Munkajogi kérdések.


nonolet # 2018.07.02. 14:04

Csak egy oldalt kellett volna visszalapoznod ebben a fórumban... a válaszért :-(

De megismétlem.

- -
A döntő szempont, az hogy:

A munkaadó KÖTELEZETT-E a tanfolyam elvégzésére?

-

Ha a munkaadó előírta és kötelezett!!! a képzésre,
akkor
a munkaadód fizeti és nem kell megtérítened.

-

DE!!
ha önként mentél el a képzésre,
bár a munkaadó javaslatára vagy elvárására
akkor
ez már alapban a saját önképzési költséged.

Persze ekkor is átvállalhatta költségeket a munkaadó.

Azonban az átvállalás feltétele már lehetett az is,
hogy
x ideig maradni kell... vagy visszafizetni, ha előbb lépsz le.

- -

Azt csak te tudhatod, hogy miért fizetet...

  • azért mert KÖTLEZTT

vagy

  • azért mert átvállalta és, hogy vállaltál-e valamit cserébe

(hűségidőt és/vagy visszafizetést a gyors távozáskor)

gomb07 # 2018.07.03. 13:28

Munkáltató bármilyen csalást megtehet következmény nélkül?

Nem is annyira munkajogi kérdés (az is) hanem etikai pszichológiai.
A kérdés az hogy lehet hogy egy munkáltató nem fél semmitől? És olyan dolgokat enged meg magának ami a legdurvább jogsértés, alig hihető egyáltalán hogy megtörténik, és mégis megtörténik és semmi következmény. Ez hogy lehet.
Elmondom mi zajlik nálunk.
Sima határozatlan munkaszerződések meghatározott munkaidővel (pl teljes) és fix alapbérrel.
És akkor a munkáltató hasára üt és azt mondja a teljes munkaidős btto 250-et kereső évek óta ott melózó munkavállalójának: nem foglalkoztatlak tovább csak részidőben, nem fizetek csak részbért, tetszik nem tetszik nem érdekes, eddig kerestől 250-et mostantól keresel 160-at, nem érdekes a határozatlan élő szerződés nem érdekes semmi, ez van ha nem tetszik elmész. Kész.
Az új szerződést az új bérrel meg majd kapod ha aláírod aláírod ha nem nem, senkit se érdekel, ha nem írod alá akkor se kapsz többet nem tetszik ott az ajtó.
És ez így megtörténik. Tavaly nyáron is ez történt, az emberek zöme el is ment, de nem kirúgták hanem elhúzott magától.
Idén nyáron megint ez lesz. Mindenki hápog sápog hogy ez nem lehet ezt nem teheti meg, jogtalan etikátlan törvénysértő. És akkor is megteszi majd. Megtette meg is fogja tenni.

És ennyi. Következmény? Látszólag semmi. AZ emberek fele majd idén is elhúz, de a cég letojja majd vesz fel újakat és kész.
Következmény? Semmi. Itt vagyok látom. Semmi se történik.

Csak az a kérdés: az ilyen cég a világon semmitől se fél? Olyan dolgot tesz meg hogy külső ember el se hiszi hogy ilyen van-és van. Itt a példa hogy van.

Csak az a kérdés hogy lehet ilyen?

nonolet # 2018.07.03. 16:31

Rossz kérdések! elvagy tévedve.

Miért ne lehetne egy munkaszerződést módosítani?!
Vagy felmondani...

- -

Az a munkahely NEM A TIÉD!
Hanem CSAK dolgozni jársz oda, fizetésért cserébe.

Annyi órát és annyi pénzért
amennyire ÉPPEN SZERZŐDÉST KÖTÖTTÉL!!!!!!!!

Semmi máshoz nincs jogod.
pl. az örökös 8 órás állásra sincs

- -

Eddig volt egy szerződésed: 8 óra 250 eFt

E helyett most az ajánlat az, hogy: 6 óra 160 eFt

Akinek megfelel aláírja.

