nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő


gabusch # 2011.03.09. 15:30

Hamarosan nyugdíjba készülő és felmondási(sétáló idő)
deficites Sorstársak !

Várunk Benneteket a facebookon egy kis csevegésre,ha nem jogi és eljárási gondjaitok vannak:)
A "kávézó" neve: Előrehozott öregségi nyugdíj
Címe:Facebook

Üdv:
gabusch53

makkosovo # 2011.03.09. 14:07

A Nyugdíbiztosítási Igazgatóság 2009. december 31-ig 40 év 102 nap szolgálati időt állapított meg.Idén decemberig már 42 évem lesz.
Nagyon örültem hogy az idén életbe lépett, hogy a nők 40 év munkaviszonnyal korhatár nélkül nyugdíjba mehetnek./Mivel én 1955-be születtem csak iskoláimat levelező tagozaton végeztem, ezért van a sok szolgálai időm./ Úgy tudtam az éveim alapján jár 4 hónap felmentés és megkapom a 40 éves jubileumi jutalmat is mivel 35 év után/nekem októberben 37 év lesz/ a nyugdíjazáskor megkapja a dolgozó. Most azt hallottam hogy akik a 40 év szolgálati idővel akarnak nyugdíjba menni azok ezeket a juttatásokat nem kapják meg.
Igaz ez, és miért ez a megkülönböztetés?

Veci # 2011.03.06. 15:41

clubhotels
Aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betölti, azt a munkáltató "elküldheti" nyugdíjba. Példa erre a Tamás Gáspár Miklós.
Nem kötelezhető a munkáltató az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése után is foglalkoztatni, alkalmazni tudtommal.

Vead
Tudtommal atörvény korábban sem kötelezte a munkáltatót a nyugdíjba vonulónak végkielégítést adni. Ez nem varrható a jelenkori politika nyakában.
A szabadság időarányos részét ki kell adni, úgy tudom csak akkor lehet megváltás, ha nem tudta kivenni, a munkavállaló.
Hát igen! Ha nyugdíjaba akar menni édesanyád (ne hagyja ki ezt), akkor neki kell felmondani. Legfeljebb kérje, hogy tekintsenek el a felmondási idő ledolgozásától. Ha emberségesek, akkor megteszik.


Üdvözlettel Veci

Vead # 2011.03.06. 14:38

Kedves Veci!
Akkor most már értem, hogy a munkáltató miért nem akar sem közös megegyezéssel elválni az anyukámtól, és azt sem akarják, hogy ők mondjanak fel neki.
Szóval hiába dolgozott több mint 43 évet tiszteséggel, becsülettel, ez a mai világban senkit sem érdekel.
Hát szemét egy világot élünk, az már biztos......

Szóval, ha el szeretne jönni nyugdíjba, akkor mondjon fel magától, és örüljön annak, hogy megérte a nyugdíjat.

Még egy kérdésem lenne: Mi lesz az idei évre arányosan járó szabadságával? Mert az idén még egy napot sem vett ki. Azt legalább ki fogják neki fizetni "szabadságmegváltás" címén? Vagy erre sem köteles a munkáltató? És akkor elvesz az a kb. 9 nap szabadsága?

Még egyszer köszönöm a segítségedet.

Üdv.
Vead.

clubhotels # 2011.03.06. 14:12

Tisztelt Jogi Fórum!
Közalkalmazott középvezető vagyok. A következő évben betöltöm-remélem- a 62. évemet.
A munkáltatóm megtarthat-e állásomban , ha kérem, hogy még ne küldjenek nyugdíjba? Köszönettel AE

Veci # 2011.03.05. 21:06

Vead
A törvény a munkáltatót nem kötelezi arra, hogy a felmondási felmentési időt megadja úgy, mintha a munkáltató mondana fel. Bizony más lehetősége nem nagyon van, neki kell beadnia a felmondást, a felmondási időt le kell dolgozni, de akár el is tekinthetnek tőle.
Végkielégítés pedig sem kedvezményes nyugdíj, sem előrehozott nyugdí, sem öregségi nyugdíjba vonulás esetén sem ját, mert a munkavállaló mond fel.
Estleg még a közös megegyezés jöhet számításba, de erre sem lehet kötelezni a munkáltatót.

