Előrehozott öregségi nyugdíj


projektor (törölt felhasználó) # 2008.11.01. 04:37

40 év munkaidővel szeretnék 2009-ben előrehozott nyugdíjba menni.( nő)
Kérdésem: Mennyi felmentési idő jár nekem?
van-e jelentősége,hogy a jelenlegi munkahelyemen 11 éve dolgozom?

fsteve # 2008.11.01. 08:43

Kedves Lyonee!
Tegnap dolgoztam és nem elékeztem pontosan az adatokra, most szeretném pontositani.2005-ben van egy szolgálati idő megállapitásom 35év130nap.
Volt egy munkanélküli időszakom ami 259nap és bele-számit a szolgálati időbe.2007.julius 4-től ujra van
állásom ami közalkalmazotti, igy december 31-ig
38év 204nap. 2009. junius 30ig. az összesen 39év 20nap, amiből elismert közalkalmazotti jogviszony 20év 5hónap.Tehát ez a pontos szám a meglévő papirokból.Elnézésedet kérném a korábbi pontatlan
irásomért.
Üdvözlettel:fsteve

Veci # 2008.11.01. 18:36

Kedves Lyonne!!!

Írtam neked priviben, de visszajelzés szerint úgy gondolom nem jutott el a postaládádba.
Szeretném ismét elküldeni.

Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Lyonee # 2008.11.01. 19:14

Kedves fsteve!
Ha ez a 20 év közalkalmazotti jogviszony (nemcsak a besorolás szerint!) akkor a felmentési időd 6 hónap. Figyeld ezt, és a közalkalmazotti topicot, ha kihirdetik a kjt módosítását, akkor beírom mindkét topicba. Talán jan. 1-től érvényes lesz. Ha időben megjelenik, és gyorsan kérvényezed, akkor talán jan 1-től kérheted a felmentésedet, a 6 hónapos felmentési idő jún. 30-án jár le. Még az idén jelezd a felmentési kérelmedet a munkáltató felé, hogy a jövő évi költségvetésbe tervezni tudják. Nagyon kevés munkahelyen mentik fel a közalkalmazottat kérésére.

Lyonee # 2008.11.01. 19:18

Kedves Veci!
Valóban nem kaptam meg a leveled. Várom!

fsteve # 2008.11.02. 19:04

Kedves Lyonee!
Köszönöm a választ. Üdvözlettel:fsteve

muflicsek # 2008.11.04. 07:57

Kedves Lyonne!
Férjem 1951-ben született, fél év múlva meg lesz a 40 éves munkaviszonya. Van-e lehetősége előrehozott nyugdíjazásra. Két gyermekünk van, ez jelent-e plusz éveket? Köszönettel várom a választ!

bettinoi # 2008.11.04. 17:17

Kedves Lyonne!

December 14-én töltöm be az 57. életévem, és 40 éves munkaviszonyt ismertek el ez év nyarán, így nő lévén ez év december 16-tól igénybe kívánom venni az előre hozott öregségi nyugdíjat. Ennek érdekében munkaviszonyom december 15. napjával felmondtam. Társasházunkban választott közös képviselő vagyok, melyért a minimálbért meg nem haladó tiszteletdíjban részesülök. Az volna a kérdésem, hogy ezt a tiszteletdíjas megbizatást meg kell-e szüntetnem, és ha igen mikor, és mikortól folytathatom a választott tisztségem ellátását. Kérem szíves válaszát.

Lyonee # 2008.11.04. 17:56

Kedves muflicsek!
Csak 60 éves kora után mehet a férjed előrehozott nyugdíjba, hiába van meg a magas szolgálati ideje.
Egy lehetősége van, ha a munkáltató kifizeti a 60. éve betöltéséig a nyugdíjat, ez a korengedményes nyugdíjazás.
Lejjebb írtam a jogszabályokról, ha érdekel olvass vissza.

muflicsek # 2008.11.04. 19:04

Köszönöm a gyors választ!

lepketér # 2008.11.05. 11:44

Kedves Lyonne!
Felkeltette érdeklődésemet,a fsteve-nek(11. 01) küldött válaszod, amiben a kjt. esetleges módosításáról írtál. Mivel én is előrehozott nyugdíj közelében vagyok, ezért érdekelne, hogy milyen tervezett változások várhatók. A válaszodból azt véltem kiolvasni, hogy ezek a változások akár hamarosan életbe is lépnének.Tudhatnék erről valamit?
Előre köszönöm a választ!

Lyonee # 2008.11.05. 17:44

Kedves lepketér és fsteve!