Akinek nem felel meg az elmegy önként.
VAGY
HA nem megy el, de alá sem írja,
akkor
felmondanak neki a törvényes módon és kész.

Szóval: nincs ebben semmi törvénytelen.

Hisz törvényes úton

  • bárkinek fellehet mondani.
  • bárkikek fellehet ajánlani egy szerződés módosítást.

A szerződéshez ugyanis KÉT!!!! fél kell.
ÉS!!!
persze KÖZÖS akarat, egyetértés az aláírásra.

HA nincs egyetértés és közös akarat,
akkor NEM JÖN LÉTRE a szerződés és kész.
Azaz megszűnik a munkaviszony.

Ennyi.

gomb07 # 2018.07.03. 17:26

Ember már ne haragudj de te egy komplett hülye vagy egy idióta egy barom egy nemtudom mi. Egy totál dilettáns hozzá nem értő állat ha ezeket le merészelted írni! És ezt egy jogi fórumon, egyszerűen nem találok erre szavakat.
Téged örökre ki kéne innen tiltani ilyen fokú dilettantizmusért!! Örökre!!

Na akkor nézzük.
Van egy határozatlan szerződésem meghatározott bérrel és munkaidővel. Stimmt? Igen vagy nem?
Mivel határozatlan mindaddig érvényben van és marad is amíg egy új szerződés felül nem írja/el nem bocsátanak. Stimmt? Igen vagy nem?

De az az új szerződés meg csak akkor érvényes ha én is aláírtam és csak onnantól ha aláírtam. Stimmt? Igen vagy nem?

De én nem írtam alá és nem is fogom! Stimmt? Igen vagy nem?
Márpedig ha nem írtam alá akkor a munkáltató választhat:

  1. tovább foglalkoztat a régi feltételekkel. Stimmt? Igen vagy nem?
  2. elbocsát de csakis a jogszerű procedúrával, vagyis indoklás + fizetett felmondási idő + végkielégtíés (3 év után már jár). Stimmt? Igen vagy nem?

Mert az hogy nem írtam alá az új szerződést a fegyelmis azonnali hatályú elbocsátáshoz nem szolgáltat kellő alapot.
Stimmt? Igen vagy nem?

Na akkor.

A szerződést az újat nem írtam alá.
De nem bocsátottak el.
Ugyanakkor a munkáltató az alá nem írt új szerződés feltételeit már a gyakorlatban alkalmazza miközben még él a régi-mert a régi mindaddig él amíg elbocsátással vagy új szerződéssel meg nem szűnik.

Stimmt? Igen vagy nem?

Na akkor kedves szuperokos dilettáns barom ez mi?

Mert ebben a szituban nem NEKEM kell felmondással élnem. Neki kell engem kirúgnia vagy foglalkoztatni tovább a régi feltételekkel.
De ő egyiket se teszi!!

Na ezért írtam hogy oylan iszonyatos földrengető a dilettantizmusod hogy én azonnal kivágnálak erről a szakfórimról de örökre.
Erre nincs nem létezhet bocsánat.

Mintha egy matektanár nem tudná mennyi 2x2. Egyszerűen erre nincs bocsánat azonnal kivágni!!

Ellenvetés?

>>>

"Rossz kérdések! elvagy tévedve.

Miért ne lehetne egy munkaszerződést módosítani?!
Vagy felmondani...

  • -

Az a munkahely NEM A TIÉD!
Hanem CSAK dolgozni jársz oda, fizetésért cserébe.

Annyi órát és annyi pénzért
amennyire ÉPPEN SZERZŐDÉST KÖTÖTTÉL!!!!!!!!

Semmi máshoz nincs jogod.
pl. az örökös 8 órás állásra sincs

  • -

Eddig volt egy szerződésed: 8 óra 250 eFt

E helyett most az ajánlat az, hogy: 6 óra 160 eFt

Akinek megfelel aláírja.

