Munkajogi kérdések.


drbjozsef # 2018.12.28. 19:48

Jogos.

T2005 # 2018.12.29. 16:22

Kedves Kovács_Béla_Sándor és drbjozsef!

Köszönöm a válaszokat.
Nem kellett ügyelni! :)

Tehát véleményetek szerint neki a 2019-es januári pótlást nem kell teljesítenie. Már csak azt kell kitalálnunk, hogy ezt hogy adminisztráljuk. (a naplóban helyettesítés lesz vs nincs szabadságon vagy a naplóban helyettesítés lesz és szabadságon lesz, de még tavalyi szabadságon?)

De a leírtak alapján felvetődött egy másik kérdés is:
„Nem lehet valaki szabadságon olyan napon, amikor nincs munkavégzési kötelezettsége.”
Egy pedagógus munkaideje heti 40 óra. Ebből 22-26 kontakt órát kell teljesítenie. A többi egyéb feladat, ami nem biztos, hogy az iskolában végzendő.
Előfordul olyan, hogy a tanár órarendje úgy alakul, hogy a heti 22 óráját 4 napra osztjuk el és pl. hétfőn nincs órája. Ilyenkor nem követeljük meg a személyes megjelenést az iskolában. Viszont ha szükség van pl. három nap szabadság kiadására H-SZ, akkor a szabadságot hétfőre is kiírjuk. Szerintem ez így jó, mert munkavégzési kötelezettsége volt, csak nem bent az iskolában. De volt már aki felháborodott, mondván neki egyébként sem kellett volna aznap dolgoznia! Szerintem meg igen. Szerintetek?

ivcsi1 # 2018.12.29. 22:38

Üdvözlöm!
Januártól új munkahelyem lesz, élelmezésvezető leszek és segítséget szeretnék kérni, hogy milyen fizetés illet majd meg. Van főiskolai végzettségem (közgazdász idegenforgalmi és szálloda menedzser) és okj élelmezésvezetői papírom. Figyelembe vehetik a főiskolai végzettséget a bérnél? A szociális összevont ágazati pótlék jár nekem? Milyen egyéb pótlék jár még?
Esetleg hol lehet ennek pontosan utána járni?
Előre is köszönöm a segítséget!

Szomorú örökös # 2018.12.30. 05:14

ivcsi1

Figyelembe vehetik a főiskolai végzettséget a bérnél?

Én laikusként úgy tudom, hogy egy bérbesorolásnál csak azokat a végzettségeket számolják bele, amelyek szükségesek a munkakör ellátásához. Tehát hiába van érettségije vagy főiskolája egy udvarosnak vagy takarítónak, attól az még csak egy udvaros vagy takarító, amihez valójában nem szükséges iskolai végzettség.

ndrewabc # 2019.01.02. 18:43

Üdvözlöm

Kereskedelmi egységben dolgozom, és kéthetente szombatonként is dolgoznunk kell. Ebben az esetben jár a heti +1 pihenőnap? Heti 48 órán felül túlóra pótlék jár? Havonta alapbol 198 órát dolgozunk, van amikor többet. 51.5 órát dolgozunk egy héten.
Havi 160 ora felett jár a túlóra pótlék, valamint a szombatok után a pihenő nap?
Mit mond az mtv erre a konkrét esetre vonatkozóan?

Köszönöm válaszát

Ireland # 2019.01.05. 23:12

Tisztelt Jogi Fórum!

Cégemhez új ügyvezető érkezett és még aznap hozta magával a hölgyet, akit az én eddigi munkakörömbe és helyettem titkárságvezetőként szeretne alkalmazni. A munkám ellen semmi kifogás, a munka-és feladatkör sem szűnik meg, csak a saját ismerősét rakná a helyemre. Nekem valószínűleg fel fog ajánlani egy másik adminisztratív munkakört a cégnél, ami nyilván nem lesz már vezetői.
Kérdésem, hogy ebben a szituációban csökkentheti a munkabéremet?
Felmondhat, ha ezt nem fogadom el?

Nagyon köszönöm a választ, nagyon fontos lenne tudnom.

Tisztelettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.06. 07:21

Munkaszerződést nem lehet egyoldalúan módosítani.

Elmelkedő # 2019.01.06. 18:44

Üdvözlöm!
Kérdésem:kötelezhet a munkáltató hepatitis b védőoltás
beadatására úgy hogy nem biztosítja ingyen a vakcinát?
Idősekotthonában dolgozom ,ápolóként.
Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.06. 20:56

Nem kötelezheti. De megfelelő felmondási ok, ha nincs beoltva.

