Fordított ÁFA


Jack13 # 2007.12.03. 11:48

Nem csodálom hogy nehéz követni, mert még a szakemberek sem tudják mindig... Továbbra is ÁFÁ-san fogod vásárolni az anyagokat. Amikor bizonyos építőipari szolgáltatásokat számlázol, akkor nem ÁFÁ-san fogod, hanem ráírod a számlára, hogy az ÁFÁ-t a vevő fizeti. Ez csak akkor igaz, ha ÁFA alanyok a vevőid, ha magánszemélyek vagy más nem ÁFA alanyok akkor továbbra is ÁFÁ-san számlázol.
A vevő befizeti az ÁFÁ-t, de ugyanabban a bevallásában le is vonhatja, ha egyébként ÁFA levonásra jogosult. Neked azért ez úgy számít, mintha ÁFÁ-s értékesítés lenne, tehát Te az anyagok számlájának ÁFA tartalmát továbbra is levonásba helyezheted.
A legnagyobb gond az, hogy mik azok az építőipari szolgáltatások amiket így kellene kezelni, mert az ÁFA törvény ezt elég nagyvonalúan kezeli, ebben megy a legnagyobb vita most, mert nem egyértelmű.

Csakazértis # 2007.12.03. 10:45

Az új áfatörvény 2008 jannuár 1-töl lép életbe.
Én viszont továbbra sem értem a logikáját, pedig sokat utána olvastam.
Céget vezetek / építőipar / és dolgozunk cégeknek ill. magánszemélyeknek is.
Az anyagokat áfás számlára vásároltuk eddig.
Január 1-töl kinek milyen számlát kell, hogy írjak az elvégzett munkáról ? A szállítóm milyen számlát kell, hogy adjon nekem ?
Ha áfás beszerzésem van, de nem kell továbbhárítanom az áfá-t hogyan fogom visszaigényelni ?
És még egy kérdés. Ha a vevőm nem fizeti be az áfát akkor állítólag nekem kell, pedig meg sem kaptam.
Kérem azt aki érti, válaszoljon.