Közben már ki is hirdették.
http://www.magyarkozlony.hu/…/MK08155.pdf
A 8.§-ban van amiről írtam.

lepketér # 2008.11.06. 07:15

Kedves Lyonne!
Nagyon köszönöm gyors válaszodat!
Őszinte leszek! Abból az e. pontot módosító mondatból számomra semmi nem olvasható ki.(ami még rosszabb, a gazdasági vezetőm számára sem). Főleg az nem, hogy hogyan következik ebből az a kedvező hír, amit korábbi válaszodban írtál, hogy már a 60. születésnapom előtt is kérhetem a felmentésemet, így akár a 60.születésnapomon már elmehessek nyugdíjba, és mivel már most meg van a 36 év közalkalmazotti jogviszonyom, még a 40 éves jubileumi jutalmamat is megkaphatom.
Megtennéd, hogy leírnád,egyszerű mezei tanárember szintjén, hogy ez hogyan következik ebből?
Bocsánat, hogy nem csak kérdezek, de értetlenkedek is.
Előre is köszönöm!

Lyonee # 2008.11.06. 18:56

Kedves lepketér!
30. § (1) A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/B. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha

  1. az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság életkori, valamint szolgálati idővel kapcsolatos feltételeivel legkésőbb a felmentési idő utolsó napján rendelkező közalkalmazott azt írásban kérelmezi.

Az indoklás szerint:
"A 8. §-hoz
A nyugdíjazással összefüggő felmentési okra vonatkozó szabály módosításának indoka
az, hogy a közalkalmazott ne essen el nyugdíja meghatározott részétől. Mivel az új
nyugdíjszabályok szerint csak az jogosult nyugdíjra, akinek nem áll fenn biztosítással járó
jogviszonya, emellett a Kjt. korábbi rendelkezései csak akkor tették lehetővé a nyugdíjazás
miatti felmentést, amikor a nyugdíj életkorral és szolgálati idővel összefüggő feltételei már
teljesültek, a felmentési idő arra az időszakra esett, amikor az érintett már a nyugdíját is
felvehette volna. Ezért a felmentési idő alatt a közalkalmazott a nyugdíját még nem vehette
igénybe. Az új szabály lehetővé teszi, hogy a felmentési idő véget érjen addigra, amikortól a
nyugdíj folyósítása megkezdődhet."

Szerintem ez jobb lenne!

  1. a felmentést írásban kérelmező közalkalmazott az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság életkori, valamint szolgálati idővel kapcsolatos feltételeivel, legkésőbb a felmentési idő utolsó napján rendelkezni fog.

Az indoklás is lehetne közérthetőbb.
A változás a kijelölt szöveg, egyszerűen beszúrták, azért ilyen "logikus".
Legkésőbb a felmentési idő utolsó napján rendelkezik a feltételekkel: vagyis a felmentési idő napján, vagy előtte meglegyen a szolgálati idő és a betöltött életkor. Úgy kell kérni a felmentést, hogy nem járhat le előbb, mint amikortól jogosult lenne a nyugdíjra.

voszi # 2008.11.06. 19:45

Kedves Lyonne!
Nagy érdeklődéssel olvasom okos tanácsaidat. Hosszú idő óta próbálok hiteles információt szerezni nyugdíjazásommal kapcsolatban, de csak ma sikerült erre a fórumra bukkanni ahol máris több hasznos tanácsot kaptam.
1951-es tanárnő vagyok, most novemberben lesz 39 éves a munkaviszonyom. Tavasszal, a tanév végén arra a kérdésre, hogy mikor menjek nyugdíjba, az igazgatóm azt tanácsolta, hogy csináljam végig a tanévet, úgy, hogy 2009. május 1-től kérem felmentésem. Igy a 8 hónapos felmentéssel valójában a jövő év végétől lennék nyugdíjas. Mostanában viszont azt hallottam, hogy a gazdasági válságra való tekintettel, elképzelhető, hogy hátrányosabb lesz jövőre a nyugdíjszámítás. Vajon nem járok-e rosszebbul, ha várok?
Válaszod előre is köszönöm.

monalisa1 # 2008.11.06. 22:24

Elnézést a kéretlen közbeszólásért, de...
Az évből még hátralévő szűk egy hónapi parlamenti időszak alatt bizonyára már nem születik olyan új rendelkezés amely a 2009 évre vonatkozó - és előzőekben már meghozott - nyugdíjazási jogszabályokat megváltoztatná.

Azonban lesz majd változás - és erről már a jelen pénzügyi krach előtt is volt szó - hogy 2012-től tervezik a nyugdíjba menetel évét 65 életkorra felemelni - fokozatosággal.

A nyugdíj "jövéjét" érintő valamely változásnak nagy súlya van, azt nem lehet egyik napról a másikra elrendelni, bevezetni.

Mindezek után azt, hogy Önnek előnyös-e 2009.05.01-től a felmentését kérni, külön megválaszolni nem tudom.

