Felmondási idő mértéke


Royal # 2005.02.03. 17:51

Köszönöm szépen a választ, igazából semmilyen plusszokra, végkielégitésekre nem számítok, nem is akarom ezt az oldalát eröltetni... Ami a lényeg, hogy hátrányok ne érjenek, és huza vona nélkül nyugodtan tudjam otthagyni a céget.

Kála # 2005.02.03. 06:07

Szia!
Kezdjük az elején: a határozott időtartamra kötött szerződésed már átalakult határozatlan idősre, tehát az arra vonatkozó szabályok az irányadók. Az általad írt indokok alapján feltételezem, hogy rendes felmondást fontolgatsz (miután rendkívülire nem elég amiket leírtál). Ha ez így van, akkor írsz egy levelet a munkáltatódnak, hogy rendes felmondással meg kívánod szüntetni a munkaviszonyodat x dátummal. A rád irányadó felmondási időt kell kiszámolni (ez 4 év munkaviszony esetén 35 nap) - ez az az időtartam, amit jó eséllyel le kell majd dolgoznod.

A közös megegyezés annyival jobb, hogy esetleg lehet alkudozni, hogy azonnali hatállya elmehesz-e, kapsz-e valamilyen végkielégítés jellegű kifizetést. Nyilván ehhez kell a munkáltató pozitív hozzáállása.

Royal # 2005.02.02. 17:58

Sziasztok!

Én is szeretnék kérni egy kis információt felmondás ügyben...

Rengeteg negativ tényező, -többekközött nem jó munkaköri légkör, anyagiak, meg nem becsülés, stb- miatt én is fontolgatom a felmondást, amit belátható időn belül meg szeretnék ejteni...

Immáron 4. éve dolgozom a cégnél, főmunkaidőben. Az eredeti munkaszerződésem amit 2001 ben irtunk, határozott időre, 6 hónapra szólt, aztán nem irtunk ujat, igy feltételezem átalakult határozatlan idejü szerződéssé... Múlt év novemberben azonban volt egy szerződésmódosítás, munkakör, fizetés témakörben, de nem lett rajta meghatározva uj fix időtartam...

A kérdésem az lenne, hogy mi a teendő ha fel szeretnék mondani? Szerződés módosítás esetén (ha abban foglaltak nem térnek erre ki) nincs kikötés, hogy meddig kötelező utána dolgozni? Mi lenne a jobb nekem, közös megegyezéses munkaviszonymegszüntetésre törekedni, vagy szimplán minden további nélkül felmondhatok? Szerintem az esetemben igazán nagy különbség nincs, de azért kiváncsi lennék, melyik módnak mi az előnye-hátránya az esetemben...

Előre is köszi a válaszokat.

John # 2005.02.02. 10:51

Sziasztok!

Köszi Nektek, majd írok a fejleményekről.

John

Kála # 2005.02.02. 10:26

Szia!
Az Ildikó által írt kifejezés egy szép átfogó kategória, amibe sok minden beleférhet, ha megállapodtok.
A rendes felmondás akkor előnyösebb, ha a közös megegyezés alapján nem járna végkielégítés.
Ahogy mind a ketten írtuk, a közös megegyezésbe minden bekerülhet, amiben megállapodtok, tehát lehet benne végkielégítés, felmondási idő megváltás (mondjuk a munkaviszony megszűnésére tekintettel fizetett összegként) stb.
Tehát, hogy melyikkel jársz jobban az attól függ, hogy mi kerül be a közös megegyezésbe.
Tekintettel arra, hogy a közös megegyezés a munkáltató számára is egyszerűbb helyzetet teremt, a gyakorlat az (persze ez változó), hogy legalább a rendes felmondás esetére járó dolgokat megkapja a munkavállaló, esetleg azon túl még valamit. De hangsúlyozom, minden a megállapodásotokon múlik!

ildikó31 # 2005.02.02. 10:23

Kedves John!

a munkaviszony megszűnésére tekintettel fizetett összeg:
Ez egy, a két fél által megállapított összeg. Előfordulhat, hogy ez a mondat nem kerül bele, mert ezt nem kötelező fizetni. A többit viszont igen (munkabért, időarányos szabadság).