Akinek nem felel meg az elmegy önként.
VAGY
HA nem megy el, de alá sem írja,
akkor
felmondanak neki a törvényes módon és kész.

Szóval: nincs ebben semmi törvénytelen.

Hisz törvényes úton

bárkinek fellehet mondani.
bárkikek fellehet ajánlani egy szerződés módosítást.
A szerződéshez ugyanis KÉT!!!! fél kell.
ÉS!!!
persze KÖZÖS akarat, egyetértés az aláírásra.

HA nincs egyetértés és közös akarat,
akkor NEM JÖN LÉTRE a szerződés és kész.
Azaz megszűnik a munkaviszony.

Ennyi.

gomb07"

dentalux # 2018.07.03. 17:31

Na épp ez az kedves nonolet. Gomb07nek igaza van....
Nem jön létre szerződés és megszűnik a munkaviszony = elbocsátás.
De a kérdező épp azt írta le hogy nincs közös akarat vagyis nem jön létre az új szerződés de elbocsátás sincs, hanem alkalmazzák a hasraütéssel kitalált új feltételeket a dolgozó beleegyezése nélkül...
Teljesen jól le van írva hogyhogy nem érted kedves nonolet?

"HA nincs egyetértés és közös akarat,
akkor NEM JÖN LÉTRE a szerződés és kész.
Azaz megszűnik a munkaviszony."

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.03. 18:01

Fenét szűnik meg.
Ha az egyik fél ajánlatot tesz a munkaszerződés módosítására, és azt a másik fél nem fogadja el, akkor a szerződés változatlan feltételekkel hatályban marad.

nonolet # 2018.07.03. 18:14

Amíg fel nem mondanak neki...

Vagyis van 3 alapvető választása.

1.
Aláír

2.
Felmond

3.
Felmondanak neki

- -

A 4. eset, hogy nem tetszik neki, de eltűri.
Ami gyakorlatilag = az "Aláír" esettel.

Az 5. eset, hogy perre megy.
Ami gyakorlatilag = a "Felmondanak neki" esettel.
Csak húzta az időt még egy kicsit.

nonolet # 2018.07.03. 18:16

gomb07

Ritka egy bunkó-tuskó vagy.

Nálam biztos nem lenne, helyed!

Vélhetően máshol se nagyon van...
Nyilván ettől vagy ilyen ideges.

dszusi # 2018.07.03. 19:10

Tisztelt Fórum!
A napokban derült kis két kisfiam emelt szintű családi pótlékra jogosult. Az igazolást az orvostól meg is kaptuk.
Azt szeretném megkérdezni, hogy azzal együtt a gyes folyósítási ideje is változik?
2 és 3 éves lesz októberben a két gyermek.
Illetve még az is lenne a kérdésem ha csak most derült ki hogy emelt csp-ra jogosultak, a szakorvos ráírta a szakorvosi véleményre, hogy a születésük óta fennáll az ok amiért az emelt csp-ra jogosultak, akkor is csak 2 hónapra visszamenőleg fizetik ki az elmaradt pénzt, nem lehet tenni semmit hogy a teljes elmaradt összeget megkapjuk?

Köszönettel!

elderflower # 2018.07.08. 17:32

Üdvözlök mindenkit!
Lehet a kérdésem bagatellnek fog tűnni, de sajnos a munkatársaimmal semmi ilyen irányú információnk nincs.Igaz angliai munkahelyről van szó.
A kérdés:Diszkriminációnak számít-e, ha egy munkahelyen egy faliújságon kiemelik napról-napra, a gyengébben teljesítő alkalmazottakat?
Konkrétan:Két hete kezdődött ez a napi szintű kiírás.
Rajta nevek, néhány mindig pirossal áthúzva.
Kérdésünkre a válasz az volt egyszerűen:"Ők a rosszabbul dolgozók"
Ezt a listát az egész cég látja(kb.kétszáz ember)
Köszönöm előre is a válaszokat!

nonolet # 2018.07.08. 18:17

...és akkor mi van?! ha látja.

