GYED,GYES, táppénz


cincinnatus # 2015.02.11. 16:25

Lena0629 2015.02.09. 14:19

Tisztelt Szakértő!

A következő dologgal kapcsolatban kérném a hozzáértő segítségét:
2000.Májusától folyamatos munkaviszonyban álltam egy kiskereskedelmi láncnál. A szülés előtt 3 hónappal táppénzre jöttem,majd június végén megszületett a gyermekem. Azóta Gyeden vagyok.Tavaly Szeptemberben kaptam egy levelet: átszervezés miatt megszűnt a POZÍCIÓM. Mivel eleve terveztük a második gyermeket,így arra a döntésre jutottunk,hogy nem megyek vissza dolgozni,mert igen magas a rizikó....A kérdésem a következő:
Abban az esetben,ha a első gyermekem 2 éves koráig teherbe esek,és "eljövök" táppénzre,az új jogszabály szerint milyen "bér" alapján kapnám a táppénzt,és Mi alapján kapnám a Csecsemőgondozási díjat?
Mert nyílvàn-mint Mindenki a mai világban- szeretnék tisztában lenni azzal kapcsolatban,hogy kb.mennyi pénzzel kalkulálhatunk,ha itthon maradok....

Előre is nagyon szépen köszönöm megtisztelő válaszát!

Táppénz
számítási sorend

az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, a TB kifizetőhelyek részére szóló OEP Tájékoztató

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

CSED (leánykori nevén thgy) alap számítási sorrend
1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.
(Itt tehát nincs előnyszabály és mások a korlátok.)

GYED alap számítási sorrend

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4.Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.
Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani,
azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

cincinnatus # 2015.02.11. 16:36

nyanya95 2015.02.09. 17:05

Segítséget szeretnék kérni.
2015.01.08-án közmunkásként elhelyezkedtem egy cégnél 2015.02.28-ig tartó határozott idejű szerződéssel, majd 2015.01.22-én megszüntettem a jogviszonyomat.
2015.01.09-től betegállományban voltam 2015.01.11-ig. Kérdésem a munkanapok áthelyezése miatt hány nap betegszabadságra és hány nap táppénzre vagyok jogosult?

Tekintettel a határozott időre betegszabadságra időarányosan jogosult.

15/365*52=2,6, amit 3 munkanapra kell kerekíteni.

2015.01.09-re péntekre,
2015.01.10-re szombatra jogosult betegszabadságra.
Ha 11-én vasárnap is keresőképtelen, de 2015.01.12-re, hétfőre keresőképessé nyilvánították vasárnapra táppénz nem illeti meg az alábbi jogi norma alapján.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46. § (2) Nem jár táppénz....a betegszabadság lejártát követő szabadnapra és heti pihenőnapra, ha az azt követő munkanapon ... a keresőképtelenség már nem áll fenn,

cincinnatus # 2015.02.11. 16:40

andydy 2015.02.10. 10:47

Tisztelt Szakértők!

Kérem segítsenek, egyszer már írtam de nem válaszolt senki a a kérdésemre. 2015. július 9-re várom kisbabánkat. 2013.nov-1-márc-bérem Bruttó 110.000 ft, 2014.márc21- 2015 február 28- bruttó 180ezer, február 28-tól megszűnik a munkám mert lejár a határozott szerződésem. Az új munkaviszonyban 2015. márc-1től - a 2015.július- bruttó 210.000 lesz a bérem. És úgy tervezem hogy 1 hónapot dolgozom, és után a táppénz egészen a szülésig, hogy minél kevesebb járulékot kelljen fizetni, mert édesapám fog felvenni a kft-be. Így az új szabályok szerint mi lesz a számítás alapja táppénz, csed gyed-nek? Mivel a 365 napom meg van, folyamatos biztosítási idővel rendelkezem, de nem lesz 180nap, se 120 nap bérem, csak 30 nap jövedelmem!(veszélyeztetett terhes vagyok)

Legyenek szívesek segíteni, melyik jogszabály vonatkozik rám?Hogyan járok jobban? Mert sajnos a jelenlegi munkahelyemen bejelentettem a terhességem , akkor mondták hogy csak 02.28 ig tudnak foglalkoztatni.
Köszönettel: tanácstalan kismama

Táppénz
számítási sorend

az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, a TB kifizetőhelyek részére szóló OEP Tájékoztató

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

CSED (leánykori nevén thgy) alap számítási sorrend
1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.
(Itt tehát nincs előnyszabály és mások a korlátok.)

GYED alap számítási sorrend

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4.Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.
Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani,
azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

cincinnatus # 2015.02.11. 16:45

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!

