ingatlanszerzési illeték


haspokk # 2010.04.21. 20:36

Szép estét!

Segítséget kérnék.

Párom(nem feleségem, csak élettársam) eladta a lakását 7.300.000.-ért.

Most kívánunk venni egy nagyobbat 12.000.000.-ért, de a párom fia nevére íratnánk, aki nagykorú. Használt lakás. A fiúnak ez lenne az első lakás a nevén.

Mindketten fele-fele arányban haszonélvezeti jogot szeretnénk bejegyeztetni a lakásra, 40-illetve 45 évesek vagyunk.

Kérdésem:-Összesen mennyi illetéket kell fizetnünk?

Köszönettel előre is.

V.R

rob3rt # 2010.04.21. 07:56

Segítségüket kérném! Ha vállalkozóval építtetek kulcsrakészre házat, kell utána illetéket fizetnem? Vagyoni értékű jog keletkezik ilyenkor? Nem tudom értelmezni a tv. szövegét... Előre is köszönöm!

Petrus081 # 2010.04.18. 09:25

Sziasztok!

Mi 2009. Novemberében vettünk egy lakást. Kérelmünkre az egész kiszabott illetéket elengedték, sőt még a 2200 Ft. eljárási díjat is. Lényeg, hogy a kérelemben szereplő jövedelem megegyezzen az SZJA bevallásban szereplővel. Mi a kiskorú gyermekre és a lakáshitelre hivatkoztunk. Az is fontos, hogy hihető összeg legyen az amiből a család él levonva a rezsi és hitelköltségeket levonva az összjövedelemből. Nekünk 3 főre 80. 000. Ft. marad. Úgy tudom idén, mivel kisebb az illeték már nem ilyen engedékenyek, ezért nem volt érdemes várni szerintem a lakásvásárlással.

bazsi97 # 2010.04.04. 19:25

Tisztelt Forum!
Kérdésem az alábbi lenne , volt egy házam melyet eladtam, s az érékeből , plussz hitel vettem egy lakást, de egy éven belül ezt a lakást szeretném elcserélni.
Mennyi adót kell ez a vétel után fizetnem ?
Köszönöm:)

Apacs66 # 2010.04.01. 08:43

Tisztelt Jogi Fórum!

Feleségemmel vásárolni szeretnénk egy külterületi,1000 négyzetméteres hétvégi telket,melyen egy 20 négyzetméteres téglaház áll,melléképülettel,gyümölcsfákkal.A vételár 3.500.000 Ft.Mennyi illetéket kell fizetnünk a vásárlás után?Mire kell figyelni a tulajdoni lapon?Szerepelnie kell a tulajdoni lapon a hétvégi háznak (nem lakóingatlan)?Ha nem szerepel a hétvégi ház a tulajdoni lapon,milyen kockázattal jár a vásárlás?Kötelezhet-e a Hatóság,Önkormányzat akár bírság fizetésre(jogtalan építés miatt),bontásra,stb...?

Üdvözlettel: Csaba.

Sergio # 2010.03.30. 16:07

Sziasztok!
Most veszünk lakást, még a bank nem is utalt az eladónak, de már az Apeh kiküldte a csekket az illetékről… 300.000 Ft. Azt mondták, hogy kell írni egy kérelmet, ha részletfizetést kérünk. Van vmi hivatalos forma, hogy minek kell benne szerepelni? Elengedést is kérhetünk, vagy csak részletet?
Vagy mindkettőt? Sajnos nagyon járatlan vagyok ilyen ügyekben. Szóval a kérdésem az lenne, hogy minek kell szerepelni ebben a kérelemben. És van vmi szabály, hogy max hány hónap részletfizetést kérhetünk? Első lakáshoz jutó 35 év alattiak vagyunk. Erre nem jár vmi kedvezmény?
Előre is köszönöm a válaszokat.

szandi666 # 2010.03.25. 11:52

T. Fórumozók!

Fiam (18 éves) 6 millió forint értékű lakást vásárol (első lakás). Férjemnek és nekem haszonélvezeti jog lesz rajta, ami 8-as szorzóval 2.400.000,-Ft. Ezt levonva a lakás vételi árából, a fiam (figyelembe véve az őt megillető max. 40 ezer forintos kedvezményt) 36.000,-Ft illeték megfizetésére lesz köteles. Eddig értem.

Ami viszont homályos előttem: Ha a férjemnek és nekem összesen 2.400.000,-Ft után kell illetéket fizetnünk (2%), akkor az elvileg 48.000,-Ft lenne kettőnknek, ezzel szemben az illetékkalkulátor 100.800,-Ft.-ot mutat. Mit ütöttem be rosszul, vgy mit értek félre?