A fizetésed megkapod nem, akkor nem mindegy?

Dolgozz jobban, ha nem tetszik.
Vagy menj máshová melózni.

elderflower # 2018.07.08. 18:38

Nagyon szépen köszönöm a válaszod!
Nem gondoltam, hogy ilyen hamar reagál rá valaki.
És ennyire értelmesen.
Szeretlek!
Hozzámjössz??????

szz123 # 2018.07.09. 08:31

T. Szakértők!

Munkavállaló felmondott rendes felmondással, 30 nap a felmondási idő, van 16 nap fel nem használt szabadsága, amiből 4 nappal rendelkezhet (7 nap arányosítva).

A munkáltató eltérhet-e a szabadságkiadás általános szabályaitól felmondási idő alatt, megteheti-e, hogy a fennmaradó szabadnapokat nem adja ki? Ha igen, ez az összes napra vonatkozik (16 nap) vagy csak a 4 napon túli időszakra (12 nap)? Ha igen, melyik Mtv. paragrafus alapján?

(Megjegyzés: munkakör átadásához ténylegesen nem szükséges a teljes felmondási idő).

Köszönöm a segítséget.

nonolet # 2018.07.09. 08:36

elderflower

Egy már elnyílt virághoz...minek tenném...

nonolet # 2018.07.09. 08:38

szz123

Megteheti, természetesen.

Amit nem ad ki, azt kifizeti a végelszámoláskor.
"Szabadság megváltás" címszó alatt.

szz123 # 2018.07.09. 11:39

nonolet:
Az OK, hogy kifizeti elszámoláskor a ki nem vett szabit ("125. § A munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt meg kell váltani"). De ez már inkább egy kötelező következménynek tűnik nekem, mert pl. azonnali felmondáskor nem tudja kiadni. Én azt keresem, hogy rendes felmondáskor a szabadság ki nem adására hol kap egyoldalú felhatalmazást a munkáltató? Persze lehet, hogy az előző idézet gyakorlati értelmezése az, hogy ha akarja nem adja ki, de szöveg szerint nem... Mert nem nagyon találtam/ ellentmondásos dolgokat találtam cikkekben keresgetve. Amit tv-ben szóba jöhetőt találtam:

  • 123 § (3) "A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett ... kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni." De ez nem igazán erre vonatkozik, mert később nem lehet kiadni, hanem inkább távollétek, pl. gyes
  • Van általános együttműködési kötelezettség, munkakör

átadás-átvétel: de ez meg egyoldalúan nem igazán kellene, hogy felülírja a szabadságkiadás szabályait.

nonolet # 2018.07.09. 12:03

Akkor adja ki amikor akarja!

Az ő hatásköre... ő rendelkezik vele.

Neked max kérelmed lehet, amit vagy teljesít vagy nem.

Ennyi.

Zsugabubus18 # 2018.07.09. 21:13

Üdvözlöm Önöket!
Segítséget szeretnék kérni az alábbi üggyel kapcsolatban. Édesanyám az Önkormányzat Óvodájának konyháján dolgozik szakácsként. Tavaly ősszel felújították a konyhát, melynek során beszerelésre került a tűzhelyek fölé egy elszívó berendezés illetve egy levegőt bejuttató ventilátor készülék is, mely borzasztó zajjal jár. Mivel ezek a készülékek a gázkibocsátással vannak összekötve, a teljes főzés időtartama alatt működniük kell. Mivel napi 8 órában ebben a zajban dolgoznak az alkalmazottak, már többen hallásromlást, fülfájást, huzatra érzékenységet tapasztaltak. Érdeklődni szeretnék, hogy a Munka Törvénykönyve szerint, ilyen helyeken mennyi lehet a megengedett zajkibocsátási szint? A dolgozók mit tehetnek a maguk védelmében? Kinél lehet ilyen esetben panaszt tenni?
Várom megtisztelő válaszukat,
Köszönettel Zsugabubus18

oligaliga # 2018.07.10. 06:06

Zsugabubus18

A helyzetre a munkavédelmi tevény irányadó. Bejelentést a Kormányhivatalhoz, munkavédelmi hatósághoz lehet tenni.

vattacukor07 # 2018.07.10. 09:39

Munkáltató össze-vissza késve több részben csonkán történő bérfizetésére mi a megoldás (ha még kell az állás egy ideig)?

