Meddiig tarthat a nyomozás?


dinoco # 2009.09.10. 09:14

Panel kicsit olvass vissza.

panel # 2009.09.10. 09:22

dinoco

ha idemásolnád, mire gondolsz, segítség lenne. Köszi

Feri29 # 2009.09.10. 09:23

Azért lehet értelmezni, de az valóban nevetséges, hogy piti ügyeket is elhúznak 2-3 évig és akkor még csak a nyomozati szakról beszélünk.

jack4 # 2009.09.10. 10:11

Panelnek: a két hónap nyomozási határidő többször is hosszabbítható indokolt esetben. A hosszabbítás szükségességét, valamint a nyomozás menetét, a munka folyamatosságát az ügyészségnek kell/kellene ellenőriznie. Ilyen idok lehet pl. ha megkeresés küldése esetén a válasz megérkezésére kell várni, vagy nagy számú tanú, gyanúsított kihallgatása stb. Jó esetben egy egyszerű megítélésű ügy nem húzódhat egy évig sem, nem még kettőig.

A te esetedben - ismeretlen tettes ellen indult a nyomozás- az elévülési idő végéig nyomozhatnak (persze ha indokolt). Amikor meggyanúsítanak, onnan kezdődik a két év számítása.

dinoco # 2009.09.10. 10:35

Lám, lám érdekes: " A nyomozás több mint 4 évig tartó elhúzódása sértette az 1993 évi XXXI. törvényben kihirdetett, az emberijogok és az alapvető szabadságok védelméről szóló,Rómában 1950 november 4-én kelt Egyezmény 6. cikkében megállapított jogát ahhoz, hogy ügyét a bíróság ésszerű időn belül megtárgyalja, és abban határozatot hozzon az ellene felhozott büntetőjogi vádak megalapozottságát illetően. A fentiekkel összefüggésben az eljárási szabályok sérelmén kívül, a jogállamiság és annak nélkülözhetetlen elemét képező jogbiztonság keretébe tartozó tisztességes eljárás sérelme miatt az alkotmányos jogokkal összefüggő visszásság megállapítható." ....Az országos parancsnok rendészeti helyettese az ajánlást elfogadta(az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese ajánlotta az intézkedéseket), de mivel az ügy vizsgálója időközben lemondott, a fegyelmi felelősség megállapítására nem volt lehetőség.

jack4 # 2009.09.10. 11:06

Azért az ügy nyomozóján vagy vizsgálóján kívül a nyomozás időszerűségének betartásáért annak közvetlen vezetői is felelősek, mivel az ő feladatuk (többek között)pontosan ennek ellenőrzése. Ha ez elmarad és az ügyész sem gyorsítja határidők tűzésével a nyomozó hatóságot, akkor fordulhatnak elő ilyen esetek. Én még mindig azt tartom furcsának, hogy egy látszólag egyszerű megítélésű ügyet eddig el tudnak húzni, annak ellenére, hogy a fő- és legfőbb ügyésséget is megjárja.

dinoco # 2009.09.10. 11:35

jack4, lehetnek ennek az elhúzásnak költség tényezői? Az első évben gőzerővel folyt a nyomozás országosan, házkutatások(semmi terhelőt nem találtak), tanuk tömeges kihallgatása, akta hegyek keletkeztek vádemelésre mégsem került sor, mert azt nem lehet egykönnyen felderíteni ami meg sem történt. De ez az egész viszont rengeteg költséggel járt, amit, perzse nem értek hozzá, valahogy csak el kell tudni magyarázni a felettes szerveknek.

jack4 # 2009.09.10. 11:43

Csak a bűnügyi költségként a költségjegyzékbe bevezetett tételek érinthetnek téged, azok is csak akkor, ha vádat emelnek és ítéletében a bíróság erről rendelkezik. Ilyen költség pl. a szakértői munkadíj. A költségjegyzéket az iratok elejére kell befűzni, ott megnézheted.

kismukk # 2009.09.10. 14:48

Bűnügyi költség:
nálunk több mint 3 évig tartó nyomozás, számos tanúmeghallgatás, kétezer oldalas vádanyag készités stb. összköltségére 8 ezer Ft-ot állapitottak meg.

Feri29 # 2009.09.10. 14:57

Bűnügyi költségbe csak azok a tételek tartoznak, amit a hatóságnak ténylegesen ki kell fizetni (pl. szakértői díj), a saját költségeket nem számszerűsítik.

xita # 2009.09.12. 12:13

jack4 irod:
A te esetedben – ismeretlen tettes ellen indult a nyomozás- az elévülési idő végéig nyomozhatnak (persze ha indokolt). Amikor meggyanúsítanak, onnan kezdődik a két év számítása.

Kérdésem:
Ha ezt irják a gyanúsitotti kihallgatás jkv-ében, ez év március elején, akkor azt hogy értelmezed a nyomozati határidő függvényében:
"A 2004. év vonatkozásában megalapozottan gyanúsitható 1 rendbeli folytólagosan elkövetett a Btk. 318. §. (1) bekezdésébe ütköző és az (5) bekezdés a) pontja szerint minősülő csalás bűntett, valamint a Btk. 310. §. (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés szerint minősülő adócsalás büntett elkövetésével."

Nyomozás kezdete ismeretlen tettes ellen: 2006. május
Gyanúsitás: lásd feljebb

Feri29 # 2009.09.12. 12:24

Ha ez év márciusában volt a meggyanúsítás, akkor 2011. márciusa a végső határidő (esetleg +90 nap ha úgy adódik).

