hamis vád


kovacsz # 2010.09.12. 16:37

Shady: Ne beszélj félre. Gyanúsított valaki csak az első gyanúsítotti kihallgatását követően lehet, igy akkortól élnek a Be.-ben felsorolt jogai. A gyanúsítotti idézés kézhezvételével még csak a védelemhez való joga illeti meg, azaz pl. már az idézés kézhezvételével együtt meghatalmazhat ügyvédet a védelme ellátására. :-)
Mások félrevezetése helyett javaslom, hogy te is inkább kérdezz. Nem szégyen és nem is árt.

kovacsz # 2010.09.12. 16:26

neszoljbe: Milyen minőégedben kaptad meg a megszüntető határozatot, gyanúsított, érdekelt, eljárás alá vont, stb... ?

neszoljbe # 2010.09.12. 14:37

Nem!
A lefoglalás után az intézkedő rendőr úgy tájékoztatott, hogy majd keresnek és be kell mennem a rendőrkapitányságra kihallgatásra.
Az idézés megjött, én bementem. Ott közölték velem, hogy a kihallgatás elmarad idézem " mivel okafogyottá vált" és az eljáró ügyintéző csodálkozott, hogy erről nem kaptam meg a kiküldött értesítőt.
Láss csodát bentjártam után 2 nappal ajánlott tértivevénnyel meg is érkezett!
(csak az a bökkenő, hogy aznap adta fel, miután én eljöttem a rendőrségről, (ennyit róluk)

Én az eljárásban nem mint tanú, hanem mint gyanúsított lettem beidézve kihallgatásra, ami mint az előbb leírtam elmaradt.

Talán ez segít a jobb megértésben, de bármi kérdés van, szívesen válaszolok.

kovacsz # 2010.09.12. 13:20

Shady: neszoljbe nem került gyanúsítottként kihallgatásra, így ő a nyomozás iratait nem tekintheti meg.
Az már más kérdés, hogy a házkutatást, lefoglalást követően a rendőrségnek min tanúként ki kellett voplna hallgatnia, ez nem tudni, hogy megtörtént-e.
Ebben az esetban másolatot csak a kihallgatásáról, ill. a vele szemben foganatosított házkutatásról szóló határozatról és annak egyéb iratairól kaphat.

Mindezek alapján a hozzászólásod nem üti meg az elvárt jogi szintet.

neszoljbe # 2010.09.11. 11:57

Kedves Shady

Köszönöm, de elszomorít, hogy a rendőrség idézem, ahogy írtad
" nem vette hamis vádnak az nem azt jelenti,hogy ez még nem bűncselekmény"

HOL ÉLÜNK?

neszoljbe # 2010.09.11. 10:58

Összefoglalva

Bárki feljelenthet hamis vádakkal a rendőrségen,(csak azért, hogy meghúrcoljanak), majd szépen besétál újra és közli, hogy hamisan vádolt meg! A rendőrség lezárja az ügyet, az állam (azaz mi) fizetjük az eljárás költségeti.
Ő pedig nevet a markában?

Én pedig eldönthetem 5 éven belül, hogy egy ilyen gerinctelen embert feljelentek az ügyészségen vagy sem. Kitéve magam egy újabb herce-hurcának, mert ahogy most tapasztaltam, a Magyar igazságszolgáltatás elég érdekes!

Nem az lenne a logikus, hogy a rendőrség legalább eljárást indít ellene? Előbb hamis dolgokat állít, majd beismeri, hogy a feljelentés hazugságon alapul?

Köszönöm mindenkinek átgondolom, hogy mi legyen...

kovacsz # 2010.09.10. 17:14

Bűntetőeljárás során te nem vagy jogusult ügyvédi költséget felszámítani, az esetlegesen keletkező egyéb bűnügyi költséget viszont a feljelentettnek majd ki kell fizetnie.
A feljelentéshez szerintem nem szükséges ügyvéd, egyszerűen ajánlott levélben - a rendőrségnek, ahol az eljárás folyt - is megküldheted, majd ők továbbítják a megfelelő helyre.
Nem ismerve az eredeti feljelentés tartalmaát, amjd annak "visszavonásának" körülményeit, (esetlegesen gondatlanság megállapítható-e)így arra sem lehett tipelni, hogy mi lenne az ítélet.
Többször alapesetben felfüggeszett volt az ítélet.

neszoljbe # 2010.09.10. 14:08

Természetesen, ha a bíróság is igazat ad nekem!

neszoljbe # 2010.09.10. 13:50

Köszönöm

Véleményed szerint, ügyvéddel érdemes ezt elkezdeni?
Pénzbüntetést vagy akár börtönt is kaphat ezért?

