Elévülés+ erkölcsi bizonyítvány


folyami géb # 2016.05.30. 19:43

A pénzbírságot max. egy évig lehet végrehajtani, de ha a hatóság bármilyne intlézkedést tesz a végrehajtására, az elévülés újra kezdődik. Így maximum 2 év lehet.

A szabálysértés nem bűncselekmény, tehát ettpl nem lesz büntetett előéletű, és az erkölcsije is tiszta. Újabb szabálysértés elkövetése esetén 2 évig számít súlyosítónak.

Stage # 2016.05.30. 20:39

Üdv

Én kaptam 10 hónap börtönt zsarolás kísérlet miatt, aminek a végrehajtását 2 évre felfüggesztették. Az ítéletben nincs szó próbaidőről.

Jól gondolom, hogy ez a két év letelte után, további három évig benne lesz a BM adatbázisban? Tehát a jogerős ítélet dátumától öt évnek kell eltelnie tiszta elrkölcsihez?

Köszi

folyami géb # 2016.05.31. 03:53

Nem, szinte mindent rosszul tudsz. :)

  1. A próbaidő az a felfüggesztés tartama, azaz a 2 év.
  2. Utána nem 3, hanem 5 évig leszel benne a nyilvántartásban.
  3. Ezzel együtt viszont a 2 év letelte után már kaphatsz erkölcsit, mert csak addig vagy büntetett előéletű, utána már büntetlen, de ún. hátrányos jogkövetkezmények alatt álló. Ez viszont egy sima erkölcsiben már nem szerepel.
  4. Bizonyos fontos és bizalmas munkakörökben a törvény írja elő, hogy nem elég a sima erkölcsi, hanem azt is igazolni kell, hogy nem állsz bizonyos korátozások hatálya alatt. Ilyenkor bukkanhat elő még további 5 évig a hátrányos jogkövetkezmény, de mondom, ekkor már egyébként büntetlen vagy.
Vlilla # 2016.05.31. 10:13

Akkor ez a 30000ft os pénzbirság nem évült el nekem mert kaptam olyan levelet is hogy mikorra kell bevonulni leülni..Ugye jól tudom?

Stage # 2016.05.31. 14:54

Köszönöm.

És ha elkövetek valamit ne adj isten, és a bíró lekéri a priuszom? Ott lesz? Meddig lesz ott?

kaskri # 2016.05.31. 15:24

Üdvözlet!

Azt szeretném megtudni, ha 2014-ben kaptam 3év 6hónap letöltendő börtönt, amit kedvezménnyel már letöltöttem, akkor mikor kaphatok tiszta erkölcsit, valamint mennyi idő elteltével mentesülök a hátrányos jogkövetkezmények alól?

Előre is köszönettel!

folyami géb # 2016.05.31. 16:43

Villa: így van, a felhívás kibocsátásakor újraindult az egy év, és ha més intézkedéést tesznek, például elfogatót adnak ki, akkor mindig újraindul ismét, de 2017. június 24.-én mindenképp elévül (ha addig nem fizeted meg, vagy nem ülöd le).
Stage: mondtam - a próbaidő letelte után még öt évig (kivéve, ha fiatalkorúként ítéltek el, vagy az ítéletben előzetes mentesítést kaptál, de ezeket nem írtad).
Kaskri: a teljes kitöltéstől számított 5 év múlva kaphatsz tiszta erkölcsit, és ettől fogva büntetlen vagy, de a nyilvántartásból csak 12 évvel később kerülsz ki.

kaskri # 2016.05.31. 19:02

folyami géb, köszönöm szépen!

kaskri # 2016.05.31. 19:17

folyami géb!

Ha megkérlek szépen tudsz esetleg egy rámutató jogszabályt írni nekem? Az 5év a Btk. 100 paragrafus 1. bekezdés g.) pontja azt megtaláltam. A 12évvel kapcsolatban kellene útmutatás jogszabályilag.

Előreis köszönettel

folyami géb # 2016.05.31. 19:34

Bocs! Elnéztem, 10 év a helyes válasz!

