Tartozás elévülés 5 év után létezik?


ius latratus # 2016.12.07. 14:24

Bocsánat.
Most látom, hogy még csak meghagyás. Igaz, ha ellentmondással élsz, akkor lásd: előző hsz-em.

ius latratus # 2016.12.07. 14:22

Ettől függetlenül a perben én elévülési kifogással élnék, s gürizzen a felperes azon, hogy bebizonyítsa: nem évült el.

ius latratus # 2016.12.07. 14:20

Mivel 2007-es követelésről van szó, még számít.

8303 # 2016.12.07. 09:50

A nem ajánlott levél is számít? mert én mindig csak sima levél ként kaptam a felszólításokat.

ObudaFan # 2016.12.07. 05:47

A felszólító levelek viszont megszakítják az elévülést. Tehát meg kell nézni, hogy a jogviszony alapján menny az elévülési idő, aztán pedig azt, hogy volt-e az elévülési időnek megfelelő hosszú olyan időszak, amikor nem jött felszólító levél.

Burn Out # 2016.12.07. 05:20

8303: mi a követelés alapja? ha nem szakította meg semmi sem az elévülést, akkor érdemes.

8303 # 2016.12.06. 22:11

Tiszteletem!
Van egy tartozásom, ami miatt az Eos faktor évek óta felszólító leveleket küldött, és hívogatott.
Ma (2016.12.06.) megkaptam a MOKK-tól a fizetési meghagyást. A kérdésem az lenne hogy ebben a jogviszony létrejötte 2007.07.10, és a követelés lejárata 2011.02.11.
Ebben az esetben érdemes a közjegyzőnél elévülésre hivatkozva, ellentmondással élni??
Köszönöm a válaszokat!

eos_üldözött # 2016.12.05. 08:54

Az elévüléssel a tartozás nem szűnik meg, nem fizette ki senki.
Hátha mégis kifizeted, nekik ennyi megér.

Lilien12 # 2016.12.04. 21:54

Látom, nemcsak én kaptam 7 év után levelet a Zintrumtól... :D

De akkor most egy vagy öt év az elévülés?

Bementem ma egy Telenor fiókba, ahol az ügyintéző azt mondta, hogy ezt már az Intrummal kell "leboxolni", és tudnak róla, hogy sok 7-8 éves elévült tartozást akar a cég behajtani az ügyfeleken. Maga az eladó mondta, hogy karácsonyi jutalékgyűjtés megy... :D

Lilian

bokros # 2016.12.02. 19:57

A ilyen jellegű tartozások (azoknak a szolgáltatásoknak a dija, ami az elektronikus hírközlési tv. hatálya alá tartoznak) egy év után elévülnek


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

ObudaFan # 2016.12.02. 17:40

Eleg nagy az esélye, hogy elevult. Ha esetleg nem fizetési meghagyás, hataridoben ellentmondassal kell elni.

hemzsi # 2016.12.02. 14:47

Tisztelt Fórumozók kérdésem a következő.
Kaptam a mai napon egy sima levelet az Istrum Justina cégtől. Ami szerint én tartozom TELENOR MAGYARORSZÁG ZRT nek. Akövetelés 2008.07.08.09.havi számlák tételesen felsorólva.
Sajnos akkoriban nagyon zürös körülmények között éltem több helyre is fizettem egyszere TELENOROS számlákat el is felejtettem.
Most 8év után a telenor eladta az instrumnak a tartozást.A Telenor nem keresett meg, nem kaptam fizetési felszólítást és semmilyen birósági határozatot.
Kérdésem mit tegyek? fizetnem kell? vagy az elévülésre hivatkozva már nem behajtható?
Aválaszokat előre is köszönöm...

BigGabika # 2016.11.28. 09:01

Fauv!

