Haszonélvezet levétele.


lavelle # 2015.01.26. 19:57

Kedves Immaculata,

még mindig várnék tisztelettel az általad említett eshetőséget alátámasztó jogszabályhelyre, vagy bármilyen gyakorlati infóra ezzel kapcsolatban...

-

És, arra gondoltam, referálnék, hogy már meg is érkezett a KEKKH elektronikus anyakönyvi nyilvántartásból a megkért információ, amivel azután felkerestem tüstént az elhalálozás helye szerinti kerületi anyakönyvi irodát (teljesen más kerület volt, mint amire tippeltem volna), és már meg is kaptam a kért halotti anyakönyvi kivonatot, amit 2.000. Ft-nyi illetékbélyegért adtak ki, és irány a Földhivatal! :)

Szóval, ez az ajánlott módusz, ha az ember lánya nem tudja, hol történt az elhalálozás (feltéve, hogy nem hozzátartozója az elhunyt, természetesen), a KEKKH-ből 3.500. Ft volt az adatszolgáltatás díja, és persze igazolni kellett mindkét helyen a jogosultságot (elegendő volt egy nem hiteles tulajdoni lap kivonat mindkét helyen).

Köszi mindenkinek a segítséget, üdv!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.21. 20:58

Ha igaz az állítása, akkor nyilván tud hivatkozni egy pontos jogszabályhelyre, amelyben kötelezik a közjegyzőt.

lavelle # 2015.01.21. 20:04

köszönöm Watson, én is ezt találtam, és már be is nyújtottam a kérelmet délután - én naív lélek, azt gondoltam valamiért, hogy ez a "korszerű, XXI. századi szolgáltatás" elektronikusan is elindítható az ügyfélkapun keresztül, de nem... mindegy, lényeg, hogy megvan. :)

de azért az még mindig érdekelne, hogy Immaculata felvetése helytálló-e, miszerint a közjegyzőnek kellett volna intézkednie a törlésről a hagyatéki eljárás során?

/a helyzet pikantériája, hogy maga a bp-i Közjegyzői Kamara elnőke járt el az ügyben.../

MrWatson # 2015.01.21. 19:29

KEKKH elektronikus anyakönyvi nyilvántartása 2014. július 1 óta működik (MTI)
http://www.vg.hu/…artas-431872
Elérhetőség: http://www.kekkh.gov.hu/…lerhetosegek

lavelle # 2015.01.21. 14:29

ezt elzagyváztam a nagy sietségben, elnézést, szóval az elhunyt lakhelye szerint illetékes önkormányat hatósági osztályát ma már megjártam - eredménytelenül -, és természetesen a közjegyző volt az, aki nem hívott meg a hagyatékátadásra...

lavelle # 2015.01.21. 14:22

köszönöm, és annyiban vagyok érintett csak, hogy az elhunyt holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelt ingatlant vásároltunk, de nem álltunk rokoni kapcsolatban vele, talán emiatt nem hívott meg a hagyatékátadásra; valójában átadta nekünk még életében a használat jogát, így az elhalálozásról is csak most szereztünk tudomást, senki nem értesített róla...

kedves Immaculata, tudnál adni valami jogszabály helyet, amely szerint a közjegyzőnek kellett volna megkeresnie az ingatlan nyilvántartást a törlés érdekében? mert jó lenne tudnom, bár panasszal nem fogok élni, maximum megkereshetném, hogy intézkedjen, mert már megjártam ma már a MrWatson és Lajcsó által javasolt utat, de a kerületi, de nem tudtak segíteni anélkül, hogy az elhalálozás helyét tudnám.
csak tippjük volt nekik is, miszerint a KEKKH-ből próbáljak adatszolgáltatást kérni...

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.01.21. 12:31

Igen, én felnyomnám a közjegyzőt a kamaránál. Neki kell intézkedni a földhivatal felé, hogy levegyék a haszonélvezeti jogot.

Érintett vagy az ügyben, téged is meg kellett volna hívnia a hagyatékátadásra.

lajcsó # 2015.01.21. 11:23

Fogadd meg a MrWatson tanácsát!

lavelle # 2015.01.21. 09:21

köszönöm az információkat, sajnos arról nincs tudomásom, hogy a haláleset hol történt, nincs rokoni kapcsolat közöttünk az elhalálozottal, csak holtig tartó haszonélvezete állt fenn a házunkra, amit szeretnék töröltetni.
a személyi adataival és az utolsó állandó lakcímével rendelkezem csak, plusz a közjegyzővel is beszéltem, aki a hagyatéki eljárást lefolytatta, de ő - elmondása szerint - nem adhat tájékoztatást harmadik félnek.. mit tehetnék ilyenkor, van tippetek esetleg?

lajcsó # 2015.01.21. 08:59

"halotti bizonyítványt bárki kikérhet, vagy csak hozzátartozó?"
Halotti anyakönyvi kivonatot (!) kell kérni a haláleset helye szerint illetékes anyakönyvvezetőnél.

MrWatson # 2015.01.20. 23:35

Az ismert lakcíme szerinti önkormányzat anyakönyvi vagy hatósági osztályán érdemes kezdeni a keresést.

lavelle # 2015.01.20. 21:56

köszönöm szépen, azt esetleg tudod még, hogy ha nem tudom, melyik kerületben történt az elhalálozás, akkor hol kérjem ki? mert nem az otthonában történt, csak ennyi információm van...

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.20. 20:13

Aki igazolja a jogi érdekét.

lavelle # 2015.01.20. 19:10

üdv, kérdeném, hogy halotti bizonyítványt bárki kikérhet, vagy csak hozzátartozó?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.20. 16:56

Lehet, hogy eltérő a földhivatalok gyakorlata, de Fehérváron beérik az eredeti bemutatásával és másolat csatolásával.

lajcsó # 2015.01.20. 14:10

A földhivatalhoz kell egy kérelmet benyújtani (formanyotatványon), amihez csatolni kell (erdetiben) a halotti anyakönyvi kivonatot. A formanyomtavány letölthető a földhivatali portálról.
http://www.foldhivatal.hu/index.php?…

Rocker # 2015.01.19. 19:43

Kérdezném, hogy elhalálozott személy haszonélvezetét hgy kell levenni a tulajdoni lapról?