2009. évi XLVII. törvény
a bűnügyi nyilvántartási rendszerről, az Európai Unió tagállamainak bíróságai által magyar állampolgárokkal szemben hozott ítéletek nyilvántartásáról, valamint a bűnügyi és rendészeti biometrikus adatok nyilvántartásáról

18. § (1) A hátrányos jogkövetkezmények alatt álló, büntetlen előéletű személyek nyilvántartásába felvett adatokat szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztés kiszabása esetén,

  1. ha a büntetés határozott tartamú,

aa) öt évnél nem hosszabb szabadságvesztés esetén a mentesítés beálltától számított tíz évig,
...
kell nyilvántartani.

5 évnél hosszabb büntetés esetén lenne 12 év.

kaskri # 2016.05.31. 19:46

Hálás köszönet a segítségedért!

L.Z. # 2016.06.14. 12:49

Üdv!

1 éve jogerősen elítéltek 72 óra közmunkára zaklatás miatt. Idén februárban az egészségügyi vizsgálat után alkalmatlannak találtak így a pártfogó azt mondta az ügy megszüntetését kezdeményezi és fogok kapni levelet róla. A levél még nem érkezett meg.
A kirendelt ügyvéd azt mondta tavaly, hogy az első eset nem jelenik meg az erkölcsi bizonyítványban. A kérdésem az, hogy kaphatok e tiszta erkölcsi bizonyítványt?

Köszönöm.

folyami géb # 2016.06.14. 16:51

Igen, kaphatsz.

Ria72 # 2016.06.16. 04:38

Tisztelt Szakértők!

Szeretném megkérdezni, hogy ha ha vétség miatt kaptam 2 év próbára bocsátást, abból 1 év telt le.
Ez benne lesz -e az erkölcsibe, és kaphatok-e egyáltalán?
Munkámhoz kell.

Köszönettel:
R.Andi

folyami géb # 2016.06.16. 04:44

Nem lesz benne.

OzzyCar2 # 2016.06.25. 00:05

Tisztelt Folyami Geb

Vegigolvasva ezt a forumot, nem talaltam hasonlo esetet, remelem nem egyedi az esetem.

Angliai allampolgarsagert szeretnek mielobb folyamodni, de kb. 3 evvel ezelott kaptam ketto ev felfuggesztett bortonbuntetest, csalasert. Nem szeretnek artatlansagom bizonygatasaba bocsajtkozni, nem akartam allandoan birosagra jarni kulfoldrol ha fellebbeztem volna...

A posztokbol kiderult szamomra is, hogy a felfuggesztett letelte utan azonnal kaphatok erkolcsi bzonyitvanyt ami alapfeltetele az igenylesemnek.
Amennyiben az angol hatosagok esetleg lekerdezik a Mo-i szerveket, tiszta lapot fognak felmutatni vagy Priort (azt hiszem igy hivjak) adnak ki nekik?

Az iteletben koteleztek penzbirsag megfizetesere is, de sajnos anyagi kehetosegeim akkoriban korlatozottak voltak. A minap tudtam meg, hogy korozes alatt allok, mivel meg nem fizetttem meg a buntetest es atvaltottak letoltendore valoszinuleg.

Jelenleg a korozes miatt eselytelen a tiszta erkolcsi bizonyitvany? Mi a modja annak, hogy az osszeget be tudjam fizetni anelkul, hogy bilincsben vigyenek a legkozelebbi OTP-ig? Nem tudok sem birosagi, sem rendorsegi ugyiratszamot.

Valaszat elore is tisztelettel koszonom. (elnezest az ekezetek hianyaert, nekem is nagyon bantja a szememet)

Udvozlettel: Istvan

OzzyCar2 # 2016.06.25. 00:06

*bocsatkozni -elnezest.

