elbirtoklás


biogazda # 2013.03.19. 21:03

130. § (1) A bíróság a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül [125. § (1) bek.] elutasítja, ha megállapítható, hogy

  1. a felek között ugyanabból a ténybeli alapból származó ugyanazon jog iránt - akár ugyanazon bíróság, akár más bíróság előtt - a per már folyamatban van (128. §), vagy annak tárgyában már jogerős ítéletet hoztak (229. §);

Erre lehetne mondani, hogy a tényállás más, hiszen azt a tényt állítom, hogy magam is birtokos voltam 15 éven át, szemben a bukott perrel, ahol ez nem merült fel.

Viszont:

229.ker § (1) A esettel érvényesített jog tárgyában hozott ítélet jogereje kizárja, hogy ugyanabból a tényalapból
származó ugyanazon jog iránt ugyanazok a felek - ideértve azok jogutódait is - egymás ellen új keresetet
indíthassanak, vagy az ítéletben már elbírált jogot egymással szemben egyébként vitássá tehessék (anyagi jogerő).

Itt a vagy utáni rész homályos.
Az ítéletben már elbírálták az elbirtoklás jogát, tehát más tényállítás sem jöhet szóba. Azért homályos, mert ellentétben van 130§ d/-vel, illetve 229§ első felével.

Természetesen nincs mit tenni akkor, ha a „tényalap ”a becsatolt bizonyítékok sora, nem pedig egy cselekmény kért, vagy nem kért jogállása .

saaba21 # 2013.03.22. 07:42

Jó Napot!

Van egy ingatlan ahol lakunk (Budapest XXIII. ker.).Nagymamám és két testvére tulajdonos.(Jobban mondva már csak két testvér és a 3. testvér lánya/örökölt)
A lényeg hogy mamám anyukájának valamelyik rokona van feltüntetve a tul. lapon neki a 12/18 hányada van mamámnak 2/18 a testvérének 2/18, az egyik örökösnek 2/18.DE akié a 12/18 hányad azt szeretném én.A rokonról már vagy 50 éve nem tudunk semmit a címéhez NSZK van írva és már nem is él....Olyan ügyvédet keresnék aki tudna nekem segíteni, persze nem horribilis összegért.Elbirtoklási pert szeretnék indítani, de ha van a tulajdon megszerzésének más lehetősége is arra is kíváncsi lennék.Remélem érthető volt a leírás.Előre is köszönöm a segítséget.Elérhetőséget is várok hozzáértő szakértőkét akik ilyen ügyekkel foglalkoznak.

ObudaFan # 2013.03.24. 10:25

Nem lesz az ilyen egyszerű, előbb holtnak kellene nyilváníttatni az illetőt, ahhoz meg előszö9r a Vöröskereszttel megpróbálni megkerestetni, illetve esetleg jogsegélyt kérni Németországtól. Aztán ha mindez megvolt, kellene egy hagyatéki eljárás. Mert halottal szemben nem fogsz tudni pert indítani.

Szomszéd33 # 2013.06.21. 11:57

Üdv. Mindenki!

Kedves biogazda!

Gondolom azért nem gondoltál arra, hogy te magad is "egyedül" birtokoltad sajátod ként az ingatlan részt, mert nem így volt. Lehetett volna..., de akkor kellet volna valami hozzá, ami alapján azt hiszed hogy a tied.
(A te esetedben ez az édesapád halála napja volt.)
Utólag nem lehet változtatni a megtörtént (nem meg történt) dolgokon.
Keress olyan eseményt amely megalapozza a "sajátkénti" birtoklást (objektív, szubjektív!)!
Írtam egy P.ü.-t is. Olvasd el!

Minden jót!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.06.21. 18:26

Heheheh
Ez nagyon laikus volt, tele hülyeséggel.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.06.21. 18:29

Írtam egy P.ü.-t is. Olvasd el!

Ez mi?

Egy magára adó még a paragrafus szót is kiírja, hogy érthető legyen, nemhogy ilyet, hogy P.ü.-t

Mylford # 2013.11.18. 16:42

Üdv!

A szomszédaink kb 20 éve eladták a házuk melletti szántót, de azóta is ők, illetve mi műveljük! a kérdésem az, hogy akkor fennáll e az elbirtoklás irányukba? Mert ugye 15 év eltelt és a papír szerinti tulaj egyszer sem művelte a földet!