Monalisa
laikus hozzászóló

Lyonee # 2008.11.06. 23:23

Kedves voszi!
Látnok sajnos nem vagyok, de szerintem a számítás módjában nem lesz változás, nem szokták azt gyakran változtatni, legfeljebb a feltételekben.
Az életkor kitolása is valószínűleg fokozatos lesz. Téged ez már nem érint, mert 2008-ban jogot szereztél a nyugdíjazásra. A 13. havit jövőre a nyugdíjasoktól és a közalkalmazottaktól is valószínűleg elveszik, a közalkalmazotti bértábla befagyasztva, nyugdíjemelés még ha néhány %, de valamennyi lesz. A felmentési idődet úgy kérjed, hogy még 2009-ben el tudj menni ehny-ba, hátha részesülsz 2010-ben nyugdíjemelésben. Figyelj arra is, hogy ne vesszen el 1 éved a szolgálati időből néhány hét, nap miatt. Az önkormányzatok olyan helyzetbe kerülhetnek, hogy megtilthatják az intézményvezetőknek a felmentést. Használd ki, ameddig még lehet. Én egy megyeszékhelyen lakom, de már áprilisban megtiltották a kérésre való felmentést.

lepketér # 2008.11.07. 09:48

Kedves Lyonee!
"voszi" már megelőzött azzal a véleményével, hogy ilyen szakszerű, korrekt tájékoztatást nem csak fórumon, de személyes konzultáción sem kaptam soha.
Nagy, nagy hálám, és köszönetem érte!

Még egyszer azonban szeretnék visszaélni türelmeddel, és a konkrét saját ügyemben kérnék konkrét tanácsot.
Ha kérdéseimet túl egyedinek érzed, akkor akár emilben is küldheted válaszodat.

Alapaxioma: a lehető legminimálisabb veszteséggel, de minél hamarabb szeretnék "szeretett" munkahelyemről lelépni!

2009. április 29-én töltöm be a 60. életévemet. Már most 41 év megállapított munkaviszonnyal, és 36 év közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezem. A legutóbbi válaszodon felbuzdulva, azt szeretném kérdezni, hogy most, pl. november 20-án -előrehozott nyugdíjba vonulás címén(e. pont!)- lemondhatok-e közalkalmazotti jogviszonyomról? Így március 20-án letelne a letöltendő 4 hónap, és március 21-től már nem kellene bejönnöm dolgozni.
Másik kérdés: ha igen a válaszod az előző kérdésemre, akkor március 20-án, mint utólsó munkában töltött napon, megkapom-e a 40 éves jubileumi jutalmamat is, vagy erre csak április 29-én leszek jogosult?
Március 21-től július 21- ig a felmentésemet töltöm, majd 22-én beadhatom a nyugdíjazási kérelmemet.
Jól értem én ezeket?
Ismételten előre is köszönöm válaszodat!

voszi # 2008.11.07. 18:47

Kedves Lyonne!

Hálásan köszönöm a gyors válaszodat. Segítettél eldönteni, hogy még az idén kérjem a felmentésem.Ha további kérdéseim lesznek, ismét igénybe veszem tudásod.(ha lehet)
Köszönöm: voszi

Lyonee # 2008.11.07. 18:54

Kedves lepketér!
A tv ugyan megjelent a Magyar Közlönyben, de 2009. jan. 1-től lesz hatályos. illetve egy része még később.
A közalkalmazotti jogviszonyodról, ha lemondasz 2 hónap a lemondási idő és le kell dolgoznod, nem jár semmi, sem felmentés a munkavégzés alól, sem jubileumi jutalom.
A kjt 30.§ 1) d)-re hivatkozva írásban kell kérned a felmentésedet. Ezt legkorábban 2009 jan. 1-től kérheted, illetve akkortól menthetnek fel, az aznap hatályba lépő tv. alapján. Nem köteles a munkáltató kérésedre felmenteni. A szabadságot csak a munkavégzésre kötelezett részben adhatják ki. A kjt. alkalmazásában az így felmentett közalkalmazott nyugdíjasnak minősül és 35 év jogviszony alapján jár a 40 éves jubileumi jutalom, amit neked a jogviszony megszűnésekor kell kifizetni..

Lyonee # 2008.11.07. 19:04

Úgy látszik ezt következetesen elrontom: tehát nem a d), hanem e) pontra hivatkozva.

lepketér # 2008.11.08. 12:55

Kedves Lyonee!
Mindent megértettem! Köszönöm a segítséget!

fenyves # 2008.11.09. 11:49

57 éves vagyok, november 19-én lesz 39 éves munkaviszonyom, ebből közalkalmazotti jogviszony 33 év volt október 4-én. Kérdéseim: mikor indítsam el az előrehozott öregségi nyugdíjazásomat, hogy jogosult legyek a 8 hónap felmentési időre és a 40 éves jubileumi jutalomra? nekem kell a felmentést kérni vagy a munkáltatónak kell kezdeményezni?
köszönöm: éva

hagegy # 2008.11.12. 17:10

2009 januárjában leszek 57 éves . Van-e valamilyen lehetőségem elmenni előrehozott nyugdíjba? Több mint 38 éves munkaviszonyom van, végig pedagógusként dolgoztam.

marcy # 2008.11.14. 09:07

57 éves vagyok, 1984-ben férjem halála után mentem dolgozni (2 gyermekem van, özvegyi nyugdíjat kaptam), mikor van először lehetőségem nyugdíjba menni? Bármilyen megoldás érdekelne.