Helisa # 2015.02.11. 21:17

Tisztelt szakértő.

Arra lennék kíváncsi hogy az első gyerkőcömmel vagyok itthon gyed-en.Viszont tervezzük a másikat.Viszont ha nem lenne muszáj nem mennék vissza dolgozni Lehet e olyat csinálni hogy kiveszem a felszaporodott szabadságomat majd eljövök táppénzre.Majd pedig csed és gyed-re.
És ilyenkor miből számolódik a csed és a gyed összege?
Abból a keresetből amit az első gyerek születése előtt kerestem vagy a Gyed-nek az összegéből, mert nagyon nem mindegy.
Köszönöm válaszát.

andydy # 2015.02.12. 15:03

Kedves Cincinnatus!

Köszönöm a válaszodat, tehát a márciusban induló munkaviszony jövedelme lesz a számítás alapja a táppénznél, és a csed-nél is? Mert nem lesz se 180 napom,se 120 napom. Akkor elegendő ha pl.34 napra jelent be és utána megyek táppénzre? És mivel a min.bér 2szerese a maximális, akkor elég ha Bruttó 210.000el jelent be?
Mai nap folyamán felhívtam az OEP-et, elmondtam az esetem és azt mondták hogy ebben az esetben ők sem tudnak segíteni mivel nem volt még rá eset a gyakorlatban, és a jogszabály két értelmű a napokban kapnak utasítást arra hogy ezt a 30 napos, vagy szerződés szerinti jövedelmet hogyan számolják.
Nekem pedig van 2 hetem hogy hogyan döntsek.

Előre is köszönöm segítségét!

cincinnatus # 2015.02.12. 15:30

andydy 2015.02.12. 16:03

Kedves Cincinnatus!

Köszönöm a válaszodat, tehát a márciusban induló munkaviszony jövedelme lesz a számítás alapja a táppénznél, és a csed-nél is? Mert nem lesz se 180 napom,se 120 napom. Akkor elegendő ha pl.34 napra jelent be és utána megyek táppénzre? És mivel a min.bér 2szerese a maximális, akkor elég ha Bruttó 210.000el jelent be?
Mai nap folyamán felhívtam az OEP-et, elmondtam az esetem és azt mondták hogy ebben az esetben ők sem tudnak segíteni mivel nem volt még rá eset a gyakorlatban, és a jogszabály két értelmű a napokban kapnak utasítást arra hogy ezt a 30 napos, vagy szerződés szerinti jövedelmet hogyan számolják.
Nekem pedig van 2 hetem hogy hogyan döntsek.

Előre is köszönöm segítségét!

Kedves andydy!

Én is csak a hatályos jogszabályból és az OEP honlapra feltett tájékoztatóból és mintapéldákból tudok dolgozni.

Álláspontom szerint az ott leírtak egyértelműek.

Ha valakinek csak 29 napi jövedelme van, úgy nem a "tényleges" jövedelem az ellátás alapja, hanem a munkaszerződésben meghatározott összeg.

Az ezzel kapcsolatos számítási mód is világos!

A kötelező egészségbiztosítás végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet (Vhr.) 31. § (3) értelmében: Tényleges jövedelem hiányában a táppénzre való jogosultság kezdő napján érvényes szerződés szerinti jövedelem harmincad részében kell megállapítani a táppénz alapját.

A szó elszáll, az írás megmarad, ezért tegye fel írásban a kérdéseit, melyet mindig az igazgatónak címezzen, így minimum egy osztályvezető fog válaszolni, aki olyat, hogy „ebben az esetben ők sem tudnak segíteni

nem fog leírni!

cincinnatus # 2015.02.12. 15:32

Tényleges jövedelem hiányában a táppénzre való jogosultság kezdő napján érvényes szerződés szerinti jövedelem harmincad részében kell megállapítani a táppénz alapját.

Azaz egy sima, 30-cal történő osztásról van szó, figyelemmel az un. táppénz plafonra.

cincinnatus # 2015.02.12. 15:33

a jogszabály két értelmű a napokban kapnak utasítást arra hogy ezt a 30 napos, vagy szerződés szerinti jövedelmet hogyan számolják.

A lenti Kormányrendelet és az OEP Tájékoztató mintapéldái alapján nem értem, hogy mi nem egyértelmű a kollégának/kolléganőnek?

törpi # 2015.02.16. 10:39

Kedves Cincinnatus!

