ingatlanszerzési illeték


Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.27. 14:22

Szilvia, az alig 2%. Nem hogy sok, hanem nekem még kevésnek is tűnik.

Rexor # 2010.05.27. 14:14

Misu ez igy van sajnos. Legkésőbb az illetéket kiszabó fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig nyilatkoznod kellett volna.

misu32 # 2010.05.27. 13:35

Tisztelt hozáértök!
Vásároltam egy üres telket 4éven belül építettem fel a házamat!
Bekültem a lakhatási engedélyemet és kértem az illeték eltörlését!
Ma kaptam egy levelet, elutasítják a kérelmemet!
Indoklás nekem előzetesen jeleznem kellett volna, hogy építeni fogok.
Kérdésem ez tényleg így van, és mit tehet egyszer ember ilyenkor?
Mer a vérnyomásom a 200, veri.
Üdvözlettel misu

Szilvi2 # 2010.05.26. 08:23

Tisztelt Hozzáértők!

Gyors segítségre lenne szükségem.
A problémám nem bonyolult, csak megerősítést vagy helyesbítést várnék.

2009. decemberében vásárolt újépítésű elsőlakásos 29millis értékű ingatlan után fizetendő illeték mennyi?
Most kb 800ezres illetéket rótt ki az APEH, de ez meglehetősen soknak tűnik.

kosa.roni # 2010.05.11. 10:53

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Azt szeretném kérdezni hogy mostanában hogyan alakulnak az ingatlan eladás utáni illetékek,valamint hogy mennyire célszerű azt a pénzt másik ingatlan vásárlásába be fektetni? Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel.

vadvirág (törölt felhasználó) # 2010.05.05. 16:41

Tisztelt Kovács Béla Sándor.

Vagyonmegosztási szerzödést kötöttünk a volt férjemmel,még vállás elött.
A lakásnál 14 mill.ft ban állapodtunk meg ,melyből 6 mill.ft az én külön vagyonom.(Födhivatalnál 50-50 % ban volt bejegyezve,de a férjrem elismerte hogy a szülöktöl kapott pénz volt a 6 mill,ft a vásárlásnál. )Volt egy ingatlan gazdasági épülettel 50-50 % os tulajdonosok voltunk a férjemmel ,ez 8 mill.ft ban egyeztünk me,g. A lakás az enyém maradt a másik ingatlan a férjemé.Igy egyenlő arányban usztottuk el a vagyonunkat. Most kaptam egy levelet az illetékhivataltol,hogy a 4 mill ft arányában mekkora öszeget képviselnek a melléképületek (garázs pince) . Tudomásom szerint nem kellene illetéket fizetnem mivel nem lett több értékü vagyon.
Kérdésem miért kaphatam az illeték hivataltól levelet hogy nyílatkozzam a melléképületek értékéről?
vadvirág

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.05. 09:25

Aki a lakást szerezte, az 4%-ot fizet. Aki viszont telket, az azután 10%-ot. Az illeték alapját - azt a bizonyos 3,5 milliót - az ő esetében értékarányosan megosztják. (Ha esetleg rá is 4%-ot rónának ki, ne fellebbezzen.)

Adel77 # 2010.05.05. 09:21

Bocs,de lemaradt.
A párom testvérének is ennyit kell fizetnie?
Tehát összesen 280.000 Ft-ot kettőjüknek?

Adel77 # 2010.05.05. 09:20

Köszönöm szépen a gyors választ.
Akkor ha jól számolom 3,5 mFt után kell 4% illetéket fizetnünk?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.05. 09:05

Mindkét félnek meg kell fizetnie a visszterhes vagyonszerzés illetékét az értékkülönbözet után.

Adel77 # 2010.05.05. 09:01

Tisztelt Szakértők és Fórumozók!