Köszönettel:
Andi

vpi123 # 2010.03.11. 06:38

Köszönöm a válaszokat! Akkor megyek is intézni. Csak azt nem tudom, hogy hová, :( mert nem veszik föl a telefont az Apeh-nál. Az automata meg nem válaszol a kérdésemre :( Mégegyszer köszönöm.

aszinak # 2010.03.10. 21:02

Itv. 26. § (9) bekezdésének utolsó mondata: A kedvezmény igénybevételéről, valamint a kedvezményre jogosító feltételek fennállásáról a szerző félnek az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia.

Érdemes minél előbb beadni, hogy már a fizetési meghagyásban figyelembe vegyék a kedvezményt, és ne külön eljárásban döntsenek róla.

gyurgyo # 2010.03.10. 18:02

vpi123: laikusként szólok hozzá. Engem pont ezzel szivattak meg , mert senki nem mondta, hogy ez járna. Na a lényeg, hogy ha megkapjátok a határozatot úgy tudom van néhány napotok (asszem 8 vagy 15), hogy fellebbezetek. De ez 2200 ft úgy tudom. Szerintem jobb ha már most beadjátok. Csak legyen nyoma , hogy átvették! A legjobb ha személyesen viszitek be és lepecsételik a másolatot + aláírás + dátum amikor átvették. Ha esetleg jogerőre emelkedés után próbálkoztok akkor el fognak utasítani. Annyira gerincesek, hogy ők ugyan nem közlik mihez van jogotok. Ha ti nem harcoltok érte semmit nem kaptok!

vpi123 # 2010.03.10. 13:03

Segítséget szeretnék kérni!

Nyáron vásároltunk a párommal egy ingatlant (7.250.000Ft) és várjuk az illeték befizetéséről szóló határozatot. Viszont szeretnénk igénybevenni az első lakásvásárláslók (35év alattiak vagyunk) kedvezményét. Formanyomtatványt találtunk a net-en, ki is töltöttük, csak azt nem tudjuk, hogy most adjuk be, vagy amikor megküldik a levelet?
(azt hallottam, hogy a határozat előtt be kell adni)
Ajuk be most? Hová adjuk be? Vagy várjunk?

Köszönöm a segítséget!

V.Péter

Szabó Zozó # 2010.02.09. 10:49

Tehát az illeték a különbözet összegéhez kötődik, arra pedig a használt lakás illetékszabályai vonatkoznak.

Megkérdezhetném, hogy hol találhatom azt a szabbályt, hogy ilyenkor nem lehet az újépítésű kedvezménnyel is élni lakáscsere esetén? Hirtelen nem találom...

Köszönöm.

laeyer # 2010.02.08. 18:03

Sajnos 30 millióig jár a tulajdonrészed arányában a 15 millió forintos illetékkedvezmény, azonban csak akkor ha nem adsz el másik lakást..

Szabó Zozó # 2010.02.08. 08:47

Tisztelt Fórumozók!

Kérném segítségüket ügyemben.
17 millió Ft-s használt lakás ingatlanomat elcserélném egy 35 millió Ft-os újépítésű ikerházfélre, a különbözet megfizetésével.

Mennyi ingatlanszerzési illetéket kell fizetnem?

A két lakás forgalmi értékének különbözetére is az Itv. 21.§ (1) vonatkozik: 4M-ig 2% és afelett 4% ? Az Itv. 21§ (3) alapján a különbözetet (35-17=18 M) figyelembe véve nekem (80+560ezer=)640 ezer Ft a számításom. Kérdésem, hogy az újépítésű ikerházfél esetén jár-e illetékkedvezmény?

Fáradozásukat előre is köszönöm!

Szabó Zozó

laeyer # 2010.02.06. 14:18

Igen a következő évi bevallásban vissza kell igényelni a pénzt, vagy kevesebbet befizetni ha van hasonló tevékenység..

trichterwinde # 2010.02.03. 08:26

Kedves Segítők,

egy másik üggyel kapcsolatban is lenne kérdésem.

Testvérem részére múlt év őszén 16.800.000-ért lett vásárolva egy lakás, de ezzel egyidőben a szintén a nevén lévő másik lakás még nem lett eladva. Remélhetőleg a másik vásárlásától számítva 1 éven belül erre is sor kerül. Ennek értéke kb. 11.500.000. Most a megvásárolt 16.8milliós lakás után ki van fizetve a majdnem 700ezer illeték. Kérdésem, amennyiben az 1 éven belül a kisebb értékű lakás el lesz adva, úgy a két összeg közötti összeg után kellene az illetéket fizetni, ami valószínűleg kevesebb, mint a már befizetett csaknem 700e. Ilyenkor létezik az, hogy az APEH visszafizeti a különbözetet? Vagy mi ennek a módja?