Felmondási/felmentési időt, végkielégítést törvény szerint akkor köteles a munkáltató fizetni, ha a munkaviszony megszüntetése munkáltatói rendes felmondással történik. 5 évvel a nyugdíjkorhatáron belül nagyon indokolt esetben.
Tudomásul kell venni, a nyugdíjba vonulás nem a munkáltató érdeke, ő nem fog plusz kiadásokat fizetni (ettől olcsóbban nem lehet a létdszámnkéárdést letudni).
A lényeg az, hogy várjuk édesanyádat a nyugdíjas táborban.


Üdvözlettel Veci

Vead # 2011.03.05. 18:38

Tisztelt Cím!
Segítségét szeretném kérni:
Édesanyám megkapta a Nyugdíjfolyósítótól a szolgálati idő elszámolását, melyben több mint 43 évet igazoltak neki. Jelezte ezt a munkahelyén, hogy szeretne elmenni Nyugdíjba, mire a munkáltató közölte vele, hogy mehet, elengedik, de adja be a felmondását Ő.
Felvilágosították még arról is, hogy ebben az esetben nem jár neki végkielégítés, se felmondási idő, se szabadság megváltás, magyarul semmi se jár.
Kérdésem lenne, hogy ezt megtehetik?
Egy 2003-ban kötött kollektív szerződésben le van írva, hogy a felmondási idő 30 nap a cégnél.
Kérdésem lenne, hogy most mit tegyen?
Adja be a felmondását?
És ha nem adja be önként, akkor hogy fog tudni eljönni nyugdíjba? Mit tanácsol megoldásként?

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:
Vead

Veci # 2011.03.04. 08:40

Lacka49
Mindezt elhiszem. Sok pénztől van szó, de ha az idén nem mehetne el előrehozott nyugdíjba (nem írtad melyik évben született), akkor a 40 év jogosultsági idővel megtehetné. Ezt, ha el lehet hinni a kommunikációnak (bár tavaly sokat nagyot csalódtak emiatt), akkor ez megmarad.
Milyen feltétel mellett maradhatna meg a 200.000 Ft?


Üdvözlettel Veci

Lacka49 # 2011.03.04. 08:19

Üdv Veci.

Köszönöm a válaszod, és az abban feltett kérdésekre megpróbálok válaszolni.
A párom rendelkezik az életkori feltételekkel és megvan a 40 év jogosultsági ideje is, melyről van határozata.
Hogy miből tevődik össze a 200.00 ft.?
A vállalat kollektiv szerződésében szereplő un. karácsonyi bérből és a törzsgárda jutalomból.
Én nem a felmondási idő ledolgozását kérdőjelezem meg, hanem a közös beleeggyezéssel történő felmondás nem engedélyezését, mivel igy elesik a fent leirt juttatásból.

Hogy miért nem irja alá? mert akkor nem tudnak helyette felvenni senkit.

Üdv,

iculi # 2011.03.04. 07:51

1957- ben születtem 16 évet nehéziparban dolgoztam Romániában, amire korkedvezményben részesülök.Összesen 29 elismert munkaidőm van ott. Magyarországon 6 év munkaviszonyom van.Jelenleg nincs munkaviszonyom. Kérdezni szeretném a jelenlegi törvények szerint mikor mehetek nyugdíjba?

Veci # 2011.03.03. 16:45

Lacka49
Milyen 200.000 Ft lenne a kiesés? Felmentési idő, vagy mi?

  • A 40 éves szolgálati "viszony", ha az szolgálati idő lenne, akkor azzal csak akkor tudna nyugdíjba menni, ha az életkori feltétellel is rendelkezik.
  • Ha megvan a 40 év jogosultsági ideje, akkor tényleg elmehet nyugdíjba (erről van határozata?)

A törvény nem kötelezi a munkáltatót a felmentési idő megadására, és a közös megegyezéses munkaviszony megszüntetésére is.
Ha felmond a feleséged, akkor le kell dolgozni a felmondási időt, ettől el is lehet tekinteni, de az írásodból nem az derül ki, hogy a főnök eltekintene.
Mivel indokolja, hogy nem engedi el?