Elég kacifántos ügybe keveredtünk a párommal,kérlek segítsetek eligazodni.
Röviden a helyzet:
Párom a testvérével csereszerződést kötött 3 db ingatlanról.
Testvér nevén volt egy öröklakás,amit a csereszerződésben 12mFt értéken határoztunk meg.
Párom ennek fejében lemondott egy fél házról 7mFt értékben,egy balatoni telekrészről 2 mFt értékben és még adott a testvérének 3 mFt készpénzt.
Az Apeh szerint az öröklakás értéke 15,5 mFt.
Kérdésem az lenne,hogy milyen összeg után és mennyi illetéket kell majd fizetnünk?
Az számít-e valamit,hogy a balatoni telekrész és a fél családi ház amiről a párom lemondott tavalyi örökségből származik?
Előre is köszönöm szépen a segítséget.

monalisa1 # 2010.05.04. 19:36

Szívesen, egyben járj eredménnyel.

ml.

evaeva # 2010.05.04. 12:54

Monalisa! Köszi a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.04. 07:24

Igen; igen. (Mondjuk, azt mi nem tudhatjuk, hogy a garázs értéke tényleg annyi-e, amennyi, de a megosztás jogszerű.)

balintfiu # 2010.05.04. 06:39

Tisztelt Szakertők,

tavaly (2009 jul kozepen) vasaroltunk a felesegemmel egy csaladi hazat 20MFt-ert.
Az illetek fizetesi ertesitot nemreg kaptuk meg, melyben nagyobb osszeg szerepel mint azt mi szamitottuk:

1. az illeteket a tavaly torveny szerint szamitottak.
Helyes-e ez?
Megj: az adasvetel 2009 juliusi keletzesu es az atadas 2009 szeptemberben tortent.

2. a 20MFt-bol kulon szamoltak 375ezer Ft ertekben garazst, amire az erteseites szerint 10% az illetek.
A problemam az hogy a garazs a lakoingatlan resze (ugy ertem nem kulon epuletben van)
Jogos-e az APEH reszerol ebben az esetben, hogy erre kulon illeteket szamolnak?

Elore is koszonom valaszukat.

Tisztelettel

monalisa1 # 2010.05.03. 21:31

Arra figyel hogy a 30 nap határidőből ki ne fuss, mert különben bármennyire is alapos indoklású egy kérelem, kénytelenek hivatalból elutasítani.

monalisa1 # 2010.05.03. 21:29

Meg lehet próbálni kérelmezni az illeték mérséklését és/vagy elengedését - kivételes méltányosságból., a részletfizetés megadása a valószínűbb. Egyidejüleg kérni, hogy ezen kérelem elbírálásáig a kamatmentességet külön engedélyezzék.

A szomszéd telken lévő ház felújítása a 3,5 M Ft-ból (= nagyrészt hitelből) és sok saját kétkezi munkával még valahogy összejött a lakhatás, DE az ajándékba kapott telken az új ház építéséhez legalább 15-20 M Ft kellett volna - ehhez nem volt meg a képesség.

monalisa1 # 2010.05.03. 21:20

Mivel most már van hol laknod, az évekkel ezelőtt ajándékba kapott építési telket próbáld eladni és az árából az apeh tartozást rendezni - sajna a késedelmi kamat az ketyeg jelenleg is.

Azért javaslom a telek mielőbbi eladását mert az adótartozás miatt jelzálog vagy kényszerárverezés lehetséges.

"Lisa"
laikus hozzászóló

evaeva # 2010.05.03. 17:26

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben:

2006. 04. 07-én ajándékozási szerződéssel a nevemre került egy építési telek, melyre - beépítés esetén - 4 évre szóló feltételes illetékmentességet kaptam.

Mivel úgy alakult a pénzügyi helyzetem, hogy beépíteni nem tudtam, kaptam egy határozatot, melyben 630.000,- Ft illeték és 334.000,- Ft késedelmi pótlék fizetésére köteleznek.

A telek beépítésére nem volt pénzem, de a mellette lévő területen 3,5 millió Ft kölcsönnel felújítottam egy házat, hogy valahol lakni tudjak.