2013. évi V. törvény
a Polgári Törvénykönyvről
IV. Fejezet
"Az elévülés
6:21. § [Az időmúlás joghatása]
Jogosultság gyakorlására és követelés érvényesítésére jogszabályban előírt határidő eltelte jogvesztéssel akkor jár, ha ezt jogszabály kifejezetten így rendeli. Ha a határidő nem jogvesztő, arra az elévülés szabályait kell alkalmazni.
6:22. § [Elévülés]
(1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a követelések öt év alatt évülnek el.
(2) Az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik.
(3) Az elévülési idő megváltoztatására irányuló megállapodást írásba kell foglalni.
(4) Az elévülést kizáró megállapodás semmis.
6:23. § [Az elévülés joghatásai]
(1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, az elévült követelést bírósági eljárásban nem lehet érvényesíteni.
(2) Az elévülés a kötelezettnek a szolgáltatás teljesítésére vonatkozó kötelezettségét nem érinti; az elévült követelés alapján teljesített szolgáltatást a követelés elévülésére tekintettel visszakövetelni nem lehet.
(3) A főkövetelés elévülésével az attól függő mellékkövetelések is elévülnek. A mellékkövetelések elévülése a főkövetelés elévülését nem érinti.
(4) Az elévülést a bírósági vagy hatósági eljárásban nem lehet hivatalból figyelembe venni.
6:24. § [Az elévülés nyugvása]
(1) Ha a követelést a jogosult menthető okból nem tudja érvényesíteni, az elévülés nyugszik.
(2) Ha az elévülés nyugszik, az akadály megszűnésétől számított egyéves - egyéves vagy ennél rövidebb elévülési idő esetén három hónapos - határidőn belül a követelés akkor is érvényesíthető, ha az elévülési idő már eltelt, vagy abból egy évnél - egyéves vagy ennél rövidebb elévülési idő esetén három hónapnál - kevesebb van hátra.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott időtartam alatt az elévülés nyugvásának nincs helye, az elévülés megszakítására vonatkozó rendelkezéseket pedig azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a megszakítás következtében az egyéves - egyéves vagy ennél rövidebb elévülési idő esetén a három hónapos - határidő számítása kezdődik újból.
6:25. § [Az elévülés megszakítása]
(1) Az elévülést megszakítja

  1. a tartozásnak a kötelezett részéről történő elismerése;
  2. a kötelem megegyezéssel történő módosítása és az egyezség;
  3. a követelés kötelezettel szembeni bírósági eljárásban történő érvényesítése, ha a bíróság az eljárást befejező jogerős érdemi határzatot hozott; vagy
  4. a követelés csődeljárásban történő bejelentése.

(2) Az elévülés megszakításától vagy az elévülést megszakító eljárás jogerős befejezésétől az elévülés újból kezdődik.
(3) Ha az elévülést megszakító eljárás során végrehajtható határozatot hoztak, az elévülést a kötelem megegyezéssel való módosítása és a végrehajtási cselekmények szakítják meg."

groszfater@gmail.com # 2016.11.24. 08:58

Fauv!

Ha itt visszagörgetsz 10 hó 21.-ig megtalálod...

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.24. 08:51

Az ellentmondás hatályos indoklás nélkül is.

Fauv # 2016.11.24. 08:45

Tiszteletem !

Pici segítség kellene. 10 évvel ezelőtti Invitel által lévő telefon, internet tartozást / vitás ügy miatt nem lett megfizetve / 2008-ban átvette egy beható cég, aki most 2016-ban a MOKK-on keresztül akarja rajtam behajtani/ Ma kaptam meg a levelet /.

Természetesen ellent akarok mondani, de ehhez kellene segítség, hogy mire tudnék hivatkozni/ elévülés, paragrafus szám stb /

Nagyon megköszönném ha valaki tudna segíteni ebben az ügyben.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.23. 17:59

Perré alakul az eljárás.
Jobb kérdés, mi történik, ha nem mondasz ellent 15 napon belül. Nos, a meghagyás jogerős lesz és végrehajtható.

Cynthia93 # 2016.11.23. 17:42

Igen tegnap volt. De olyankor mi történik, ha ellent mondok?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.23. 13:05

Ellent lehet mondani. Feltéve, hogy az a nem régiben 15 napon belül volt.