Mik a lehetőségek?
A munkáltatóm tavaly óta súlyos anyagi gondban van, amit egy az egyben csak magának köszönhet, mégis rajtam csattan.
Január óta egy hónapban se kaptuk meg időben és rendben a bérünket. Volt itt már minden ami elképzelhető

  • késve fizet 10-ike után
  • több részletben és késve (most itt van 100 a maradék meg 10-ike után)
  • csonkán fizet a hiányt meg „majd kapod valamikor“ (van olyan hónap hogy 30-al kevesebbet kaptam és azóta se pótolták)

Most is megjött a fizetés, 150-nek kéne lenni, jött 120. Magyarázat: több nincs most ennyi örüljek ennek is, egyébként is bezárunk megszűnünk.... megy a duma tavaly óta...

Mit tehetek ebben a szituban ha az hogy „hagyd ott a francba az egészte“ az nem működik? Amíg nincs más nem hagyhatom ott.

Lehet tenni valamit? Mert írásos felszólításokat én is más is küldött le se szarják, nem is válaszolnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.10. 11:29

Ennek a szép hosszú bejegyzésnek tényleg az a lényege, hogy a munkáltatód nem egészen egy napja tartozik 30 ezer forinttal? (Szigorúan véve még nem is tartozik. Holnap majd fog.)

nonolet # 2018.07.10. 12:05

vattacukor07

"Megszoksz vagy megszöksz" mondja a nép szája.

A döntés tiéd!

- -

Önként maradsz és szívsz!!!! régóta.
Akkor mégis mit akarsz?!

A pénz nem a fán terem a munkaadónál sem.

Ha van és akar akkor fizet
Ha nincs vagy éppen nem akar akkor nem fizet.
Ilyen az élet!

Te meg eldöntöd, hogy neked ez így OKÉ-e?

HA nem oké akkor keresel másik helyet.

Ennyike.

kytuus # 2018.07.10. 18:51

Bátyám egy szervezet által indított támogatott tanfolyamra jár (tehát nem a munkanélkülin keresztül), és azt a tájékoztatást kapta korábban, hogyha munkát talál a tanfolyam ideje alatt és beviszi az erről szóló szerződést, akkor abbahagyhatja a tanfolyamot, a támogatás visszafizetése nélkül. Időközben talált egy munkahelyet, amelyre fel is vették, és ebben a hónapban már kezdenie kellene, viszont a mai nap folyamán a szervezetnél azt mondták neki, hogy hiába van munkaszerződése, ha abbahagyja a tanfolyamot, ugyanúgy vissza kell fizetnie a támogatás összegét. Áprilisban kezdődött a tanfolyam, és november elején lenne vége.
A szerződésben semmi erre utaló információ nincs (csak a hiányzás mértékét említik többször), így az lenne a kérdésem, hogy ez valóban így van, vagy pedig csak nem szeretnék, hogy még egy emberrel kevesebb legyen a tanfolyamon? (mert kb. 4-5 ember jár)

Köszönöm előre is, ha bárki tud segíteni.

drbjozsef # 2018.07.11. 06:39

Ha a korábbi "tájékoztatás" nincs benne a szerződésben, akkor értelemszerűen a szerződés számít, azt kell betartani. A félretájékoztatás, hogy hiba vagy átverés, az sose fog kiderülni, de sajnos nem is számít.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.11. 12:38

Bizonyos feltételek esetleg jogszabályban vannak. Például a felnőttoktatási törvényben.