Munkajogi kérdések.


ObudaFan # 2017.02.16. 09:56

Próbaidős azonnali hatályú felmondásnál nincs indoklás, de lényegében igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.16. 09:37

Kivételesen, akkor, ha a munkavállaló várandós, és vitássá teszi a felmondás indoklását.

Egyjogász # 2017.02.16. 09:31

"ha a munkáltató konkrétan megjelöli, hogy miért mondott fel, ez az ok ésszerű és önmagában a fennállása bizonyítható"

Azaz - az Mt-ben foglaltakkal szemben - a bíróság elvárja a próbaidő alatti azonnali felmondás indokolását és azt is, hogy a munkáltató bizonyítsa annak megalapozottságáét.

És ehhez elég annyi hogy valaki pl. benyögje, hogy azért rúgták ki próbaidő alatt, mert buzi, a munkáltató meg indokolgassa, hogy nem is.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.16. 08:26

Azért az szerintem vitatható, hogy ha nincs kikötve a próbaidő tartama
Nem a tartama nincs kikötve. Maga a próbaidő se.

ObudaFan # 2017.02.16. 08:20

És azt hogyan lehet bizonyítani, hogy NEM azért mondott fel a munkáltató, mert a munkavállaló terhes, hanem mert csak (ami a próbaidő intézményének lényege...lenne).

Persze, nem ellentmondásmentes ez a dolog, de azért ha a munkáltató konkrétan megjelöli, hogy miért mondott fel, ez az ok ésszerű és önmagában a fennállása bizonyítható, az elég lehet.

Egyjogász # 2017.02.16. 07:25

Azt nem tudom mitől lett a hozzászólás fele kiemelt, annyira azért nem hozott indulatba a téma...:)))

Egyjogász # 2017.02.16. 07:23

"Más kérdés, hogy ha pert indítasz arra hivatkozva, hogy a várandóságod miatt mondott fel neked a munkáltató és így hátrányos megkülönböztetés ért téged, neki kell igazolni, hogy ez nem így volt."

Tudom, hogy így van, de szerintem ez a munkaügyi joggyakorlat (munkajog tanárom szavaival "kreatív bírói törvényhozás") egyi legnagyobb faxsága.

A próbaidő intézménye a törvény szerint arra szolgál, hogy ezen időszak alatt mindkét fél indokolás nélkül szüntethesse meg a munkaviszonyt, ha a másik félben bármi nem tetszik, nem valósultak meg az elvárásai.

Akkor minek van a próbaidő intézménye, ha a munkáltatónak az Mt-ben foglaltak ellenére mégis bizonyítania kell, hogy NEM azért mondott fel, mert a munkavállaló terhes/cigány/magyar/buzi/hetero/jobboldali/baloldali/kopasz/széke, stb., stb., stb.?

És azt hogyan lehet bizonyítani, hogy NEM azért mondott fel a munkáltató, mert a munkavállaló terhes, hanem mert csak (ami a próbaidő intézményének lényege...lenne).

ObudaFan # 2017.02.16. 05:27

Alena

A próbaidő valóban probléma, mert próbaidő alatt azonnali hatályú felmondással élhet a munkáltató, ami ellen nem véd a várandóságod miatti felmondási védelem. Más kérdés, hogy ha pert indítasz arra hivatkozva, hogy a várandóságod miatt mondott fel neked a munkáltató és így hátrányos megkülönböztetés ért téged, neki kell igazolni, hogy ez nem így volt.
Azért az szerintem vitatható, hogy ha nincs kikötve a próbaidő tartama, az automatikusan 3 hónap lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 22:40

Neked kell eldöntened, kinek hiszel.

Alena # 2017.02.15. 21:25

Egy bírósági írnoktól/fogalmazótól.

Rossz infót kaptam ezek szerint?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 19:34

Kitől kaptad ezt az "infót"?