091308 # 2014.02.10. 18:24

nekem is lenne egy társasházi közös tulajdontérintő kérdésem. az egyik lakó a közös tulajdonra épített egy garázst a 80as évek végén (könnyűszerkezetes, ilyen pala szerűt)amelyet használt. most került elő az alapító okirat (egy másik ügy miatt ma adták nekem ide)és abban le van rögzítve hogy az ha valaki kizárólagosan használ egy részt az nem jelenti hogy megszerezné a tulajdonjogot. és hogy dönthetnek úgy a lakók hogy ezért díjat kérnek. ezt a garázst már nem használják a bácsiék, 2 másik lakó meg szerette volna venni (csak nekik nincs garázsuk), de nem adják el. felmerült, hogy ezen a területen (sajnos csak itt) még fel lehetne húzni 2 garázst (lehet hogy csak beállót) de így a bácsiék garázsát le kellene bontani (de így ők is kapnának egy kisebbet). meg szeretném kérdezni, hogy szerintetek ezt keresztül lehet e vinni vagy a bácsiék már elbirtokolták a területet alapító okirat ide vagy oda. előre is köszi a válaszokat.

091308 # 2014.02.10. 18:26

nekem is lenne egy társasházi közös tulajdontérintő kérdésem. az egyik lakó a közös tulajdonra épített egy garázst a 80as évek végén (könnyűszerkezetes, ilyen pala szerűt)amelyet használt. most került elő az alapító okirat (egy másik ügy miatt ma adták nekem ide)és abban le van rögzítve hogy az ha valaki kizárólagosan használ egy részt az nem jelenti hogy megszerezné a tulajdonjogot. és hogy dönthetnek úgy a lakók hogy ezért díjat kérnek. ezt a garázst már nem használják a bácsiék, 2 másik lakó meg szerette volna venni (csak nekik nincs garázsuk), de nem adják el. felmerült, hogy ezen a területen (sajnos csak itt) még fel lehetne húzni 2 garázst (lehet hogy csak beállót) de így a bácsiék garázsát le kellene bontani (de így ők is kapnának egy kisebbet). meg szeretném kérdezni, hogy szerintetek ezt keresztül lehet e vinni vagy a bácsiék már elbirtokolták a területet alapító okirat ide vagy oda. előre is köszi a válaszokat.

ObudaFan # 2014.02.10. 18:52

Nagyon úgy tűnik, hogy nem, hiszen nem sajátként birtokoltak.

muvesz50 # 2014.05.29. 10:49

Azt szeretném megkérdezni, hogy édesanyámnak volt egy földrésze 2009-ig, amit a TSZ kezelt. A nevemre ez a hrsz. 2009-ben került. Másik három hrsz-t pedig elhunyt édesanyám nevén hagytak (nem tudom mely hivatal hibájából), ami 2014. Januárjában jutott tudomásomra és március elején póthagytékit indítottam, ami most ért véget. De közben a TSZ már erre is beadta az elbirtoklást, mi közben az én póthagyatékim folyt. Még nincs is a nevemen, mert jún. 13-ig kell befizetnem az átírási illetéket, de Június 18-án lesz az elbirtoklási tárgyalás. Elbirtokolhatja tőlem a TSZ ezek után is ? (Az tény hogy ő kezeli 15 éve, de csak most kerül a nevemre és máris elvenné, holott nekem most kell kifizetnem rá a fenti összeget, plusz 6.900,- Ft közjegyzői díjat.) Elbirtokolhatja mindezek ellenére az örökségemet ?
Köszönettel, Ditty

muvesz50 # 2014.05.29. 10:49

Azt szeretném megkérdezni, hogy édesanyámnak volt egy földrésze 2009-ig, amit a TSZ kezelt. A nevemre ez a hrsz. 2009-ben került. Másik három hrsz-t pedig elhunyt édesanyám nevén hagytak (nem tudom mely hivatal hibájából), ami 2014. Januárjában jutott tudomásomra és március elején póthagytékit indítottam, ami most ért véget. De közben a TSZ már erre is beadta az elbirtoklást, mi közben az én póthagyatékim folyt. Még nincs is a nevemen, mert jún. 13-ig kell befizetnem az átírási illetéket, de Június 18-án lesz az elbirtoklási tárgyalás. Elbirtokolhatja tőlem a TSZ ezek után is ? (Az tény hogy ő kezeli 15 éve, de csak most kerül a nevemre és máris elvenné, holott nekem most kell kifizetnem rá a fenti összeget, plusz 6.900,- Ft közjegyzői díjat.) Elbirtokolhatja mindezek ellenére az örökségemet ?
Köszönettel, Ditty

ObudaFan # 2014.05.29. 10:53

Ha sajátjaként birtokolta 15 évig, akkor elbirtokolta.

