elbirtoklás


ObudaFan # 2008.04.01. 18:42

fulopgabika!

Tekintettel arra, hogy bármilyen írásos felszólításod is megszakítja az egyébként is 15 éves elbirtoklási időt, ami egyébként is kétséges, mert ingatlan részét csak akkor lehet elbirtokolni, ha az ingatlan megosztható, így nem ez a kérdés, hanem az, hogy mit tehetsz.

Ha a tulajdonos jóhiszeműen földjének határain túl építkezett, a szomszéd - választása szerint - követelheti, hogy a túlépítő

  • a beépített rész használatáért és a beépítéssel okozott értékcsökkenésért adjon kártalanítást,
  • a beépített részt vásárolja meg, ha a föld megosztható, vagy
  • az egész földet vásárolja meg.

A szomszéd az egész földjének megvásárlását akkor követelheti a túlépítőtől, ha

  • a föld fennmaradó része a túlépítés következtében használhatatlanná válik,
  • a földdel kapcsolatos valamely jog vagy foglalkozás gyakorlása a túlépítés következtében lehetetlenné vagy számottevően költségesebbé válik.

    Ha a túlépítő rosszhiszemű volt, vagy ha a szomszéd a túlépítés ellen olyan időben tiltakozott, amikor a túlépítőnek az eredeti állapot helyreállítása még nem okozott volna aránytalan károsodást, a szomszéd a fent meghatározottakon kívül - választása szerint - követelheti, hogy a túlépítő

  • saját földjét és az épületet a gazdagodás megtérítése ellenében bocsássa tulajdonába, vagy
  • az épületet bontsa le.

A szomszéd az épület lebontását akkor követelheti, ha ez az okszerű gazdálkodás követelményeivel nem ellenkezik. A lebontás és az eredeti állapot helyreállításának költségei a túlépítőt terhelik; megilleti azonban a beépített anyag elvitelének a joga.
A bíróság a túlépítés következményeit a szomszéd választásától eltérően is megállapíthatja; nem alkalmazhat azonban olyan megoldást, amely ellen mindkét fél tiltakozik.

Másenka # 2008.04.02. 07:57

ObudaFan
Nagyon köszönöm a választ!

ObudaFan # 2008.04.02. 18:33

Nincs mit.

Márkameggy # 2008.05.05. 12:24

Az ingatlanokra is vonatkozó Ptk. 121. § (1) elbirtoklási idejét a 2001. évi XIX. törvény 1. §-a 2001. május 31-től 10-ről 15 évre emelte.

Ez a 15 év vonatkozik a 2001. május 31-től megkezdett, de be nem fejezett elbirtoklásra? Tehát tegyük fel, hogy ezen időpont előtt az elbirtokláshoz még kellett volna (10-x) év. A módosítás hatására ez (15-x) évre módosul?


Carnivorous Vulgaris

ObudaFan # 2008.05.05. 18:37

Igen. (A módosító jogszabály célja is az volt, hogy vonatkozzon.)

alekszandrosz # 2008.05.06. 13:10

Üdvözlök mindenkit,örülök hogy megtaláltam ezt a fórumot.
Elbírtoklással kapcsolatos lenne a kérdésem,megpróbálom röviden felvázolni a történetet.
A mellettünk levő földterületeket részarányként adták vissza és azok kaptak területrészt akik maradék aranykoronával rendelkeztek.Gyakorlatilag 3 helyrajzi számon van osztatlan közös tulajdon a közvetlen szomszédságunkban.Ezek a területek vidéki külterületek és annyiban zavaró a meglétük, hogy a földjeinket folyamatosan fertőzik ezek a fás,gazos gócok.Megszerzésükre az elbírtoklás lehetne a megoldás ugyanis átlagosan 18 tulajdonosuk van.Soha nem kezdtek vele semmit és emlékeim szerint 93 óta nem történt változás a tulajdoni lapon.A mellettünk levő részeket folyamatosan próbáljuk karban tartani tárcsázás ,nádvágatás stb hogy a szőlőkultúránkat ne tegye tönkre.
A kérdésem az lenne(végigolvasva a fórum termését és egyébb portálokat)elbírtokolhatjuk e ezeket a területeket?Pert kell indítanom ellenük,de ez hogy néz ki a gyakorlatban?Tudjuk, hogy nem a miénk a terület és csak egy részét(minden hrsz felőlünk levő szélét) műveltetjük ,ekkor is az egész területet birtokolhatnánk el.Azt is értem hogy személyes költségmentesítést kell kérnünk stb hogy ha nem sikerül az ügy akkor ne sokat bukjunk rajta.Megvenni csak a tulajdonosok egy részétől tudnánk sok helyen csak egy név szerepel és lakcímként Ausztria,hogy találom meg az ilyen tulajt:)?Előre is köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2008.05.06. 18:38

