Tartozás elévülés 5 év után létezik?


Burn Out # 2016.11.14. 16:22

van egy határidő a büntetés után, amíg befizetheted a büntetést. ha az letelt, akkor kezdődik az egy év szerintem.

Dr. Kft. # 2016.11.14. 16:14

előző kérdésemhez 1-2 dolog még:

Üzletszabályzatból: "30 napon túli tartozás esetén az utas már késedelmi és eljárási díj felszámításával kapja meg a fizetési felszólítást" - ez számomra azt jelenti, hogy azért 30 napon túli, mert már a megbüntetéskor esedékes.
"Ha ez is eredménytelenül zárul, a jogos követelések behajtása érdekében a BKK fizetési meghagyás kibocsátását kezdeményezi"

Azt nem írja az üzletszabályzat, hogy mennyi idő alatt kell kifizetni a büntetést, ergo már az elején esedékes, csak az első 30 napban nincs késedelmi díj.

Dr. Kft. # 2016.11.14. 15:34

Tisztelt szakértők!

Egy BKK-s tartozás elévülésével kapcsolatos problémával keresném meg önöket.

Valakit (legyen X) 2015. június 10-én megbüntet a BKK, mert nem volt érvényes jegye vagy bérlete, a büntetést nem fizeti meg. Majd kap egy 2016. június 25-én beadott FMH-t, hogy az eredeti 16.000.- forintos büntetést, 16.000.- forintos pótdíjat és 500.- forint eljárási költséget fizessen meg. Kérdése, hogy elévült-e?

Namármost a 213/2012. (VII. 30.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése szerint a követelés 1 év alatt évül el, azt azonban nem írja, hogy mikortól 1 év.

A közlekedési társaság szerint az elévülés kezdő napja a megbüntetést követő 31. nap, mert az üzletszabályzat szerint 30 napon túli tartozás esetén már késedelmi díj és eljárási díj felszámítása történik, és a BKK csak ekkor intézkedik a behajtás iránt; ergo 30 napon belül büntetlenül befizetheted az alap büntetést, vagyis csak a megbüntetést követő 31. napon válik esedékessé, ezért nem évült el a tartozás.

Szerintem viszont ez az okfejtés hibás, mert már a megbüntetéskor esedékes a tartozás, az a BKK dolga, hogy 30 napig nem akarja behajtani és nem szed késedelmi kamatot. Azt én sem vitatom, hogy a késedelmi pótlék és az eljárási díj csak a megbüntetést követő 31. napon vált esedékessé, viszont az alap büntetésnek mint főkövetelésnek az elévülésével a késedelmi díj mint mellékkövetelés is elévült.

A kérdés tehát az, hogy mikortól indul vajon az elévülési idő, és erre tekintettel a követelés elévült-e?

Köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.14. 11:47

Kissé leegyszerűsítve: mert rákerültél. (Idővel, persze, majd törölnek.)

sanyiboy # 2016.11.14. 10:53

ha már nem leszek adós,a khr listárol miért nem kerülök le?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.14. 09:52

Igen; nem.

sanyiboy # 2016.11.14. 08:59

Üdvözlöm,szeretnék egy olyat kérdezni,hogy sajnos régebbi providentes tartozásomból mára végrehajtó által fizetés letiltás is van jelenleg,ha jol számoltam 6 hónapig,a kérdésem az lenne,hogy ha letelik a letiltás,akkor automatikusan leveszik a tiltást? és a KHR listáról is lekerülök? illetve a KHR listárol lekerülés mennyi idö kb? köszönöm.

végrehajtó1 # 2016.11.04. 17:03

krisztina900218

.Ezt a kérelmemet idén február végén bírálták el pozitívan.Ergo nullára csökkent a tb hátralékom.Januárban, arra a kérdésemre-amit a végrehajtó osztály felé címeztem-, hogy miért nem folytatták az inkasszó benyújtását minden 35 nap után, zárolták a számlámat, vagyis ezzel együtt lett megoldva a problémám a hatósággal.Március elején kaptam meg a határozatot, amiben, szerepelnek olyan tételek, melyek elévültek.(ők írták így, nem az én agyszüleményem)Holott januárban végül is újra indult a végrehajtási cselekmény a számlám zárolásával, nem?Most akkor hogy is van ez?Én eddig úgy tudtam, hogy ha 5 év alatt kap az ember akármilyen levelet, akkor az újra indítja az elvülési időt.

Valaki érti mit akar írni??

NAV-ra külön szabályok vonatkoznak ilyen szempontból?

Igen. Art. vonatkozik reá.

ObudaFan # 2016.11.04. 13:19

krisztina900218

Ha már elindult a végrehajtás, akkor már nem fog jönni "MOKK levél". Ilyenkor már a végrehajtási cselekmények szakítják meg az elévülést. Ha valamilyen okból úgy érzed, hogy elévült a követelés, te indíthatsz pert a végrehajtás megszüntetése iránt a bíróságon.

