Adózás értelmezés segítség kérése.


anonymus696 # 2022.06.27. 15:42

Üdvözletem és Tiszteletem!

Szeretnék jogi értelmezési segítséget kérni . Adott egy helyi önkormányzati rendelettel kapcsolatosan amely ezt tartalmazza:."

"Adómentesség:.
2. §
(1) Az adótöbbszörözés tilalmának megfelelően az építményadóban és telekadóban adómentes a magánszemély."

Ennek az értelmezésében szeretnék segítséget kérni.

illetve abban hogy ezt:.

"Záró rendelkezések

4. §

(1) Az e rendeletben külön nem szabályozott kérdésekben a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény, valamint az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba. Rendelkezéseit 2016. január 1. napjától kell alkalmazni.

(3) Hatályát veszti Mártély község Önkormányzati képviselőtestületének az építményadóról és telekadóról szóló 17/2014. (XI. 26.) önkormányzati rendelete.

Hódmezővásárhely, 2015. november 25."

ez hatályos 2020. 12. 22 .-ig Most ha ezek után született újabb rendelet ,de ezt élőként miképpen lehet kezelni or.njt.hu információja szerint ha a hatálya 2020.12.22.-ig tartott.

Köszönöm a segítséget!

Tadegi # 2022.06.28. 07:11

Nem biztos, hogy értem, mi a kérdés, de...
Egy jogszabály nem lesz érvénytelen (vagy a te szóhasználatoddal "élő") attól, hogy nem hatályos. Főleg egy adójogszabály! Abszolút elképzelhető, hogy már nem hatályos, de pl. egy 2020-as adómegállapításhoz még a már hatályon kívül helyezett régi jogszabályt kelljen alkalmazni.

drbjozsef # 2022.06.28. 07:23

anonymus696,

Sokkal hasznosabb lenne mindenkinek, ha néhány egyszerű mondatban leírod a problémádat. Az absztrakt értelmezgetése jogi szövegnek általában nemigen vezet sehova...

anonymus696 # 2022.06.28. 16:22

Köszönöm a válaszokat ,azóta utána olvastam még részletesebben és mindenre választ kaptam.

csbazso # 2022.07.26. 09:37

Üdvözletem,

Egyéni vállalkozás általány adózással kapcsolatos kérdésem merült fel.
Amennyiben 2222 Optometrista, 3335 Látszerész, végzettséggel rendelkezem és több optikában is végzek vizsgálatot és szemüveg és szemüveglencse eladást és tanácsadást egészségügyi szolgáltásként, akkor ez azt jelenti, hogy az általányadózásban 477401 Gyógyászati segédeszköz kiskereskedelme (egészségügyi szolgáltatásként) 93% (91%) költséghányad számítására jogosító üzletben folytatott kereskedelmi tevékenysége, vonatkozik rám ,vagy ez az adózási lehetőség, csak a optika (bolt) tulajdonosára vonatozik aki megbízott a szolgáltatás nyújtásával?
Az egyik optikában a rendelési időre vonatkozóan bérlem a vizsgáló helységet és használt eszközöket, ebben az esetben alkalmazható az itt végzett tevékenységre a fenti szabály?

köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.26. 10:17

Hogy a csudába árulhatnád más üzletében más áruját vállalkozóként?! Tipikus leplezett munkaviszony.

De ha nagyon megengedőek vagyunk, akkor sem illet meg a magas költségátalány, mert te nem kereskedsz, hanem szolgáltatsz a kereskedőnek.

csbazso # 2022.07.26. 13:04

Köszönöm a választ, akár igaz is lehetne amit ír, a bújtatott foglalkoztatásra vonatkozóan minden egyéb információ ismerete nélkül, ha már felmerült, hogy mi alapján volt a kérdés, emiatt a passzus miatt:
2006. évi XCVIII. törvény [ Gyftv. ]