Ingatlan egy részét akkor lehet elbirtokolni, ha a helyi szabályok szerint megosztható úgy az ingatlan. Ez külterületeknél ritkán probléma, de nem árt a jegyző állásfoglalását beszerezni erről. Maga a per macerás lesz, az összes tulajdonost perbe kell vonni, amelyik meghalt, arra fel kell deríteni az örökösöket, és azokat perbe vonni, amelyik lakcíme ismeretlen marad a KEKKH megkeresése után is, azoknak hirdetményi kézbesítést kell kérni és ügygondnok kirendelését is kérni kell. Jogi képviselő nélkül nem javallott.

alekszandrosz # 2008.05.07. 07:51

Köszönöm a gyors választ.
Mi az egész területet szeretnénk elbírtokolni,tehát nem csak a felőlünk levő határos részt ,hanem az egész helyrajzi számot.Ez lehetséges?
Továbbá a per megindítása előtt gondolom ne kössünk szerződést az általunk elérhető tulajdonosokkal.Esetleg mindenféle papír nélkül adjunk pénzt nekik hogy ne akadékoskodjanak a továbbiakban?Vagy vásároljunk minél több tulajdoni hányadot és méressük szét a területet?
Milyen költségekre számíthatunk nagyságrendileg?Hogy tudunk hirdetményi kézbesítést kérni ha csak egy név és egy Ausztria bejegyzés van a tulajdoni lapon?Szeretném minél kissebb költséggel megoldani ezt az ügyet ha egy évig tart az sem gond csak ne legyenek akadékoskodók a tárgyaláson.Az utolsó változástól számít az elbirtoklás határideje,ha nem jegyeztek be semmit a tulajdoni lapra ,mert nem is tudtak erről a területről az örökösök az számít egy elhalt esetében?
Tényleg köszönöm a gyors tanácsadást.

ObudaFan # 2008.05.07. 19:06

Az egész területet elbirtokolni csak az egész terület 15 évi használata útján lehet. akivel meg lehet állapodni, azzal érdemes megállapodni, nyilván ehhez meg szükségszerűen ügyvédi közreműködés kell, mert a földhivatal előtt csak ügyvédi képvisleet mellett lehet eljárni. Ha lakcím nincs az ingatlannyilvántartásban, először a KEKKH-t kell megkeresni, ennek sikertelensége esetén kell a bíróságtól kérni a hirdetményi idézést és az ügygondnok kirendelését.

alekszandrosz # 2008.05.14. 21:01

Ha jól értem akkor vásároljunk tulajdonrészeket..?
A konkrét kérdésem az volna hogy ha az egyik tulajdonos meghal és öröklnek utána 2002-ben akkor az egész területre ,minden tulajdonostársára vonatkozóan megszakad az elbirtoklás vagy csak az ő tulajdonrészével kapcsoatban?
Köszönöm a választ előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.15. 08:08

Szerintem az öröklés önmagában nem szakítja meg az elévülést.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.15. 08:08

Szerintem az öröklés önmagában nem szakítja meg az elbirtoklást.

lewho # 2008.05.15. 08:57

Szerintem sem.

kiscsillag9 # 2008.05.22. 11:59

Üdvözlök mindenkit!