Köszönettel
Trichterwinde

trichterwinde # 2010.02.03. 08:18

Kedves Segítők!
Illetékkel kapcsolatban lenne kérdésem.

Párommal 1/2-1/2 arányban vásároltunk egy 24millió forintos ingatlant (családi házat), melyből az én részem, 12millió 1 éven belüli lakáseladásból származik. Szeretnék érdeklődni, hogy összesen mennyi illetéket kell majd fizetnünk a házunk után. (Többen többfélét mondanak, felmerült 560e és 400e is eddig.)
Köszönettel
Trichterwinde

Ozzi # 2010.01.30. 09:40

Kedves Mindenki!
Két éve vásároltam meg barátnőm lakásának felét, úgy, hogy ő a hotig tartó haszonélvezeti jogát fenntartotta.
Az APEH 10M forintra értékelte kicsi lakásunkat és küldött, haszonélvezete után fizetendő illetékről fizetési meghagyást.
Hogyan kell kiszámolni a vagyonátruházási illetéket? Kell e haszonélvezete után fizetni bármelyikünknek illetéket egyáltalán?

Előre is köszönöm a segítséget!!!

timoty95 # 2010.01.21. 05:42

Kedves Mindenki! Segítséget szeretnék kérni.
2006-ban szerettem volna megvásárolni egy zártkerti ingatlant.A hitelkérelmet a bank elutasította,ezért nem jött létre az adás-vétel.Még nem is tudtuk a bank válaszát,de már jött az illetékbefizetésre csekk.A tulajdonos külföldi tartózkodása miatt,a szerződés csak 2009-ben lett felbontva.Mint kiderült,már végrehajtáson volt az ügyünk.A szerződés felbontásával,törölték az illetéktartozásom.DE!Tegnap megjelentek nálam a végrehajtók,mivel csak az illeték összegét törölték az adófolyószámlámról!És a kamatokkal továbbra is tartozom.Kérdem én!Hogyan lehet egy nem létező adósságnak kamata?!Hiszen nem volt jogos követelés az illeték sem,mert nem került a tulajdonomba az ingatlan.Most mit tegyek?

Petradomi # 2010.01.19. 13:03

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném megkérdezni, ha

  • a vejem első házasságából származó közös lakás megváltásásáért a volt nejétől kaptt kb. 4 millió forintot, (adót nem kellett fizetnie)
  • új házasságából született kiskorú gyermekének vásárolt egy kis ingatlant 3,9 millió Ft-ért, ahol feleségével együtt haszonélvezők,

keletkezik-e a családban illetékfizetési kötelezettség és milyen arányban?

Az ügyletek 5 éven belül történtek.

köszönöm a választ

sunbaluka # 2010.01.14. 09:44

Üdv mindenkinek.
Édesanyámnak szeretnék ajándékozni a lakását amiben lakik. Mennyi ilyenkor az illeték? Illetve értékcsökkentő e az hogy neki haszonélvezete van a lakáson. Köszönöm a segitséget!

HusztiKati # 2010.01.12. 14:43

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni ingatlanszerzés utáni illetékfizetésben. Először is pénteken fogjuk aláírni az adásvételi szerződést, még az idén be kell fizetnünk az illetéket, mikorra készüljünk a pénzzel?

A vételár: 8.5millió Ft. A férjem része 3/4,azaz 6.375.000FT az enyém 1/4, azaz 2.125.000FT. A férjem tavaly augusztusban eladta a pesti lakását 7millió forintért.Így (ha jól értem) neki a különbözet után, ami 625.000.-Ft, kell 2%-ot fizetnie. Így van?

Én igénybe vettem a 35.év alatti, első lakáshoz jutás, max.40.000.-Ft kedvezményt, DE az ingatlan vételára 8millió fölött van, ezért nem vagyok erre jogosult? Vagy számít hogy mennyi az én részem az ingatlanban? Most nekem mennyi illetékre kell számítanom? Az én részem 2%-ára?

Segítségetek előre is megköszönve. Kati

monalisa1 # 2009.12.18. 20:02
monalisa1 # 2009.12.18. 20:00

mara55

Azt kell tudni szüleid mióta voltak tulajdonosai ama bizonyos földterületnek, mert 5 ill. esetleg 15 éven túli eladáskor már nem kell szja fizetni. (Az 5+1 éven túli eladáskori mentesség lakóingatlanra vonatkozik - ezt biztosan tudom.)

http://www.adozona.hu

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.12.18. 19:55

gyurgyo

Kérd hogy alkalmazzanak méltányosságot - talán sikerül.

(Az írásbeli elutasítást tedd le az ügyvéded asztalára és kérd hogy kártalanítson - hiszen hibázott.)

"Mona"
laikus hozzászóló