ingatlanszerzési illeték


escargot # 2011.12.02. 13:07

Vásárláskori lakhely az állandó lakcímem, a vásárolt lakás meg a tartózkodási helyem, mindkét ingatlanban laknak/lakunk, mindkét címen megoldott a posta átvétele, ha küldtek levelet megkaptam volna.

Januárban utánakérdezek, addig nem, nehogy eszükbe jusson, ha mégis elfelejtették volna.

Gabicsek # 2011.12.03. 22:07

Én csak találgattam:) Tedd azt, kérdezz utána.

awhite # 2012.01.04. 19:51

Tisztelt szakértők!

2011-ben vettem egy lakóingatlant (családi ház), aminek teljes vételárára a NAV kiszabta az illetéket. A fellebbezési határidőn túl, de az ügy lezárásának határidején belül benyújtottam egy levélben a mérséklési és részletfizetési kérelmet 24 havi részletre (2200 Ft illetéket befizettem). A mérséklés indoka, hogy a vételt megelőző egy évben eladtam a lakásomat. Indoklásként benyújtottam az eladásról szóló adásvételi szerződés másolatát. Ennek ellenére a NAV elutasította a mérséklési kérelmet!

  1. Miért?
  2. Nem kellett volna már első alkalommal az eladott lakás árával csökkentett összegre kiszabni az illetéket?

Egyébként a részletfizetési kérelmet pozitívan bírálták el.

awhite # 2012.01.05. 22:54

Elnézést a tudatlanságomért, gyorsan szerettem volna választ kapni és nem néztem utána. A legegyszerűbb az lett volna, ha az ügyvédem leadja a földhivatalnak a 11B400-as nyomtatvánnyal együtt a nyilatkozatot. Ha tudtam volna, hogy így kell, mondtam is volna neki.

Utólag leadva viszont milyen eljárást kell követnem? 5 éven belül le kell adnom a "NYILATKOZAT az illetékről szóló, többször módosított 1990. évi XCIII. tv. 21§ (5) bekezdése szerinti kedvezmény igénybevételéhez" című nyomtatványt és kész?
Eljárási illetéket kell fizetnem?

Előre is köszönöm!

SiLveRz # 2012.01.12. 14:43

Üdv mindenkinek!

Egy olyan kérdésem lenne, hogyha 2008-ban vásároltunk hitelre egy ingatlant, amelyre nekem és a nejem részére 350-350ezer forintot számolt ki az apeh, és ezt 2011 év végén eladtuk, akkor követelheti e a fennmaradó részeket?

Nejem halasztást kapott (megjegyzem külön kellett mindkettőnk kérelmét kezelni az apehhal) 3 évre, ami várhatóan hamarosan fog letelni.
Én részletfizetési lehetőséget kaptam, ami azt jelenti , hogy kb több mint a felét már befizettem eddig az eredeti összegből.

A lakás eladás (CHF hitel) után nem fizettem már a részleteket, és nem is szándékozom.
Tudni kell, hogy az egész vásárlás - eladás procedúra egy bukó volt, örültünk, hogy 0-ban kiszálltunk belőle. Az anyagi helyzetünk nem stabil. Egy gyermekünk van, és az albérlet mellett így is nehéz a megélhetésünk.

A hozzáértőket kérdezném, hogy ebben az esetben ki mit tenne? Mi lenne a legautentikusabb út amit választanátok? Várható e méltányosság? Vagy egyszer csak kapom a levelet, hogy tartozásom van amit majd megspékelnek egy nagy adag kamattal is?

köszönettel: Attila

aloren # 2012.03.28. 14:12

Tiszteletem!

Szeretném a segítségüket kérni.Illetéktartozás miatt ingatlanomra végrehajtási jogot rakott a NAV.A tartozás összege 1.200.000 Ft (ez a feleségemével együtt).Részletfizetési kérelmünket már kétszer elutasították.Az indok az volt,hogy a kiadásunk meghaladja a bevételünket.Minimálbéres bejelentés,CHF-es lakáshitel.A helyzetünk most is hasonló,a feleségem GYES-en,az én jövedelmem papíron 40.000 Ft,a lakáshitelünk pedig 100.000 Ft.Igazából jóval több a bevételünk,de ezt nem tudom igazolni,mert munkáltatóm nem hajlandó többel bejelenteni.Amennyiben megkapnánk a részletfizetést,nem jelentene gondot a kifizetése,de egy összegben nem megy.
Tudna valaki segíteni,hogy mit tehetnék,hogy megkapjam a részletfizetést?A végrehajtási jog bejegyzése után mi történik?