Alena # 2017.02.15. 18:18

Megkérdeztem, hogy mi lenne a menete a bírósági folyamatnak és azt az infót kaptam, ha a szerződésem határozatlan idejű és nincs benne leírva, hogy mennyi idő a próbaidő, akkor alapból 3 hónap és öngólt rúgok, ha bejelentem a munkahelyen, hogy kisbabát várok, mert a 3 hónap az március elején jár le.

Mondjuk a háziorvos ki akar írni táppénzre.
Ha leadok egy táppénzes papírt, az alatt kirúghatnak?
Az megoldás lehet, hogy kihúzzam a 3. hónapig, (amennyiben az az igaz) s utána jelenteném be, hogy kisbabát várok, ha már ilyen gusztustalan ez a cég?

Légyszi mondjátok el, hogy is van ez, mert összezavarodtam.

Köszönöm!

drbjozsef # 2017.02.15. 13:28

Sajat autoval, sajat benzinnel maszkaltal munkaugyben?
Hat ez utolag mar szopas.

A kart az fizeti, aki okozza. Ha Te voltal a hibas, nem szamit, ha masik autos, akkor rajta keressed a karteritest.

Snek # 2017.02.15. 13:19

Például az autóm jobb oldalát akkor törtem össze ez mo djuk káreseménynek számít úgy gondolom.Semmi jogszabály nem vonatkozik arra h utólag megkaphassam az üzemanyag térítésemet?
Köszönöm a válaszait

Alena # 2017.02.15. 13:06

Kedves Nonolet!

Köszi a kimerítő választ!
Akkor bejelentem a munkahelye

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 12:40

Hát kártérités címen nem kérhetem a pénzt?
A kár a vagyonban bekövetkezett csökkenés, esetleg az elmaradt haszon. Téged milyen kár ért?

Snek # 2017.02.15. 11:44

Hát kártérités címen nem kérhetem a pénzt?dokumentálva van ott ahonnan elhoztam az alakatrészeket hogy ott voltam munkaidőben amikor hivatalossan a másik városban kelett volna lennem.
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 11:37

Abból hogyan lenne pénz? Hacsak nincs a német jogban valami speciális szabály...

Snek # 2017.02.15. 11:30

Rendben akkor felkeresek egy német ügyvédet.
Konkrét kérdésem az lenne,hogy visszamenőleg perelehetek e a pénzemért.S azért ,hogy "életveszélyes" mutatványokat kell csinálni a termelés érdekében.
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 11:24

Ő ismeri az alkalmazandó német jogot. (Mondjuk, ő is csak akkor fog tudni válaszolni, ha kiderül, mi a konkrét kérdésed. Az nem kérdés, hogy rosszul érzed magad a munkahelyen.)

Snek # 2017.02.15. 11:19

Értem!
Tehát ezt mindenképp egy német ügyvéddel beszéljem meg?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 11:16

Németország... Mi meg magyar jogászok vagyunk...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 11:16

Németország... Mi meg magyar jogászok vagyunk...

Snek # 2017.02.15. 11:13

Üdvözlöm!

Olyan kérdéssel fordulnék ehez a fórumhoz,hogy jelenleg egy cégnél dolgozom 5 éve mint Mechaniker (gépszerelő egy gyárban)németországban.Évek óta saját költségemen kell hogy alkatrészekért menjek a másik üzembe mert nálunk nincs normális raktár.Természetessen erre külön juttatást nem kapok.Elvárják hogy elmenjek az alkatrészekért vagy kúlönben ki vagyok rúgva...
Mellesleg 4-5 méter magasra kell felmennem úgy,hogy egy raklapon állok s felemelnek hogy átdugdossam a csarnok plafonján futó 380 voltos csatlakozókat hogy menjenek a gépek felváltva....
Ezért perelhetek ha elegem lett ebből?

Válaszukat elörre is köszönöm!

Alena # 2017.02.15. 10:33

Köszönöm Mindenkinek a válaszokat!

Ezek szerint akkor nincs próbaidőm.

Érdemes ezek után a cégnek írásban bejelentenem, hogy kisbabát várok?
Vissza fognak venni?

Köszönöm!