Munkajogi kérdések.


V.t.zs # 2018.05.20. 12:18

Sziasztok.
Sajnos nem találtam az oldalon kifejezetten ezzel foglalkozó fórumot.

Ezért itt érdeklődnék.
Mit kell tudni egy B. kategóriás jogositvánnyal
végezhető sofőr állásról? Renault masterrel.

Ajánlottak egy munkát,°de félig meddig elutasítottam,
mert teljesen kezdő vagyok a dologban.

Olyen munka lenne, hogy egy helyről kellene szállítani
árút három fix pontra 150-200Km.re. Nem tudom, hogy milyen rendszerességgel.

Gondolom ha piroson átmegyek vagy bemérnek azt
saját zsebből fizetem.

Mi a helyzet ha összetöröm figyelmetlenségből az autót?
Hogyan vannak a bérezések ebben a kategóriában?
Kilóméterre, órabérbe? Mennyit lehet keresni vagy mennyi az elvárhetó fizetés?
Köszönöm.

elekne # 2018.05.22. 07:16

Munkahelyen a munkáltató terjeszthet rémhírt a munkahely megszűnéséről? nem lehet ezért felelősségre venni?

Ha egy munkahelyen a munkáltató maga mond olyanokat hogy bezárunk megszűnünk, még 1 hónap, még 2 hónap, még húsvétig vagyunk aztán bezárunk, mindenkit elküldünk, kész vége stb és odamegy a munkatársakhoz és nagy kedélyesen megkérdezi: na te hova mész nyártól? mert bezárunk? Akkor ezekért a kamukért rémhírekért nem lehet felelősségre vonni?

Mert tavaly tavasz óta (kb) ez a duma megy, fellángol-elhallgat, fellángol-elhallgat, és újra és újra. Még őszig vagyunk. Még karácsonyig vagyunk. Még eddig vagyunk aztán vége, Még addig vagyunk aztán vége. Midnenkit kirúgok. Te hova mész? mert innen ki leszel rúgva.

Ezekért nem lehet felelősségre vonni?
Mert amit mond az kamu. Ha igaz lenne, már tavaly nyáron bezártunk volna. Aztán lám, idén nyár van és itt vagyunk. De most is megy a duma hogy június aztán vége. Kész ennyi volt... csak már legyint mindenki.

De főnökként ilyet lehet h büntetlenül kamuzni a bezárásról?

ObudaFan # 2018.05.22. 08:06

A munkáltató vezetőjét a munkavállaló vajon milyen módon tudná "felelősségre vonni"?

elekne # 2018.05.22. 11:06

Tehát senkinek nincs joga megkérdezni hogy drága főnök úr, maga azt mondta hogy bezárunk karácsonykor (pl) nem zártunk be, május vége van, akkor drága főnök úr, maga 1) hazudott, 2) humorizált, vagy 3) egyszerűen egy totál dilettáns barom aki azt se tudja mi van a cégénél?

Ezt senkinek nincs joga megkérdezni? Hogy ha megszűnünk akkor oké akkor mondja és indulunk állás után.

Ha meg nem szűnünk meg akkor meg menjen a kocsmába ott pofázzon mindent össze (hátha pofánkúrja ott valaki).

Ezt senkinek nincs joga számonkérni?

Nehezen hiszem.

nonolet # 2018.05.22. 11:24

Közöd hozzá...?

Ne foglakkoz vele vagy mondj fel.

Kisfiatal # 2018.05.22. 11:26

Üdv!

Márciusban történt egy kis baleset, minek következtében epidurális hematoma(koponyán belüli vérömleny) alakult ki nálam, és műteni kellett. Autóbuszvezető munkakörben voltam foglalkoztatott. Az üzemorvos az új EMMI rendeletre hivatkozva eltiltott a buszvezetéstől életem végéig, jobban mondva a személyszállítástól.
A műtétet végző sebésztől még előtte rákérdeztem erre, azt mondta nem lesz semmi, vezethetek, tutira nem lesz epilepsziám stb. Rá is lett írva a záróra, igaz javaslatként. De sajna a rendelet ezt ugye felülírja simán. Amúgy valóban az irodalom írja, h epidurális hematoma esetén lehetséges később epilepszia. De gondolom vannak ezen belül fokozatok, nem értek hozzá, egyébként semmi idegrendszeri gondom nem volt.
Na mindegy, ez nem is lényeg, a kérdéseim:

