Előrehozott öregségi nyugdíj


endre.80 # 2008.12.03. 12:24

Kedves Lyonne!

Új vagyok itt a fórumon és a segítségedet kérném! Édesapám szeretne nyugdíjba menni, de nem tudja milyen formában történhet ez? A nyugdíj évekbe mi számít bele? például: szakmunkásképzőben eltöltött 3 év igen vagy nem? A katona idő igen vagy nem? 1953-ban született. Illetve érdeklődnék, hogy aki 2009-ben nyugdíjba szeretne menni, akkor mely jogszabály illetve jogszabályok alapján teheti ezt meg? ELőre is köszönöm! Üdv: endre.80

endre.80 # 2008.12.03. 12:26

Kedves Lyonne!

Új vagyok itt a fórumon és a segítségedet kérném! Édesapám szeretne nyugdíjba menni, de nem tudja milyen formában történhet ez? A nyugdíj évekbe mi számít bele? például: szakmunkásképzőben eltöltött 3 év igen vagy nem? A katona idő igen vagy nem? 1953-ban született. Illetve érdeklődnék, hogy aki 2009-ben nyugdíjba szeretne menni, akkor mely jogszabály illetve jogszabályok alapján teheti ezt meg? ELőre is köszönöm! Üdv: endre.80

endre.80 # 2008.12.03. 12:26

Kedves Lyonne!

Új vagyok itt a fórumon és a segítségedet kérném! Édesapám szeretne nyugdíjba menni, de nem tudja milyen formában történhet ez? A nyugdíj évekbe mi számít bele? például: szakmunkásképzőben eltöltött 3 év igen vagy nem? A katona idő igen vagy nem? 1953-ban született. Illetve érdeklődnék, hogy aki 2009-ben nyugdíjba szeretne menni, akkor mely jogszabály illetve jogszabályok alapján teheti ezt meg? ELőre is köszönöm! Üdv: endre.80

Lyonee # 2008.12.03. 19:35

Kedves endre.80!
A szolgálati időbe a szakmunkástanuló évek és a katonaság ideje is beleszámít. Férfi előrehozott nyugdíjba csak a 60. születésnapja után mehet, hiába lesz meg korábban az előírt szolgálati idő, a 2 feltétel mindegyikének teljesülnie kell. A szolgálati idő és életkor tekintetében az a jogszabály érvényes, amelyik a jogosultság megszerzésekor érvényben volt, a nyugdíjszámítás tekintetében pedig, amelyik a nyugdíjazáskor volt érvényben. Pl. az 57. életévét betöltött nő, ha legalább 33 év szolgálati ideje van, akkor akár 2009-ben is elmehet csökkentett összegű előrehozott nyugdíjba, mert ezt a jogosultságot 2008-ban megszerezte, bár 2009-ben 59 évesen lehet nyugdíjba menni a tv. szerint. (Szerintem gyakorlatilag ilyen nő nem lesz, mert aki 2009-ben 59 éves lesz, az 2008-ban 58 volt, és már akkor, sőt 2007-ben is nyugdíjba mehetett volna. Vagyis korábban is jogot szerzett a nyugdíjazásra.)
2009-ben a 2009 jan. 1-én életbe lépő jogszabály alapján lehet nyugdíjba menni, vagy a 2008-ban érvényes jogszabály alapján, feltéve, ha a jogosultságot 2008-ban meg is szerezte az illető.

Lyonee # 2008.12.03. 20:20

marcy!
Mivel kevés a szolgálati időd az előrehozott (38 év), vagy a csökkentett összegű előrehozott (min. 33 év) nyugdíjazáshoz, ezét csak a 62. éved betöltése után tudsz nyugdíjba menni, a 20 év szolgálati időd megvan hozzá.

katókató # 2008.12.03. 23:14

Sziasztok kedves segítők!
Egy friss-nyugdíjasról lenne szó, akit egy vállalkozás szeretne alkalmazni, mint eladót. Eladói végzettsége van. Kérdésem: a vállalkozás megállapodhat-e az illetővel, hogy mennyi bért kapjon vagy rá is vonatkozik a 2008.01.01-től von. szabály, miszerint szakvégzettséget igénylő munkakörben a 69 000 Ft-os minimálbér 120%-át kell kapja (2 éven belüli). Mint nyugdíjas, mennyit dolgozhat/hó? Van-e erre kikötés? Köszönöm előre is a segítséget. Sziasztok.

