Elévülés+ erkölcsi bizonyítvány


maxmilian # 2016.04.24. 20:49

Én ezt találtam erről:

Ki nem kaphat fegyvertartási engedélyt?

Engedély nem adható, illetve hosszabbítható meg, ha a személy

a) büntetett előéletű;
b) büntetlen előéletű, de büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerősen megállapította rablás, 322. § (1) bekezdés b) pontja szerinti kifosztás, zsarolás, stb. elkövetése miatt.

folyami géb # 2016.04.25. 04:42

Maxmilian,

gondolod, hogy a hasamra csapkodtam, és úgy írtam azokat az évszámokat, amik az előző posztomban szerepelnek? Azt meg nem írtam sehol, hogy mivel 2005-ben mentesültél, ezért attól kezdve tehetsz bármit. Tudom, hogy a kérdés ennél bonyolultabb, ez a szakmám. Viszont azért annyira nagyon nem bonyolult, csak meg kell nézni a jogszabályt.

A fegyvertartás kapcsán ráadásul te is megtaláltad, amit idéztél, az a 2004. évi XIV. törvény 3/A. § (2) bekezdéds b) pont ba) alpontjában szerepel: valóban nem kaphat fegyvertartási engedélyt, akinek a büntetőjogi felelősségét a bíróság megállapította rablás miatt.

Viszont hacsak a bc) alpont végéig továbbolvasod, akkor ott szerepel, hogy szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, öt évet el nem érő tartamú, végrehajtandó szabadságvesztés esetén a mentesítés beálltától számított 5 évig. 2005 + 5 = 2010, szerény véleményem szerint.

Mindjárt írom tovább.

folyami géb # 2016.04.25. 05:18

Nos annyiban valóban pontosítanom kell magamat, hogy hivatásos vagy szerződéses viszonyt a Honvédségnél nem 2015, hanem már 2008. óta létesíthettél volna:

2012. évi CCV. törvény 31. § (2) bekezdés b) pont: Nem létesíthető szolgálati viszony azzal, aki büntetlen előéletű, de bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen 1 évet meghaladó tartamú, végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték, az elítéléshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alóli mentesülésétől számított 3 évig.

A hátrányos jogkövetkezmények alatt álló, büntetlen előéletű személyek nyilvántartásából pedig - ahogy írtam - 2015-ben kerültél ki.

2009. évi XLVII. törvény 18. § (1) bekezdés a) pont: A hátrányos jogkövetkezmények alatt álló, büntetlen előéletű személyek nyilvántartásába felvett adatokat szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztés kiszabása esetén,

  1. ha a büntetés határozott tartamú,

aa) öt évnél nem hosszabb szabadságvesztés esetén a mentesítés beálltától számított tíz évig ...
kell nyilvántartani.

maxmilian # 2016.04.25. 05:22

Köszönöm a választ, folyami géb!

Nincs kétségem a tudásod felől, csak leírtam, hogy milyen szóbeszédekkel találkoztam eddig. Ilyen, amikor nem jogász olvas a sorok közt! Várom a folytatást...

maxmilian # 2016.04.25. 05:26

Látom már írtál is! Köszönöm a válaszaid! Ez igen, szépen összeszedted! Akkor nincsen más hátra, hogy neki vágjak ennek az egésznek. Ha van egy rublika, ahol rákérdeznek, hogy büntetve volt-e, akkor azt be kell jelölnöm/vallanom ezután? :D

folyami géb # 2016.04.25. 05:45

Az erkölcsi bizonyítvány kérésénél nem. A nemzetbiztonsági ellenőrzés során én bevallanám, mert a - ahogy mondtam - ott nincsenek ilyen írott szabályok hogy mi jelnt kockázatot. Viszont azt szokták mondani, hogy az elhallgatást jobban felróják, mint magát az elítélést. Közel 11 évvel a mentesülés után maga az elítélés szerintem jóval kevésbé jelent kockázatot, mint az elhallgatás, amikor maga a jogszabály még a hivatásos viszonyhoz is csak 3 évet követel meg.

maxmilian # 2016.04.25. 06:10

Köszönöm a választ, folyami géb!

