Új földtörténnyel kapcsolatos tudnivalók


Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.04. 20:46

Az eladóval közös tulajdon megszűnik.

De megközelíthetjük teleologikusan is.

mosómedve84 # 2014.03.04. 20:53

Most hogy a nagyja elfogyott (a földnek), külföldiek terén eső után köpönyeg az egész, így most jön ez a marakodás a maradékon :) ki így ki úgy látja érdeke szerint :)

mosómedve84 # 2014.03.05. 10:24

Az utóbbi kérdésemmel kapcsolatos friss biztos információ: úgy értelmezik (legalábbis a mi megyénkben a földhivatal vezető szerint), hogy úgy szűnik meg a tulajdonközösség, hogy a két illető viszonylatában, tehát az eladó az adott földtáblában AZ ÖSSZES részét eladja a vevőnek, és nem lesz maradék.

pepinbá # 2014.03.06. 15:25

Tisztelt Szakértő!

Szeretném megtudni, hogy az új földtörvényben vagy annak végrehajtási rendeletiben hol van leírva pontosan, hogy milyen alaki követelményei vannak, ha egy kifüggesztett föld adásvételi szerződésre az elővételi jogosultságomat érvényesítve szeretnék bejelentkezni és a föld tulajdonjogát megszerezni.

Előre is köszönettel:

pepinbá

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 10:23

Nem lenne jobb eleve ügyvéddel elkészíttetni? Hiszen ha elrontod, aligha lesz módod javítani. Nem éri meg az a föld azt a plusz húsz-harmincezer forintot?

pepinbá # 2014.03.07. 14:46

Nem fogom az ügyvédet megspórolni, de szeretném tudni a pontos törvényi előírásokat is!

Apropó nem született még erre egységes formanyomtatvány?

lajcsó # 2014.03.07. 19:39
Adryen # 2014.03.11. 15:05

2014.02.28-án kötöttük meg az eladóval és az ügyvéddel az adásvételi szerződést zártkerti ingatlanról (gazd. épület+kert). A vételárat teljes egészében kifizettük az eladónak az ügyvéd előtt.
Az ügyvéd márc. 3-án vitte el a Földhivatalba a szerződést a tulajdonjog bejegyzése miatt, ahol közölték, hogy a szerz. nem jó. Adtak neki vízjeles papírt és tájékoztatták az elővásárlási jogról. Erről egyikünk sem, sem az ügyvéd, sem az eladó, sem mi vevők nem tudtunk. A kulcsokat már megkaptuk, hiszen az elővásárlási jogról nem volt tudomásunk.

A Földhivatalban még nem tudják pontosan, mi lesz a gyakorlat, mit lehet tenni, de szerintük nem sokat tehetünk, vagy kivárjuk a kifüggesztés 60 napját vagy visszakérjük a pénzünket. Mi viszont szeretnénk ezt a házat, minél előbb! Mit tudunk tenni, tud-e valaki segíteni? Az ügyvéd egyébként érdeklődik a témában, hogy mit lehetne tenni, hiszen a szerz. febr. 28-án íródott.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.11. 16:43

Erről egyikünk sem, sem az ügyvéd, sem az eladó, sem mi vevők nem tudtunk.
Ebből az eladó és a vevő rendben is van.

Szerintem nem megfelelő ok ez a vevő elállására. A szerződés érvényes, a formaságok hiánya nem a szerződés érvénytelenségét eredményezi ugyanis, hanem csak a bejegyzés alapjául nem szolgálhat az okirat. Az elővásárlásra jogosultak meg nem kínálása sem okoz érvénytelenséget, csak hatálytalan velük szemben a szerződés.
Ha szerencsétek van, senki nem él az elővásárlási joggal.

lajcsó # 2014.03.11. 20:27

"Mit tudunk tenni, tud-e valaki segíteni?" Szerintem új szerződést kell készíteni, figyelembe véve a jogszabály változásokat is.

mosómedve84 # 2014.03.12. 12:25

A biztonsági okmány hátoldalára is lehet nyomtatni?
Az összefűző madzag és a matrica mindegy milyen?