2013 júliustól vagyok munkaviszonyban,jövedelmem bruttó: 118000ft. 2014. dec. 31-től vagyok táppénzen veszélyeztetett terhesség miatt.De állítólag a munkáltatóm 2015.01.01-től vett táppénzre, dec.31-re szabadságot írt ki!
Mennyi táppénz jár illetve meddig? A GYED összegét mennyiben befolyásolja a táppénz?
Szülés várható ideje 2015.06.15.

Köszönöm a segítségét!

cincinnatus # 2015.02.17. 09:26

Törpi.

2013 júliustól vagyok munkaviszonyban,jövedelmem bruttó: 118000ft. 2014. dec. 31-től vagyok táppénzen veszélyeztetett terhesség miatt. De állítólag a munkáltatóm 2015.01.01-től vett táppénzre, dec.31-re szabadságot írt ki!
Mennyi táppénz jár illetve meddig? A GYED összegét mennyiben befolyásolja a táppénz?
Szülés várható ideje 2015.06.15.
Köszönöm a segítségét!

Táppénz
számítási sorend
az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, a TB kifizetőhelyek részére szóló OEP Tájékoztató alapján

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!

1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.)

Nagyon leegyszerűsítve a 118.000.- Ft. 50%-át, azaz 59.000 Ft/hó bruttó táppénzt fog kapni, amely adóköteles ellátás, azaz abból adóelőleget is vonnak/vonhatnak.

(Azért 50%, mert –a megadott adatok szerint- nincs 2 éves folyamatos biztosításban töltött ideje.)
Táppénzt csak addig kaphat, amíg fennáll a munkaviszonya és keresőképtelen. Ha tehát nem szűnik meg a jogviszonya és 1 éven belül nem, vagy nem sokat volt táppénzen táppénzt akár a szülést megelőző napig is kaphat.

A táppénz összege soha nem alapja sem a CSED-nek, sem a GYED-nek.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

wanila # 2015.02.18. 17:15

Tisztelt Jogi Fórum!

7 év folyamatos munkaviszony után jövök el szülni a munkahelyemről.
2015.01.05-től már táppénzen vagyok, a szülés várható időpontja 2015.03.31.

Az új a szabályokat vizsgálva a lenti megállapításokra jutottam és ebben kérném megerősítésüket, hogy jól gondolom-e. Elegendő, ha IGEN, NEM válaszokat adnak lenti kérdéseimre, a jogszabályokat már értelmeztem, amennyire tudtam.

  1. A CSED-et legkorábban 2015.03.03-tól igényelhetem?
  2. A számítás alapja ez esetben, ha 03.03-tól igénylem a CSEDet 2014.12.31-től visszafelé számított 180 nap?
  3. Ha csak a kiírt időponttól igénylem, 03.31.től, akkor is ugyan úgy 2014.12.31-től visszafelé számított 180 nap a számítás alapja?
  4. Ha csak 2015.04. hóban igénylem a CSED-et, akkor, mivel januárban már táppénzen voltam és ez esetben 2015.01.31-től számolódna vissza a 180 nap, kevesebb CSEDre lennék jogosult vagy ugyan úgy a hivatalos fizu számít, nem a táppénz amit helyette kaptam, tehát nem járhatok rosszabbul?
  5. Ha jól értelmeztem a jogszabályokat a táppénz minden esetben kevesebb, mint a CSED, így megéri a CSEDet a lehető leghamarabb igényelni?

Előre is köszönöm válaszaikat, hogy megerősítsék, hogy jól sikerült-e értelmeznem az új jogszabályokat.

Köszönettel:Wanila

Farkas Mariann # 2015.02.18. 21:41

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem az lenne. hogy a gyed extra, s a munkabér mellet kapott gyes beleszámít-e az átlagjövedelembe. 2 gyermeket tervezvén a későbbi CSED, a GYED kiszámításánál figyelembe veszik-e?

Köszönettel:
Farkas Mariann

sortie # 2015.02.19. 15:23

„Farkas Mariann 2015.02.18. 16:00

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem az lenne, hogy a munkabér mellé kapott gyed, gyes beleszámít-e később az átlagjövedelembe. Itt egy későbbi gyermekvállalás esetére gondolok: figyelembe veszik-e a következő gyermeknél a CSED és GYED kiszámításánál?

Köszönöm tisztelettel válaszát!

Farkas Mariann


Nem, nem számítódik be.