Üdvözlettel Veci

Lacka49 # 2011.03.03. 13:46

T. Jogi Fórum.

A párom több mint 40 éves szolgálati viszonnyal rendelkezik, és most szeretne elmenni nyugdijba.
Érdeklődni szeretnék, a közvetlen főnöke nem egyezik bele a közös megegyezéssel való felmondáshoz megtehetik-e, mert ha a párom mond fel akkor kb. 200.000,- ft-tól esik el.
Előre is köszönöm válaszukat

Veci # 2011.02.28. 13:40

Kkati
Az már nagyon-nagyon régen volt, hogy 6 hónappal korábban beadták a nyugdíjazási kérelmet.
A nyugdíjbavonulás feltételei:

  • az előírt szolgálati idő vagy jogosultsági idő megléte
  • előrehozott nyugdíjnál az életkori feltétel megléte
  • a jogviszony/munkaviszony megszüntetése

A nyugdíj megállapításához minden papírnak be kell érkezni (K02-es nyomtatvány, munkaviszony igazolások az utolsó szolgálati idő megállapítási vagy jogosultsági idő megállapítás utáni időre, a munkaviszony megszüntetését igazoló papírt, a TB igazolványt).

A felmondási idő (akár le kell dolgozni, akár nem) még a munkaviszony része, vagyis annak leteltekor szűnik meg a munkaviszony. Ezt követően (esetleg 2–3 héttel korábban) beadható a nyugdíj iránti kérelem a K02-es nyomtatványon.

A nyugdíj megállapításakor nem munkanapra határozzák meg a nyugdíj kezdő napját, a munkaviszony megszűnését követő naptól kérheted a nyugdíj megállapítását.


Üdvözlettel Veci

Kkati # 2011.02.27. 19:08

Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy mikortól kérhetem a nyugdíjamat, ha IV. 1-től már nem kell dolgoznom, de a munkaviszonyom csak VI.4-én szünik meg. Úgy hallottam, hogy korábban volt arra lehetőség, hogy ilyen estben, már IV.1-től kérhették a nyugdíjat. Meg azt is zavar, hogy VI.4 szombatra esik, ez nem jelent problémát aban az esetben, ha csak ekkortól kérhettem a nyugdíjazásomat?

Veci # 2011.02.10. 20:11

atala
Az özvegyi nyugdíj feléledése édesanyád öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor lehet, a törvényi feltételek megléte esetén.
ITT találsz tájékoztatót, a felsőt nyisd meg: http://www.onyf.hu/index.php?…


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.02.10. 20:06

viki13
A ma még hatályos tv. szerint

  • édesapád nem tud 2012-ben 60 évesen előrehozott nyugdíjba menni, mert nem rendelkezik addig az életkori feltétellel, ehhez 42 év szolgálati idő kell (18/B.§ (3) b) pont). Ez csökkentett nyugdíj lenne. ITT a törvény: http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
  • Esetleg, ha a munkáltató megállapodást kötne vele korengedményes nyugdíjazásra,és kifizetné egy összegben a nyugdíj+postaköltség+nyugdíjemelést a 61. szülinapig a Nyugdíjfolyósítóhoz. Ez is csökkentett nyugdíj lenne. Erre nem kötelezhető a munkáltató. Olvassátok el a tájékoztatót: http://www.onyf.hu/?…
  • Neki az öregségi nyugdíjkorhatár 63 év, akkor csökkentés nélküli nyugdíja lesz.
  • Szolgálati idő szerzésre lehet megállapodást kötni a Nyugdíjbiztosítóval, de sem visszamenőleg, sem előre nem lehetséges. Vagyis édesapádnak ez kiesik.

Néhány héten belül megtudjuk mi lesz a nyugdíjreformban.


Üdvözlettel Veci

atala # 2011.02.10. 15:13

Tisztelt Jogi Fórum!

Édesanyám 53. jul. 10-én született
18 év munkaviszonnyal rendelkezik.
Édesapám 2001. december. 9-én elhunyt. Nem lett igénybe véve az özvegyi nyugdíj.
Édesanyám most jelenleg ápolási segélyen van otthon. Fel lehet-e ébreszteni az özvegyi nyugdilyat?

Válaszukat előre is köszönöm.

viki13 # 2011.02.10. 14:44

Tisztelt Jogi Fórum!