  • ha mondjuk tudok olyan orvosi szakvéleményt szerezni, ami kilövi a rendelet két kérdéses pontját, akkor ezt lobogtathatom-e az üzemorvosnak, felülírja-e? Elméleti a kérdés nagyon, mert szerintem sem sok az esély. A rendelet azt írja h alkalmatlanságot kell megállapítani olyan betegségeknél ami epliepsziával stb járhat. Namost amit én nem tudok, hogy a neurológia el tudja e különíteni egy adott betegségen belül a fokozatokat. Pl ugyan ep. hematómám volt, de ezért és ezért tutira nem alakulhat ki epilepszia, szóval ilyesmikre gondolok.
  • másik kérdés: ha tényleg nem tudnak buszvezetőként foglalkoztatni, és nem tudnak mást felajánlani, vagy olyat amit nem fogadok el, akkor jár-e végkielégítés? Vagy pl, van(volt) a cégnek műszaki-karbantartó része is, amit kiszerveztek, és már másik cég. Ha oda átmennék akkor ugye meg kéne szüntetni a munkaviszonyom, ekkor jár-e végkielégítés? Ez nyilván közös megegyezés lenne.
Kisfiatal # 2018.05.22. 11:34

Egészen pontosan a rendelet ezt írja(most csak azt szedem elő ami az esetemre vonatkozik)
6.1.4. A 2. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások

6.1.4.1. Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani

  1. olyan betegség esetén, amely epilepsziás rohamokkal vagy a tudatállapot hirtelen megváltozásával járó egyéb idegrendszeri zavarokkal járhat együtt
    • itt van ugye az első orvosi kérdés, hogy az én konkrét műtétemre ez vonatkozik-e
  2. agysérülés vagy agyműtét esetén.
    • itt a következő kérdés: az én műtétem agyműtétnek minősül-e? Konkrétan a vérömleny az agyburok és a koponya közt volt, az agyamhoz sztem nem nyúltak, ill. sztem nem volt agysérülésem, de ezekre rákérdezek a sebésznél

A végén van egy epilepsziás rész, ami nekem nem egyértelmű:

6.1.4.2. Egészségi alkalmasság - kivéve abban az esetben, ha a kérelmező a csoportos személyszállítás körében foglalkoztatott - az illetékes neurológus szakorvos véleménye alapján, évenkénti orvosi felülvizsgálat előírása mellett megállapítható:
Ezt most nem rakom be, mert hosszú, de az epilepsziát részletezi, de egyébként itt van az egész:

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Kisfiatal # 2018.05.22. 11:38

Tehát a lényeg, hogy az egész az epilepszia körül forog, viszont a sebész nekem egyértelműen és tuti biztosra mondta h nem kell ettől félnem, amennyiben korábban nem volt epilepsziám, ezután sem nő az esélyem. És itt ugye az a kérdés h vannak e olyan orvosi paraméterek, nem tudom mik, ami alapján ezt ki lehet így zárni egy olyan betegség esetében is, aminél amúgy elvileg előfordulhatna x %ban. Vagy ő csak gondolja a paraméterek-tapasztalatok alapján h én a szerencsés x%ban vagyok..

ObudaFan # 2018.05.22. 11:38

elekne

Kérdezni természetesen lehet.

Kisfiatal # 2018.05.22. 11:40

Még egy dolog: már azzal is előrébb lennék, ha vmi korlátozott képességet ki tudnék "alkudni", pl részmunkaidő, vagy 1 év után vezethetek..

ObudaFan # 2018.05.22. 11:42

Kisfiatal

Ha nem fogadod el a másik munkakört, jár a végkielégítés, ha már ott vagy 3 éve. Ha viszont módosítjátok másik munkakörre a munkaszerződést, nem jár.

Kisfiatal # 2018.05.22. 12:11

15 év felett vagyok :) Tehát, ha felkínálnak egy másik munkakört, amit viszont én nem szeretnék, akkor ugye nincs mese, felmondás, és akkor jár a teljes végkielégítés? Félreértés ne essék, nem erre hajtok, van olyan, amit elfogadnék. Meg a másik, hogy a cég karbantartó részlegén is van olyan amit elfogadnék, de az jogilag már másik cég, tehát ahhoz is fel kellene mondanom, ill közös megegyezés, akkor is jár valami?

nonolet # 2018.05.22. 12:30

"közös megegyezés, akkor is jár valami?"

Logikusan: ha egyszer KÖZÖS MEGEGYEZÉS...

Azaz akkor nyilván nem jár semmi!!!
hanem
AZ lesz AMIBEN KÖZÖSEN MEGEGYEZTEK.

Kisfiatal # 2018.05.22. 12:45

Na jó, de akkor mondhatom h vmennyit virítsanak? :) MErt olvastam h közös megegyezésnél is járhat..

elekne # 2018.05.22. 13:15

"Közöd hozzá...?

Ne foglakkoz vele vagy mondj fel."