Akkor ha bevallja az ember, lehet jobban jár! Van benne vmi! :) Szal jogszabályilag elvileg minden sima út, a többi pedig elbírálás kérdése.

Era19 # 2016.04.25. 11:36

Kedves folyami géb!
Szeretnénk a segítségedet kérni abban, hogy párom 8 év letöltendő fegyházbüntetést kapott erőszakos cselekedetért, amiből 2 év kedvezménnyel szabadult 2004-ben. A kérdésünk az lenne, hogy mikortól lesz tiszta az erkölcsi bizonyítványa és ez automatikusan történik-e vagy kezdeményezni kell valahol?
Szeretne gázpisztoly viselésére engedélyt kérni, ez lehetséges e az ő múltjával?

A válaszodat előre is köszönjük!

Egyébként létezik a szabadultak számára, jogi- illetve a társadalomba való visszahelyezkedést segítő szervezet?

További szép napot!

folyami géb # 2016.04.25. 17:31

Kedves Era19!

Ha 2004-ben 2 év kedvezménnyel szabadult a párod, akkor 2006-ban töltötte ki a büntetését és 2014 óta már kaphat tiszta erkölcsit. A gézfegyver kapcsán mondjuk nem mindegy, hogy pontosan milyen bűncselekmény miatt ítélték el, de mivel erőszakos jellegű miatt, ezért feltehetően még 2022-ig várni kell.

Era19 # 2016.04.26. 07:30

Kedves folyami géb!
Köszönöm szépen a válaszod!
Még annyi lenne a kérdésem, hogy kérelmezni kell e valahol, vagy automatikus az erkölcsi teljes tisztasága. Egyébként előtte is kérhetem az eltörlést (2022. előtt)?Ha kérelmezni kell (lehet), akkor önállóan megtehetem, vagy jogi segítséget kell kérnünk. Amennyiben igen, úgy van e javaslatod pécsi ügyvédre?

Szeretnék hálás lenni, hogy Te/Ti léteztek és segítetek embereken! Sok olyan létezik, hogy adományokat kérnek, de nem tudom kin segítenek valójában! Ha van lehetőség támogatásra akkor végre olyan helyre adhatnék pénzt (ha csak jelképeset is), ahol rajtam is segítettek!!!
Félre ne értsd: A SEGÍTSÉG MEGFIZETHETETLEN, ez csupán támogatása lenne annak, amit jónak látok!

folyami géb # 2016.04.27. 03:19

Kedves Era19,

én egyszerű felhasználó vagyok, aki a saját szórakoztatására ír (vagy nem ír) a fórumra, és tudomásom szerint a válaszolók többsége is ilyen. úgyhogy a köszönettel mindent letudtál.

A kérdésedre:

Nem kell kérni,mert - ahogy írtam - a párodnak már 2014 óta teljesen tiszta az erkölcsije. Más kérdés, hogy van, ahol nem elég a tiszta erkölcsi. Ilyen a fegyverviselés is, sajnos ilyen tartamú büntetés után a mentesítéstől számított 8 évet ki kell várni.

Tibor1989 # 2016.05.05. 19:23

Üdvözlöm!
Az lenne a kérdésem, hogy tiszta lehet-e az erkölcsi bizonyítványom egy 2010.novemberében lezárt büncselekmény(lopás 22000ft)kapcsán?

Köszönöm válaszát!

Tibor1989 # 2016.05.05. 19:23

Üdvözlöm!
Az lenne a kérdésem, hogy tiszta lehet-e az erkölcsi bizonyítványom egy 2010.novemberében lezárt büncselekmény(lopás 22000ft)kapcsán?

Köszönöm válaszát!

folyami géb # 2016.05.06. 03:14

Attól függ, milyen büntetéssel zárult az ügy.

