Készfizető kezesség SOS


Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.27. 11:07

Fizetési meghagyás, per.

ani0115 # 2009.08.27. 11:04

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni.Kb 5 éve elmentem kezesnek egy személyi kölcsön miatt.Az adós természetesen nem fizetett és külföldre költözött.A vége az lett,hogy az én fizetésemből 33%-ot tiltanak ezmiatt.
Természetesen KHR,stb...
Mit tudok ebben az esetben csinálni? Az illető a leveleimre nem válaszol,nem tudom utolérni.
Engem teljesen ellehetetlenít ez a helyzet,gyermeket nevelek,albérletben élek és szinte minimálbérért dolgozom.
Milyen lehetőségem van arra,hogy visszakapjam a pénzemet vagy mit lehet tenni,hogy ő külföldön él,dolgozik és él,mint Marci hevesen?
Nagy szükségem lenne a segítségre,már teljesen el vagyok keseredve.
Minden választ előre is köszönök!

_Wasp_ # 2009.08.13. 10:31

korrekció:

viszont a kezes „csak“ egy konkrét tartozásért felel, a beltag meg a fene tudja mekkora buktáért is…

a hurikkal tényleg nehéz versenyezni.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.08.13. 10:30

viszont a kezes "csak" egy konkrét tartozásért kezes, a beltag meg a fene tudja mekkora buktáért is...

a hurikkal tényleg nehéz versenyezni.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.13. 09:42

Mindketőő sokkal rosszabb, mint amikor az örök Paradicsomban pirosra festett körmű hurik húzkodják a pöcsödet naphosszat - de a kezes helyzete még rosszabb. Őt azonnal támadhatja a jogosult, a beltagot meg csak akkor, ha a követelés a társaságtól behajthatlannak bizonyult. Plusz az időkorlát illetve annak a hiánya.

_Wasp_ # 2009.08.13. 09:19

(ebben a helyzetben nem tudom, mi szeretnék kevésbé lenni: ex beltag, vagy kezes....)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.13. 06:58

Úgy van. De az is igaz, hogy a beltag felelőssége a tagsági viszonyának megszűnése után öt évvel megszűnik - a kezesé meg csak a tartozással együtt.

_Wasp_ # 2009.08.12. 22:26

Ez tévedés, mert a kötelemkeletkeztető tényállás a hitelszerződés megkötése, és nem a nemfizetés.

Másként a hitelezői tartozások alól könnyen menekülhetne a bt beltagja, hiszen csak addig kéne teljesíteni, amíg beltag. Csakhogy a felelőssége (azaz a kötelem) még jópár évig fennáll utána...


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Dr.Attika # 2009.08.12. 16:08

Nem maradnának kötelemben, mert a Bt-ben lévő tulajdonrész eladásakor nincs még tartozás.ű, így nem felel a korábbi beltag a saját vagyonával.

_Wasp_ # 2009.08.12. 15:54

kötelemben maradnának anélkül is :) de ettől még lehet, hogy a banknak többet ér a készfizető kezes, nem kell a Bt-vel vacakolnia, hanem egyből rárabol a szerencsétlen extag bankszámlájára


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Dr.Attika # 2009.08.12. 15:50

Takarékszövetkezeteknél gyakorlat mostanában, hogy a Bt. tagjaival készfizető kezesi nyilatkozatot íratnak alá a Bt. által felvett kölcsönök esetén. Valószínűleg azért, hogy az esetleges tagi kiválásuk után is a kötelemben maradjanak.

_Wasp_ # 2009.08.12. 14:58

ki vette fel a hitelt?

A másik tulaj? akkor mindegy a Bt léte, a készfizető kezesen behajthatják a tartozást.

Vagy a Bt vette fel a hitelt? Akkor meg a beltagnak tökmindegy, így is, úgy is egész vagyonával felel, de most már a kezes kültag is.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Besi # 2009.08.12. 14:52

Kedves fórumozók !
A kérdésem az lenne, hogy ha én és a férjem kezességet válaltunk egy kisvállalkozói hitelhez amit egy BT bel és kültagjaként tettünk és amit a kilépésünk után a másik tuladonos nem fizetett bírósági eljárásra kerül sor valószínűleg a Bt másik beltagját is végrehajtás alá vonhatják?Vagy csak minket mint kezeseket.