Csipi24 # 2019.01.07. 18:46

Szeretném a segítségüket kérni. 2015 OKJ 54 számú iskolát végeztem, mint pedagógiai asszisztens, egy óvodában dolgozom. Az elöző vezetőm az E kategóriába sorolt de az új vezető szerint a D tartozom. Kérem segítsen egy jogszabállyal,h tudjam bizonyítani ha nekem van igazam.
Köszönettel


Szeretném a segítségüket kérni. 2015 OKJ 54 számú iskolát végeztem, mint pedagógiai asszisztens, egy óvodában dolgozom. Az el?z? vezet?m az E kateg?

ivcsi1 # 2019.01.09. 19:11

Tisztelt szomorú örökös!
Köszönöm a válaszát!

beteg62 # 2019.01.10. 11:58

Üdvözlök mindenkit !
57 éves rokkant ellátott C2 48% egészségi állapotú vagyok.
Szeretném kiváltani az egyéi vállalkozóit egy jövedelem kiegészítő MLM rendszerű munkához. Számlaképes kell, hogy legyek . Ezért kell. Melyik a legmegfelelőbb , legegyszerűbb forma amit érdemes kiváltani. Mennyi a legkevesebb havi költség amivel lehet ilyet választani. Köszönöm a tájékoztatásokat.

Pinokio # 2019.01.22. 13:27

Kedves Mindenki.
Az alábbi problémámban szeretnék tanácsot kérni.
Egy fővárosi székhelyű cégnél dolgozom közel tíz éve. Ez a cég létesítményüzemeltetéssel foglalkozik. A létesítmény ahol én mint karbantartó vagyok alkalmazásban egy vidéki városban van. Munkaszerződésem határozatlan idejű. A szerződésben ez a vidéki üzletközpont van meghatározva munkavégzés helyének, ahol most is dolgozom és lakom is. A létesítmény üzemeltetést megtenderezte a tulajdonos és más nyerte meg, nem a mostani munkáltatóm. Ezáltal az én korábban munkaszerződésben is rögzített munkaköröm és szintén a szerződésben rögzített munkavégzés helye is megszűnik, mivel már nem a jelenlegi munkáltatóm fogja üzemeltetni.Most azon mesterkednek, hogy én mondjak fel így nem kell nekik végkielégítést és egyéb juttatást kifizetniük. Abban gondolkodnak, hogy felajánlanak nekem egy másik munkakört, másik városban. Köteles vagyok-e elfogadni? Ha nem fogadom el, mert ez nekem egyáltalán nem lenne jó akkor mi a teendő? Én nem akarnék felmondani, mert akkor nem kapom meg a végkielégítést. A nemleges válaszom rám nézve okozhat-e valamilyen hátrányt. Én azt szeretném, ha ők mondanának fel, és járna minden, vagy közös megegyezéssel, de abba is szeretném belevenni legalább a végkielégítést.

Köszönettel

Linci79 # 2019.01.22. 13:47

Tisztelt Jogi Fórum,tisztelt hozzáértők!

2019.01.10-én felmondott nekem a munkaadóm. (munkaszerződésem nem volt)A felmondás indoklása:nem megfelelő munkavégzés.A 30 napos felmondási idő alatti munkavégzés alól felmentett,így 01.10-én dolgoztam utoljára.
Kérdéseim:
Kilépő papírjaimat és a munkabéremet ebben az esetben mikor kell,hogy megkapjam?Az a bizonyos 5 munkanap,az utolsó munkában töltött naptól számítódik (01.10.),vagy a munkaviszonyom megszűnésétől(02.11)?
Jól gondolom,hogy a fent leírt indoklás nem megfelelő,kvázi jogellenes lehet ebben a formában a felmondás?

Válaszokat ezúton is köszönöm!

drbjozsef # 2019.01.23. 05:39

Nem volt munkaszerződés?

Akkor mit mondott fel? Milyen felmondási idő? Milyen indoklás? Miféle kilépőpapírok?

drbjozsef # 2019.01.23. 05:43

Egyébként, akinek van munkaszerződése :

Mt. 80.§(2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

wers # 2019.01.23. 06:02

(munkaszerződésem nem volt)

És fizetés sem? Munkahely sem? Munkaidő sem?

A felmondás indoklása:nem megfelelő munkavégzés

Ezek szerint munkavégzésvolt. Csak épp nem megfelelő. A munkáltató szerint.
Már csak az a kérdés, hogy nem létező munkaviszony mikor kezdődött. Akár próbaidő is lehetett, de akár végkielégítés is szóba jöhet.

Linci79 # 2019.01.23. 09:30

7 hónapot dolgoztam az adott cégnél.Munkaszerződés nem,munkaköri leírás és titoktartási nyilatkozat készült. Tudtommal,az írásba foglalás elmulasztása miatt,a munkaszerződés érvénytelenségére,a munkába lépést követő 30 napon belül lehet hivatkozni.
A hivatkozott törvényt (Mt. 80. (2) )én úgy értelmezem,hogy esetemben az 5 mnap,01.10-től számolandó,a munkaadó szerint pedig 02.11-től.
A kérdésem,hogy melyik dátumot kell figyelembe venni?
Köszönettel!

rigoz # 2019.01.23. 09:36

@Linci79: A munkaszerződés létrejöttének érvénytelenségére jól tudja, a léterjöttének időpontjától számított 30 napon belül és kizárólag a munkavállaló hivatkozhat.