KÖZÖM HOZZÁ???? EBBŐL ÉLEK BAKKER!
Közöm: Hát ennél több közöm mi kell legyen???
Kell ennél több indok?

Komolyan mondom mintha nem egy világon élnénk!

nonolet # 2018.05.22. 15:14

A cég ilyen történéseihez akkor sincs közöd, ha náluk dolgozol... a tulajok dolga, hogy bezárnek-e és mikor.

Téged ez nem érint, tőled független dolog.

HA majd érint, mert valóban bezárnak akkor azt viszont úgyis észreveszed!

nonolet # 2018.05.22. 15:19

Kisfiatal

Mégis sérült az agyad úgy tűnik...

Nem jár!
De alkudhatsz úgy, hogy: járna, ha mégis felmondás lenne.

- -

közös megegyezés=szabad alku

Azután vagy összejön vagy nem amit akarnak a felek.

Ha összejön, akkor oké, siker, mindenki boldog

Ha nem jön össze, akkor viszont jön a többi lehetőség. (felmondás, per, stb.)

gaböce # 2018.05.22. 16:13

Tévesen utalt munkabér.Számolhat fel kamatot? vagy nem ,tudtommal A bírósági gyakorlat szerint a jogalap nélkül kifizetett munkabért a munkavállalónak főszabály szerint nettó összegben kell visszafizetnie, mivel az adó megállapítási és adólevonási kötelezettséget rendszerint a munkáltató teljesíti. Így az általa levont adót is a munkáltató igényelheti vissza.
Nem mindegy mennyit fizetek vissza ,nem zárkózok el ,de tudnom kell pontosan hogy milyen törvényre hivatkozhatok.
Beszólásoktól kíméljetek. Köszönöm

drbjozsef # 2018.05.22. 17:05

gaböce,

Mt
160.§ A Ptk. 6:47. § szerinti kamat a felek megállapodása alapján jár.
...
164.§ A jogalap nélkül kifizetett munkabér hatvan napon túl akkor követelhető vissza, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő.

A bírói gyakorlat szerint sincs kamat (Megjegyzem, 0.9% az alapkamat, úgyhogy ha nem milliókkal fizettek túl, akkor nem jelentős összegről lenne szó kamatként). De ennél konkrétabb passzus nincs. Azt kell visszafizetned, amit tévesen fizettek ki, ha az nettó, akkor azt (adó(alap)kedvezményekkel nem biztos, hogy az).

Neked nem kell hivatkoznod semmire. Majd a visszakövetelő hivatkozzon.

Kisfiatal # 2018.05.22. 17:26

Na jó, de akkor közös megegyezésnél mit kell csináljak h kapjak? :) vagy ez csak a cég jófejségén múlik h felajánlja-e?
Avagy, ha vmelyik nap azonnali hatállyal felmondok, akkor?? Még ezen agyalok h felmondok most, még nem került be hivatalosan ez az info(műtét) a cég rendszerébe, és később más helyen újrakezdeni.. Bár lehet hogy ez hülyeség, mert végülis utána tudnak nézni gondolom. CSak kérdés utánanéznek e minden esetben :) Tehát egy alkalmassági vizsgálaton.

Kisfiatal # 2018.05.22. 17:49

Nem, te vagy egy beképzelt faxkalap.
Nekem eleve nem logikus az egész, hogy közös megegyezésnél is kaphat valaki végkielégítést.. A jog nem logikus mint tudjuk.
Na majd informálódok máshol.

ObudaFan # 2018.05.22. 17:53

Közös megegyezésnél azt kapsz, amiben közösen megegyeztek. HA megegyeztek végkielégítésben, akkor azt. Ha nem tudtok megegyezni végkielégítésben, de belemész a közös megegyezésbe, akkor meg nem kapsz végkielégítést.

Kisfiatal # 2018.05.22. 18:01

Na jó, de egy cég miért fizetne végkielégítést, ha nem kötelező neki?? Tehát miért ajánlaná eleve fel? Amikor egy cég érdeke h minél kevesebb kiadása legyen. Én meg mi alapon "követelhetném" ha nekem szintén nem jár? Ez az amit nem értek, de mindegy :) Én mindenhol csak azt olvasom, hogy akkor jár, ha a munkáltató megszűnik, ill leépít..

oligaliga # 2018.05.22. 18:03

Kisfiatal

Van, ami jár, és van, amit kialkudsz magadnak. Egyszerűen és magyarul leírták neked, nem kell ennyit értetlenkedni.

Kisfiatal # 2018.05.22. 18:09

Rendben, akkor majd kialkudom. Kijelentem hogy addig nem vagyok hajlandó távozni amíg nem fizetnek.. :D Aztán ennyi, ilyen egyszerű ugye.. :)