Édesapám 1953 februárjában született. 1970 óta folyamatosan dolgozik, előtte 3 évig ipari tanuló volt. Katonai szolgálatát 1970 után két részletben teljesítette összesen 2 évet. (ez idő alatt, gondolom, nem volt munkaviszonya).
Szeretne előrehozott csökketett összegű nyugdíjba menni 2013 előtt, mert úgy tudjuk, így kedvezőbb lenne a nyugdíj összege.
Kérdésem: mivel ő 2013. 02.19-én tölti be a 60. életévét megoldható -e egyáltalán a 2012. év végéig a nyugdíjbavonulása? Ő úgy gondolja, hogy a hiányzó másfél hónap "megvásárolható". Mikor mehet el legkorábban?
Egyáltalán melyik esetben számíthat magasabb nyugdíjra: 1. ha csökkentett összegű előrehozott nyugdíjat kér (majdnem) 60 évesen
2. ha a nyugdíjkorhatárt betölti. Ez az ő esetében 63 vagy 65 év?
A válaszadást megköszönve: Viki

Veci # 2011.02.10. 13:37

Betty53
A 32 év munkaviszony akkor igaz, ha 8 évet otthon voltál a gyerekekkel.
A 40 év jogosultsági időbe a munkaviszony+gyerekekkel otthon töltött idő (gyes, stb) együtt véve kell 40 évnek lenni. Sokan vannak olyan pl. 3 gyermekesek, akik nem sok időt vettek igénybe a gyermekgondozásra, ezért nekik több a munkaviszony időtartama, ők annyival több járulékot fizettek. Ez is különbség két 3 gyermekes anya között.


Üdvözlettel Veci

Betty53 # 2011.02.10. 09:18

1953-ban születtem 3 gyermekem van olvastam hogy a 40-éves szol nyugdijhoz Selmeczi Gabriella irta a 3 gyermekes anyukáknak elég 32 év + a gyermekek után gyes vagy gyed mi az igazság mert senki nem tud semmit csak behivogatnak mindenkit kérnek anyakönyvitől mindent köszönöm Betty

Lyonee # 2011.02.09. 21:09

A kjt. csak lehetőséget ad a felmentésre, de a munkáltató nem köteles a közalkalmazottat kérésére felmenteni. A fenntartó utasíthatja az intézményvezetőket, hogy nem menthetnek fel senkit , mert nem tudja finanszírozni.
Vagy kivárod, amíg megunnak, és felmondanak, vagy lemondasz a közalkalmazotti jogviszonyodról. A lemondási idő 2 hónap, amit le kell dolgozni.
Most az a menő, hogy olyan "helyzetet" teremtenek, hogy a közös megegyezésbe is belemenjen a közalkalmazott.

danca # 2011.02.09. 20:41

Nyugdíj jogosultságom után, nyugdíjam mellett dolgoztam még néhány évet a közalkalmazotti jogviszonyom megszakítása nélkül. Most szeretnék felmentést kérni a munkaviszonyom alól.
47 év munkaviszony és ebből 32 év közalkalmazotti.
Olyan hírek járnak, hogy az önkormányzat olyan határozatot, vagy rendeletet kíván hozni, mely szerint a felmondási időmet, a 8 hónapot nem adják meg, csak egy hónapot fizetnek ki az utolsó négy hónapból.
Tudtommal a közalkalmazotti törvény 33 §-a még érvényben van és azt semmiféle önkormányzati határozat, rendelet nem írhatja felül.
Kérem segítsenek! Tényleg van valami alapja ennek a felmondási idő körüli hercehurcának? 65 éves koromban mélyen sértőnek találom ezt a méltatlan eljárást.
Válaszát előre is köszönöm.

emil11 # 2011.02.09. 15:46

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy lehetséges sz hogy eltörölték a felmentési időt. Anyukámnak 2011.07.26-án lesz meg a 43 év munkaviszonya, jelenleg közalkalmazott. Ezelőtt egy hónappal azt mondták neki, hogy kap 3 hónap felmentési időt, plusz kiveszi a szabadságot, és márciustól nem kell menni dolgozni. Ehhez képest ma 2011.02.09.azt mondták neki, hogy eltörölték a felmentési időt, és a szabadságot vegye majd ki és dolgoznia kell júliusig.
Van-e különbség aközött ha ő mond fel most, vagy várja meg inkább a júliust?

Válaszotokat előre is köszönöm.

Titiána # 2011.02.09. 13:55
pagyi # 2011.02.03. 21:05

Kedves Fórumozók!
Problémám a következő: A nyugdíjintézetben megállapították, hogy a ledolgozott munkaviszonyom,
39 év és 54 nap. Jelenleg munkanélkülin vagyok. Szükségem lenne még kb. 10 hónap munkaviszonyra, a 40
évhez. 56 éves vagyok, valyon hová tudok elhelyezkedni. Hallottam olyan lehetőségről, hogy a TB-től,lehet munkaviszonyt vásárolni, napi 900.-Ft-ért.
Erre szeretnék választ kapni.
köszönettel