banki pénzügyek elévülése


amatőr # 2007.01.16. 21:28

Az elévülés a hitel esedékessé válásával (lejártával) kezdődött.

Az elévülési idő - általában - 5 év, ezt esetedben a követelés 2000. évi engedményezése biztosan megszakította - mivel erről vélhetően értesítettek, hiszen tudsz róla. (Megszakítja az elévülést a kötelezettnek az engedményezésről történő értesítése [Ptk. 329. § (2)].)

Az viszont elképzelhető, hogy 2000. évtől mostanáig letelt az elévülési idő.

Nokia201 # 2007.01.15. 14:37

1998-ban vettem fel egy kisebb összegű hitelt videomagnóra a P. Banktól, de később valamiért elmaradt a fizetés.
2000. 08-hójában a P. bank átadta az O. Faktoring-nak a tartozásomat, azóta semmit sem hallottam felőlük, most pedig jelentkezett egy EOS nevezetű cég, aki valahogy már tízszeres összeget akar behajtani...

Kérdésem: Mikortól számít az elévülési idő?

Köszönettel: Csabi

T r a v e n # 2007.01.03. 13:42

Kedves Snozee!

Elsősorban az illetékes végrehajtó céget keresd meg, hogy az ügyiratokba betekinthess. Itt láthatod, hogy milyen felszólítást és mikor (2001-ben) küldtek részedre.
A teljesítés befizetésének bizonyítása is lehetséges, ha folyószámláról vagy egyéb banki úton egyenlítetted ki tartozásodat.

Annak bizonyítására, hogy valóban tartozol, tekintsd meg azt az iratot, amely alapját képezi az eljárásnak. Ugyanis azt, hogy tartozol, számlakivonattal, egyenleggel stb. igazolniuk kell. A tartozás tényét nekik kell bizonyítani, nem neked kell bizonyítani, hogy nem tartozol...

monalisa1 # 2006.12.02. 12:22

Csak mint laikus hozzászóló: ha ma már nincsenek meg a 10 évvel ezelőtti papírok, akkor legalább arra próbálj visszaemlékezni, hogy 96-ban melyik hónapban vetted fel a hitelt, és hogy 2001-ben a felszólítás melyik hónapban datálódhatott tőlük - amit állításod szerint nem kaptál meg. (Ha a két időpont közt netán kivan az 5 év különbsége, akkor nyugodtan hátradölhetsz a fotelban.)

Ha a 2001-es felszólítás szerencsétlenségedre még éppen belefért az 5 év elévülési időbe, akkor az elévülés azon időponttól indult meg újra.

Tehát - és végül is - a 2001 évi papír PONTOS hó/nap dátuma és a most érkezett papír hó/nap dátuma közt letelt-e az 5 év időintervallum?! (Ha szerencsédre netán éppen túl vagytok az 5 éven, a fotelozást eszközölheted ismét.)

Ha pechedre az 5 éven belül szólt a végrehajtó, kérj részletfizetésre lehetőséget - vagy megadják vagy nem.

A fontos az, hogy ha az 5 éven belül vagy akkor mielőbb vedd fel velük a kapcsolatot - mutatva a fizetési "hajlandóságodat" -, mert a végrehajtási költségek is téged terhelnek majd + a 45 ezer forint több évi kamata...

Szerintem.

Snozee # 2006.12.01. 19:19

1996-ban volt egy A-hitelem az otp-nél, amit 3 részletben fizettem vissza. 1 héttel ezelőtt kaptam egy levelet az egyik végrehajtó irodából, hogy 45 ezer forintot fizessek be egy otp faktoring nevű cégnek aki felvásárolta az adósságom 2001-ben. A végrehajtó szerint, 1996-ban nem érkezett meg az egyik részlet ami. Õk állítólag küldtek egy felszólítást 2001-ben hogy fizessek, de az soha nem érkezett meg hozzám. Én tudom hogy kifizettem, de bizonyítani nem tudom, mert 10 éves papirokat már kidobtam. Azt szeretném kérdezni , hogy hogy követelhetnek rajtam egy 10 évvel ezelőtti adóságot? Az 5 év elévülés ilyen esetben nem lép életbe? A Segítséget előre is köszönöm!