Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.21. 10:15

Munkajog...

nonolet # 2018.06.21. 10:22

V.t.zs

A google te barátod...

pl. kezdésnek

Mi a különbség a gépkezelő OKJ és NKH vizsga között?
https://www.transzportstudium.hu/…zsga-kozott/

Ltamas # 2018.06.22. 13:20

Sziasztok!

Olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy a párom több mint 3éve dolgozik egy cégnél ( jogtisztán, bejelentett, ezzel nincs gond), soha rossz szó nem volt rá, az erősebb dolgozók közé tartozik, a bére azonban alap és mozgóbérre van szétbontva,kb 70-30 arányban, és a mozgóbér összege nincs írásos formában rögzítve a munkaszerződésben, csak hogy a cégnek joga van havi rendszeres jutalmat adnia.
Lassan belépünk a 12. terhességi hétbe, a kérdésem az lenne, hogy ha bejelenti a párom, hogy várandós, utána van joguk megvonni a mozgóbért, illetve végezhetnek bármilyen szerződésmódosítást?
Munkakörét ugyanúgy el tudja látni, 8 órás irodamunka lévén, azonban tudom, hogy a cég nem kedveli túlzottan a terhes nőket...

A válaszokat előre is köszönöm!

k.m77 # 2018.06.25. 10:22

Üdvözlök Mindenkit!

Konkrét kérdéssel kerestelek meg Benneteket.
A családban történt egy munkahelyi baleset, még a próbaidő alatt. A munkáltató nagyon segítőkész, jegyzőkönyv készült, 100%-os táppénz stb.
Nem is ezzel van a probléma, hanem, hogy a rehabilitáció nem megy persze egyik percről a másikra(ez konkrétan egy bicepsz izom szakadás, műtéttel együtt stb.).
A munkáltató meg várja vissza a dolgozót, kicsit már türelmetlen is.
Megteheti-e, hogy a baleseti táppénz alatt hivatkozva a próbaidőre, vagy arra, hogy neki dolgozó ember kell, felmond a munkavállalónak!?

S.O.S.
A választ tisztelettel előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.25. 10:48

A próbaidő alatt bármelyik fél indoklás nélkül, azonnali hatállyal megszüntetheti a munkaviszonyt.

k.m77 # 2018.06.25. 11:12

Köszönöm a gyors választ, de nincs ilyenkor valamilyen védelem!?

Hiszen, a munkahelyén történt a baleset,igazából egyik fél sem hibás, de nyilván pont e miatt a MUNKAHELYI BALESET miatt nem tud visszamenni dolgozni.

Én nem vagyok ügyvéd, de biztos, hogy lehet valamit tenni, nem?!

drbjozsef # 2018.06.25. 11:25

"egyik fél sem hibás" - ezt írod. Akkor milyen alapon kellene eltérni a szabályoktól? De ha hibás is lenne a munkáltató, attól még megszüntetheti a munkaviszonyt, legfeljebb a kárfelelőssége megmaradna.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.25. 12:04

de nincs ilyenkor valamilyen védelem!?
Hogyne lenne! Baleseti táppénzt kap, ami jóval több, mint a normál, ráadásul a munkaviszony megszűnése után is, akár egy évben át.
Ezen kívül követelheti a balesettel okozott kárai megtérítését.

fec88 # 2018.06.25. 12:54

ÜDvözlöm.

Felmondtam 2018.06.15-én pénteken 2 hétben állapotunk meg és a következő munkanaptól táppénzre mentem valós betegség miatt 2018.06.18)án Hétfőn
Szerdán (2018.06.20) felhív a fönököm, hogy kiírt szabadságra, de mondtam neki táppénzen vagyok, valamit lehet -e ilyenkor csinálni?
Így nem kell kifizetniük a fent maradt szabadságot, én meg így nem kapok semmit!
Legközelebbi esetnél ha felveszem hangfelvételre,akkor támadható az ügy?
Ha másik cégnél lesz így akkor ha felveszem hangfelvételre munkajogi biroságon pert lehet nyerni?

nonolet # 2018.06.25. 18:39

"Így nem kell kifizetniük a fent maradt szabadságot"

De ki kell (az időarányos részt).

"én meg így nem kapok semmit!"

Táppénzt kapsz!!! nyilván.
ÉS az utolsó elszámoláskor a bent ragadt szabadságok bérét is.

"Legközelebbi esetnél ha felveszem hangfelvételre,akkor támadható az ügy?"

Ne légy már ennyire hülye ...
Tudatlan vagy, de már támadnál valami buta elképzelésed miatt.

A BENT RAGADT IDŐARÁNYOS szabadságot
majd KI KELL fizetni az utolsó béreddel együtt.
Ennyi bazmeg!