varjúháj # 2008.12.04. 16:09

Szép estét mindenkinek! 1953.02.06-án születtem.Nőből vagyok.
1967.09.01-től ipari tanulóként beléptem a nagy betűs életbe.
Most meg vagyok szédülve, mert a média tele van az előre hozott nyugdíjjal. Mi van ?! Csak tán nem elmehetek én is? nyugdíjba. Tudnak nekem segíteni ez ügyben?
Előre is köszönöm.

füleském # 2008.12.04. 18:37

Férjem 2009.márc.23-án lesz 58 éves.Úgy tünik,hogy munkahelye 2009.jan.1-én megszünik.Jelenleg 42 év munkaviszonnyal rendelkezik.58 éves korában már sajnos sehol nem tud elhelyezkedni.Mikor mehetne nyugdijba,előrehozott nyugdijba,vagy a nyugdijig mit tudunk tenni?

Ildi80 # 2008.12.08. 13:21

Kedves Szakértő!

A következő kérdésem lenne:
Édesapám 53 éves 35 év munkaviszonya van. Hallott valami olyasmit, hogy ha kifizeti a nyugdíjkorhatárig hátralévő bére után a járulékokat (7 évre), akkor elmehetne most nyugdíjba. Van erre lehetőség?

Megkért, hogy nézzek utánna. Én eddig erről nem hallottam.

Válaszát előre is köszönettel:

Ildikó

hedge # 2008.12.08. 16:50

Bocs, ha már volt róla szó, de sajna nincs most időm 6xx hsz-t végignézni...

Szal: ha a munkavállaló előrehozott öregségi nyugdíjba szeretne vonulni, ezt úgy kezeljük, mint egy rendes felmondást? Azaz nem jár a végkielégítés, ugye? Véleményem szerint nem, mivel nem a munkáltató érdekkörében felmerült okból szűnik meg a munkaviszonya, és ezen nem változtat az sem, hogy a munkaszerződésben az volt kikötve, hogy ha a határozott idejű munkaviszonyt nem "újítják meg", akkor jár a végkielégítés (egyébként határozatlanná alakult).
Jól gondolom? Ha igen, nagyon jól jönne vmi jogszabályi alap...

Köszönet

wenerb # 2008.12.09. 13:22

Üdvözletem!

Meg tudnák nekem mondani, hogy mennyi lesz az öregségi nyugdíj legkisebb összege 2009. január 1-jétől? Azt tudom, hogy most még 28500 Ft.
Köszönettel!

nagyi13 # 2008.12.09. 18:47

Tisztelt Szakértő!
Végleges 50%-os szoc.járadékos vagyok.Ez év Október 20.-án betöltöttem az 57.évemet.Jelenleg dolgozok napi 7 órában.Az igazolt munkában töltött éveim száma 35 év,de szeretnék még tovább dolgozni,az éveim számának növelése végett.Többféle információt is kaptam,melyek szerint legkésőbb 2009.Dec.31.-ig "el kell" mennem előrehozott csökkentett összegű nyugdíjba.Mennyi a valóságtartama az információmnak? Dolgozhatok még,vagy fel kell mondanom a cégnél,és kérnem kell a nyugdíjazást?
Válaszát előre is köszönöm.

jezuufamtobie # 2008.12.10. 11:04

Segítséget kérek!!!!
57 éves vagyok, köztisztviselőként dolgozom. 39 év munkaviszony után beadtam a felmentési kérelmemet.
1994 óta közalkalmazottként dolgotam, egy munkahelyen. 3 éve az intézményt átminősítették, ennek következményeként köztisztviselővé neveztek ki. Munkaviszonyom egy pillanatra sem szünt meg.
Most a nyugdíjhoz beadott felmentési kérelem után az derült ki, hogy állítólag nem jár 4 hónap közszolgálati végkielégítés, köztisztviselői éveim után csak 1 hónapot akarnak adni. Nem akarom elhinni.
16 évet töltöttem el közszolgálatban úgy, hogy egy percre sem hagytam el a munkahelyemet és most nem jár 16 év után a 4 hónap?
Kérem, ha valaki tud segítsen!!!- ha mást nem megérteni.

endre.80 # 2008.12.10. 18:12

Kedves Lyonee!
Köszönöm szépen a felvilágosítást! Sokat segítettél!
További jó munkát!

brandonlee # 2008.12.11. 06:09

Tisztelt Szakértők!