Az Mt. 80. § (2) bek. a munkában töltött utolsó naptól, de legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított 5 napon belül a sszükséges igazolásokat ki kell adni és a munkavállalót ki kell fizetni, ahogy drbjozsef idézi.

Gyanítom utóbbi a munkaviszony megszűnésének napja lesz, úgyhogy az ahhoz képesti 5 munkanapon belüli ki nem fizetést és igazolás kiadással kapcsolatos mulasztást fogja tudni gyakorlatban számonkérni.

A kettő közti "relatíve rövid" időtartamra tekintettel sem lehetséges szerintem a korábbit kikényszeríteni jogi úton.

Egyébként elvileg viszont az ún. szubjektív, azaz a rövidebb határidőben illetné meg a munkavállalót a fizetés és az igazolások kiadása is.

Linci79 # 2019.01.23. 09:47

@rigoz:Köszönöm válaszát!

drbjozsef # 2019.01.23. 10:46

Ha közös megegyezéssel szüntetitek meg a munkaviszonyt úgy, hogy megszűnik 01.10-én azzal, hogy plusz egy havi béredet kifizeti önként, akkor 01.15-ig kell elszámolnia a papírokkal.

Ha felmondással szűnik meg a munkaviszonyod a felmondási idő végén, csak a munkavégzés alól felment a munkáltató, akkor 02.15-ig kell elszámolnia a papírokkal.

Fizetés és munka szempontjábol neked ugyanaz a kettő, határidők szempontjából nem.

Timibp # 2019.01.24. 14:10

Kedves Fórumozók!

Próbaidő alatt, munkahelyi baleset ért, 01.14-én, amit a cég el is ismert. Viszont ma megkaptam tőlük, levélben a felmondásomat, 01.23-i dátummal. A kérdésem az lenne, hogy az én táppénzes papírom 25-ig szól, akkor milyen dátumnak kell szerepelnie a kilépő papírjaimon?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.24. 15:00

A mai napnak.
De a baleseti táppénz jár a munkaviszony megszűnése után is. (Sőt, a munkáltatónak kártérítési felelőssége is van.)

varazsdoki # 2019.01.24. 17:15

Tisztelt Szakértő!

A munkaszerződésem mellett van egy határozatlan idejű megbízási szerződésem is. 2019 szeptember közepére várható, hogy kisbabám születik. Veszélyeztetett terhességgel elmennék táppénzre 2019.02.02-től.

A megbízási szerződésem 2018.07.27-én létesült, viszont az első jövedelmem 2018 szeptemberére lett könyvelve. Azóta folyamatosan van legalább havi nettó 80 ezer Ft-ot meghaladó jövedelmem a szerződés után. Pénzbeli és term.beli egészségbiztosítási járulék be lett fizetve a munkáltató által a jövedelmem után.

Az a kérdésem, hogy ebben az esetben a táppénz lejárta után a CSED/GYED megállapításához 2018. november 30-tól számolnak vissza?
Mivel hivatalosan szeptember 1-től van fizetésem, ezért a szeptember 1-november 30-ig tartó időszak napi átlagát veszik alapul?
Ha 2019 augusztusában születne meg a baba, akkor a megbízási szerződésem után nem lennék biztosított 365 napon át (csak a munkaszerződésem után). Ebben az esetben a megbízási szerződésem után nem járna CSED/GYED?

Előre is köszönöm a pontos válaszokat.

Tápesz # 2019.01.28. 13:43

T. Szakértő,

Ebben az évben meg lesz a 40 éves munkaviszonyom, és a nyugdíjat igénybe szeretném venni.
Most határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgozom, és utána a nyugdíj mellett is szeretnék még dolgozni.
Az új törvénynek köszönhetően, nem kell a bztosítási jogviszonyomat a munkáltatóval megszüntetni a nyugdíj igénylésekor. Viszont itt jönnének a kérdéseim:

  • Mi van akkor, ha a munkáltató nem akar tovább foglalkoztatni, mert örül, hogy egy fővel kevesebb lenne a létszám!

Ilyenkor mik vonatkoznak rám, hogyan szüntetheti meg a munkaviszonyomat a cég,ha bejelentem, hogy igényeltem a nyugdíjat.
40 évet dolgoztam egy munkáltatónál.

  • Ha tovább foglalkoztat, akkor új munkaszerződés kell kötnöm, de nem kell kilépnem?

Kicsit bonyolult a helyzet,de szeretném ha esetleg valaki tudna válaszolni.

Köszi