...
kereskedelmi gyakorlat: gyógyszer, tápszer, illetve gyógyászati segédeszköz rendelésének, beszerzésének, értékesítésének vagy fogyasztásának előmozdítására irányuló vagy arra alkalmas szakmai, tudományos vagy bármely egyéb tájékoztatás, tevékenység, megjelenítési mód, marketing vagy egyéb kereskedelmi kommunikáció. A közforgalmú gyógyszertárak, az intézeti gyógyszertár közvetlen lakossági gyógyszerellátást végző egysége és a fiókgyógyszertárak, valamint gyógyászatisegédeszköz szaküzletek esetében nem minősül kereskedelmi gyakorlatnak a gyógyszerek, gyógyászati segédeszköz kiszolgáltatásakor, valamint a gyógyszerekkel kapcsolatos jogszabályban előírt tájékoztatás nyújtása során végzett egészségügyi szolgáltató tevékenység, továbbá a gyógyszerészi gondozás;

...
A vizsgálat nélkül nincs megrendelés és termék ajánlás sem, a kiszolgáltatási folyamatban(ha ez a szemüveg átadását jelenti) már nem veszek részt amire a szövegrész második fele vonatkozik az én értelmezésemben.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.26. 17:58

Egyszerűbb ez ennél. Az kereskedik, aki azért vesz dolgokat üzletszerűen, hogy aztán másoknak eladja.

pappkri # 2022.10.28. 09:45

Üdv! Annak szeretnék utánajárni, hogy aug. 31-i teljesítésű, szept. 5-i kiállítású számla a régi kata alá tartozik-e, vagyis katás tételes adót kell-e fizetni utána (amennyiben a vállalkozó nem haladta meg a katás bevételi keretet). Köszönöm szépen!

Szomorú örökös # 2022.10.28. 18:37

pappkri

aug. 31-i teljesítésű, szept. 5-i kiállítású számla a régi kata alá tartozik-e, vagyis katás tételes adót kell-e fizetni utána

Gyanús nekem, hogy a számla dátuma számít, nem a teljesítés dátuma.

Majordomus # 2022.10.28. 19:04

A teljesítés időpontja!

osztap # 2022.10.28. 19:27

pappkri,

Szerintem nem tartozik a régi Kata alá.

Miért: az új Kata törvény 2. § szerint: „5. bevétel megszerzésének időpontja:
(a) pénz, dolog, értékpapír, váltó, csekk és más hasonló okirat esetében az átvétel vagy a számlán való jóváírás napja;
(b) igénybe vett szolgáltatás esetében az a nap, amelyen a szolgáltatás nyújtójának vagy igénybe vevőjének az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény rendelkezései szerint adófizetési kötelezettsége keletkezik vagy keletkezne;
(c) jog esetében az a nap, amelytől kezdődően az adóalany a jog gyakorlására, átruházására, átengedésére vagy megszüntetésére jogosult;
(d) elengedett követelés és átvállalt tartozás esetében az a nap, amelyen az adóalany kötelezettsége, tartozása megszűnik;
(e) az adóalanyiság megszűnésének napja, amennyiben az általa kiállított bizonylat ellenértékét az adóalanyiság utolsó napjáig nem szerezte meg;

Ez a szabály ugyanez volt a régi Kata-törvényben. Te a számládért gondolom pénzt kapsz, tehát az a) és az e) vonatkozhat rád. A fizetés gondolom, csak a számla kiállítása után történt, tehát az a) kiesik. Az e) meg azért esik ki, mert ha aug. 31-én megszűnt a KATA-alanyiságod, akkor még nem volt számla kiállítva. Ha kiállítottad volna még aug. 31-én, akkor a régi KATA alá tartozna a bevétel.

Szomorú örökös # 2022.10.29. 00:55

Majordomus

A teljesítés időpontja!

Nem igaz! Épp itt, ezen a fórumon okosítottak ki, hogy akkor számít jövedelemnek, ha már ki is egyenlítették a számlát. Ergo a bevétel megszerzésének időpontja a kiegyenlítés napja. És ezt igazolhatom, mert most is a könyvelőm csak azt számítja be a havi jövedelmembe, amit már kiegyenlítettek.