Vagy, ahogy írod mindent el is engedhetnek neki?
(értem itt a bírósági ktg-t, és az én ügyvédem ktg-t is, vagy azt mindenképp ki kell fizetnie?

kovacsz # 2010.09.10. 12:42

Sima hamis vád amiért feljelentheted, azonban vedd figyelembe, hogy a feljelentő még az eljárás lezárta előtt a hatóság tudomására hozta a feljelentésének hamis voltát.
Ebben az esetben a büntetése akár korlátlanul enyhíthető, vagy mellőzhető.
Az eset körülményeit, egymáshoz való viszonytotokat és a várható büntetést vedd figyelembe, aztán te döntesz.
Én biztosan feljelenteném, amire neked 5 éved van.

neszoljbe # 2010.09.10. 12:18

Akkor most újra megpróbálom

Kedves Kovácsz

A btk.316.§ /1/ bekezdésébe ütköző és a /4/ bekezdés a/ pontja szerint minősülő nagyobb értékre elkövetett lopás bűntettének megalapozott gyanűja miatt xy által tett feljelentése tárgyában folytatott nyomozást a Be. 190.§ /1/ bekezdés a/pontja alapján,- figyelemmel a 190. § /2/ bekezdés első mondatára, -
MIVEL A CSELEKMÉNY NEM BŰNYCSELEKMÉNY- megszüntetem.

Határozat indoklása a következő

Xy által ellenem tett feljelentés, hogy eltulajdonítottam a cég tulajdonát képező eszközt!

Az ügyben nyomozás elrendelésére került sor, tárgykörözés mellett.
A ...(lakásomon) a keresett tárgy megkerült, tárgyközözését visszavontuk, majd a tulajdonosnak átadtuk.

A nyomozás során a tulajdonos és ....(általam) is benyújtott szerződés alapján egyértelműen megállaítást nyert, hogy a feljelentett személy, jogosan használta az eszközt!

Tekintettel arra, hogy a feljelentés időpontjában alkalmazotti jogviszonyban voltam , a fennálló szerződés alapján az eszközt teljes joggal használta, ezért a bejelentett cselekmény nem bűncselekmény, tehát a rendelkező részben foglaltak szerint a nyomozást megszüntetem.

neszoljbe # 2010.09.10. 12:03

Nem látom a saját válaszom....
Most írtam, mással is történt már ilyen?

Kata75 # 2010.09.10. 08:52

Tisztelt Fórumozók!

Feleségem gyilkossági kísérlettel vádolt meg amiért 8 hónapot töltöttem előzetes letartóztatásban.
Az eljárást ellenem bűncselekmény hiányában megszüntették!
Kérdésem milyen kártérítési követelésem lehet az állam illetve feleségem felé?
Érdemes-e hamis vád miatt beperelnem és ha igen milyen büntetésre számíthat?
Válaszokat előre is Köszönöm: Tisztelettel.

kovacsz # 2010.09.09. 18:33

neszoljbe:
A határozatban pontosan mi az indokolása a megszüntetésnek, az miért nem bűncselekmény?

Feljelentést visszavonni nem lehet, így ez kizárva.

Ha pedig több ellentétes talmú tarvallomást tett a feljelentő, akkor a rendőrség köteles lett volna ezügyben hivatalból eljárni.

ObudaFan # 2010.09.09. 12:30

Ha valóban hamisan vádolt, az ügyészségen tehetsz feljelentést.

neszoljbe # 2010.09.09. 11:03

Tisztelt Hozzáértők

Segítséget szeretnék kérni.
Feljelentést tettek ellenem, lopással vádoltak meg!

A rendőrség határozatot hozott a lefoglalás elrendeléséről, illetve le is foglalt!
A lefoglalásról jegyzőkönyvet is kaptam!
Éltem a lehetősséggel és határidőn belül kifogással éltem ez ellen, mivel hamisan vádoltak meg a lopással!
Kaptam idézést "gyanúsított részére", majd egy értesítést a gyanúsítottkénti kihallgatás elmaradásáról.
Ezek után jött a határozat a nyomozás megszüntetéséről,idézem" mivel a cselekmény nem bűncselekmény" megszüntetem

Próbáltam kikérni a feljelentésről egy másolatota rendőrségen,de nem adtak ki részemre, hivatkozva a "Be.70/B § és az 55 § alapján nem áll módjukban telejsíteni a kérésemet"

Ismerőseim szerint aki engem megvádolt, visszavonta a feljelentését, mert látta, hogy bizonyítani tudom, hogy hamisan vádol!

Van erre lehetősége? Szabad ezt?

Illetve én feljelenthetem Őt hamis vádaskodás miatt?
Ha igen van erre valamilyen határidő megszabva, mennyi az elévülési idő?
Megéri vagy hagyjam az egészet, mert több az idegeskedés és nem érek el semmit, max kap egy kis "ejnye-bejnyét",