ügyvédi sikerdíj


bogika777 # 2018.09.06. 17:10

Nagy összegű pertárgy értéknél (50 - 100 mill ) kb. milyen mértékű sikerdíjas ügyvédi megállapodás reális kb?

Dr.Attika # 2017.10.26. 08:51

Ezért is nem szabad un. sikerdíjas ügyvédi megbízási szerződést kötni. Az ügyvéd szakszerű ügyellátásra kötelezett. Azt soha nem garantálhatja hogy a megbízó javára sikeres lesz, ugyanis mindig a bíróság dönt arról hogy sikeres vagy sem.
Egyébként ha kialkudott egy összeget peren kívül az már siker. Annak megfelelő % megilleti. Az, hogy azt a megbízó nem fogadja el már a saját kockázata. Erre van már Kúriai döntés, ha a megbízó ilyen esetben felmondja a szerződést, akkor jár neki a kialkudott összeg %-a.
Egyébként a továbbiakban nem vehet igénybe újabb ügyvédi jogi képviseletet, mert az új ügyvéd csak akkor vállalhatja el az ügyet ha az előző igazolja hogy egymással elszámoltak, egymással szemben követelésük nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.26. 08:12

Dolgozott? Igen. Te akadályoztad meg, hogy végigvigye az ügyet? Igen.
Akkor?

Julianna1980 # 2017.10.26. 08:08

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot szeretnék kérni az alábbi üggyel kapcsolatban:

Amennyiben sikerdíjas megbízással képviselt engem egy ügyvéd, de tárgyalásra nem került sor, (a szerződést, jogi képviseletem további ellátását felmondtam, mert nem voltam megelégedve vele), ebben az esetben jár-e bármilyen összeg az ügyvédnek?
Az ügyvéd "kialkudott" számomra peren kívül egy összeget, melyet nem fogadtunk el, így számomra kifizetés egyáltalán nem történt de az ügyvéd a felmondás után ennek az összegnek a köztünk korábban létrejött (de felmondott) szerződés szerinti százalékát mégis el akarja kérni.

Köteles vagyok-e fizetni az ügyvédnek, ha igen mi alapján és milyen összeget?

qwass # 2015.01.21. 14:08

Tisztelt Fórumozók!
Egy két és fél éve tartó per után megnyertem egy lakás kiürítési pert. A követelt összeg 780.000 ft + 93.000 ft eljárási díj és 542.000 ft ügyvédi munkadíj. Ügyvédem a tényekre hivatkozva a megbízáskor legfeljebb 2 tárgyalást jósolt. Ezzel ellentétben 7 tárgyalás volt és ebből 6-on vett részt . A bíróság a követelt összegből 733.000 ft-ot és a 93.000 ft eljárási díjat ítélt meg reálisan. Az ügyvédi munkadíjból viszont részletes indoklással csak 100.000 ft-ot. Ügyvédem munkadíja ellen az eljárás során, alperes több ízben is kifogással élt. Ügyvédem azon kívül, hogy utólag beadta a megbízási szerződést, semmit nem tett a munkadíjának magyarázatára. Kérdésemre személyesen és későbbi levelében is, amikor már megszületett az ítélet azt a választ kaptam, hogy a munkadíj arányos az elvégzett munkával. Azt javasolta, hogy fellebbezzek ha nem értek egyet az ítélettel. Úgy gondolom, hogy a bíróság megközelítőleg jól ítélte meg az elvégzett munka mennyisége alapján a munkadíjat és a fellebbezés után, ami további költségbe kerülne, sem ítélné meg a teljes összeget. Kértem ügyvédemet, hogy a továbblépés végett részletesen tájékoztasson arról, hogy az 542.000 ft mennyi munkát és egyéb költségeket takart. A válasz az volt, hogy a munkadíj az két fél közötti megállapodás tárgya. Úgy gondolom és azt az ítélet is alátámasztja, hogy a követelt összeg és az ügyvédi munkadíj nincs arányba, ezért kértem, hogy a nagy különbözet miatt találjunk valamilyen kompromisszumos megoldást, hogy egy per ne csak arról szóljon, hogy az ügyvéd gazdagodik. Az ügyvéd erre nem hajlandó. Eddig ez a per, az ügyvédnek a javaslatára indítottam 635.000 ft-ba került. Alperes eddig nem fizetett, a behajtás meg kétséges. Kérdezem, hogy van e valamilyen törvényes lehetőség arra, hogy az aránytalan ügyvédi munkadíj és megítélt díj közötti különbség teljes, vagy egy részét visszakapjam.
Köszönettel:

Prunus P. # 2015.01.04. 10:25

Rendben, értem.
Köszönöm!