Én ezt az "elévülési idő végéig nyomozhatnak" dolgot nem értem. Nyomozati cselekmény nem szakítja meg az elévülést? Vagyis ha folyamatosan nyomoznak ismeretlen tettes ellen, akkor nem az a helyzet, hogy sosem évül el a bűncselekmény?

xita # 2009.09.12. 14:10

De hiszen addig meg már elévül a dolog, hiszen a büntethetőség max. 5 év. Akkor már végképp nem értem.
Az már egyébként is egy külön g.ciség, hogy ismeretlen tettes ellen nyomoznak, miközben végig rám hajtanak....engem hallgatnak ki tanúként, meg mindenkit elővesznek, aki velem kapcsolatban volt, stb.

Feri29 # 2009.09.12. 14:17

Kicsit átgondolva a dolgot ha ismeretlen tettes ellen nyomoznak, akkor elévülhet a bűncselekmény, mivel a konkrét személlyel szemben semmilyen nyomozati cselekmény nem történt.

A Te esetedben viszont pont a meggyanúsítással szakadt meg (indult újra) az elévülés.

mizo33 # 2009.09.13. 11:39

Tisztelt Fórum!

Engem és a kedves páromat már több mint egy éve zaklatnak a kisebbségiek!!! 8x tettünk feljelentést!!!

  1. szétverték a biciglim 3x
  2. követnek az utcán,és a párom is
  3. fenyegetnek
  4. sértegetnek
  5. sms-ben a páromat zaklatják
  6. munkahelyén a páromat
  7. anyukámat is levelekkel

A mosonmagyaróvári rendőrség,és vele együtt az ügyészség már több mint 1 éve ül az aktákon!!!!
Meddig kell még félelemben élnünk ?????????

jack4 # 2009.09.13. 19:12

xita: a nyomozás elrendelése az elévülést megszakítja, így a 2004-ben elkövetett cselekmény miatt bőven határidőn belül indult a nyomozás, amely ismeretlen tettes ellen, ilyen minősítésű ügyben 2011-ig tarthatna. Persze, ha tudnak addig érdemleges nyomozozási cselekményeket foganatosítani. Mivel 2009-ben gyanusítottak meg, onnan kezdődik a két éves elévülésveled szemben.
Egyébként teljesen megszokott, hogy az összes beszerezhető bizonyíték birtokában gyanúsítanak meg (így nem ketyeg a két év és nehezebb cáfolni is).

Feri29 # 2009.09.13. 21:56

35. § (1) Az elévülést félbeszakítja a büntető ügyekben eljáró hatóságoknak az elkövető ellen a bűncselekmény miatt foganatosított büntetőeljárási cselekménye. A félbeszakítás napján az elévülés határideje ismét elkezdődik.

Ezt nem úgy kell értelmezni, hogy az elkövető (konkrét személy) ellen foganasított cselekmények szakítják félbe az elévülést?

panel # 2009.09.14. 05:41

A gyanúsítotti kihallgatásról szóló jkv. így fejeződik be:

"Közlöm Önnel, hogy az Ön ellen folytatott nyomozást befejeztem, a nyomozati iratokat vádemelési javaslattal a .. ügyészség részére fogom megküldeni."

Ez volt márciusban. Most akkor ha a nyomozást befejezték ellenem, akkor miért nem emelnek vádat, ha egyszer nagyon megalapozott volt a gyanú a nyomozóhatóság szerint? Mondom, annyira nagyon megalapozott, hogy ujjlenyomat, fotó. Vagy akkor mégsem volt annyira megalapozott a gyanú? Csak annyira nem, hogy október végéig az ügyész további nyomozati cselekményt végez. Egy valami a történethez tartozik: személyemmel kapcsolatban erős a politikai szál.

Rol1 # 2009.09.14. 07:14

Feri29: nem, lásd BH 2008.204

Rol1 # 2009.09.14. 07:15

Feri29: nem, lásd BH 2008.204

Rol1 # 2009.09.14. 07:15

Feri29: nem, lásd BH 2008.204

Rol1 # 2009.09.14. 07:16

Feri29: nem, lásd BH 2008.204

Feri29 # 2009.09.14. 08:25

Rol1, köszi a választ!

Feri29 # 2009.09.14. 08:28

panel, a gyanú az lehet megalapozott, de valószínűleg az ügyész nem találta elegendőnek a bizonyítékokat a vádemeléshez, ugyanakkor a gyanú továbbra is fennáll ha további nyomozati cselekményeket végez.

dinoco # 2009.09.16. 12:36

Hello mindenkinek, legutóbb Obudafan és jack4 javaslatára az ügyészséghez fordultam a 41 hónapja húzódó eljárás törvényességét felülvizsgáltatva. Közben ma voltam kihallgatáson, ahol elém raktak egy ma kelt határozatot amelyben elrendelik a 2007.04.20-án felfüggesztett nyomozás folytatását a mai naptól. A felfüggesztés a Be. 188 § (1) bekezdés a, pontja alapján történt. Közölték hogy a Btk 318. § (2) I fordulatával már nem gyanúsítanak. Majd kihallgatás, lényegtelen. Jegyzőkönyv után pedig azt mondták ha már itt vagyok tartsuk meg az iratismertetést is, elémrakván kb 4000 oldalt, mert nekik le kell zárniuk a nyomozást 2009.10.03-ig. Ebbe nem mentem bele kértem új időpontot. Most utánanéztem 188 § (1) a, -nak, de hát minden igazolványomat útlevelemet lemásolták, telefonszámaimat tartalmazza a legelső kihallgatási jegyzőkönyv, egyébként meg hol tartózkódjak? Mi folyik itt? Erre hivatkozni egyértelműen hamis?!