Nilami # 2016.05.21. 13:46

Üdvözlöm!
Segítséget szeretnék kérni.
3 kisgyermekünk van szeretnénk igénybe venni az ú CSOK-t, de...
A férjem valahai sógorának köszönhetően belekeveredett (aláírásával, fizikailag semmit nem követett el) egy ügybe.
Idézem:
I.r. vádlott bűnös. 1 rb. a Btk. 318§ (1) és /5/ bekezdés a pontja szerint minősülő csalás bűntettének kíséretében, mint társtettes, melyet folytatólagosan követett el.
2 rb. a Btk. 276§. minősülő magánokirat-hamisítás vétségében, melyből 1 rb. bűnsegéd.
Ezért a bíróság I.r. vádlottat halmazati büntetésül 1 év (egy) 6 hó (hat) börtönre, x ezer Ft pénzmellékbüntetésre ítéli, a börtön bűntetés végrehajtását 3 évi (három) évi próbaidőre felfüggeszti 2008. év elejei ítélet....
Mikor évül el? Igényelhetünk CSOK-ot, aminek feltétele a büntetlen előélet?
Köszönettel: Nilami

folyami géb # 2016.05.21. 15:26

A férje a próbaidő tartama alatt számított büntetett előéletűnek. Így ha az ítélet 2008-ban lett jogerős, és 3 év volt a próbaidő, az már 2011-ben letelt, ezért ettől még kaphat CSOK-ot.

Nilami # 2016.05.22. 13:02

Tisztelt Folyamigéb!
Nagyon köszönöm a gyors és készséges válaszát. Még annyi, hogy ez Ön szerint a 10+10-es CSOK-ra is vonatkozik, ami most jelent meg januárban a közlönyben. Annak elég szigorú a szabályozása és kikötése a büntetlen előélet. Nem akarunk emiatt esetlegesen feleslegesen belevágni a CSOK igénylésbe (nem tudom miszerint ellenőrzik, de a közeljövőben foglalóznánk az új otthonunk). Minden jót! N.

folyami géb # 2016.05.22. 17:14

A (vagyon elleni bűncselekmény kapcsán) büntetlen előélet általános feltétel bármilyen CSOK-hoz, a 10+10-es CSOK többletfeltételei nem az igénylő előéletéhez kapcsolódnak. És mivel a férje 2011 óta büntetlen, ezért bármilyen ügyben "csak" a büntetlen előélet a feltétel, annak megfelel.

Dani1234 # 2016.05.27. 11:31

Tisztelt Folyami Gép !
Az volna a kérdésem 14 évesen elkövettem egy bűncselekményt amiből kaptam 1 év 10 hónap foghaz büntetését es abból 1 év 2 hónapot letöltöttem .
17 évesen szabadultam .
Most külföldön dolgozom es a munkahelyemhez kérik az erkölcsi bizonyítványt . Ön szerint ez benne lessz az erkolcsimben ? Most 23 éves vagyok .
Köszönöm előre is.

folyami géb # 2016.05.27. 17:04

Az azt jelenti, hogy akkor 8 hónap múlva töltött ki a büntetést, és azután három évvel mentesült. Tehát bizonyosan nem lesz benne.

Dani1234 # 2016.05.27. 19:28

Köszönöm a Válaszát !
Meg annyit szeretnek kérdezni hogy a közmunkás büntetés ,
Bele írjak az Erkolcsibe vagy nem ?

folyami géb # 2016.05.27. 20:06

Azt nem.

Vlilla # 2016.05.30. 12:52

Olyan kérdésem lenne hogy lenne egy 30000ft os szabálysértésem ami 2015 junius 25 napján lett jogerős és vált végrehajthatóvá. Ez elévülhet és ha igen akkor mennyi idő elteltével?

folyami géb # 2016.05.30. 16:04

Már hogy érti, hogy elévül-e? Az a kérdés, hogy pénzbírság meddig hajtható végre, vagy az, hogy meddig áll a büntetés hátrányos jogkövetkezményei alatt?

Vlilla # 2016.05.30. 19:16

Mindkettőre kiváncsi lennék