Szomorú örökös # 2022.10.29. 01:01

pappkri

aug. 31-i teljesítésű, szept. 5-i kiállítású számla a régi kata alá tartozik-e, vagyis katás tételes adót kell-e fizetni utána

Hogy tisztábban láss, a KATA bevételi nyilvántartásban kell egy számlát szerepeltetni, hogy fel kell tüntetni a bevétel megszerzésének időpontját, ami nem más, mint a számla kiegyenlítésének a napja. Az pedig egyértelműen már szeptember hónapban történt.

osztap

Ha kiállítottad volna még aug. 31-én, akkor a régi KATA alá tartozna a bevétel.

Szerintem meg nem. Max. ez akkor igaz, ha mondjuk készpénzes a számla vagy átutalással ki is egyenlítik aznap.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.29. 07:17

Szerintem meg nem.
De igen. Legalábbis az idén, és azoknak, akik abbahagyták a katázást.

osztap # 2022.10.29. 09:56

Szomorú örökös,

Szerintem meg nem.

Az e) pont miatt tartozik alá, azzal a feltételezéssel, hogy aug. 31-gyel kilép a Kata alól, amint lentebb írtam.

Szomorú örökös # 2022.10.29. 14:56

osztap

Az e) pont miatt tartozik alá, azzal a feltételezéssel, hogy aug. 31-gyel kilép a Kata alól,

Viszont itt csakis a teljesítés időpontja augusztus végi. A számlát már szeptemberben írta, szerintem ezért nem.

osztap # 2022.10.29. 18:54

Szomorú örökös - Szerintem elbeszélünk egymás mellett... A kérdező meg majd megmondja, hogy kilépett-e aug. 31-gyel.

Majordomus # 2022.10.29. 19:40

Igen. Kilépett.
.
Ha nem tette volna, a kérdésnek nem lenne most jelentősége

pappkri # 2022.11.11. 20:50

Majordomus: igen, valóban kiléptem.

Azóta ezt az állásfoglalást kaptam a NAV-tól:

"Tisztelt Ügyfelünk!

Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk.

A kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló 2022. évi XIII. törvény (a továbbiakban: KATA tv.) 13. § (1) bekezdés szerint, a kisadózói adóalanyiságot megelőzően a kisadózó vállalkozások tételes adója hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak az adóalanyisága megszűnésének utolsó napján megszerzett bevételnek kell tekinteni minden olyan ellenértéket, amelyről kiállított bizonylat szerinti teljesítési időpont a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság időszakára esik.

Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó 2022. szeptember 25. napjáig a „régi” kata alól az „új” kata alá bejelentkezett, úgy a fentiekben idézett átmeneti rendelkezés értelmében a 2022. szeptemberben kiállított számlának a teljesítési időpontja alapján szükséges meghatározni a bevételszerzés időpontját.

Ha a teljesítési időpont 2022. szeptember 1. napját megelőzi, akkor az még „régi” kata bevételnek fog minősülni, tehát a 2022. szeptember 30. napjáig benyújtandó 22KATA bevallásban kell feltüntetni.
Ha a teljesítési időpont 2022. szeptember 1., vagy ezt követő időpont, akkor az már „új” kata bevételnek minősül, tehát a 2023. február 27. napjáig benyújtandó 22KATA bevallásban kell szerepeltetni.

Végezetül felhívjuk a figyelmét, hogy a tételes adó teljes összegét az adóalanyiság fennállásának minden megkezdett naptári hónapjára kell megfizetni [KATA tv. 7. § (2) bekezdés].

Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak.

Tisztelettel:

Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Központi Irányítás
Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály"

Majordomus # 2022.11.11. 22:36

Na,legalább a Nav egyetért velem...

osztap # 2022.11.12. 05:56

pappkri,

Köszönöm, hogy feltetted a NAV válaszát. Ez neked (gondolom) jó hír. Tedd el ezt a levelet, ha később esetleg ellenőriznek emiatt.

Szomorú örökös # 2022.11.12. 06:19

Azért valljuk meg őszintén, hogy nem lett túl egyszerű.
Parragh "mester" ötletelésének köszönhetően jól megkavarták a sz...rt így évközben.
Könyvelő legyen a talpán, aki eligazodik rajta. :-O

drbjozsef # 2022.11.12. 16:42

Söralátét, mi... viccország.

Majordomus # 2022.11.12. 22:12

Jogos.
.
Ez "kétharmadom van,azt csinálok amit akarok" esete.