Köszönettel:Gábor

strobli # 2012.03.31. 08:30

Tisztelt aloren !

Ha részletfizetését elutasították, ismételt részletfizetési kérelem beadásának még van helye!
Kérelmét és az adatlapot átgondóltan, megfontoltan kell kitölteni.
Amennyiben papíron a kiadásai többek mint a bevétele, igazolni kell, hogy a kéreleme pozitív elbírálása esetén a havi egyenlő részletekben fizetendő összegeket miből fogja a jövőben teljesíteni.
Erre a törvényes keretek között, több megoldás is létezik.
Amennyiben szociális helyzete miatt az illeték fizetése megélhetését veszélyezteti, kérheti az illeték törlését is.
Sajnos a végrehajtási jog bejegyzése után, ha banki hitel van az ingatlanon, a bank értesíteni fogja, hogy felmondthatja a hitelszerződését.
___________________________________________________________
http://www.kerelmek-beadvanyok.hu/


Mérlegképes könyvelö
www.kerelmek-beadvanyok.hu

zoli62 # 2012.04.13. 11:09

Tisztelt Válaszadó !

Olyan kérdésem lenne Önökhöz,hogy mennyi illetéket kell fizetnem?
500.000Ft felfüggesztett ingatlan illetékem van,amit 2009 júliusában kértem.Az építkezés meghiúsulása miatt,mennyit kell fizetnem.Mennyi a kamat mértéke?

A választ előre is nagyon köszönöm

Moxika # 2012.04.29. 07:53

Üdvözletem.

Tavaly eladtam a házamat,(régen vásárolt) és még akkor vettem egy másikat aminek az illetékét befizettem teljesen. Ha jól tudom az illeték egy részét vissza lehet igényelni. A vételi ár mínusz eladási ár maradéka illetékköteles szerintem.
Az adóbevallásban ezt hol kell feltüntetni és visszaigényelni?

Köszönettel: Lajos.

knovak # 2012.05.22. 10:43

Tisztelt Válaszadó!
Kislányom 2008. novemberében építési telket vett. Mivel akkor még úgy nézett ki, hogy nem lesz 4 évig beépítve a 10% illetéket befizette az APEH részére.
Időközben az ingatlan mégiscsak be lett építve és áprilisban már használatbavételi engedély is ki lett adva. Kérdésem az, hogy az illetéket vissza lehet-e igényelni, és ha igen milyen módon.

Előre is köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel: knovak

ObudaFan # 2012.05.24. 11:51

Véleményem szerint nincs rá mód.

Itv. 26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:

  1. a lakóház építésére alkalmas telektulajdonnak (tulajdoni hányadnak), valamint ilyen ingatlanon alapított vagyoni értékű jognak a megszerzése, ha a vagyonszerző az ingatlanon a szerződés illetékkiszabásra történő bemutatásától számított 4 éven belül lakóházat épít és a felépített lakóházban a lakás(ok) hasznos alapterülete eléri a településrendezési tervben meghatározott maximális beépíthetőség legalább 10%-át. A vagyonszerző lakóházépítési szándékáról legkésőbb az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig nyilatkozhat az állami adóhatóságnál;
Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.24. 12:27

+1 ("És ez nem csak afféle különvélemény...")

buxus # 2012.07.20. 12:00

Üdvözletem!
Visszterhes vagyonátruházási illetékkel kapcsolatban szeretnék kérdezni. 2007-ben vásárolt üdülő megjelölésű ingatlan után kértek 10 %-os illetéket. Tudom, hogy ez az összeg általánosan elfogadott és hivatkozási alap, de sehol sem találom az erre vonatkozó törvényt. Amire hivatkozni szoktak - 1990 XCIII tv. - az más adatokat tartalmaz, 2010-ben csökkentették is, ez a szöveg, amit beollóztam egy jogi oldalról is csak hivatkozik: "19. § (1) A visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke - ha a törvény másként nem rendelkezik - a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 10%."
Tudna valaki segíteni abban, hogy hol találom meg a törvényt, amiben ez van leírva? Archívumokban is hiába kerestem, sehol nem leltem. És abban is segítséget kérnék, hogy a 1990-es alaptörvényt melyik években módosították e kérdésben? Úgy találtam, hogy kétszer volt módosítás 1996 és 2005-ben, de csak más kérdésekben, ebben nem. Egyébként az eredeti tv-ben még 5 % az általános illeték. Nagyon köszönöm a segítségeket!