muvesz50 # 2014.05.29. 11:29

Köszönöm szépen a választ.
De továbbra sem értem, hogy ha még a nevemen sincs a földrész, mert mi közben folyt az én póthagyatékim, ő közben adta be az elbirtoklást arra a földrészemre (örökségemre anyám után), amire az én póthagyatékim vonatkozott, hogyan birtokolhatja el mégis? Anyám nevén volt, azt művelte, az én nevemre még csak júniusban fog kerülni, mert 13-áig kell befizetnem 26.400,- Ft átírási illetéket az Illetékhivatalnak. Plusz fizettem 6.900,- Ft közjegyzői díjat.És mindezt azért, hogy a TSZ azonnal elvegye, talán 2-3 hétig ha a nevemen marad, mert június 18-án lesz az elbirtoklási tárgyalás. Hát lehet ilyet csinálni ? Hisz ez borzasztóan méltánytalan. Hisz ha tudtam volna a szándékáról, hogy elbirtoklást indít a földem ellen, akkor én nem indítottam volna póthagyatékit és nem került volna egy csomó pénzembe. Meg nem az enyémet használta, hisz csak 2-3 hét múlva kerül a nevemre.Pont a körül, amikor az elbirtoklási tárgyalás lesz. Nem kezdődik neki elölről a 15 év az én földrészemre ez év júniusától ?
És mivel még nem fizettem ki az átírási illetéket, nem tehetném-e meg, hogy lemondok közjegyző előtt erről az örökségről.Nem kell és kész. Akkor is ki kell fizetnem az átírási illetéket? Vagy le se mondhatok már róla.Már legszívesebben lemondanék és nem érdekelne az egész, annyi idegeskedéssel jár.Köszönettel, Sz. Edit

muvesz50 # 2014.05.29. 11:29

Köszönöm szépen a választ.
De továbbra sem értem, hogy ha még a nevemen sincs a földrész, mert mi közben folyt az én póthagyatékim, ő közben adta be az elbirtoklást arra a földrészemre (örökségemre anyám után), amire az én póthagyatékim vonatkozott, hogyan birtokolhatja el mégis? Anyám nevén volt, azt művelte, az én nevemre még csak júniusban fog kerülni, mert 13-áig kell befizetnem 26.400,- Ft átírási illetéket az Illetékhivatalnak. Plusz fizettem 6.900,- Ft közjegyzői díjat.És mindezt azért, hogy a TSZ azonnal elvegye, talán 2-3 hétig ha a nevemen marad, mert június 18-án lesz az elbirtoklási tárgyalás. Hát lehet ilyet csinálni ? Hisz ez borzasztóan méltánytalan. Hisz ha tudtam volna a szándékáról, hogy elbirtoklást indít a földem ellen, akkor én nem indítottam volna póthagyatékit és nem került volna egy csomó pénzembe. Meg nem az enyémet használta, hisz csak 2-3 hét múlva kerül a nevemre.Pont a körül, amikor az elbirtoklási tárgyalás lesz. Nem kezdődik neki elölről a 15 év az én földrészemre ez év júniusától ?
És mivel még nem fizettem ki az átírási illetéket, nem tehetném-e meg, hogy lemondok közjegyző előtt erről az örökségről.Nem kell és kész. Akkor is ki kell fizetnem az átírási illetéket? Vagy le se mondhatok már róla.Már legszívesebben lemondanék és nem érdekelne az egész, annyi idegeskedéssel jár.Köszönettel, Sz. Edit

ObudaFan # 2014.05.29. 17:35

Nem kezdődik elölről a 15 év attól, hogy megörökölted az ingatlant.
De most meg azt írod, hogy édesanyád művelte a földet. Ebben az esetben viszont az elbirtoklás nem következhetett be.

kiss eva aniko # 2014.05.31. 04:20

Elbirtoklási szándékról kaptam egy levelet amiben az áll, hogy 8 napon belül nyilatkozzam, hogy elismerem-e hogy 20 éve nem használom a nevemen lévő szántót. Szeretném megtudni, hogy én ez alatt a 8 nap alatt amíg a peres eljárás nem kezdődik el eladhatom-e a tulajdonomat? Köszönettel: Kiss Éva

alibi73 # 2014.06.02. 08:55

Tisztelt ObudaFan.