Cynthia93 # 2016.11.23. 12:53

Tisztelt Jogértő Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni egy olyan ügyben amely igen bonyolult. Ugyan itt ügyvédet is keresek. Tehát nemrégiben kaptam egy levelet egy közjegyzőtől fizetési meghagyás címén mi szerint egy követelés kezelő cég megbízta adóság behajtásával. Nekem az a problémám, hogy a tartozás melyről szó van benne 2011-es. A kérdésem az volna, hogy ez a tartozás nem évült azóta el? Ilyenkor mit lehet tenni?
Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.23. 08:40

A 2014. március 15. előtt keletkezett jogviszonyokból eredő követelések elévülésére a jogviszony keletkezésekor hatályos szabályokat kell alkalmazni.

bibika # 2016.11.22. 22:18

A követelések 5 év alatt évülnek el. Az értesítő nem szakítja meg az elévülést 2014. március 15. követően.

Semmitmondó # 2016.11.22. 17:59

Szép estét mindenkinek!

2011-ig igencsak vad időszakomat éltem - amit most már rettentően bánok - és hitelt, tartozást igencsak felhalmoztam. Nem kifogás, hanem tény, hogy a svájci frankos malőr vitte el az addigi rendes fizetési szándékomat.
Van, ami utolért, van ami nem talált meg.
Tehát a BAR listán rajta vagyok, tulajdonomon is van terhelés, de kb. ennyi.
Van olyan tartozásom, ami végrehajtónál pihen, van ami faktorcégnél. Lényegében jelenleg senki nem von tőlem semmit.

Tudom, hogy felelősséggel tartozom az általam elkövetett tettekért, de annyira irreális pl.: a Cessio követelése, ami 700.000 Ft-ról 3.000.000 Ft-ra dagadt, hogy az életem rámenne, ha beleállnék a törlesztésekbe.

Bízva abban, hogy van egy első utolsó esélyem, amivel a mostani tisztességes életemet tisztességben tarthatom. (fizetem az adóimat, minden közüzemi csekket időben befizetek, még a gyerekek csoportpénzét is)

Kérdésem az lenne, hogy az új Ptk szerint a 2011-ig összegyűjtött tartozásaim elévülnek-e még akkor is, ha van olyan követelés, aminek az értesítőjét még 2014-ben is átvettem, de soha nem válaszoltam, soha nem ismertem el a tartozást?

Egy ismerős ügyvéd szerint a 2015 előtt foganatosított tartozások a régi Ptk. szerinti rendelkezések alapján évülhet el, míg csak a 2015 utáni követeléseknél beszélhetünk elévülésről - hiába pl. a tértivevényes levél.

Köszönöm a választ!
Üdv!

Lala300 # 2016.11.15. 19:06

Sziasztok!

2016.10.19.-én írtam ide be a rövid sztorit a szerintem elévült telefonszolgáltatós tartozásommal kapcsolatban. A levelet elküldtem a követelőnek...bemásoltam a jogszabályt is aminek hollétéről Tőletek kértem segítséget. Megkaptam a válaszukat, idézek a levélből: "Társaságunk a követelés felülvizsgálatát elvégezte, mely alapján megállapításra került, hogy a követelés elévült.A tartozás megfizetésétől eltekinteni nem áll módunkban, ugyanakkor a behajtás érdekében jogi eljárást nem kezdeményezünk."
Hát egyenlőre ennyi. Gondoltam legyen itt leírás a fejleményekről is, talán valakinek segítség.
A kapott segítséget pedig köszönöm Mindenkinek!

Dr.Attika # 2016.11.14. 17:45

Dr.Kft. kérdései kapcsán az alábbi jut eszembe. A rendszerváltást követően megszüntették az orosz-nyelv kötelező tanítását. A sok orosztanár elkezdett angolt, németet tanulni, hogy majd azt taníthassa.
Ekkor született a vicc,hogy Hirdetés:Angol , német órát adok-veszek.(Egy leckével voltak előbb a tanítványoknál.