Oka: Egészségbiztosítás pénzbeli ellátás (Tp, csed, gyed...) alapja csak pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem lehet. Mivel a csed, gyed, tp. összegéből ilyen járulékot nem kell vonni, így egy következő egészségbiztosítás pénzbeli ellátás összegének a meghatározásánál ezen jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Kugli79 # 2015.02.19. 15:27

Tisztelt Szakértő!
A törvényt szeretném tisztán érteni, ami a gyedre vonatkozik.Mi babát tervezünk, lehet, hogy úton van, így 2015. november közepére várhatóan. Születéskor megigényeljük a tgyást (esetleg egy hónappal előtte, ugye), s nem értem pontosan a gyed-et mikortól számítják.A jogosultság benyújtása a tgyás lejárta után, mínusz 3 hónap és az az előtti 180 napi bér átlaga?Vagy novemberből vonnak le 3 hónapot és onnan veszik a 180 napot?És ha az táppénz (veszélyeztetett terhesség miatt)?Bruttó bérem kb. 240.000 (nettó 150.000), a teljes összeg, munkaviszonyom folyamatos.HOnnan számítják, milyen összeggel?Köszönöm válaszukat!

sortie # 2015.02.20. 08:41

wanila 2015.02.18. 18:15
Tisztelt Jogi Fórum!
7 év folyamatos munkaviszony után jövök el szülni a munkahelyemről.
2015.01.05-től már táppénzen vagyok, a szülés várható időpontja 2015.03.31.
Az új a szabályokat vizsgálva a lenti megállapításokra jutottam és ebben kérném megerősítésüket, hogy jól gondolom-e. Elegendő, ha IGEN, NEM válaszokat adnak lenti kérdéseimre, a jogszabályokat már értelmeztem, amennyire tudtam.

1. A CSED-et legkorábban 2015.03.03-tól igényelhetem?

IGEN.

A számítás alapja ez esetben, ha 03.03-tól igénylem a CSED-et 2014.12.31-től visszafelé számított 180 nap?

IGEN

2. Ha csak a kiírt időponttól igénylem, 03.31.től, akkor is ugyan úgy 2014.12.31-től visszafelé számított 180 nap a számítás alapja?

IGEN

3. Ha csak 2015.04. hóban igénylem a CSED-et, akkor, mivel januárban már táppénzen voltam és ez esetben 2015.01.31-től számolódna vissza a 180 nap, kevesebb CSEDre lennék jogosult vagy ugyan úgy a hivatalos fizu számít, nem a táppénz amit helyette kaptam, tehát nem járhatok rosszabbul?

Akkor 2015.01.31-től visszafelé keresünk 180 bérezett (pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelemmel ellátott) napot legfeljebb 2014.01.01-ig.
(A táppénz összege a CSED-nél soha nem alap, azaz azt nem veszik figyelembe, mivel abból nem vonnak pénzbeli egészségbiztosítási járulékot.)

4. Ha jól értelmeztem a jogszabályokat a táppénz minden esetben kevesebb, mint a CSED, így megéri a CSEDet a lehető leghamarabb igényelni?

Ezt így egyértelműen –minden esetre vonatkozóan-kijelenteni nem lehet, de az igaz, hogy a táppénz mértéke 50, vagy 60%, a CSED-é pedig 70%.

Előre is köszönöm válaszaikat, hogy megerősítsék, hogy jól sikerült-e értelmeznem az új jogszabályokat.
Köszönettel:Wanila

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

sortie # 2015.02.20. 08:59

Kugli79 2015.02.19. 16:27
Tisztelt Szakértő!
A törvényt szeretném tisztán érteni, ami a gyedre vonatkozik. Mi babát tervezünk, lehet, hogy úton van, így 2015. november közepére várhatóan. Születéskor megigényeljük a tgyást (esetleg egy hónappal előtte, ugye), s nem értem pontosan a gyed-et mikortól számítják. A jogosultság benyújtása a tgyás lejárta után, mínusz 3 hónap és az az előtti 180 napi bér átlaga?Vagy novemberből vonnak le 3 hónapot és onnan veszik a 180 napot?És ha az táppénz (veszélyeztetett terhesség miatt)?Bruttó bérem kb. 240.000 (nettó 150.000), a teljes összeg, munkaviszonyom folyamatos. Honnan számítják, milyen összeggel?Köszönöm válaszukat!

Gyed-et a tgys (új nevén CSED) lejártát követően (a tgys igénybevételének kezdetét követő 169.naptól) lehet igényelni.