Adryen # 2014.03.16. 06:50

Ez az új szerződés már csak azért is érdekes, mert 28-án még nem az új nyomtatvány volt érvényben és az aláírástól számítva 30 napig lehetett volna kérni a tulajdonjogot. A foglalót ráadásul már tavaly kifizettük, mert szerint ha X ideig kifizetjük a teljes vételárat, miénk az ingatlan.

mosómedve84 # 2014.03.25. 12:41

Több lapos szerződés esetén az összefűző madzagnak és a lezáró matricának milyennek kell lennie? (Vagy nincs rá "szabvány"?)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 14:05

Nagyon le vagyok maradva. Milyen matrica? Milyen madzag?

mosómedve84 # 2014.03.25. 14:55

Van ez a biztonsági papír. Ha mondjuk a szerződés 2 vagy több lapos, akkor össze kell fűzni olyan módon, hogy roncsolás nélkül ne lehessen szétszedni. Ez a törvényben szebben van fogalmazva, kikeresem majd hol van.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 15:02

Huszonegyedik század. Madzagolás. Szerintem én nem vállalok többet termőföld adásvételt. :)

mosómedve84 # 2014.03.25. 15:13
Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 15:34

Hogy kell "érintő módon" aláírni? :)

Sherlock # 2014.03.25. 15:38

Gyak. ugyanaz a bohóckodás, mint amit a fordítóirodáknak kell csinálni, hogy "offi" legyen az anyag. Én földest nem láttam még, a fordítóirodák kétszer átvarrják a hosszú oldalnál a lapot, a sarkánál sima fehér matricával (ami tépi a lapot) odaragasztják a nemzetiszínű madzagot a papírhoz és lepecsételik úgy, hogy a pecsét félig a papíron, félig a matricán legyen. De meg kell kérdezni a tekintetes földhivatalt, az a biztos. :)

kjzizi # 2014.03.26. 16:22

Kedves Fórumozók!
Édesanyámék pár éve egy zártkerti ingatlanon laknak, ahol a szomszéd kert hosszú évek óta rendkívül elhanyagolt. Tavaly Júliusban ott járt a tudomásunk szerinti gazdája, aki felajánlotta, hogy eladná a kertet,aminek megörültünk! A földhivatalban azonban kiderült, hogy a tulajdonos az NFA és tartós földhasználó, akit mi tulajnak hittünk! Ügyvéd fogalmazott egy levelet az NFA nak, vételi szándékunkról, és a tulajdonviszonyokról is érdeklődött! Megkaptuk a szabvány levelet, hogy vállaljuk az értékbecslést, és azt is oda írták, hogy tudtukkal nincs földhasználati joga senkinek!
Válaszlevelünkben vételi szándékunkat fenntartottuk, de a mai napig választ nem kaptunk! Emailban érdeklődtem decemberben, erre azt írta az ügyintéző "sokan várakoznak, a "hogy áll az ügyem" kérdésekre, nem tudunk válaszolni!"
Mivel itt a tavasz, rengeteg munka lenne a kertben, ismét írtunk egy ajánlott levelet, amelyben kértem, hogy mikorra várhatok értékbecslést, de a március 3-án feladott levelemre még nem kaptam választ!
Kérdésem, hogy ez valóban így megy? Nem kellene tájékoztatniuk az ügymenetről? Rájuk nem érvényes, hogy
bizonyos határidőn belül válaszolniuk kell?
Mit jelent a hozzászólásokban olvasott "megszűnt a zártkerti besorolás"? Ez minket, hogyan érint? Válaszokat előre is köszönöm?

remarque # 2014.03.31. 07:04

Tisztelt Fórumozók,

tudnának abban segíteni, hogy ugye a haszonbérleti szerződéshez nem kell biztonsági okmány és madzagolás? Mert az nem a föld tulajdonjogát érintő jogügylet, ha jól tudom.

Köszönöm!

mosómedve84 # 2014.04.01. 09:30

Szerintem nem kell.

mosómedve84 # 2014.04.01. 11:00

Nem tudom, hogy végül a biztonsági papírra készült szerződéspéldány hova kerül, ha befejeződött az ügy...

mosómedve84 # 2014.05.07. 11:01

http://www.jogiforum.hu/hirek/31656?…

eszerint úgy értelmezem, hogy május 1-től kell matrica
ez a jogi fórum hírlevelében volt egy-két hete

a területi ügyvédi kamara szerint pedig nov 1-től kell

ijesztőnek találom, hogy egymásnak ellentmondó információk vannak, vagy én nem értek jól valamit?

lajcsó # 2014.05.07. 13:35

"ijesztőnek találom, hogy egymásnak ellentmondó információk vannak, vagy én nem értek jól valamit?"
Az eredeti határidő valóban május 1 volt. Ezt a határidőt a 2014. évi XV. törvény 87. § (2) bekezdése módosította november 1-re. (Magyar Közlöny: 26 szám, 2577 oldal).
Egyébként a biztonsági jel használatát az ügyvédi törvény írja elő.