Meddiig tarthat a nyomozás?


dinoco # 2009.09.09. 11:40

A Btk.318 (1) és (2) bekezdés I fordulata szerint minősülő kisebb értékre elkövetett csalással gyanúsítanak. Az első kihallgatás 2006 áprilisában volt, majd októberben lezárták a nyomozást. Iratismertetés után vádemelési javaslattal továbbítás az ügyészségre. Az ügyész visszadobta további nyomozást rendelt el. Ezt hosszabbítgatták 2007.05.07-ig, legutóbb a legfőbb ügyészség. Ezután nem történt semmi.Se levél ,se idézés semmi. Ma 2009.09.09-én kaptam egy idézést a rendőrségtől, hogy megint kihallgatnának menjek be két hét múlva.
Kérdésem, meddig lehet még ebben az ügyben nyomozni?

Feri29 # 2009.09.09. 11:49

Elvileg az első gyanúsítotti kihallgatástól számított két évig.

Krisztián2006 # 2009.09.09. 13:53

Üdvözlet!

Feri29-nek igaza van, elvileg gyakorlatilag viszont nem:

Be:176. § (1) A nyomozást a lehető legrövidebb időn belül le kell folytatni, és az elrendelésétől, illetve megindulásától számított két hónapon belül be kell fejezni. Ha az ügy bonyolultsága vagy elháríthatatlan akadály indokolja, a nyomozás határidejét az ügyész két hónappal, ha ez a határidő letelt, a főügyész legfeljebb a büntetőeljárás megindításától számított egy év elteltéig meghosszabbíthatja.471 472
(2) Egy éven túl a legfőbb ügyész jogosult a nyomozás határidejének meghosszabbítására. Ha a nyomozás meghatározott személy ellen folyik, a meghosszabbítás legfeljebb a gyanúsítottnak a 179. § (1) bekezdése szerinti kihallgatásától számított két évig terjedhet, kivéve, ha a legfőbb ügyész a 193. § (3) bekezdése alapján a nyomozás időtartamát az engedélyben meghatározott időpontig meghosszabbította.473
(3) Ha az ügyész nyomoz, a nyomozás határidejét az ügyészség vezetője két hónappal, a felettes ügyész legfeljebb a nyomozás elrendelésétől számított egy év elteltéig, azt követően a (2) bekezdésben meghatározott határidőig a legfőbb ügyész hosszabbíthatja meg.
(4) A nyomozás határidejének meghosszabbításáról rendelkező határozat ellen nincs helye panasznak.474

Feri29 # 2009.09.09. 14:02

Igen, az a legfeljebb 90 nap még rájöhet.
Én is azért írtam, hogy elvileg, mert mint tudjuk, a határidők a hatóságokra nem vonatkoznak.

dinoco # 2009.09.09. 14:41

Kösz az infót. Az első kihallgatástól számítva 41 hónapja folyik a nyomozás. A 193 § (3) bekezdése alapján még mennyi ideig hosszabítható a nyomozás, mennyi lehet az engedélyben maximálisan meghatározott nyomozati idő?

ObudaFan # 2009.09.09. 15:27

A meggyanúsítástól 2 évig.

dinoco # 2009.09.09. 15:34

Akkor ez nyomozás már nem mehetne! De ez folyamatban van, mint írtam most akarnak újra kihallgatni. Mit lehet ilyen esetben tenni. Várom javaslaitokat.

Feri29 # 2009.09.09. 15:37

Mikor volt az első gyanúsítotti kihallgatás? (nem tanúkénti)

dinoco # 2009.09.09. 15:49

Feri29 kérdésére: 2006.04. hó, rögtön gyanúsított lettem, azonnal rabosítottak.

ObudaFan # 2009.09.09. 15:51

Fordulj az ügyészséghez.

dinoco # 2009.09.09. 16:05

Kösz, melyikhez, városi-, megyei főügyészség vagy legfőbb ügyészség nyomozás felügyelet?

jack4 # 2009.09.09. 16:21

Aki a nyomozás felügyeletét ellátja. Mondjuk elég érdekesnek találom, hogy ilyen sokáig folytatott nyomozásban a mielőbbi befejezést nem sürgeti az ügyész.
Ritka bonyolult 2. bek. I. fordulatos csalás lehet ez.

dinoco # 2009.09.09. 16:37

igen,40.000.- ft az összeg és 2006 óta nem tudják elfogadni, hogy nem történt bűncselekmény és a kettes bekezdés I. fordulatát szerintem még ők sem tudják azzal miért gyanúsítanak. Persze azt még mindig nem tudom konkrétan milyen jogorvoslati lehetőségeim vannak ha az ügyészséghez fordulok? Ők rendelik el újra és újra a nyomozást vagy nem? Milyen jogszabályok vonatkoznak erre?