Nem kell túl kombinálni...

- -

Időarányos szabadság...
Eddig ugyebár az év fele telt el.
Így eddig az éves szabadságod FELÉT vehetted volna ki.

Ha felénél kevesebb napot vettél ki, akkor a különbséget kell majd kifizetni a távozáskor "szabadság megváltás" címszó alatt.

Ha a felét vagy még többet már kivettél,
akkor persze nem lesz megváltás, nyilván.

Ltamas # 2018.06.26. 05:28

2018.06.22. 15:20

Erre senki, vagy rossz témához írtam, esetleg bonyolultabb a kérdés mint hittem?

drbjozsef # 2018.06.26. 06:16

Ltamas,

Inkább nincs rá értelmes válasz. Ha van egy szerződés, amiben nincs szó mozgóbérről, csak arról, hogy a munkáltatónak JOGA van adni jutalmat (ezt mondjuk nem is értem minek van benne, miért ne lenne joga azt adni, amit akar?), akkor szerinted?
Vagy ad, vagy nem.
Ha mindenki más kap, hasonló munkáért, hasonló teljesítményért, akkor az egyenlő bánásmód alapján kellene kapnia, de amíg jól dolgozik, miért is ne kapná?

Egy helyi klasszikus szerint : "A hídon akkor kell átmenni, ha odaértél". Majd ha valami probléma lesz, akkor kérdezz. Előre ezen nincs mit okoskodni.

Chester19 # 2018.06.26. 15:00

Sziasztok!

Szerintetek, ha a munkaadóm a lenti szöveget beleírja a másik céggel kötött szerződésébe és én ahhoz a céghez szeretnék menni, mint munkavállaló, akkor ezt hogyan tehetem meg hivatalosan?

"Felek egymással szembeni munkaerő-védelme
Felek vállalják, hogy a közöttük fennálló szerződéses kapcsolatok lezártát követő egy évig állásajánlattal nem keresik meg egymás munkatársait, nem kötnek velük munka- vagy megbízási szerződést. Amennyiben valamelyik fél ezen vállalását nem tartja be, úgy a másik fél részére egyszeri xxxxxxxx Ft, azaz xxxxxx forint kártérítést köteles fizetni."

Köszönöm segítségeteket!

nonolet # 2018.06.26. 15:12

Hogyan, hogyan?

Gondolkozz!

Hát úgy: HA MÉGIS kötnek veled szerződést...

Vállalva a kockázatát, hogy fizetniük kell emiatt.

- -

Avagy a döntés NEM a te kezedben van!
Hanem a "másik cég" kezében.
Az ő dolga, hogy szerződik-e veled és miként.

- -

Mindazon által a cégek közötti ilyen megállapodás szerintem TILTOTT!!!

Mivel korlátozza a piaci versenyt.

Mószerold be őket a versenyhivatalnál!

nonolet # 2018.06.26. 15:13

Gazdasági Versenyhivatal

Panasz és bejelentés

http://www.gvh.hu/…s_bejelentes

M.Zoltán1980 # 2018.06.29. 17:45

Tiszteletem! Készenleti szolgálatban dolgozok egy eléggé közismert ZRT-nél.A kérdésem pedig a következő lenne.Hányszor írhat be a munkáltató az alkalmazottnak 24 órás szolgálatot egymás után folyamatosan?Tehát 24 óra munka 24 óra pihenő.A munkaidő reggel 7:00 től másnap reggel 7:00-ig tart.Válaszokat előre is köszönöm!

nonolet # 2018.06.29. 17:56

Ahányszor csak akar...
Ha a munkarendednek része az ügyelet is.

M.Zoltán1980 # 2018.06.29. 18:02

Köszönöm a választ Nonolet.Az ügyelet része szerintem.Nálunk az ügyelet úgy zajlik hogy a pihenőnapunk után egy nappal délelött 11:00 ig hívhatnak készenléti díj ellenében.Viszont hogyha már itt tartunk akkor a következő kérdésem az lenne hogy kötelezhet-e a munkáltató arra hogy megadjam a saját mobilszámomat neki illetve elvárja hogy amikor készenlétes vagyok felis vegyem a saját telefonomat ellenkező esetben szankciók vannak akár elbocsájtás is.Ez így jogos?

drbjozsef # 2018.06.29. 19:42

Mt.
57. Ügyelet és készenlét
110. § (1) A munkavállaló a beosztás szerinti napi munkaidején kívül rendelkezésre állásra kötelezhető.

(2) Négy órát meghaladó tartamú rendelkezésre állás

  1. a társadalmi közszükségletet kielégítő szolgáltatás folyamatos biztosítása,
  2. baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése, elhárítása, továbbá
  3. a technológia biztonságos, rendeltetésszerű alkalmazásának fenntartása

érdekében rendelhető el.