Az elbirtokolni kívánt ingatlan ügyében megkaptuk a KEKKH határozatát, 2 esetben kérelmünket elutasították elégtelen adatokra hivatkozva (földhivatali nyilvántartásban csak a név volt meg), a többi 4 tulajdonos elhunyt. Most gondolom, az örökösöket kellene kinyomoznom. Nem egyszerű, hiszen csak az utolsó lakcím van meg, a nyilvántartásban meg az elhalálozás éve alapján a legkönnyebb keresni..

Kérdésem: Ahhoz, hogy az elbirtoklás iránti pert elindítsuk, a póthagyatéki eljárást le kell-e folytatni? Hogyan tudnánk mi kötelezni a feltételezett örökösöket a póthagyatéki eljárás lefolytatására? Jól értettem, hogy a 2 elutasított esetében hirdetményi megkeresést és ügygondnok kirendelését kell kérni? (feltételezhetően ők is elhunytak, mert a tulajdonjog bejegyzése 1906. és 1909.)

Egyáltalán: Ha megtaláljuk az örökösöket, ők mondhatják azt, hogy eddig nem tudtak az ingatlanról, de ha már így van, akkor birtokba kívánják venni?

Zoli77 # 2008.06.05. 15:01

Sziasztok!

Jogszabály szerint az elbirtoklási időbe beleszámít az előd elbirtoklási ideje is. A következő lenne a kérdésem. Csak egy megelőző tulajdonosra vonatkozik ez, vagy ebbe akár ez az előző tulajdonos előtti korábbi tulajdonosok elbirtoklási ideje is beleszámolható.

ObudaFan # 2008.06.05. 18:45

A korábbiaké is.

Zoli77 # 2008.06.06. 09:34

Köszönöm!

Ezt valamilyen jogszabályban megtalálhatom, vagy ez csak vélemyény?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.06. 11:19

Tulajdonos elbirtokol? Fából vaskarika...

ObudaFan # 2008.06.06. 17:13

Ha ez lenne a legnagyobb pontatlanság, amit itt kérdezőktől látunk. :)

strj # 2008.06.09. 17:24

Üdvözlet mindenkinek!
A következők miatt kérném a segítséget, tanácsot.
Vásároltam egy lakóingatlant, mely egy 1500 négyzetméteres telken fekszik. A kulcsok átadását követő napokban kiderült, hogy az a terület amit én a saját tulajdonomnak gondoltam (hiszen körbe van kerítve) abból egy 6 m-es sáv nem az én tulajdonom, hanem a szomszédé. A Földhivataltól korábban, kikértem a térkép másolatot, de nem ellenőriztem hogy a méretek megfelelnek-e a valóságnak, jóhiszemű voltam, bíztam az eladóba, azt kapom, amit látok (nagy hiba volt). Összegezve: vásároltam a papírok szerint egy 1500 négyzetméteres telket, azonban valójában kb. 2100 négyzetméteres rész van lekerítve. Sajnos a lakóingatlan elhelyezkedése miatt az a 6m-es sáv jelenti az udvart, annak hiányában nincs szint hova kilépni a bejárati ajtóból. Eladó elmondás szerint,15-20 éve így van lekerítve a terület. Folyamodhatok elbirtokláshoz? Mi a folyamat menete?

ObudaFan # 2008.06.10. 18:23

Az ingatlan tulajdonjogát elbirtoklás útján nem lehet megszerezni, ha az elbirtoklás feltételei csak a föld egy részére vonatkozólag állnak fenn, és a föld nem osztható meg.

nandy # 2008.06.10. 21:22

Egy jó barátom telke melletti telek tulajdonosa hosszú évek óta (kb. 12-15 éve) nem gondozza a saját telkét. Emiatt azon teljesen elburjánzott a növényzet, melyet időnként a szomszédok (köztük a barátom) szoktak ritkítani.
A probléma az, hogy a "gazdátlan" telken óriásira nőttek a fák, és a korhadt, kiszáradt ágak, hajtások lassan már életveszélyesek. Ezt viszont már nem tudják a szomszédok önerőből megoldani, tehát szakembert kellene hívni - persze jópénzért. A tulajt már hosszú évek óta nem tudják elérni.

