Birtokvédelem


Eszter731 # 2017.12.08. 08:15

Kedves Fórumozók!
Lentebb (október) bírtokvédelemmel kapcsolatban fordultam hozzátok a szomszédom hangos mulatós zenehallgatása kapcsán. Okt. 25-én "tényállás tisztázás"-on vettünk részt a hivatalban a szomszéddal együtt. Akkor az ügyintéző azt mondta, hogy a jövő héten (nov. eleje) meglesz a döntés. Úgy tudom, hogy a jegyzőnek 15 napon belül kell dönteni (leszámítva a levélátvételi időket, stb.) . Ez a 15 nap már nagyon sokszor eltelt, és döntés nem született. Nov. 27-én felhívtam az ügyintézőt és azt válaszolta, hogy hamarosan küldi. Azóta újabb másfél hét eltelt és semmi sem történik. Vannak-e következményei ennek a határidő be nem tartásának? Mi van ilyen esetekben? A segítséget és a válaszokat köszönöm.

almakorte # 2017.12.11. 11:27

köszönöm nonolet.
Valóban szerintem is kellene újabb levelet írni, pontosítás céljából, de erre nem biztos, hogy a közeljövőben sor fog kerülni.
Azon gondolkodom, hogy a bíróság azt miképpen értékeli, ha megküldésre került egy olyan tartalmú levél, amely utal arra, hogy hónapokkal előtte szóban is fel lettek szólítva (erre van tanu), és írásban pedig felszólítja őket a levélben, hogy költözzenek ki. Igen a határidő nem 15 nap, de ebben az esetben szerintem a bíróság mérlegelhet, és dec 1. helyett dec 5-től állapítja meg a hszanálati díjat. Vagy nem ez a gyakorlat? Ilyenkor "kuka" az egész felszólítás?

nonolet # 2017.12.11. 11:37

Normál úton felmondani perképesen

  • írásban

ÉS

  • megfelelő határidővel lehet.

Ennyi.

ObudaFan # 2017.12.11. 12:31

Eszter731

Lehet panaszolni a kormányhivatalnál, de ennyi idő elteltével még nem biztos, hogy van értelme.

almakorte # 2017.12.11. 13:15

Köszönöm nonolet.
Szóban már megtörtént annak a jelzése, hogy költözzenek ki, augusztusban. Erre van tanu is. Az is nyilvánvaló, és nem vitás a felek között, hogy ennek az oka, hogy az életközösség felbomlott.
Addig azért nem történt intézkedés, mert folymatosan azt ígérték a tulajnak, hogy 1 hét múlva, 2 hét múlva kimennek (így eltelt 3 hónap).
A barátnő, és a hozzátartozói azért nem mennek ki, mert a tv-ben hallották a kilakoltatási moratóriumot, és azt mondják, hogy őket úgysem lehet kitenni, és röhögnek a markukba, a saját lakásukat kiadták, abból élnek.

Bebztosíthatja magát a tulaj még egy jogszerű felmondással valóban, de talán elegendő a tényállás is.
Köszönöm a tanácsokat, a fentiekben "hangosan gondolkodtam".

nonolet # 2017.12.11. 17:27

Aztán mi a jó francé nem egyszerűbb megírni azt a levelet ?!
Már a kb. fele eltelt volna eddig is...

Önsorsontó értelmetlenség az időhúzás.
Nem is értem az ilyen balgaságot.

Bea1 # 2017.12.12. 06:06

"A barátnő, és a hozzátartozói azért nem mennek ki, mert a tv-ben hallották a kilakoltatási moratóriumot, és azt mondják, hogy őket úgysem lehet kitenni, és röhögnek a markukba, a saját lakásukat kiadták, abból élnek."

Szerintem tévednek. Előfordulhat, hogy rájuk nem is vonatkozik a kilakoltatási moratórium.

Bambusz83 # 2018.06.25. 12:58

Tisztelt Jogászok!

Nemrég építkeztünk és a telkünk majdnem 1,5 méterrel lejjebb van, mint a szomszédunk telke. Emiatt egyébként támaszfalat is kellett építenünk. A két telek között sima dróthálós kerítés van, amin ugye átlátni és átjön a fény. A szomszéd attól tart, hogy a gyerekek és mi majd a flóraköves támaszfalon fogunk mászkálni és átlátunk majd hozzá, ezért egy tömör kerítésre szeretné cserélni a hálót. Máshol nem zavar, de a ház mellett igen, mert a nappalink néz arra az oldalra. Nagyjából négy méterre van a telekhatár és ha a közel másfél méteres támaszfal felett egy 1,8 m magas tömör kerítés magasodik majd kb. olyan lesz, mintha egy pincéből leskelődnénk kifelé, csak az égbolt teteje látszik majd a nappaliból. (Nem értem, miért ragaszkodnak amúgy ehhez a kerítéshez a ház mellett is, mert pont azon a részen van egy kb. 2-3 m széles sáv, amit állítólag nem nagyon használnak, utána meg a garázsuk; szóval arra a részre, ahol élnek nem látunk rá onnan és amúgy nem akarok a flórakövön mászkálni, csak amennyit muszáj gazolás miatt 1-2 évig, amíg össze nem nő a növényzet.) A kérdéseim: 1) Nem akarjuk, hogy beszálljon a támaszfal költségeibe, de amúgy nem kellett volna neki, ha már arról az oldalról van szó, ami az ő felelőssége és az ő telke folyt volna rá a miénke, ha nem vállaljuk ezt a közel 1 millás költséget? 2) Remélem, meg tudjuk beszélni velük a dolgot, de ha mégis megépítik a tömör kerítést és emiatt föld alatti bunker hangulata lesz a nappalinknak, milyen jogi lehetőségeink lesznek, hogy visszacseréljék hálóra?