Öreg Tölgy # 2016.06.25. 10:41

Tisztelt OzzyCar2,

(folyami géb vagyok, csak véletlenül kiléptem, és erre a nickre emlékeztem)

a második kérdésére egyszerűbb a válasz: hatalmazzon meg valakit, az ballagjon be az illetékes törvényszék (volt megyei bíróság) gazdasági hivatalába, és fizesse be.

az első kérdésére: minden ország maga határozza meg az állampolgársága feltételeit. Mivel érdekelt a brit szabályozás, megnéztem az állampolgárság-kérő lapot, és azt láttam, hogy a valaha volt (ever) bármilyen, kitöltött vagy ki nem töltött (spent or unspent) büntetésre rákérdez, még a közlekedési cselekményekre is, kivéve a fixtarifás szabálysértéseket. Ennek során az UK Borders Act 2007-re hivatkozik, azt érdemes megnézni.

Van a lapon egy figyelmeztetés is, hogy mindenkiről kikérik a bűnügyi nyilvántartási adatokat. Ezt a 2009. évi XLVII. törvény 5/A. Fejezete szerint megkaphatják. A magyar nyilvántartásban a felfüggesztett szabadságvesztést a mentesítéstől számított 5 évig tartják nyilván, a mentesítés pedig a próbaidő leteltével jár le (kivéve fiatalkorú elítélt esetében, vagy ha a bíróság az ítéletben, vagy utána külön eljárásban előzetes mentesítésben részesítette; az első két esetben az ítélet jogerőre emelkedésekor, a harmadikban a mentesítés kimondásától áll be a mentesítés).

OzzyCar2 # 2016.06.28. 14:14

Tisztelt Folyami Geb

Koszonom gyors valaszat. Amennyiben van szabad kapacitasa, kuldenek Onnek E-mailt a reszletekkel es megbiznam Ont az uggyel.

  • Birsag befizetese
  • Korozes megszuntettetese
  • Kervenyezni a mentesitest a jogkovetkezmenyek alol.

(emailben mar anno a targyalas utan egybol kertem a diploma miatt, de visszajelzes nem erkezett.)

Kerem kuldje el elerhetosegeit.

Tisztelettel: Stephen

Öreg Tölgy # 2016.06.29. 04:48

Kedves Ozzycar2,

köszönöm a bizalmát, de én soha nem írtam, hogy ügyvéd lennék, nem is vagyok és nem is akarok az lenni. Ezen a honlapon is működik ügyvédkereső, biztosan talál megfelelőt.

Akosino # 2016.07.26. 08:52

Üdv!

Engem 1 év börtönbüntetésre itéltek, 2 év próbaidőre felfüggesztve.
Kaphatok most erkölcsit vagy sem?

Akosino

Öreg Tölgy # 2016.07.26. 13:45

A próbaidő alatt nem, kivéve:

  • ha fiatalkorúként ítéltek el, vagy
  • a bíróság az ítéletben előzetes menetesítésben részesített.
offlife2015 # 2016.07.28. 11:48

Tisztelt Szakértők,

Egy ismerősömet súlyos testi sértés kísérlete váddal elítéltek 300 óra közérdekű munkára, amelyet nem töltött le, nem járt dolgozni. 2012. áprilisában az "X" törvényszék ezt a közérdekmunkát letöltendő 48 nap fogházbüntetésre váltotta át. 2012. augusztusában kellett volna BV-intézetbe vonulnia, azonban nem tett ennek eleget, jelenleg is szabadlábon van. Az augusztusi időpontot követően a rendőrség több esetben is kereste az állandó lakcímén, persze sikertelenül.

Kérdésem az elévülési idővel kapcsolatos. Mikortól kell számolni az 5 évet? Egyáltalán 5 év?

Köszönet a válaszokért!

Szavadika # 2016.08.08. 18:35

Tisztelt Szakértők!
6 éves büntetés teljes kitöltése után 8 évvel már tiszta az erkölcsi, ha jól tudom. A kérdésem az lenne, hogy ez automatikusan történik, vagy pedig kérni kell a büntetett előélet törlését?
Válaszukat előre is köszönöm: F.Éva

Öreg Tölgy # 2016.08.08. 18:41

Jól tudja, és nem kell kérni.