Édesapám az idén töltötte be a hatvanadik évét. De sajnos csak 37 év szolgálati idővel rendelkezik.
Azt szeretném megtudni, hogy milyen lehetőségei vannak a nyugdijba vonulásra, ha nem szeretné kivárni a 62. születésnapját.

Segitségület nagyon köszönöm.

Tisztelettel: Péter Imre

Lyonee # 2008.12.11. 17:18

brandonlee!
Szakértő nem vagyok, csak egy közalkalmazott.
Mivel édesapád 2008-ban csökkentett összegű előrehozott nyugdíjra jogosultságot szerzett, ezt az igényét 2009-ben is érvényesítheti. Ha közben meglesz a 38 év szolgálati ideje a nyugdíjazás időpontjában, akkor csökkentés nélküli nyugdíjat fog kapni. Úgy szüntesse meg a munkaviszonyát 2009-ben, hogy a 38 év szolgálati ideje meg legyen.
2008-ban még, ha nincs meg a szolgálati idő, gyermekenként 1-1 évet (max. 3) figyelembe vesznek a szolgálati időnél (az összeg számításánál ezt nem veszik figyelembe). Utánad is jár 1 év, ha ezzel lenne meg a 38, akkor már most is csökkentés nélküli nyugdíjba mehet apukád, anélkül pedig csökkentett előrehozott nyugdíjba. 2009-ben pedig csökk. nélkül (ha a 38 év megvan). Van lehetőség, nem kell 62 évig várnia.

fsteve # 2008.12.11. 18:10

Kedves Lyonee!
Kérdésem a következő lenne, ha tudnál segiteni. Egy
iskolában dolgozom ami speciális okt.nevelő intézet és gyermekotthon portás-fűtő beosztásban. A munkaidő
h-p-ig 15–07 ig /16ó/, sz-v 07–07-ig /24ó/. Minden
negyedik napon megyek dolgozni, feltéve ha nincs vki
szabadságon vagy betegállományban.Koll.szerz. nincs.
15%éjszakás pólékot kapunk délutáni pólékot nem.Ez a
pótlékos elszámolás így helyes?
Köszönöm a válaszodat:fsteve

Lyonee # 2008.12.11. 23:40

Kedves fsteve!
Szerintem helyes, csak az éjszakai pótlék jár, mert nem többműszakos munkarendben dolgoztok.

MT. 117.§ (1)

  1. éjszakai munka: a huszonkét és hat óra közötti időszakban teljesített munkavégzés;
  2. többműszakos munkarend: ha a munkáltató napi üzemelési ideje meghaladja a munkavállaló napi teljes munkaidejét és a munkavállalók időszakonként rendszeresen, egy napon belül egymást váltva végzik azonos tevékenységüket;

146. § (1) Éjszakai munkavégzés esetén [117. § (1) bekezdés d) pont] a munkavállalót tizenöt százalékos bérpótlék is megilleti.

(2) A többműszakos munkaidő-beosztásban [117. § (1) bekezdés e) pont], illetve a megszakítás nélküli munkarendben [118. § (2) bekezdés] foglalkoztatott munkavállalónak - a (3) bekezdésben meghatározottak szerint - délutáni, illetőleg éjszakai műszakpótlék jár.

galambosember # 2008.12.13. 17:23

Segítséget kérek!!!!!

Rendőrként dolgozom, jelenleg 35 éves munkaviszonnyal rendelkezem, 3 gyermekem van. Arra lennék kíváncsi, hogy a gyermekeim száma növeli-e a szolgálati éveim számát, mert úgy hallottam, hogy a gyermekek száma 1-1 év munkaviszonynak beszámítható.

Előre is köszönöm a segítséget!