ObudaFan # 2015.01.04. 09:55

A pertárgyérték alapján számítják leginkább, annak az 5%-a (tehát nem a megállapodás szerinti ügyvédi munkadíj 5%-a, hanem a pertárgyérték 5%-a) valóban a főszabály, megállapodás esetén esetleg elmozdul a bíróság az 5-10%-os sávba.
Az illetéket teljes egészében meg kell térítenie a pervesztesnek, ha nem ő fizette.

Prunus P. # 2015.01.04. 09:27

Igen, erre irányult a kérdésem, hogy a nyertes fél ügyvédi munkadíjának mekkora részét lehet a vesztesre hárítani, mi a szokás.
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.04. 08:55

Pedig ez van a miniszteri rendeletben. Elvileg a megállapodás szerinti díj, ami szabad megegyezés tárgya. De hogy ezt hajlandó-e a bíróság teljes egészében a vesztes félre terhelni, az erősen bíróság- és bírófüggő. Praxisomban megesett, hogy a 30 ezer forintos pertárgyérték mellett a 150 ezer forintos ügyvédi munkadíjat csak azért mérsékelte a bíróság, hogy nehogy a pernyertesnek kelljen fizetnie, és megesett az is, hogy a 4 millió forintos pertárgyérték után számított 200 ezer forintos (5%) munkadíjból 20 ezret ítélt meg a bíróság. (A másodfok felemelte 50 ezerre.)

Prunus P. # 2015.01.04. 08:44

Elnézést, lehet, hogy félreértettük egymást?
Ez nagyon kevésnek tűnik.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.04. 08:38

5% a főszabály, de van egy minimum is: 10 ezer forint.

Prunus P. # 2015.01.04. 07:57

Van valami általánosnak tekinthető kb-i %-érték, ami az ügyvédi díjból átterhelhető a pervesztesre?
És ha már itt tartunk, a bírósági illetéket meg ugye teljes egészében a vesztes fél fizeti?

(Konkrétan, egy elbirtoklási peren gondolkodom már évek óta, de a telekrész értéke, amit 30 éve zsebszerződéssel kifizetett nagyapám, nem sokkal haladja meg az 50 E-t - nem is a meggazdagodás lenne a célom, de sokat veszíteni sem szeretnék az ügyön.)

ObudaFan # 2014.09.18. 10:11

A bíróság 2M Ft-os pertárgyérték esetén a pernyertes ügyvédi munkadíjából 500.000 Ft-ot aligha terhel a pernyertesre.

Zsóka#63# # 2014.09.17. 17:45

Tisztelet Mindenkinek!
Nagyobb értékű hagyaték felkutatására ügyvédet keresek aki sikerdíjért dolgozik Kisvárda és vonzáskörzetéből.

e-mail cimem: tyupi0526@freemail.hu

Ubul75 # 2014.02.10. 16:11

Bocs, hogy belekérdezek, de az előző hozzászólásokból nem tudtam kihámozni a lényeget. Akkorsíkerdíj és pernyerteség esetén a bíróság ráterhel valamenyit a pervesztesre? Vagy az csak a megbízási díj esetén működik? Mi van akkor, ha az ügyvéd nem százalékot hanem fix összeget kér? Esetünkben 2M forint esetén 500 ezret.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.28. 12:07

Sikerdíjra alapból sem ugrik a kar, hát még, ha első fokon már buktál.

Barkavirág # 2014.01.28. 07:54

Üdvözlök Mindenkit!

