a barátunk..), én is ezt tettem a konkrét esetemben. Anno amikor ingatlant vettem, akkor is majdnem jobban képbe voltam mint a fiatal ügyvéd.. Mert agyonolvastam a témát. Szóval nem kell ez a nagy arc.. Ha meg az a bajuk hogy ingyen minek adjanak tanácsot, akkor kérdem én, mi a lónak a szőrős micsodájáért van ez a fórum?? Akkor nem kell működtetni és kész..

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.28. 11:17

A jegyzőkönyv kedvéért: a konkrét kérdésedre 16 percen belül kaptál egy kimerítő, korrekt választ.

Kisfiatal # 2018.05.28. 11:32

Egy részére..

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.28. 11:45

Arra, amire lehetett. A másik nem kérdés volt, hanem spekulálás, "ha én így, akkor a munkáltató úgy; ha viszont ő úgy, akkor én amúgy, és különben is, hány éves kapitány".

Kisfiatal # 2018.05.28. 11:55

Tehát nem vagytok tisztában azzal hogy:

  • mi az üzemorvos hatásköre, mit tehet meg, illetve van lehetőség másodfodkú eljárást kérni, és ennek mi a menete
  • a másodfokú eljárás eredménye kötelező érvényű-e az üzemorvosra, vagy továbbra is megteheti, hogy ugyan az EÜ kategóriámat nem érvényteleníti, de annál a cégnél ő nem enged vezetni

Ilyen apróságok, ami kb az egész kérdés lényege lett volna. A felmondás, másik munkakör csak mellékszál volt..

Kisfiatal # 2018.05.28. 12:05

Teszem hozzá, mivel nálam a munkaalkalmasság és a vezetői alkalmasság egybe esik, ezért gondolom esetemben a gj vezetői alkalmasság a mérvadó, mivel magasabb rangú(nak gondolom).
Tehát már kiderítettem a másodfokú eljárást, a szakorvosi véleménnyel fellebbezek majd. Illetve először megpróbálom első fokon, az üzemorvosnál(most amikor voltam, nem hivatalosan voltam, mert még nem volt lezárva a táppénzem,ez nagy szerencse, különben süthetném a 15 napos határidőt..) "hivatalosan". Ha a másodfokú eljárás is elkaszál, akkor a felmondást választom végkielégítéssel. Ha pedig alkalmasnak minősít, de az üzemorvos továbbra is kekeckedik, akkor sztem munkaügyi per lesz..

kkuli # 2018.05.29. 16:22

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy jelenleg gyeden vagyok illetve gyed extrán.,tehát gyed mellett dolgozom.Gyed alatt felmondhatok illetve válthatok munkahelyet úgy hogy az új cég fizeti a gyedet és mellette dolgozom. Honnan tudom hogy a cég kifizető hely illetve a munkáltató fogja nekem fizetni a gyedet.2018 május 30

cincinnatus # 2018.05.30. 13:33

kkuli 2018.05.29. 18:22

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy jelenleg gyeden vagyok illetve gyed extrán.,tehát gyed mellett dolgozom.Gyed alatt felmondhatok illetve válthatok munkahelyet úgy hogy az új cég fizeti a gyedet és mellette dolgozom. Honnan tudom hogy a cég kifizető hely illetve a munkáltató fogja nekem fizetni a gyedet.2018 május 30

T.Kérdező!

  • Igen, felmondhat.
  • Igen, válthat munkahelyet.
  • A GYED-et nem a cég, hanem az Ebtv. 62. § (3) bekezdésében hivatkozott egészségbiztosító (járási hivatal), vagy ha cégnél működik un. tb. kifizetőhely, akkor a tb. kifizetőhely fogja folyósítani a már megállapított összegben. (Munkahelyváltás esetén tehát annak összegét nem számolják újra.)

Ebtv=1997. évi LXXXIII. törvény

  • Például úgy, hogy megkérdezi.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

dopod # 2018.06.01. 11:28

Tisztelt Szakértők!

Kiszervezés.
Segítséget szeretnénk kérni az alábbiban.
A jelenlegi munkahelyünkről a feladatkörünket és ezzel két három embert kiszervezéssel átraknak egy másik céghez. Nem tudjuk, hogy ezzel kerülünk-e munkajogilag hátrányba. (pl: eltöltött munkaévek, ha az új hely femond egy év múlva). Az új munkaszerződés még nincs meg.
Illetve, ha nem fogadjuk el az új feltételeket, jár végkielégítés a jelenlegi munkaviszony megszűnésével?

Köszönöm.
DopoD

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.01. 12:19

Ennyi adatból csoda lenne bármit is mondani.

"Eső lesz - de lehet, hogy nem."