utiköltség térítés saját autóhoz


Kála # 2005.07.08. 07:11

Ha júl. 1-től hatályos, akkor akkortól kezdődően jár. De miután július hó elején még a múlt havi (június) béredet számfejtik, arra értelemszerűen nem kell alkalmazni. A jövő hónapban, amikor a július havi jön sorra, azt már az emelt összeggel számolják el.

kavarc # 2005.07.08. 07:05

Még az lenen a kérdésem, hogy mikortól kellene kapnom a 9Ft-ot? A módosítás júl m1-én lépett hatályba, de most is a 3 Ft-al számoltak el. oké, hogy a júniusi munkabéremet számfejtették, de már júli 1 után csinálták; és szerintem akkor már a növelt összeggel kellett volna elszámolniuk.

Bogie # 2005.06.23. 11:31

Nekem már az is magas, hogy milyen bérlet 80%-át számoltátok el, ha tömegközlekedéssel nem megoldható a bejárásod. Bár, lehet, hogy ritkíották a járatot, ami magyarázatot adhat. Talán egy könyvelő/adószakértő jobban képben van az elszámolás terén.

kavarc # 2005.06.22. 20:42

Kedves Bogie!
Értem, amit írsz. Rendben is van. Többműszakos munkarendben dolgozom és nem megoldott a bejárásom tömegközlekedéssel. Ezért eddig utiktsg-térítés címén kaptam a bérlet 80%-át, majd idén jan. 1-től a 3Ft-ot km-ként. Tehát elvileg benne vagyok a téríthető bejárási ktsg-es kategóriában.
Eredetileg az volt a kérdésem, hogy a tv. szerint, ha nekem előnyösebb, akkor már eddig is kaphattam volna a 9Ft-ot. De nem így történt. Tisztában vagyok azzal is, hogy a módosítás csak júli 1-el lép életbe. Csak itt azt nem értem, hogy, ha júli 1-el lép elétbe, akkor 2005.jan1. és 2005.jún30. közötti időszakban, ha nekem előnyösebb lett volna a 9Ft, akkor miért nem kaptam.
Old-guy szerint nem visszamenőleges a tv. hatálya; jó, elhiszem, de én ezt nem olvastam ki egyértelműen a módosításból.
Meg azt sem, hogy pl ebből az összegből (9Ft/km) kell-e ezután adóznom vagy sem.

Bogie # 2005.06.19. 14:46

Az utóbbi részre reflektálva: ahogy már említettük a munkábajárás úgy általában nem elszámolható, viszont a bejárási költség térítendő bizonyos esetekben...

kavarc # 2005.06.18. 13:44

Oké, oké. De:
XXIV. 3§(2) szerint: e tv.nek az szja tv. 25.§-át módosító rendelkezéseit a hatálybalépést követő időszakra kifizetett utűzási ktsg-térítések esetében kell alkalmazni, azzal, hogy e rendelkezések a hatálybalépésüket megelőző, de a 2005. jan. 1-étkövető időszakra kifizetett utazási ktsg-térítés esetében is alkalmazhatók, ha azok az említett időszakban hatályos előíráokhoz viszonyítva a magánszemély számára összességükben előnyösebbek.

Akkor ez mit jelent? Eddig is kaphattam volna? Nemértem.
meg azt sem igazán értem, hogy sajátgk-val munkába járásr címén nem lehet költséget elszámolni, de költségtérítés címén a munkahely és lakóhely közöttitávolság alapján jár a 9Ft/km a munkában töltött napokra.....

old-guy # 2005.06.15. 18:02

Nem visszamenőleges a tv. hatálya, tehát követelni nincs mit.

A hivatkozott tv. alapján:
A magánszemély a munkahely és a lakóhely közötti útvonalra gépjármű használata címén költséget nem számolhat el.

Tömegközlekedés (vonat, busz, hajó, komp) igénybevétele esetén a helyközi munkába járáshoz felhasznált utazási bérlet vagy jegy árának részbeni vagy teljes megtérítését a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni, ha a térítést a munkáltató a bérlettel, illetőleg a jeggyel történő elszámolás ellenében fizeti ki.

Megfelelő tömegközlekedés hiányában, továbbá abban az esetben, ha a munkavállaló munkarendje miatt tömegközlekedési eszközt nem, vagy csak hosszú várakozással tudna igénybe venni, téríthető a menetjegy/bérlet helyett a 9.- Ft/km, amely a magánszemélynél számít bevételnek.

kavarc # 2005.06.14. 14:45

Sziasztok!
A 2005. évi XXIV. törvényben módosított, munkába járás költségtérítésével kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Tehát: a tv. júl 1-én lép hatályba, de 2005 jan 1-től alkalmazható. Én eddig a 3Ft-al lettem elszámolva. Július 1-től ki kell-e fizetnie a különbözetet a jan 1 és júni 30-ig terjedő időszakra (9Ft-3Ft)? Azért kérdezem, mert mindenhol feltételes mód van írva. Adható, fizethető... stb.
Jogosan követelhetem-e ezt az összeget?
A válaszokat előre is köszönöm!

the big cat # 2005.06.05. 07:06

78/1993 korm. rendelet, valamint az SZJA törvény vonatkozó rendelekzései.

julcselusz # 2005.06.05. 06:08

Köszönöm.

K_Peti # 2005.06.04. 20:12

Leiranad, hogy ezt a valaszt mire alapozod? Hol lehet a szabalyozast megnezni?

Bogie # 2005.06.04. 19:59

Csak abban az esetben jár kötelezően, ha olyan helyről jársz be, ahol nincs rendszeres helyközi járat vagy a napnak olyan időszakában vagy beosztva, amikor nincs helyközi járat.

Természetesen a munkáltatód bármilyen mértékben térítheti az utazási költségeidet, de erre nincs kötelezve, illetve ha támogat, akkor járulékot kell fizetnie.

julcselusz # 2005.06.04. 19:42

Sziasztok!

Tud valaki arról, hogy vidéki lakhely (50 km) esetén van-e utiköltség támogatás saját autóval való bejárás esetén.

(Úgy hallottam, hogy valamennyi erre is jár, úgy mint a volánbusz vagy MÁV bérlet vásárlásakor)

Előre is köszönöm