Kérdésem lenne, hogy milyen lehetőségem van az illeték és a késedelmi pótlék elengedésére, részletfizetésre, ill. számít-e ebben az esetben valamelyest a kölcsönből fedezett házfelújítás, melynek havi törlesztőrészlete 30.000,- Ft.

Ha a majdnem 1.000.000,- Ft-os összeget ki kell fizetnem, a megélhetésem veszélybe kerül.

Előre is köszönöm a választ.

Ndi75 # 2010.05.03. 14:47

Tanácsra lenne szükségem sürgősen,ha tud valaki kérem segítsen mi tévő legyek.
2009 évvégi lakás vásárlás kapcsán 488.000.-os illeték került kiszabásra a részemre.Kérelmet ítram a megadott formanyomtatvánnyal miszerint egyedül nevelem kiskorú gyermekemet ésa válság kapcsán a bevételeim is jelentősen csökkentek.A jelenlegi jövedelmem kevesebb mint a kiadásaim!Ezt élből elutasították hogy valamit biztos eltagadok.Olyan hihetetlen ez most?családi segítséggel oldom csak meg a havi kiadásaimat.szóval fellebbezhetek közel 20000.-ért.
Van valakinek tapasztalata,hogy érdemes -e vagy csak kuka ez az összeg is?
Ha nem tudom kifizetni mennyi idő után terhelik a lakásra vagy vonják a béremből?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.26. 08:09

A 6 millió forint (az eltelt három év miatti szorzóval módosítva) lesz az szja alapja. Azok a kiadások, amelyeket sorolsz, nem csökkentik.

bandita1974 # 2010.04.26. 05:54

Segítséget szeretnék kérni az alábbiakban!
2007-ben vásároltam ingatlanomat 12 M Ft.-ért. Banki hitelből, ami jelen pillanatban 14m Ft.-nál tart. Ha az idén eladnám a házamat 18M Ft-ért mennyi adót kellene fizetnem, ha ebből az összegből visszafizetem a banki hitelt, kifizetem a közüzemi tartozásokat (kb. félmillió forint)és a maradék 3,5M Ft.-ból veszek egy házat valahol?Köszönöm előre is a segítséget!

yuri # 2010.04.22. 18:38

Kedves V.R!

Az illeték összege (ingatlanátruházás plusz haszonélvezetek) 400e Ft lesz.
Első lakásszerző kedvezményt csak 8 M Ft alatti lakásokra lehet alkalmazni

yuri # 2010.04.22. 18:07

Kedves Rob3ert!

Ha a te tulajdonodban lévő földre építtetsz vállalkozóval, akkor nem kell illetéket fizetned az elkészült épület után.
Ha magától a vállalkozótól veszed az ingatlant, akkor kell.

GAndi # 2010.04.22. 14:33

Segítséget szeretnék kérni az alábbiakban:
Külterületi ingatlant vásároltunk, melynek illetéke:10%. Az APEH intézményéhez kérelmet nyújtottunk be (illeték csökkentésére ill. részletfizetésre). Ezt elbírálták elsőfokon, ahol kedvezményt kaptunk az illetékből. Mivel ezt sem tudtuk volna megfizetni, újbóli kérelmet írtunk, melynek következményeként (felsőfokon úgy döntöttek, hogy nem szabályosan jártak el, mivel nem vették figyelembe, h az illeték megfizettetése veszélyeztetné a család megélhetését) megsemmisítették az elsőfokú határozatot és újbóli eljárás indult. Itt szintén ugyan azon adatokat megadtuk az űrlapon, ennek ellenére másodszorra teljesen elutasítottak mindenfajta kérelmet és a teljes összeg készpénzben történő megfizetésére köteleznek. Nem értem, ha hoztak már egyszer egy döntést, hogy adnak részletfizetést és csökkentik az illeték mértékét, akkor az elsőfokú határozat megsemmisítése után joga van az APEH-nak egy teljesen más (abszolút elutasító, kedvezőtlenebb döntést az előzőnél) döntést hozni? Nagyon várom válaszukat, melyet előre is köszönök.