(3) A munkavállaló a rendelkezésre állás tartama alatt köteles munkára képes állapotát megőrizni és a munkáltató utasítása szerint munkát végezni.

(4) A munkáltató a munkavállaló számára meghatározhatja a rendelkezésre állás helyét (ügyelet), egyébként a tartózkodási helyét a munkavállaló határozza meg oly módon, hogy a munkáltató utasítása esetén haladéktalanul rendelkezésre álljon (készenlét).

(5) A rendelkezésre állás elrendelésére a 108. § (1) bekezdés rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.

(6) A rendelkezésre állás tartamát legalább egy héttel korábban, egy hónapra előre közölni kell. Ettől a munkáltató - a 97. § (5) bekezdésében foglaltak szerint - eltérhet.

111. § Az ügyelet tartama nem haladhatja meg a huszonnégy órát, amelybe az ügyelet megkezdésének napjára beosztott rendes vagy elrendelt rendkívüli munkaidő tartamát be kell számítani.

112. § (1) A készenlét havi tartama a százhatvannyolc órát nem haladhatja meg, amelyet munkaidőkeret alkalmazása esetén átlagban kell figyelembe venni.

(2) A munkavállaló számára készenlét a heti pihenőnap (heti pihenőidő) tartamára havonta legfeljebb négy alkalommal rendelhető el.

un4nown # 2018.06.30. 17:17

Sziasztok!

A heti munkavégzés mellett nekünk ügyeletet kell tartanunk a hétvégéken. Be van osztva, hogy melyik hétvégén ki ügyel otthon, gép mellett, péntek 14:00-tól vasárnap éjfélig. Beleírták a munkaköri leírásunkba is. A kérdésem az lenne, hogy ez mennyire szabályos így? Illetve a hétvégi ügyeletek tényleg beleszámítanak a munkaidőbe?

un4nown # 2018.06.30. 17:25

Így lett belefogalmazva a munkakörimbe:

Munkaidő: kötött (H-Cs 8:00-tól 16:30-ig, P 8:00-tól 14:00-ig), XY üzemeltetésével összefüggésben ezen időintervallumot meghaladóan a XY vezetője által megadott ügyeleti rendben rendelkezésre állás (készenlét).

nonolet # 2018.06.30. 20:19

"rendelkezésre állás (készenlét)."

Tehát: NEEEEEM ügyeletről van szó munkajogilag.

Hanem ez csak: KÉSZENLÉT!!!!!!!

A készenlét szabályait kell alkalmazni rád.

- -

(3) A munkavállaló a rendelkezésre állás (KÉSZENLÉT)
tartama alatt köteles munkára képes állapotát megőrizni
és a munkáltató utasítása szerint munkát végezni.

(azaz: nem lehet inni/berúgni,drogozni, altatót bevenni. eltűnni, stb.)

(4) A (KÉSZENLÉT) tartózkodási helyét a munkavállaló határozza meg oly módon, hogy a munkáltató utasítása esetén haladéktalanul!!!! rendelkezésre álljon.

(azaz: túl messzire elmenni sem lehet)

112. § (1) A készenlét havi!!! tartama a százhatvannyolc órát!!!! nem haladhatja meg, amelyet munkaidőkeret alkalmazása esetén átlagban kell figyelembe venni.

(2) A munkavállaló számára készenlét a heti pihenőnap!!! (heti pihenőidő) tartamára havonta legfeljebb négy!!! alkalommal rendelhető el.

(5) A rendelkezésre állás elrendelésére
a 108. § (1) bekezdés rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.

(6) A rendelkezésre állás tartamát legalább egy héttel!!!! korábban, egy hónapra előre!!!! közölni kell.
Ettől a munkáltató - a 97. § (5) bekezdésében foglaltak szerint - eltérhet.

nonolet # 2018.06.30. 20:27

Röviden:

Havi 168 óra készenléted lehet összesen.
Amibe havonta 4 szombat vagy vasárnap eshet bele.

Ltamas # 2018.07.02. 07:34

drbjozsef

Köszönöm a választ, és válaszolva az életigazságodra:

Mint laikus gondolom rosszul, hogy a jog az előremenetben is egzakt, nem csak visszafele, nem igaz? Persze, '' egzakt ''.
Minden esetre szeretek meggyőződni a híd állapotáról, még mielőtt odaérnék.

Lacikamoto # 2018.07.02. 12:01

Sziasztok.

Röviden leírom a dolgot:
mint munkavállaló szeretném munkaviszonyomat felmondani.Nem régen tettem le a cég által finanszírozott okj-s vizsgát, és a kérdésem,hogy az erre fordított összeget vissza követelheti e a munkáltatóm?