Egyedi szociális ügyek


monalisa1 # 2006.06.25. 13:32

Feltétlen átolvasom az említett portált, a családban sajnos van rokkant...

Én x városban élek ahol egy nagyon forgalmas kereszkeződésben évtizedeken keresztül volt kerékpárút mindnégy irányba, és ahol most a kereszteződést némileg átépítették - a korszerűsités és felújítás már nagyon is ráfért - ezzel együtt a kerékpárosok - és babakocsisok, kerekesszékesek - le- és felhajtója megszünt.

2006 évet írjuk, hajrá akadálymentesítés...

Goldner Ibolya # 2006.06.25. 12:44
Kedves monalisa az engem személyesen mélyen érintő közigazgatási per újabb tárgyalási napja 2
  • én lesz. Ehhez készítem a "tanulmányomat" Ezen túl leszek, és visszatérek részletes válasszal.
Addig is ajánlom megnézni a portálunkon miért küzdöttünk 3 éven át, két népikezdeményezéssel. És miért küzdünk most népszavazási kezdeményezéssel. Természetesen minden szavaddal egyetértek.
monalisa1 # 2006.06.21. 13:00

Kedves Ibolya, Kkszönjük a tájékoztatást.

És remélve mielőbb az is belekerül az ápolási díjjal kapcsolatos jogszabályba, hogy munkaviszonynak lesz elismerve - tehát nem csak mint szolgálati évek -, így pedig járjon az ápolást végző részére is szabadság, valamint bármely okból történő ideiglenes távolléte idejére helyettesítés.

Mert nem egy esetben a halmozottan összetett súlyos beteg ápolása/gondozása/felügyelete napi 24 órás szolgálatot igényel, és az év 365 napján folytonossággal.

Az, hogy egy lelkiismeretes ápolónak soha egy szabad hétvégéje, soha húsvét és/vagy karácsony szabadnapjai, valamint az éves fizetett szabadság saját pihenésre, regenarálódásra, szóval idővel akár ő maga is ápolása szorulhat az ÁLLANDÓ munka okán.

Ha az államnál van elhelyezve egy súlyos fogyatékos, ott napi 3 x 8 órában váltják a gondozónők egymást, meg van nekik szabadság stb., tehát normatíve NAGYON SOK pénz ez az államnak.

Ezzel szemben a jelen 30 valahány ezer forint csak alamizsna amít egy családtag az ápolásért kap.

Goldner Ibolya # 2006.06.21. 00:25

Kedves fórumozók!
Most találtam rá erre a témára.
Az ápolási díjjal kapcsolatos újabb szabályozások (pl. jegyzőhöz utalás, nyugdíj melletti folyósítás, kiemelt ápolási díj) az Értelmi sérültek és Családjaik Jogvédő Egyesülete kérésére történtek. Ld. portálunkon, Ugyanitt olvasható az ápolási díj minimálbérre emelése érdekében indított népikezdeményezés is. És ugyancsak a portálon olvasható a jelenleg folyó népszavazási kezdeményezésünk is.
A portál : http://ecsje.fw.hu
Jelenleg egy sűrgős munkán dolgozok, jövő héten visszatérek a topikhoz.

Konkrét kérdések ide is küldhetők:
ecsje@freemail.hu
Goldner Ibolya
Écsje elnök

csufi99 # 2006.05.19. 13:33

Ok. értem, mailban cserélhetünk tapasztalatokat. Ahogy akarod, s lesz időd rá.

Csillagos # 2006.05.19. 08:01

Az igen a kérdésedre vonatkozott és nem a véleményre.

csufi99 # 2006.05.18. 21:18

Véleményem nekem is van, de az nem befolyásol semmit adott esetben.
S nagyon remélem itt senki nem "kap ki". Pusztán igyekszik tudása szerint eligazodni a szabályokban, s ezzel segíthet.
Sajnos nekem sincs annyi időm, amennyit szeretnék, de visszatérek, ahogy tudok.

Csillagos # 2006.05.18. 09:51

Csuffi99
Igen, sajnos most nincs időm kifejteni, pedig szívesen tenném, sőt abban is biztos vagyok, hogy Te is elfogadhatónak találnád, bár ezek nagyon szélsőséges esetek.

monalisa1 # 2006.05.18. 09:37

Kedves Csufi99: azért jó hogy te nekünk itt vagy!

Tanulunk-, okulunk- és néha "kikapunk" tőled...

csufi99 # 2006.05.18. 09:07

Bocsánat: Még egy az anyagiak miatti elutasítás... bármelyik bíróságon megnyeri, emlékezetem szerint erre millió példa és döntés született már, az ilyen döntés törvénytelen, akkor is, ha valóban szegények az önkormányzatok. Az állam finanszírozza a feladatokat, igaz van ahol töredéke vagy semmi, az anyagi ellátásoknál nem is olyan rossz finaszírozás. Erről azonban itt kár vitáznunk, a döntés törvénysértő!

csufi99 # 2006.05.18. 09:03

Csillagos: én is kérdezek...