Lyonee # 2008.12.13. 19:46

galambosember!
2008-ban még figyelembe vehető a 3 év, ha nincs meg a szolgálati idő. Így nem csökkentett összegű előrehozott nyugdíjat, hanem előrehozott nyugdíjazást kérhet. Persze az életkornak is meg kell lennie, nemcsak a szolgálati időnek. 2009-től megszűnik a gyermekek után kapható kedvezmény.
3 bejegyzéssel lejjebb ezeket már leírtam. Érdemes visszaolvasgatni, mert szinte mindenről írtam már vagy tízszer.

fsteve # 2008.12.17. 12:28

Kedves Lyonee!
Köszönöm az összes segítőkész felvilágositást, kelle-mes ünnepeket kivánok.
Üdvözlettel:fsteve

mirror # 2008.12.18. 10:52

Kedves Lyonee!

Szeptemberben töltöttem be az 57. évemet, és akkor volt meg a 38 év munkaviszonyom , de ebből 9,5 év rokkantnyugdíj. Három éve újra dolgozom, 2009. május 10-én jár le a felmentési időm.
Kérdésem: ha akkor kérem a nyugdíjam megállapítását, beszámít-e a hosszú szolgálati időbe a rokkantnyugdíj időtartama? ( A nyugdíjbiztosítóban azt mondták, igen, de nem vagyok teljesen nyugodt...)
Köszönettel: mirror

Lyonee # 2008.12.18. 18:54

Kedves mirror!
Teljesen megnyugodhatsz, mert beszámít annak ellenére, hogy a jogszabályból 2009. jan.1-től törölve lesz a 11/A. bekezdés.
"11/A. § (1) A 9. §-ban, illetőleg a 10. § (1) bekezdésében meghatározott jogosultsághoz előírt szolgálati idő számításánál

  1. gyermekenként egy évet,
  2. tartósan beteg, illetve fogyatékosnak minősülő gyermekenként másfél évet szolgálati időként kell elismerni annál a személynél, aki gyermeket szült, vagy saját háztartásában legalább tíz éven át nevelt.

(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti kedvezmény legfeljebb három gyermek után vehető igénybe.
(3) Az előrehozott öregségi nyugdíjra és a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultság szempontjából szolgálati időként kell figyelembe venni a rokkantsági, illetőleg a baleseti rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartamát."

Ha a biztosított az előrehozott (csökkentett összegű előrehozott) öregségi nyugdíjra már a 2008. évi feltételekkel szerez jogosultságot, de azt 2008. évben nem, hanem később (2009-ben vagy azt követően) érvényesíti, az átmeneti szabályok alkalmazhatósága szempontjából úgy kell tekintetni, mint aki 2008-ban előrehozott (csökkentett összegű előrehozott) öregségi nyugdíjra jogosultságot szerzett, akkor is, ha a biztosítása alapjául szolgáló jogviszonyát nem 2008-ban, hanem később - azaz az ellátás tényleges igénybevételekor - szünteti meg.
Amennyiben az előző pont szerinti feltételnek megfelelő biztosított - az előrehozott (csökkentett összegű előrehozott) öregségi nyugdíjra vonatkozó igénye érvényesítésének tényleges időpontjáig fennálló jogviszonyát figyelembe véve - további szolgálati időt szerez, annak a csökkentés nélküli, illetve a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjhoz szükséges jogosultsági idejét az igény érvényesítésének időpontjáig megszerzett szolgálati időfigyelembevételével kell számításba venni, de még a 2008. évi jogosultsághoz szükséges szabályok alkalmazásával (tehát a csökkentés nélküli előrehozott öregségi nyugdíjhoz 2009. évi igényérvényesítés esetén is a tényleges nyugdíjazásig megszerzett szolgálati időt kell figyelembe venni, továbbá a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj számításánál is az előzőek szerint kell a jogosultsághoz szükséges szolgálati időt számításba venni, végezetül mindkét esetben a szolgálati idő számításánál figyelemmel kell lenni a 2008. december 31-ig hatályos Tny. 11/A. §-a szerinti kedvezményekre is).

monalisa1 # 2008.12.18. 19:07

2009.01.01-től szigorodnak az előre hozott nyugdíjazás feltételei: 60 éves férfi ill. 59 éves nő akkor kérheti ha 40 év szolgálati idővel rendelkezik, míg a csökkentett összegű előrehozott nyugdíjhoz 37 év szolgálati idő szükséges.

A mai nap ezzel a hírrel van tele a média.

monalisa1 # 2008.12.18. 19:13