ObudaFan # 2009.09.09. 16:57

A Be. annyit mond, hogy 2 év után vagy meg kell szüntetni az eljérést, vagy vádat kell emelni, de sajnos semmilyen szankciója nincs annak, ha nem ez történik.

dinoco # 2009.09.09. 17:08

Kezdeményezhetem-e, én mint gyanúsított, a Be. -re hivatkozva az ügyészségen a nyomozás megszüntetését?
Ha igen mi a valószínűsége annak, hogy megszüntetik hiszen ők rendelik el? Tehát tulajdonképpen addig nyomoznak ameddig akarnak ha jól értem?!

jack4 # 2009.09.09. 17:17

Írásban indítványozd az ügyészségen, hogy vizsgálják felül a veled szemben folytatott nyomozás határidejének törvényességét, tekintettel arra, hogy a gyanusításod napjától a rendelkezésre álló két év (plusz a további 90 nap) eltelt. Az eredményéről írásban tájékoztatniuk kell. Vagy megszüntetik a nyomozást vagy megindokolják, hogy milyen alapon folyik az még mindig ellened.

jack4 # 2009.09.09. 17:22

Nem nyomozhatnak addig, amíg akarnak, mert a Be. őket is köti. Illetve a Be. rendelkezéseinek betartását nekik kell ellenőrizniük a rendőrség nyomozása során (11/2003.(ÜK.7.) LÜ. utasítás 1.§. (1). b, pontja).

dinoco # 2009.09.09. 17:54

Oké, indítványozom, kapok egy határozatot hogy tovább folyik a nyomozás. Indoklásként pedig írnak valami olyasmit ,hogy a bűncselekmény miatt folytatott nyomozásban további bizonyítási eszköz beszerzése, kihallgatás teljesítése szükséges. Enélkül az ügy a vádemelés kérdésében történő döntéshez szükséges módon nem tisztázható ezért a nyomozást folytatják.
Kérdés: Van- e helye ez ellen panasznak? Kicsit előre ugrottam, de ilyenkor hogyan tovább? Másik kérdés: Mint írtam most idéztek be megint kihallgatásra. Észrevételként vetessem ezt is jegyzőkönyvbe?

jack4 # 2009.09.09. 18:37

Amennyiben a Be.-ben meghatározott nyomozási határidő lejárt, akár tetszik a nyomozó hatóságnak, akár nem, az ügyésznek döntenie kell. Iratismertetés és vádemelés (vádemelés elhalasztása) vagy meg kell szüntetnie a nyomozást. (Be. 190.§(3))
Szerintem nem érdemes találgatni, hogy mi lesz, amíg nem ismert az álláspontjuk.
Amennyiben az ügyészség azt állapítja meg, hogy még határidőn belül folytatja a nyomozást a rendőrség, nem igen lehet mit tenni ellene.
A kihallgatáson jkv-ben is indítványozhatod a nyomozás megszüntetését veled szemben a határidő letelte miatt, de szerintem gyorsabb és eredményesebb már előre benyújtan az ügyészségen.

dinoco # 2009.09.09. 19:04

kösz jack4! Tehát visszajutottunk Obudafan kora esti véleményéhez, hogy sajnos semmi szankciója nincs ha a Be. -ban foglaltakat nem tartják be pontosan. Mi a további menet általában abban az esetben ha a vádemelést elhalasztják? (Ez csak úgy mellékesen, de felkeltette az érdeklődésemet)

jack4 # 2009.09.09. 19:47

Három évnél nem súlyosabban büntethető bcs.-nél van rá lehetőség egy évtől kettőig terjedően, ha feltételezhető, hogy a gyanusított jövőbeni magatartására ez kedvezően hat. Mondjuk büntetlen előélet és egy ilyen súlyú cselekmény esetén lehetséges lenne. Ha eredményesen eltelik, a nyomozást megszüntetik, ha nem, akkor vádat emelnek.

Hupikék # 2009.09.09. 20:07

,,Van- e helye ez ellen panasznak?"

Be. 176. § (4) A nyomozás határidejének meghosszabbításáról rendelkező határozat ellen nincs helye panasznak.

dinoco # 2009.09.09. 20:07

időközben már megtaláltam, pont most olvastam el, de köszönöm.

kismukk # 2009.09.10. 07:34

Panasz:
hol, kinél lehet panaszt tenni abban az esetben, ha írásos kérelmünkre az eljáró kerületi ügyészség nem teszi lehetővé az iratbetekintést, másolat kiadását? És egyáltalán semmit nem válaszol a tértivevényre...

panel # 2009.09.10. 07:49

Azért ember legyen a talpán, aki érti a Be. 176. § paragrafusaiban megfogalmazott határidőket.
Ha egyszer a nyomozást a lehető legrövidebb határidőn belül le kell folytatni és két hónapon belül be kell fejezni, akkor hogy lesz ebből két év?

És akkor arról is beszéljünk már, hogy először ismeretlen tettes ellen nyomoznak esetemben 3 évig, majd márciusban én leszek hivatalosan a gyanúsított és még mind a mai napig nyomzonak...