Jó, valamennyire leírják már a sok szakmai nyomásra mi az ápolói tevékenység. Megkérdezném próbáltál már elutasítani ez alapján, netán megszüntetni ápolási díjat? Gondold csak végig... Nem a szakvéleményekre gondolok, azzal minden rendben, de nem végzi az ápolást, hogyan fogod bizonyítani, ő ezerrel fogja az ellenkezőjét, s még az ápolt is elmondja mennyire elégedett..
Nézel tehetetlenül. Egy eszköz az új szabályokba bekerült, az önkormányzat a méltányosságinál szabályozhatja az ellenőrzést, esetleg egy más intézmény, szakember kezébe adod a döntést, ha elfogadja testület, mert az ellenkezés várható, vita és harc, s vagy elfogadják a javaslatot vagy nem, s maradhat minden a régiben..

csufi99 # 2006.05.18. 08:55

Az ápolási díj kérelmek elbírálását a törvény a képviselő-testület( önkormányzat) hatáskörébe adja. A képviselő-testület pedig egyes hatásköröket átruházhat polgármesterre, bizottságára, részönkormányzatra.
Nem ruházhatja át hatáskörét a jegyzőre és hivatalra. Ez így működik 1993. óta! S ha egy kisebb településen a testüelt magánál tartaj a hatáskört, nem ruházza át pld. bizottságára, akkor nem, megteheti.
A változás pedig 2007. január 1-től a jelen szabélyozás szerint annyit változik- bár ki rudja most milyen törvényalkotási időszak jön- , hogy az alanyi jogú ápolási díjak kerülnek jegyzői hatáskörbe, a " méltányosságból adott", azaz az önkormányzat által szabályozott továbbra is önkormányzti hatáskör marad! Magyarul a tattós beteg 18 év feletti ápoltakra vonatkozó, ápolást végzők kérelmei.
Miért van ez így? Így szavazták meg a képviselőink törvényben.

Csillagos # 2006.05.18. 06:42

pl. maradjunk itt: "Az ápolási díjat - a 43/B. § (1) bekezdésében foglaltak kivételével - az ápolást végző személy lakóhelye szerint illetékes települési önkormányzat, 2007. január 1-jétől annak jegyzője állapítja meg." A hatáskör címzettje a települési önkormányzat, az hogy miért nem ruházzák át, mondjuk ügyintézőre, egyszerű munkaszervezési kérdés. Gondolom egy kis településről van szó, ott általában tényleg a testület jár el.

pantomat # 2006.05.18. 04:18

köszi csillagos!
a problémám nem az ápolási díjjal van!
Nyílván jóval összetettebb a kérdés,csakhogy én nem erre kérdeztem rá!

A gondom kizárólag ott van,hogy miért a képviselők döntenek ezekben az ügyekben?

Csillagos # 2006.05.17. 08:43

pantomat!
azért az ápolási díjra való jogosultság megállapítása nem ilyen egyszerű. A kiállított orvosi igazolás és a jövedelem nem elegendő, arról, pl. hogy mi minősül megfelelő ápolásnak külön kormrendelet van (ezeknek a feltételeknek a hiányában is elutasítható), valamint az orvosi szakvélemény felülvizsgálatát is kérheti a hivatal az ÁNTSZ-től, ha úgy ítéli meg, hogy nem felel meg a valóságnak...

monalisa1 # 2006.05.17. 08:15

Nem hiszem, hogy a "Tóth Bözsi" néni ápolási díja okán egy kis falusi -és szegény - önkormányzat hitelt venne fel...

Az ápolási díj iránti kérelem bizonyára jogos, megalapozott, de a nincsből osztani nem lehet.

A törvényi előírások önmagukban pénzt nem fialnak.

Csak az állam tud az ismert (?) negatívumok ellenére is fennállni., valahonnan elvesz mellyel máshol lyukat töm be...

Aztán jővőre majd tán jobb lesz minden.

pantomat # 2006.05.17. 04:21

Hm,szerinted amikor egy költségvetés mínusz 100 Millió Huf ,akkor miből van kifizetve a villany .gáz ,telefon?

Ha országos szinten beszélünk szerinted a magyar költségvetés aktív?

Ha a te gondolatmenetedet követnénk kb 800.000 ember nem kapna fizetést,lévén az ország költségvetése nemcsak hogy nem aktív,de iszonyatosan el van adósodva.....

Persze lépni kell,ez így aligha mehet sokáig,akár falu,város,vagy az ország szintjén!

monalisa1 # 2006.05.16. 18:52

Én csak hozzászóltam., lehet hogy nem kellett volna...

Ha ilyen jól ismered a rendelkezést akkor miért kérdeztél?

Annyit azért még: az esetleges nincsből - törvényi előírás ide vagy oda - adni nemigen lehet...

pantomat # 2006.05.16. 18:10

Szerintem nincs mit mérlegelni,ha fennállnak a feltételek,akkor adni kell.
Pl az ápolási díjat,ha az egyfőre jutó jövedelem a nyugdíjminimum alatt van és valóban beteg,akit ápolni kell.

Nem világos,hogy miért kell ezt a testületnek tárgyalnia?
A komámasszonyozás azért nem állja meg a helyét,hiszen a jegyző felela törvényességért,aligha kockáztatna!!!!

monalisa1 # 2006.05.16. 17:39

Gondolom éppen azért egy testület bírálja el az ilyen ügyeket - akár városban akár községben -, nehogy bármiféle visszaélés legyen a dologból: X a komaasszonyom ő kap ápolási díjat, y-nal nem vagyok jóban így ő nem kap...

Mindezen felül a jogosultságra vonatkozó törvényi előírásokat be kell tartaniuk., az esetleges elítasítás ellen felülvizsgálati: jogorvoslati kérelemnek van helye.

Persze egy kis faluban, ahol alig van közösségi pénz, esetlegesen mérlegelhetnek a megitélés felől...

pantomat # 2006.05.16. 16:42

A mi kis falunkba évek óta az egyedi ügyeket mindig a képviselő-testület bírálta el-zárt ülésen-

Nem értem,hogy mi köze a képviselő testületnek ahhoz,hogy x.y apolási díjra kapjon-e ,vagy nem?
Pláne úgy,hogy ha a törvényi feltételeknek megfelel,akkor azt kapnia kell.......

Mi a véleményetek?