Mit lehet tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.11. 05:49

Értesíteni az önkormányzatot. Az majd elvégezteti azokat a munkákat, amelyek az emberi életet, testi épséget vagy vagyontárgyakat fenyegető veszély elhárításához szükségesek.

Szomszéd33 # 2008.06.17. 10:58

Üdv. Mindenkinek

Az én ęlbirtoklási ügyem a következő eseményeken alapul, ami egy kissé szokatlan (hasonlóval még nem találkoztam).
Földmérés (2007.04) során kiderült, hogy a telkem széléből több mint 50m2-t használ a szomszédom (ennek is csak 1 részét műveli). Ő 1991. 09.-ben vásárolta az ingatlant az önkormányzattól, előtte pedig bérelte (akkor is a szomszédom volt). 1991 előtt az édesapám és a szomszéd édesapja közösen egyeztek meg a kerítés vonalában. Az édesapám 1991 nyarán meghalt. 1992.03-ba került a nevemre az ingatlan. A telekhatárral egy ideig nem foglalkoztunk, 1998 tavaszán a kerítés helyreállítását végeztük, amikor a szomszéd az általam megbízott munkást megverte, olyan címszó alatt, hogy az Ő kárára beljebb tettük a kerítést *. Büntető jogi per lett a vége (felfüggesztettet kapott érte).
A kerítésépítés itt be is fejeződött (félkész állapotban A 2000-s években fejeződött be a kerítés (csak, hogy legyen valami). A szomszédom arra hivatkozik, hogy Ő így vásárolta az ingatlant, és amúgy is 15 év sajátként...birtokolja, így tehát Ő a tulaj!
Az ügyben a bírósághoz fordultam birtok védelemért.
Most a szomszédom ęlbirtoklással védekezik.
Kérdésem az lenne, hogy befolyásolja-e az ęlbirtoklás idejét, vagy tényét valamelyik esemény.

  • 1998 esemény? (121§ 2. alkalmazható-e?)
  • 2003.-ban a testvérem fél részét ajándékozás címén megszereztem, és az élettársam is kapott ekkor haszonélvezeti jogot, valamint az édesanyámnak van az ingatlanon haszonélvezeti joga(1992.03.) ?
  • 2006.-ban jelzáloghitelt vettünk fel az építkezéshez, amihez a szomszédom is hozzá járult? (Ptk.124§ 2.)
  • 2007.04. írásban felszólítás a kimérés után?
  • vagy, hogy közös megegyezéssel készült a kerítés?
  • esetleg egyéb tényezők vannak-e, ami megszakítja a 15 évet (a ptk. 124§ ismerem, de ezen kívül a sajátként való birtoklás megállja-e a helyét?)!
  • Az alsó idézet a C. J.-ból való. A zárójel utáni részre nem találtam fellelhető bővebb információt. Ez tehát megszakítja a 15 évet v. sem?

„Nem érinti az elbirtoklás szakadatlanságát az sem, ha a birtokos legfeljebb egy évre elveszti a dolog birtokát (de egy éven belül azt visszaszerzi, vagy e határidőn belül az újabb birtokossal szemben annak kiadása iránt pert indít) kivéve természetesen, ha a birtokot a tulajdonos szerezte meg.”

Köszönöm a válaszokat, szomszed33.

  • ((Az igazságügyi földmérő (2008-ban) nem mutatott ki eltérést az Ő kárára (5-10cm-re van a kerítés a kimért ponttól Ő felé, (+-30cm a pontossága a mérésnek!)))
_Wasp_ # 2008.06.17. 11:02

A szomszéd védekezése nagyon szép és jó, azonban kérdés, hogy be lett-e jegyezve az ingatlannyilvántartásba? Mert anélkül sokra megy az elbirtoklási idejével.... (amit egyébként is megszakított szerintem a kerítés állítása például)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása