adótartozás ingatlanra ráterhelése


vacsora # 2009.07.21. 14:35

sziasztok

tegnap levelet kaptam a földhivataltól, fél milliós adótartozásomat ráterhelték a házamra, amely kb 8 millió értékü és kb 4 milliós banki jelzálog van rajta.

van összesen kb 350 000 ft adójováirásom az elmult évekből melyet ez az adótartozás miatt nem kaptam vissza.

az adótartozásom nagyrésze késedelmi pótlék.

mik a lehetőségeim? mit kell tennem, mit tehetek ha nem akarom hogy eladják a fekem fölül a házam?

kikkel tárgyaljak? az apehhal, a végrehajtóval?

jól tudom hogy ha az ingatlan érétkének a felénél nagyobb a teher akkor elárverezhetik a házat a fejem felül?

segitségeteket válaszaitokat köszönöm.

vacsora # 2009.07.22. 09:36

senki nem tudja?

Judit26 # 2009.07.22. 09:53

Én úgy tudom hogy csak 500 000 ft-ot meghaladó adótartozást terhelhetnek ingatlanra.Legalábbis tavaly még így volt mert volt egy ismerősöm aki 530 000 ft-al tartozott majd 40 000 ft-ot befizetett hogy ne terheljék rá a házára.

nandy # 2009.07.22. 15:06

Sürgősen be kell adni egy fizetési könnyítési kérelmet, mert annak elbírálásáig szüntetel a végrehajtás.

A kérelemben lehet kérni

  1. részletfizetést
  2. adómérséklést

Pl. én kérnék egy 6-12 havi részletfizetést az adótartozásra, és kérném a késedelmi pótlék elengedését. Vagy akár kérheted a teljes tartozás elengedését is, bár erre kevesebb az esély, hogy megadják.

Azt tudnod kell, hogy akkor engedélyezik mindezt, ha

  • részletfizetésnél valószínűsíthető az, hogy később megfizetésre kerül a tartozás (tehát nem lehetsz "jövedelem nélküli"), ÉS
  • a tartozás egyösszegű azonnali megfizetése súlyosan veszélyeztetné az adózó és közeli hozzátartozói - családja - megélhetését.

A kérelem illetékköteles (2.200,-Ft), melyről csekket küldenek.

Adatlapot innen letölthetsz (amit kitöltve be kell adni):

http://www.apeh.hu/…merkonny.pdf

nandy # 2009.07.22. 15:06

Ja, és a részletfizetésnél külön kérni kell a pótlékmentességet, mert automatikusan nem adják meg. Ha nem kéred, akkor tovább ketyeg a késedelmi pótlék.

vacsora # 2009.07.22. 18:09

köszönöm a segitséged, de
nem müködik az általd megadott link.
Tudsz esetleg mást forrást ahonnan letölthető?

a földhivatali papir szerint 30 napom van észrevételt tenni a terhelésre. ez nem azt jelenti hogy 30 napig eleve szünetel, megvárják mig teszek valamit?

amit nem értek még: milyen részletre számithatok? mert van ugyan jövedelmem, de adósságokat is nyögök, nem tudnék havi 40 ezreket fizetni...
s pl. havi 10-el évekig tart, hacsak engedik el a késedelmi kamatot vagy nem csökkentik a jóváirásokkal.
ezt el lehet intézni?

de szerintem a fél millióban benne van a terhelési költség is vagy tévedek?

sajnos 120 ezer forintból lett ez az ügy amit egyéb okoból nem tudtam fizetni (betegség, stb) de ha pl. elengednék a kéedelmi kamatokat vagy egy részét akkor a 350 eFt adójóváirás fedezhetné a maradékot. és nullára i skijöhetne. erre van esély? arra gondolom nincs esély hogy pozitivan jöjjek ki.

Amugy elindul ilyenkor a végrehajtás és kezdeményezik a ház eladását?

vacsora # 2009.07.22. 18:12

ja bocsi megtaláltam a google segitségével.

vacsora # 2009.07.22. 18:24

összefoglalnám a tervet és kérlek szólj (vag y szoljatok) ha tévedek.

  1. A kéremlemben felsorolom hogy mi az adótartozás és mi a késedelmi költség.
  2. az adótrtozásra ami kicsit több mint 120 000 Ft részletfizetési kérelmet kérek 12 hónapra.

Az kb havi 10 000 Ft

a késedelmi pótlékokra elengedést kérek.

a jövedelemigazolásomban feltüntetem a valós értékeket.

a hiteltartozásaimat meg eltitkolom mert különben kiderül hogy a havi 10 000-t sem tudnámfizetni. A jelzáloghitelt nem tudom eltitkolni mert a bank is kapott a tulajdoni lapból de gondolom a vásárlói hitelkártyákat csak nem nézik meg. nehéz helyetben vagyunknapról napra élünk de valahogy csak kigazdálkodjuk a havi 10 000-t minthogy eladják a házunkat a fejünk fölül.

a kérdésemmég. mellékeljem a csontöréses orvosi papirjaimat és az emluk tévekben lezajlott vesekö orvosi papirjait vagy nincs értelme.

másik kérdés: én feltételezem hogy a terhelt összeg egy része a végrehajtási költség vagy valami ilyesmi. kb 50 000 re tippelek. ha igy van ezzel mi tkell kezdeni?

utolsó kérdés: ez a koncepció szerint ha 1 év alatt kifizettem az adótartozást akkor utána visszaigényelhetem a 350 000 ft adójováirást?
ha sikerül vamilyen módón hamarabb kifizetnem a 120 000 ft ot akkor hamarabb visszakaphatom?

vacsora # 2009.07.22. 18:27

amugy is a végunket jértuk az adóságokkal erre most jött ez is.
de lehet ebben van némi kiut is?

nandy # 2009.07.22. 21:14

Nekem működik a link.

De akkor írd be ezt, az elején www

apeh.hu/data/cms2164/Adatlap_M_merkonny.pdf

nandy # 2009.07.22. 21:24

Végrehajtási költség akkor van, ha nem az APEH-os végrehajtó intézkedett, hanem egy független önálló bírósági végrehajtó. De általában úgy jegyzik be a vh. jogot, hogy x összeg tőke + járulékai, a járulék nincs számszerűsítve.

De látom, egyáltalán nem vagy tisztában azzal, hogy mennyivel is tartozol tulajdonképpen. Ezért első körben be kellene menni egy APEH kirendeltségre és kérni kell egy folyószámlát, amin látszik a pontos tartozásod összege, és az is, hogy milyen adónemeken.

Ha lenne szja-visszatérítésed, azt egyébként is visszatartják addig, míg tartozásod van. Attól félek, hogy az APEH hivatalból már át is vezette ezt a "túlfizetést" azokra az adónemekre, ahol meg tartozás volt (ez 2009-től elvileg kötelező nekik). És könnyen előfordulhat, hogy épp késedelmi kamatra vezettek át, ami azért baj, mert a már megfizetett késedelmi pótlékot nem lehet elengedtetni.
Szóval mindenképpen kérjél folyószámlát, azon látszik, hogy csináltak-e valamit.

Ha nem csináltak átvezetést, akkor add be te a nyomattványt (0917. sz., letölthető az apeh oldaláról), és futass ki minden adótartozást nullára - szja-ról vezesd át azokra az adónemekre, ahol tartozás van - a maradékot pedig késedelmi pótlékra.

Így is maradni fog késedelmi pótlék, na ennek kérd az elengedését.

Ha nem boldogulsz, akkor talán érdemes lesz egy könyvelő segítségét kérni, nem hiszem, hogy párezer forintnál többet kérne.

nandy # 2009.07.22. 21:25

Vagy könyvelő helyett az is jó, ha sikerül kifognod egy normális ügyintézőt az APEH ügyfélszolgálaton. Vannak segítőkészek is.

vacsora # 2009.07.23. 09:39

független végreható volt ez már biztos de nem hinnél hogy át lett vezetve, sokallom a fél milliót a jóváirás levonása után.
de megnézem pontosan otthon megvannak a papirok.
szóval kérhetek egyszerű átvezetést milyen kár hogy ezt eddig nem tudtam...

ha igazam van és nincs átvezetés akkor leirhatom a tőkét és csak a potlék marad. ez jó lenne.

de ha ezt megteszem attól még terhelve marad az egész tartozás a házon nem?

másik gond, közüzemi számlákkal is el vagyok maradva, igy nem kérhetek részletfizetést mert nem hiszik ugye el hogy tudnám még azt is fizetni...

vagy igy van esélyem pótlék elengedésre, ha a tőkét és a maradék pótlékot átvezetéssel csökkentem?

nandy # 2009.07.24. 10:51

Nincs más esélyed, meg kell próbálni az elengedés kérését. A közüzemi tartozást talán el kellene felejteni kis időre. De mondom, lehet jobban járnál, ha egy könyvelő vagy adótanácsadó segítségét kéred.

Egyben beszélj a végrehajtóval is, hogy várjon addig, míg az APEH nem hozza meg a határozatot. (Az APEH is értesíti majd egyszer, de így gyorsabb.)

Genito # 2010.11.23. 13:14

Jónapot!
Érdeklődni szeretnék,hogy közös költség tartozás miatt ráterhelték a lakásora 400 ezer ft os tartozásomat.
21 napon belűl fellebbezhetek,60 éves vagyok és sajnos nem találok munkát.
Ilyenkor mi a teendő?Mert nem szeretném hogy elárverezzék a lakásomat.
Várom mielőbbi válaszát.
Tisztelettel!

nandy # 2010.11.23. 13:48

Keresd fel a közös képviselőt, és kérj tőle részletfizetést vagy fizetési halasztást.
Fellebbezni nincs mi ellen, hisz te sem vitatod, hogy tartozol, méghozzá nem is kevés összeggel.

strobli # 2012.04.12. 09:14

Tisztelt Vacsora kérdező

Az általad írt, ekkora összegű adótartozásnál, rövid időn belül várható az ingatlan végrehajtási megkezdése!
Be kell adnod részletfizetési kérelmet rövid határidőn belül!
Természetesen a kérelmét és az adatlapot átgondóltan, megfontoltan kell kitölteni.
Ha már végrehajtónál van, kérni kell a végrehajtás felfüggesztését.
Kérdésedre,ha nem fizetsz, igen elárverezik az ingatlant!

_________________________________________________________
http://www.kerelmek-beadvanyok.hu/


Mérlegképes könyvelö
www.kerelmek-beadvanyok.hu

Rexor # 2012.04.12. 09:17

Kb. 3 évvel elkéstél a váalsszal, szerintem most már mindegy :)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.12. 09:23

A fórummotor monnyon le! :)

Csirke26 # 2013.07.21. 10:20

Jó napot!
Röviden leírom, hogy mi lenne a probléma.

Apámnak évek óta nincs adókártyája, se munkája, ezáltal nem fizet adót. Kb. 350.000ft. a tartozása most. A ház az ő és a testvére nevén van, de ott él anyukám és tesóm is.

Már küldtek egy levelet a NAV-tól, hogy kijönnek a végrehajtók.

Mit lehetne tenni, hogy a házat /ha arról lenne szó/ ne vegyék el? Helyette nem tudjuk kifizetni a tartozását.
Esetleg elküldhetik-e valamilyen közmunkára vagy ilyesmire? Hiszen ő csinálta magának a bajt.
De nem csak rajta csattan az ostor.
Előre is köszönöm a válaszokat!

strobli # 2013.10.15. 17:58

Tisztelt Csirke26

Kérdésére a következők

  • adótartozásnál amennyiben az adós ingatlantulajdonnal rendelkezik, az ingatlan hányad végrehajtás alá vonható.
  • végrehajtás kérelem útján felfüggesztik "kivéve, ha már az ügyben előzőekben beadott kérelmet jogerősen elutasítottak".
  • Ha a kérelmező anyagi háttere nem teszi lehetővé a tartozás azonnali egyösszegű megfizetését, abban az esetben részletfizetési kérelmet kell benyújtani.

Mivel a részletfizetés nem jár alanyi jogon és nem automatikus, a kérelemben felhozott érveknek megalapozottnak kell lenniük, a törvényben előírtakkal összhangban. Sajnálatosan az elutasított kérelmek, és a többszöri felszólítás után bírságot szabnak ki, amely alkalmanként 100 00 forint.

  • adótartozásnál nincs közmunka, főleg mivel van vagyon amin végrehajtható az adótartozás.
  • természetesen családtag is kifizetheti átutalással az adós tartozását, ebben az esetben fontos, hogy a közleményben az adós adószáma feltüntetésre kerüljön!

_____________________________________________________
Adó és banki ügyekben nyújtunk segítséget!
Pénzügyi és számviteli tanácsadó
www.kerelmek-beadvanyok.hu


Mérlegképes könyvelö
www.kerelmek-beadvanyok.hu

olorsi # 2013.10.15. 19:51

Nekem úgy terhelte meg a NAV a lakásomat, hogy évekig nem is tudtam.
Illetéket kellett volna fizetnem, az már az én bajom, hogy nem tudtam (azt hittem, ha többért veszek lakást, mint amiért eladtam, nincs ilyen kötelezettség), de a felszólításokat a régi címemre küldték.Sosem kaptam meg. Aztán kiadták behajtócégnek, aki a duplájára növelte az összeget és mivel önálló bírósági végrehajtó volt, megterhelhette a lakásomat, amin egyébként csak a NAV terhelés volt látható. Csakhogy a Földhivatal is a régi címre küldte.. Az már csak hab a tortán, hogy a NAV rosszul számolta ki, 650.000-et számolt 140.000 helyett. Mindegy, mikor a lakást eladtam, a vevő kifizette, de hihetetlen tortúra volt szegénynek. A behajtó cég (mivel napi kamatot számolt), előzetesen sem volt hajlandó megmondani, mennyi is az az összeg.A vevő csak nagyjából szerette volna tudni, hogy számoljon.

Ja és mikor végre eladtuk a lakást, a Földhivatal akkor írta át az én nevemre (4 év után!). Még jó,hogy pénzt nem kértek el érte..

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.16. 09:12

azt hittem, ha többért veszek lakást, mint amiért eladtam, nincs ilyen kötelezettség
Épp fordítva. De azt azért észre szokta venni az ember,m hogy jön egy fizetési meghagyás.

kabat # 2013.11.27. 21:41

Üdvözlöm!
Olyan ügyben kérem a véleményét, hogy a férjem édesapja ebben az évben halt meg, most lesz a hagyatéki tárgyalás és most derült ki, hogy az öröklésre kerülő lakásra apeh tartozás van terhelve. Az apeh tartozás az anyukájáé, de a közös lakás lett megterhelve, mert a házastárs is felel ezért. A kérdés az, hogy a férjem és két testvére mit "örököl" ebből a tartozásból? Anyukájuk él. A lakás értéke kb. 12 millió Ft, ennek a felét öröklik hárman, az apeh tartozás kb. 5 millió Ft.
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.28. 17:30

Semmit.