Burn Out # 2016.11.04. 12:38

kiülhetsz az intrum székháza elé is egy táblával a kezedben, amire felírhatod, hogy "nem tartozom"

Burn Out # 2016.11.04. 12:29

Pl.: kifizetheted, vagy vitatatod, vagy írhatsz nekik, vagy megvárhatod a közjegyzői fizetési meghagyást, vagy ha kapsz közjegyzői fizetési meghagyást ellentmondással élhetsz, vagy kidobhatod a kukába stb.

Milyen alapon? Mondjuk a Ptk?

Csybe # 2016.11.04. 11:43

Üdvözlöm!

A mai napon kaptam levelet az Intrum Justtitia Zrt-től, hogy a providentnél fennálló tartozásom eladták nekik.
Ez a tartozás 164 973 Ft.
Ha jól emlékszem ez a tartozás nagyon régi keletű kb. 2004-2005-s. Kérdésem lenne, nem évült még el, valamint milyen alapon adták ki az adataimat egy behajtó cégnek, valamint mit tudok tenni?

Köszönöm válaszát

Immaculata # 2016.10.30. 05:40

igen.

nagy.karcsi # 2016.10.29. 21:02

Üdvözlök Mindenkit!

Van egy adósom aki idáig hitegetett a fizetéssel.
Volt jogerős fizetési meghagyás és kértem a végrehajtást a közjegyzőnél.
Ebben az esetben az elévülést végrehajtói cselekmény szakítja meg. A végrehajtást viszont az elévülés előtt 3 nappal indítottam.

A végrehajtás kérése végrehajtási cselekménynek minősül?

Köszönöm a segítséget!

Karcsi

krisztina900218 # 2016.10.29. 05:47

Jó reggelt mindenkinek!

Nekem is "elévülési" problémám lenne.Világos, hogy 5 év, illetve azt hiszem telekommunikációs cégeknél egy 1 év az elévülés ideje, ha nem kap az illető semmilyen értesítést.(nyersen fogalmazva), DE mi van akkor ha egy tartozás már 2013 őszén be van jegyezve és a más ügyeket is bejegyeztettek?Megpróbálom a lényeget leírni(bár már nem aktuális szerencsére)Voltak közmű hátralékok- közös költség ás távhő- amiket szintén bejegyeztettek az ingatlanomra , és persze inkasszó is volt közben, ami nagyon nagy eredményre nem vezetett.Ennek következményeképp kaptam a végrehajtótól tavaly nyáron értékbecslésről levelet, de fel lett függesztve az ügyem, addig, amíg a Hálózat alapítvány a kérelmemet elbírálja.Utána sem indult újra mivel a végrehajtást kérők a maradék összegekre kérték, hogy kössek részletfizetést.Közben beadtam a az adóhatósághoz is kérelmet, részletfizetésre illetve méltányosságra vonatkozóan.Ezt a kérelmemet idén február végén bírálták el pozitívan.Ergo nullára csökkent a tb hátralékom.Januárban, arra a kérdésemre-amit a végrehajtó osztály felé címeztem-, hogy miért nem folytatták az inkasszó benyújtását minden 35 nap után, zárolták a számlámat, vagyis ezzel együtt lett megoldva a problémám a hatósággal.Március elején kaptam meg a határozatot, amiben, szerepelnek olyan tételek, melyek elévültek.(ők írták így, nem az én agyszüleményem)Holott januárban végül is újra indult a végrehajtási cselekmény a számlám zárolásával, nem?Most akkor hogy is van ez?Én eddig úgy tudtam, hogy ha 5 év alatt kap az ember akármilyen levelet, akkor az újra indítja az elvülési időt.Szegény apám, is kapott 10 ezer Ft-ról szóló levelet, amelyet, még 2009-ben kifizettünk és mi írtunk is a internet szolgáltatónak, hogy kell-e még fizetni, azóta sem írtak, csak idén júliusában, de mivel meghalt másfél hónapja már nem aktuális. NAV-ra külön szabályok vonatkoznak ilyen szempontból?Itt jön a kérdésem: ha BKK-nál van ügyem, amiben az utolsó büntetés ideje 2012 január, akkor nem évült el, igaz?Még akkor se ha a másik része a 2011-ben történt, mivel összevonták az egészet.Ha még csak "sima" levelet kaptam, akkor mikorra várható a MOKK levél?Mondjuk ha tavasszal jön, az jó is, mert mi ezt a jelenlegi lakásunkat eladjuk így minden, maradék tartozást kifizetnék.Köszönöm előre is a választ.További szép napot mindenkinek!

Vackor85 # 2016.10.25. 16:19

az elmúlt közel 5 évben nem történt semmi. Elvitték az autót, majd kaptam egy értesítést mennyiért adták el, és most kaptam az ajánlatukat. közben semmi.

Burn Out # 2016.10.25. 16:06

A bank a saját belátása szerint adhat kedvezményt. Ha nem forint alapú volt a hiteled, akkor gondolom, hogy felfüggesztésre került ez az eljárás is, így a követelés nem évült el, meg amúgy is gondolom, hogy volt benne más is, ami az elévülést megszakította.