Ha a munkáltató mond fel neked rendes felmondással, és már több mint 3 éve dolgoztál ott, akkor végkielégítés is járna neked, felmondási idő, aminek feléről fel kell hogy mentsen a munkavégzés alól.
tehát szerintem jobban járnál egy esetleges munkáltatói rendes felmondással.
Ha te mondasz fel rendes felmondással, szerintem rosszabbul jársz.


ildiko31

John # 2005.02.02. 10:12

Kedves Ildikó!

Mit jelent a "..munkaviszony megszűnésére tekintettel fizetett összeget.." kifejezés? Szerinted melyikkel járok, járhatok jobban? Netán a rendes felmondással? Vagy a közös megegyezéssel? Mi ilyenkor az irányadó és a megszokott?

John

ildikó31 # 2005.02.02. 10:02

Kedves John!

Megállapodás munkajogviszony közös megegyezéssel történő
megszüntetéséről
amely létrejött egyrészről ........................................................ (......................................),
mint munkáltató,
másrészről ................................................................................ (..................................... ),
mint munkavállaló között az alábbi feltételek szerint:

1. A munkáltató és a munkavállaló megállapodnak abban, hogy a közöttük fennálló
határozatlan időtartamú munkajogviszonyt a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII.
tv. 87. § (1) bekezdés a) pontja alapján ............ év ............... hónap .......... napjával közös
megegyezéssel megszüntetik.
2. A munkáltató kötelezettséget vállal arra, hogy a munkavállaló munkabérét, a 20... évi
szabadság időarányos, igénybe nem vett részét, illetve a munkaviszony megszűnésére
tekintettel fizetett összeget, összesen ....………… Ft-ot, azaz …………………….………
forintot az utolsó munkában töltött napon fizeti meg a munkavállaló számára.A munkáltató
kötelezettséget vállal arra, hogy a fenti időpontban kiadja a munkavállaló számára a
munkaviszony megszüntetése kapcsán kiállítandó iratokat.
3. A munkáltató és a munkavállaló megállapodnak abban, hogy a munkavállaló a
munkakörét, valamint a birtokában lévő a munkáltató által számára munkavégzés céljából
átadott eszközöket, iratokat a munkaviszony megszűnésének napjáig a munkáltató által
kijelölt személynek átadási jegyzőkönyvvel, a folyamatban lévő ügyek állásáról szóló
tájékoztatással együtt átadja.
4. Jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Munka Törvénykönyve
rendelkezései az irányadóak.
Kelt, .........................., .... év ....................... hónap ...... napján.
.......................................... ...............................................
munkáltató munkavállaló

így néz ki a közös megegyezés plusz még amit akartok beleírhattok!


ildiko31

ildikó31 # 2005.02.02. 09:15

Kedves John!

A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése, a nevében is benne van, közös megegyezés.
Vannak minimum tartalmi követelményei, de bármi lehet a közös megegyezés tárgya. Rajtad múlik, hogy mit irsz/iratsz bele.


ildiko31

John # 2005.02.02. 08:58

Szia Kála!

Rokkantnyugdíjas lettem és úgy egyeztünk meg, hogy kifizetik a felmondási időt, és a végkielégítést is. A közös megegyezést pénteken teszik elém, de beleiratok mindent nehogy gáz legyen. Bár engem mint a sok laikusok egyikét akkor is megvezethetnek, mert nem tudom mi jár, és mi az amit kérhetek.

John

Kála # 2005.02.02. 08:08

Szia!
Közös megegyezéses munkaviszony megszüntetetés esetén felmondási idő nem jár - hacsak valami hasonló jellegű intézményben nem állapodtatok meg magában a közös megegyezésben.
Ha benne van a megállapodásban, hogy a 7 évre a Munka Törvénykönyve szerint járó felmondási idődet kifizetik, akkor az 45 napnak megfelelő kifizetés lenne.
De javaslom pontosan nézd meg mi is áll a megegyezésben.

John # 2005.02.02. 07:00

Sziasztok!

Munkaszerződésemben az áll hogy a "Munkavállaló felmondási ideje 30 nap". Pénteken közös megegyezéssel megszünik a munkaviszonyom, de nem tudom 7 év után mennyi a munkáltató felmondási ideje felém.
(Ugyanis nem kell letöltenem, mert kifizetik) Hány nap jár nekem hivatalosan? (Vezető beosztásban dolgoztam. Vagy az nem számít?) Köszi a segítséget előre is.

John