Mi most sajnos benne vagyunk egy elbirtoklásos ügyben, de hiába birtokoltuk azt a föld részt, szakadatlan, a törvény azt mondja hogy mellettünk lévőt, is meg illeti a 15 év, hogy ki méretheti a földet! Na de, akkor egyik törvény keresztben van a másikkal, nem? Mi 17 éve műveljük azt a földrészt és birtokoljuk. Mi ellenünk, indítottak eljárást, hogy mi vagyunk a BIRTOKHÁBORÍTÓK! Mi amikor megvásároltuk a földet, kimérve kárpotlásban lett véve. Akkor a két szélétől 3méter távra befele fúrattunk kutat hogy a szomszédokat ne zavarjuk vele. Aki indította a pert, az is 12 éve ott van mellettünk, gond nélkül voltunk, az előző tulajok sem szóltak semmit, még bérbe is adták az önkormányzatnak. Úgy hogy mellettünk, adták vették a földet, gond nélkül. Na de miért nem mérte akkor senki a vételkor? Miért lehet 15 évet várni, a kiméréssel? Miért is van akkor 15 után elbirtoklás? Már most a Kúriához is be van adva ez az ügy, de nagyon érthetetlen, az egész! Elvileg, térképes utat, nem szokás a földméréskor bele mérni a földbe, ugye? De lehet hogy igen, csak én nem tudom jól. És a köves úthoz sem szoktak mérni 1 méterre? Na nekünk a köves úthoz is oda mértek, hiába mondtuk hogy az a közúté! ÁÁ Nem. :) A másik irányba át mértek a térképes úton az erdészet tölgyesébe is! Utána azt mondta a földmérő, a perben meg úgy is az nyer akinek több a pénze, mert mindenki meg vehető! Na ez szuper mondtam is neki. Úgy hogy most még a Járásbíróságon tárgyalják a birtokháborítási ügyünket, amit a szomszéd adott be! Úgy hogy, ezek a törvények is ellent mondanak egymással szemben, szerintem néha sajnos! Ha tud valami jó választ ezekre a dolgokra, nagyon meg köszönöm!

ObudaFan # 2014.06.02. 10:32

kiss eva aniko

Ha leadod, és az derül ki, hogy már nem a tiéd, mert elbirtokolták, akkor a tényleges értékét meg kell fizetned annak, aki elbirtoklással tulajdonjogot szerzett.

ObudaFan # 2014.06.02. 10:33

alibi73

Ez a kérdés így sajnos szerintem nem értelmezhető.

kiss eva aniko # 2014.06.03. 16:08

Jól értelmezem a törvényt elbirtoklással kapcsolatban, hogy ha 20 éve használja valaki a földem de én 18 évnél végrendelkeztem róla akkor az az elbirtoklás megszakításának számít és nem tudja tőlem elbirtokolni így a végrendelet készítése után 2 évvel? Köszönöm a a választ.

ObudaFan # 2014.06.04. 10:30

Az a baj, hogy amikor végrendelkeztél róla, már elbirtokolta, és akkor már nem lehet megszakítani.
Persze, csak ha abból a 18 évből legalább 15-re az összes törvényi feltétel megvalósul, mert a puszta használat nem biztos, hogy elegendő. Sajátkénti birtoklás kell.

kiss eva aniko # 2014.06.04. 16:19

Juj de jó, akkor még talán vannak esélyeim. Egy szántó esetében szinte csak a haználatot tudom elképzelni de nem tudom mi szólna amellett, hogy használat és mi minősülne sajátkénti birtoklásnak. Mert itt mindig csak állatoknak takarmány termesztésre használta a másik fél és soha semmi más fizetendő terhet nem viselt (mert nem is volt, tehát én sem viseltem)vagy egyéb gondozás nem történt. Kérheték néhány példát az egyik és a másik mellett szántó estében? Köszönöm szépen.

ObudaFan # 2014.06.05. 09:38

Nem az a lényeg, hogy mire használta. Sajátként lehet birtokolni akkor is, ha ott csak takarmányt termesztettek.

Hajni81 # 2014.06.05. 12:21

Jó napot!

Azt szeretném megkérdezni, hogy 8 évvel ezelőtt vásároltunk egy házat, ami mint később kiderült 2 helyrajzi számmal rendelkezett. És csak az került a nevünkre amin a ház van. A kert rész nem és a tulajdonosnak tartozásaival van terhelve. ( éve mi rakjuk rendbe vágjuk a füvet, metszük a fákat stb.
Tehát kérdezném, hogy van esély arra hogy a mi nevünkre kerüljön az a rész is elbirtoklás cimén? Ilyen esetben a tartozások is átszállnak ránk? Annak nincs elévülése? A volt tulajnak nincs pénze tartozásait rendezni.Milyen lehetőségeink vannak?

Köszönöm