Keszthely # 2012.08.02. 11:32

Üdvözletem, 2012-ben megörököltem édesapám halálát követően a családi háza 1/2 tul.hányadát. Még abban az évben el is adtuk, majd vettem egy kis garzon lakást, aminek az ára kevesebb, mint az eladott családi ház után kapott vételár 1/2 része. Most a hivatal vagyonszerzési illetéket vetett ki. Jogos-e ez? Kevesebbért vásároltam, mint amennyit örököltem, így tudomásom szerint nem kellene fizetnem. Sajnos a fellebbezési idő már lejárt, de az ügyintézési még nem. Mit tegyek? Köszönöm előre is a válaszokat, üdvözlettel.

Rexor # 2012.08.02. 12:38

Jogos, mert az illeték alapja az eladási ár és a vételár különbözete lakóingatlannál (teljesen mindegy hogy több vagy kevesebb).

foldes6 # 2012.09.21. 23:05

Tisztelt Fórumtársak!

Át szeretném íratni nevemről a fiam nevére a telkemet. Kell-e közvetlen családtag után adásvételi illetéket vagy bármi adót fizetni az átírás után.
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.22. 06:23

Nem.

kegabor # 2012.09.28. 09:25

Tisztelt Fórumtársak!

Szeretnénk párommal vásárolni egy ingatlant, ami egy építési telken van és 40% felkészültségű. (alap+falak+tető) Érvényes építési engedéllyel rendelkezik. Mindketten 30 év alattiak vagyunk. Olvastam, hogy telek vásárlásakor eltekintenek az illetéktől, ha 4 éven belül lakóházat építünk és érvényes lakhatási engedélyt kapunk. A mi esetünkben már van egy 40% felkészültségű épület, de mi szeretnénk befejezni és megkapni rá a lakhatási engedélyt.

A kérdésem az volna, hogy milyen mértékű ingatlanszerzési illetéket kell ilyen esetben fizetnünk?

W.Tamás # 2012.09.28. 10:14

Kedves Fórumozók!
Ha apeh árverésen vettem ingatlant, akkor a B400-as nyomtatvány 3-as lapját (eladó adatai), hogyan kell kitölteni?
Köszönettel,
Tamás

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.28. 10:20

Sehogy.

W.Tamás # 2012.09.28. 10:26

Az menni fog :)
Akkor csak a fő- és 1-2 lapokkal kell foglalkoznom.
Köszönöm!

SzBrigi1984 # 2012.10.05. 10:38

A volt párommal fele-fele arányban van ingatlanunk,de az ő részét szeretném az én tulajdonomra átíratni.Kihez kell menni,milyen papírt kell íratni ezért és mennyi ilyen esetben az illeték?

Golden # 2012.10.05. 19:46

Üdvözlöm!meg szeretném kérdezni hogy egy kölcsönszerződést kötöttem vkivel aki nem adta meg a tartozást, házát elárverezik, mely a tartozás egy részét fedezi csak.így a napokban értékbeszámítással élnék.tehát az ingatlan a tulajdonomba kerül.Kérdésem ez lenne hogy kaphatok-e illetékmentességet hiszen a kölcsönadott pénz már adózott volt.Segítségét előre is köszönöm

kriszta37 # 2013.08.02. 13:15

Üdvözlet mindenkinek!

Én egy tulajdonjog vásárlási illeték ügyében kérném a segítségüket.
A párom a volt feleségétől vásárolta meg a családi házuk tulajdonjogát, amit kölcsönből fizettünk ki. Ma kaptunk egy csekket a nav.-tól, hogy a 3200000 Ft 4%-át be kell fizetnünk. Nem igazán tudjuk, hogy miből fogjuk befizetni ezt a 128000 forintot egy keresetből és két kölcsönnel a nyakunkban valamint egy hónap múlva gyerekünk is születik majd. Ha valaki volt már hasonló cipőben, kérem a jó tanácsokat.
Tisztelettel

monalisa1 # 2013.08.02. 17:03

15 napon belül fellebbezni és kérni a család körülményeire tekintettel a kirótt összeg mérséklését, ha az nem lehetséges akkor a részletfizetés engedélyezését. Egyben kérni az elbírálás idejére a kamatmentességet.

Mellékelni a férj jövedelemigazolását, valamint orvosi igazolást hogy hamarosan érkezik a baba.

Az érdemi válasz eltarthat egy ideig.