GYED alap számítási sorrend

1.A GYED-re való jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. (Ha 2015. novemberében szül, akkor a tgys kb. 2016. áprilisában indul. Innentől megyünk vissza 3 hónapot –kb. 2016.01.31 és onnan keresünk visszafelé 180 bérezett napot legfeljebb 2015.01.01-ig. ) Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4.Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.
Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani,
azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

mercedes103 # 2015.02.20. 17:48

Üdvözlöm.A mostani táppénz számolással lenne egy pár kérdésem.tehát.több mint 3 éves folyamatos munkaviszonyom van.2015.jan.19-től vagyok táppénzen.Tudom,hogy az első 15 nap betegszabadság.Tehát konkrétan február 7.-e /szombat/ vagyok rendes táppénzen.minden hónapban más összegű keresetem volt.Ebből mettől-meddig számolnak pénzt?mert nekem ez elég zavaros.És még egy fontos kérdés:ma felhívtam a TB-t és ott azt mondták,hogy a táppénzből is vonnak mindenféle járulékot.Nekem viszont a bérszámfejtő a munkahelyen azt mondta csak a 16 %-os adó terheli./nem vagyunk táppénz kifizető hely/tudna nekem ezzel kapcsolatban olyan paragrafust ide kiírni ami erre vonatkozik?mert ha úgy érzem,hogy nagyon kevés az összeg akkor tudok mire hivatkozni.köszönöm előre is a válaszát.és várom türelmetlenül.viszlát.

Kugli79 # 2015.02.20. 19:33

Szeretném megköszönni a válaszukat!!

Nikolett0827 # 2015.02.22. 18:22

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok kislányommal,ami 2015.11.28-án jár le.2014. áprilisában megszűnt a munkaviszonyom.Érdeklődni szeretnék,hogy egy ilyen esetben járna-e nekem GYED egy második gyermek születése után,vagy nem?Köszönöm előre is megtisztelő válaszát!

Borostyánka # 2015.02.23. 10:47

Tisztelt Szakértő!
Remélem az alábbi kérdések, csak nekem tűnnek bonyolultnak és Ön tudja a válaszokat! 2014.04.30-ig bejelentett jogviszonyokkal rendelkeztem 2008 óta. 2014.04.30 óta viszont a Tb-t sem és mást sem fizettem. Várhatóan 2015 októberében fogok szülni. Biztosan nem jól csináltam, hogy a havi tb-t nem fizettem és munkanélküli ellátásra sem jelentkeztem. A kérdésem az lenne, hogy ez pótolható-e és ha igen mi lehetne számomra a legjobb megoldás? Ha munkanélküli ellátásra most jelentkezem az megoldás-e? Vagy magasabb lehetne-e az ellátás a terhesség alatt, ha mostantól eltudnék helyezkedni egy ismerős cégénél, aki minimálbérre betudna jelenteni. Ilyen esetben a Tb havi járulékát utólag (közel egy évre) be kell-e fizetnem? ill. mekkora minimum havi költség terheli a munkáltatót bejelentésem esetén? Nagyon köszönöm előre is a választ! Üdvözlettel, Borostyánka

cincinnatus # 2015.02.23. 13:13

T. Mercedes!

A bérügyintéző tájékoztatta helyesen, miszerint a táppénzből csak adóelőleget kell vonni.

Lásd az 1997. évi LXXX. törvény 14-24 szakaszait.

Táppénz számítási sorend

az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, a TB kifizetőhelyek részére szóló OEP Tájékoztató alapján

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!

Főszabály, hogy a táppénz alapja a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.)Ha ez sincs a jogalkotó további szabályokat és kedvezményszabályokat határoz meg. Részletesen lásd a fenti linken.

cincinnatus # 2015.02.23. 13:21

T.Borostyánka!

Utólag, 1 évre, jogszerűen nem tudják bejelenteni, ill. a járulékot befizetni.

Kb. 2006-tól nincs lehetőség pénzbeli ellátásra megállapodást kötni és járulékot fizetni. (Ne keverje össze z egészségügyi szolgáltatási járulékot és szolgáltatást a pénzbeli eb. járulékkal és ellátással.)

Az sem megoldás, ha most veszi igénybe a 90 nap álláskeresési járadékot, mert CSED-re az jogosult aki a szüléskor biztosított ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött nappal.

cincinnatus # 2015.02.23. 13:24

T. Nikolett!

Nem, mivel CSED-re és GYED-re is főszabály szerint az jogosult, aki a szüléskor biztosított.

hhhhh # 2015.02.23. 13:49

Tisztelt...!
Múlt év novemberében megszűnt a munkaviszonyom, utána munkanélküli segélyen voltam. Most újra dolgozom, de betegeskedem. Az előző munkaviszonyomban nem voltam táppénzen. De most nem tudom van e egyáltalán táppénz jogom?
Köszönöm válaszát!