Vackor85 # 2016.10.25. 15:08

Üdvözletem!
Autóhitelem volt, melyet munkahely megszűnése miatt(a munkaeszközöm volt az autó) nem tudtam törleszteni. Megemelkedtek a törlesztők,így vállalhatatlanná téve a teljesítést. Felmondták a szerződésem, és elvitték az autót, melyet értékesítettek. Most keresett meg a bank, mely szerint tartozok nekik. Lassan 5 év telt el az autó elvitele óta, és ezen idő alatt nem kerestek. Most kaptam egy újabb levelet, melyben elengedik a tartozás egy részét, amennyiben azt egy összegben, 6-, illetve 12 hónap alatt kifizetem. (hozzáteszem ezek is irreálisan magas összegek lennének) Amennyiben teljesítem a feltételeket, és maradéktalanul kifizetem a csökkentett összeget, akkor is a bank jogosult 3 fél részére eladni azt az összeget, amelyet elengedett. A kérdésem a következő:mikortól él az elévülés, és mi a teendő hasonló esetben, arról nem beszélve, hogy a bank csak bizonyos feltételek megléte esetén ad fizetési kedvezményt.
üdv: Attila

ObudaFan # 2016.10.25. 11:21

Rara28

A jogerős ítélet után csak a végrehajtási cselekmények szakítják meg az elévülést, tehát annak a megállapításához, hogy az elévülés bekövetkezett-e, meg kell nézni, hogy indult-e végrehajtás, és abban mi történt. Ha nem indult végrehajtás, akkor vélhetően elévült a követelés.
Mivel végrehajtás indult, a kötelezettnek kell pert indítani a végrehajtás megszüntetése iránt és a keresetlevélben érdemes kérni a végrehajtás felfüggesztését is.

A te esetedben esetleg felmerülhet még a kézbesítési vélelem megdöntése, amennyiben eredetileg az a jogerőre emelkedett fizetési meghagyás kézbesítési vélelem alapján emelkedett jogerőre. Ezt a fizetési meghagyást kibocsátó bíróságnál/közjegyzőnél a végrehajtásról való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül lehet előterjeszteni, egyben ellentmondással kell élni a fizetési meghagyással szemben és kérni a végrehajtás felfüggesztését.

Ha nagyobb összegről van szó, érdemes mindkét eljárást megindítani, illetve ügyvédhez fordulni (és az ügyvédhez elvinni a végrehajtótól beszerzett iratokat).

Burn Out # 2016.10.25. 09:51

kitől vettél fel kölcsönt és bejelentetted-e neki, hogy változott a címed? a tartozást visszafizetted-e?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.25. 09:44

Mi emelkedett jogerőre 2006-ban?

Rara28 # 2016.10.25. 09:41

Udvozlom!

Informaciora lenne szuksegem.Mult hheten vetem at egy vegrehajtasi tajekoztatot.Mivel nem igazan lattam at,hogy mirol is van szo,igy tegnap megkerestem szemelyesen a vegrehajtot.Azt a valaszt kaptam,hogy ez egy kolcsonszerzodes,de a behajtasi ceget keressem meg,ott adnak bovebb felvilagositast.Annyi kiderult,hogy 2005.dec.24-en emelkedett jogerore,melynek kovetelesi ideje 2006.dec.23-an jart le.En abban az ifoben gyesen voltam,tehat kizart,hogy kolcsont vettem volna fel,mivel a bankok csaladtamogatasi ellatasra meg folyoszamlahitelt sem adott.Ha jol tudom,ez a mai napig igy is van.Osszesen 367000 ft-ot kellene kifizetnem e ho 31-ig.A kerdesem az lenne,hogy 11 ev elteltevel,meg ha esetleg vettem is fel valamit (amirol nem tudok),kovetelhetik e? Nem kaptam semmilyen fizetesi felszolitast a behajtasi cegtol.Lehet,hogy postaztak,de hosszu evekkel ez elott elkoltoztem,megvaltozott a lakcimem.Ez az egy hivatalos levelem van a vegrehajtotol,ami hivatalos,es at vetelre kerult.Jelenleg foallasu anya vagyok,es csaladit kapok.A havi bevetelem 75000 ft.Nincs se ingatlanom,se ingom,se autom,se semmilyen vagyontargyam.Tehat semmim sincs.Mit tudok tenni? Azt mondtak,ezt mindenkepp ki kell fizetnem.Ha 5 even belul nem tudjak rajtam behajtani,akkor birosagon keresztul kerhetem a tartozas megszuneset,de a gyerekeimnek akkor is kell fizetni,mivel orokolheto.
Koszonom

végrehajtó1 # 2016.10.23. 17:14

Így van. A bankkal pedig ne foglalkozz , ezért képeznek céltartalékot.

ius latratus # 2016.10.23. 17:11

Bíróságon keresztül nem tudják érvényesíteni a követelést.
Követelni még attól tudják...
Akár behajtani is.
Nézd! Te rágod a szánkba azokat a válaszokat, melyek születnek.
Az első mondatom a lényeg. (Ha valóban elévült tartozásról van szó.)

harmankardon # 2016.10.23. 15:38

Rendben,tehát jelen esetben akkor mivel elévült nagy valószínűséggel,akkor nem is tudnak rajtam követelni,illetve behajtani semmit ugye?