Honvédségi járadék emelési ügyben keresek, ügyvédet, sikerdíj ellenében. Múlt héten kaptam határozatot, amit szeretnék meg fellebbezni.

monalisa1 # 2013.05.05. 17:42

Kedves Kacsa11

Köszönöm hogy hozzászóltál. Az utolsó két bekezdésben leírtak külön is segítség a tisztább látásban.

Kacsa1111 # 2013.05.05. 15:28

Kedves Monalisa1,

Ha már az "életet" hoztad szóba...

gondolj abba bele, hogy téged perel valaki, majd az a valki az ügyvéddel 200% síkerdíjban állapodik meg.
A pert elveszted, és akkor - a te logikád szerint - neked ki kell fizetned 100at annak a valakinek, majd még 200at az ügyvédnek...
így sem érzed marhaságnak azt, hogy a sikerdíjat is a vesztes fél állja?

A sikerdíjban te állapodsz meg az ügyvédeddel, és annak semmi köze a károdhoz. Valamennyi ügyvédi költséget érvényesíthetsz, de nem a végtelenségig!

Az már egy másik kérdés, hogy a bíróság által ügyvédi költségként megítélt összeg nem szokta fedezni az ügyvédre költött összeget, még akkor sem, ha nem sikerdíjban állapodtál meg...de ez már a bíráknál jelentkező probléma (csak elvétve hallani olyan ügyekről, amikor a bíró hajlandó volt elfogadni pl. nemzetközi ügyvédi irodák számláit).


Kacsa11

monalisa1 # 2013.05.05. 13:42

Imma a kérdésre megválaszolt, ismételten köszönet érte.

Neked meg az "életet" próbáltam képbe hozni, azaz a "mi mért" kérdését.

Hol kérdezzen az ember ha nem a jogi fórumon...
Üdv.

Sherlock # 2013.05.05. 13:18

Ámen. (ez továbbra is egy jogi fórum)

monalisa1 # 2013.05.05. 12:50

Valóban nem, de...

Közlekedési baleset: a vétlen autóban az egyik utas meghal, a másik egy életre tolókocsiba nyomorodik, a szerencsés (...) harmadik is hónapokig kórházban műtétek okán. Özvegyek, félárvák, elveszett egzisztenciák. A biztosító a szokásos viták, huzavonák...

A pertárgy érték a magasságos ég: vagyoni- és nemvagyoni károk, járadékok, költségtérítések stb.

Az ügyvéd 15% sikerdíj ellenében gyorsan és az utolsó fillérig - így is eltarthat a per 2-3 évig is majd -, vagy 5% ügyvédi munkadíj ellenében, szép lassan, ráérősen...

Szerinted "mi miatt" a sikerdíj kényszerű felajánlása?!

Fikció, lehet, de az életben bármi megtörténhet bárkivel is.

Köszönöm.

Sherlock # 2013.05.05. 11:53

Nem amiatt keletkezett.

monalisa1 # 2013.05.05. 11:01

Köszönöm, részletesen írtál!

A napokban a sikerdíjról olvasgattam - úgy általánosságban, és 10-15-18 százalékokról volt szó, ez volt "hihetetlen" számomra...

Szóval akkor a bírói gyakorlat az, hogy a sikerdíjat mindenképp a megbízó fizeti?!

Mert jött az én laikusi érvelésem: az ügyvédi költség: 3-5-10-15-18 mindegy is, amiatt keletkezett hogy valaki másnak kárt okozott.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.05. 10:43

Mona

Ha egy ügyvéd sikerdíjat kér, akkor megmondja, hogy a megnyert összeg hány százalékát fogja kérni sikerdíjként.
A sikerdíj mindig egy kicsivel magasabb összeg, mint a szokásos ügyvédi díj, mert a sikerdíj a megnyert összeg után jár.

Az ügyvédi díj általában a pertárgy értékének az 5%-a. Ennek egy részét előre, a másik részét megállapodás szerint kell kifizetni. Változhat úgy, hogy kis összegnél ennél magasabb is lehet, nagyösszegű pertárgy értéknél másfél - 2%.
Akkor van meglepetés, ha a bíróság nem fogadja el a becsatolt ügyvédi díjat, vagy az 5%-ot leszállítja. Akkor nem vagy pénzednél, vagyis nem teljes összegben térül meg az összes költséged.