ObudaFan # 2009.08.08. 13:43

A kezesi szerződést a kezes nem az adóssal, hanem a hitelezővel köti, így megtámadás szempontjából csak annak van jelentősége, ha a hitelező tévesztette meg. Annak nincs, ha az adós. Ha a hitelező is tudott az adós fizetésképtelenségéről, és erről megtévesztette a kezest, akkor már meg lehet támadni.

juveaxel # 2009.08.08. 11:45

Köszönöm a válaszokat!!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.06. 11:49

A kezesi szerződést nem az adóssal kötötted, hanem a kölcsön folyósítójával. Ebben a jogviszonyban nem számít, ha egy harmadik személy (az adós) megtévesztett). Persze, a megtévesztőtől követelheted a károd megtérítését; de ennek sincs sok jelentősége, hiszen kezesként is jogod van rá.

limma # 2009.08.06. 11:44

A kezességet épp azért találták ki, hogy az adós helyett helytállj!

Ha tudnánk előre, hogy nem fog fizetni, ki lenne hülye vállalni?

juveaxel # 2009.08.05. 17:45

T.Fórumozók!

Egy autóra vállaltam kézkezességet egy betéti társaságnak. Az autó összetört a biztosító fizetett, de kiderült, hogy a bt-nek adótartozása van és a biztosítási pénzt lefoglalták. Kérdésem: mivel én nem voltam tájékoztatva a bt. tartozásáról / persze ha tudom nem vállalom a kezességet / megtévesztés miatt fordulhatok-e bírósághoz, hogy semmisé nyilvánítsák a kézkezességemet?

Köszönettel várom válaszaitokat.

Dr.Attika # 2009.08.03. 16:22

Kedves "dr.bété!"
Ne szórakozzon e fórumon. Ön is tudja, hogy hülyeséget kérdez, mi már tudjuk ObudaFan-nal, hogy "hülyék" voltunk, hogy válaszoltunk. Lépjünk tovább!

ObudaFan # 2009.08.03. 16:10

Egy kezes azért felel, amiért kezességet vállalt. Amiért nem vállalt kezességet, azért meg nem felel.

dr.bété # 2009.08.03. 16:08

Megelelőlegezve egy esetlegesen ilyen jellegű választ: a Ptk. 338.§(1) második mondat szerintem a kezesek egymás közötti megállapodása alapján végbement többletteljesítésre vonatkozik. És ha nincs ilyen? Nem kérhetem a kisebb összegért felelő kezest, hogy fizess többet, úgyis megtérítési igényed van a maradékra a nagyobb összegért felelős kezessel szemben?

dr.bété # 2009.08.03. 15:57

No igen, de mi történik akkor, ha (az egyetmelgesen kötelezett) kezesekkel szemben nem azonos az a bizonyos limitösszeg? Mi ilyenkor a teljes tartozás, amivel minden kezes tartozik, és hova lesz az elv, hogy nem válhat a kötelezettség terhesebbé?

A Ptk. nekem is rendelkezésemre áll, a kérdés nem az egyetemlegesség általános fogalmára vonatkozott, hanem arra a sokat emlegetett limitált felelősségvállatlásra.

Egy még mindig töprengő (de már kioktatott) üvj.

ObudaFan # 2009.08.03. 15:30

Még az utca emberétől sem érteném a felvetést, nemhogy jogvégzettől.

Ptk. 337. § (1) Egyetemleges kötelezettség esetében minden kötelezett az egész szolgáltatással tartozik, de amennyiben bármelyikük teljesít, vagy a kötelezettséget beszámítással megszünteti, a jogosulttal szemben a többiek kötelezettsége is megszűnik.

dr.bété # 2009.08.03. 15:22

Kedves Dr.Attika,

Válaszát köszönöm.

Ön szerint tehát hiába biztosít egy tartozást három kezes, ha a kezesség egyetemleges és nem együttes, akkor nem követelheti a jogosult az egész tartozást, csak valamennyi adóstól egyetlenegyszer a kikötött limitösszeget.

Ez szomorú. Nagyon :)

Dr.Attika # 2009.08.03. 15:01

Kedves "dr. Bété"!
A készfizető kezes, mint Ön is tanulta a jogi egyetemen sortartás nélküli, az elsődleges kötelezett helyett köteles teljesíteni. Mind ő, mind az alapkötelezett, mind a további készfizető kezes kötelezettsége egyetemleges. Aki először fizetett, vagy tőle behajtották e jogviszony alapján kérhet megtérítést a többiektől.

A "limit" vonatkozásában. A készfizető kezes kötelezettsége nem lehet súlyosabb, mint ami az elvállaláskor volt, tehát a jogosult többet nem követelhet.

A bíróság nyilván egyetemleges kötelezést fog határozni, de hogy végül ki teljesít azt nem tudhatjuk.