Előre is köszönöm a választ!

nonolet # 2018.06.25. 14:49

A szomszéd a SAJÁT telkén bármikor építhet kerítést!
Azt te meggátolni nem tudod... jogi úton

Ez van.

Az ő kerítése azonban sehol egy mm-t sem lóghat túl a telekhatáron hozzád.

HA téged zavar valamiért, akkor birtokháborítás címszóval a jegyzőhöz fordulhatsz.

De, az hogy tömör és nem tetszik...
Nem lesz elegendő ok! egy sikeres fellépésre.

- -

A vitát 3 módon leht klezárni.

1.
Beletörődéssel.
(ott lesz a zárt kerítés és belenyugszol)

2.
KÖZÖS megegyezéssel.
Találj ki valamit ami neked is jó és a szomszédnak is
oké!

Pl. rakd át a kerítésed a támfal felőled lévő széléhez közel, hogy ne LEHESSEN ott járkálni.
Ezzel a kifogást kiütöd.

3.
Perben, ítélettel.
Pert nyerni nem nagyon van esélyed...

Szóval: marad 2. megoldás!

Keressétek meg a mindkettőtöknek jó megoldást.

nonolet # 2018.06.25. 14:52

ha mégis megépítik a tömör kerítést és emiatt föld alatti bunker hangulata lesz a nappalinknak,

Erre a tervezéskor, sőt
már a telek vételekor kellett volna gondolni!!!!!!

Hisz a pakliban benne volt már akkor is,
hogy
oda bizony BÁRMIKOR egy TÖMÖR kerítés kerülhet.

Amit nem is tudsz meggátolni erővel...

Bambusz83 # 2018.06.25. 17:13

Nonolet, nagyon nagy szintkülönbségek voltak a telken, és a kivitelező ezen a részen lejjebb ásott minket. Mire látszódott, már nagyjából késő volt feljebb tenni a házat. Más gondok is voltak itt, ha legközelebb építkezünk, okosabbak leszünk :) Köszönöm a válaszodat! Megpróbálunk megegyezni velük, bízom benne, hogy nem akarnak ennyire kiszúrni velünk.

nonolet # 2018.06.25. 18:03

"a kivitelező ezen a részen lejjebb ásott minket."

Francokat! nem a kivitelőz az oka...

Ti hagytátok jóvá! építtetőként, ugyebár.

(vagy vettétek meg vevőként)

Bea1 # 2018.08.08. 18:03

Segítséget kérnék.

Szántómra, amit egy csatorna választ el az előtte lévő zártkerttől, folyamatosan kerti nyesedéket meg ágakat és szemetet pakol a kert új tulajdonosa. Kértem szépen, ne tegye, illetve hogy amit oda hordott, azt hordja is el onnan. Mondta, hogy oké, hamarosan. Ezt a beszélgetést közterületen rögzítettem. Azóta még több kacatot hordott oda, már embermagas a halom. Kiraktam a szántómra egy táblát, hogy magánterület. Lefényképeztem. A tábla eltűnt, a tulaj ellopta a magánterületemről, a kertjében látható, nekitámasztva egy épületnek. Közterületről lefényképeztem. Kérhetek-e ez miatt és az embermagas, szántómra hordott gazért és hulladékért birtokvédelmet? A gaz odahordása egy éven belül kezdődött, a táblát most lopta el.

Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.08. 18:12

Miért, ha nem magánterület, akkor pakolhatná oda a mimindent?

alfateam # 2018.08.08. 18:19

Ha csatorna akkor Vízügyi Hatóság.

Bea1 # 2018.08.08. 18:44

Csatorna a megnevezése, de valójában sima gyep, víz a közelben sincs.

Bea1 # 2018.08.08. 18:45

A "csatorna" közterület, oda is pakolt, de az engem kevésbé érdekel, mint hogy a szántómra pakol.

gerbera317 # 2018.08.09. 06:51

A csatorna akkor is csatorna, ha éppen nincs benne víz. Ha tízévente egyszer vezet el vizet akkor már nem véletlen, hogy ott van. Nem lehet eltömíteni.
A szántódra pedig kérj birtokvédelmet. A tábla ellopása miatt pedig jelentsd fel.

Bea1 # 2018.08.09. 08:57

Köszönöm. A tábla értéke 20 000 forint alatt van, szerintem nem foglalkoznának vele.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.09. 09:15

Miért ne foglalkoznának vele? Akár elzárással is sújtható szabálysértés.

Bea1 # 2018.08.09. 09:39

Hívjam ki a rendőrséget egy házi gyártmányú tábla ellopása miatt?

És kijönnek?

Nem gondoltam volna!

Azt hittem, csak 20 000 ft érték fölött.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.09. 09:41

(50 ezer forint a bűncselekményi értékhatár. Alapesetben.)

Bea1 # 2018.08.09. 09:44

Köszönöm. Régen loptam már, így nem tudtam! :)

alfateam # 2018.08.09. 10:31

Egy Ausztrál férfi elindul a házához közeli tóhoz, amikor a tavat eléri látja, hogy három csinos lány fürdik a tóban. A lányok kikiabálnak menjen el mert meztelenek és addig nem jönnek ki amíg el nem megy.
A férfi felemeli a vödröt és azt mondja én csak a krokodilt jöttem megetetni, nem akartam leskelődni.

Lehet hogy erre járt a szomszédod és elvitte a "fürödni tilos" táblát..

Bea1 # 2018.08.09. 13:50

Kitelik tőle! Mondjuk azért kemény büntetést kapna, szerencsére a szántón csak a magánterületre figyelmeztető tábla volt kint, így azzal, hogy magáévá tette, nem veszélyeztetett mást.