társasházi törvény értelmezése


091308 # 2014.02.05. 19:25

Sziasztok!
6 lakásos társasházba költöztünk, ahol nincs alapító okirat, sem közös képviselő, a lakók tájékoztatása szerint 6 lakásnál ezekre nincs szükség (és nem is szeretnének semmilyen hivatalos formát, papírt). Most egy olyan probléma merült fel, hogy az egyik emeleti lakó ülőliftet szeretne beszereltetni és vita van a lakók között, hogy ehhez milyen arányban kell ehhez a lakóknak hozzájárulni illetve 2 éve páran aláírtak egy nagyon általános papírt, hogy ők beleegyeznek, de azóta meggondolták magukat (részben azért mert félnek hogy a kivitelezés spórolás okán mégsem olyan lesz mint azt eredetileg a beszereltető lakók szóban ígérték, illetve technikai félelmek is vannak, meg persze azóta felmerült személyes ellentétek is ) -erre van lehetőség? Esetleg tudtok valamilyen jogszabályhelyet küldeni erre, valahogy ülőliftre semmit sem találok viszont jó lenne tisztán látni hogy megakadályozzuk a további vitákat (mi még ingadozók vagyunk, meg is értjük az okokat de félünk is a kivitelezéstől, ez egy régi ház, fővárosi védettséggel). Nagyon köszönjük a segítséget.

Mufurc_nagyon # 2014.02.03. 06:48

Kedves Bigybogy!

Üdv a csapatban!

  • elkérni az SzMSz-t, Alapító okiratot, 2013-ban tartott közgyűlés teljes anyagát (meghívó+mellékletek, jkv. jelenléti ív.) költségcsökkentés, ha fényképeket készítünk a doksikról;-)
  • a th. biztosítási szerződése
  • tértivevényes levél a beázásról (tanuk és fényképek)
  • néma csend vagy elutasítás esetén

. a helyi jegyzőhöz jogsértés miatt bejelentés
. feljelentés birtokháborításért
. saját költségen javítás (értesítés után)
. a keletkezett kár és javítás perlése

részletes segítség alant


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Bigybogy # 2014.01.31. 15:09

Nem hiszem, hogy gyakori kérdés lehet, de mégis csak sokakat is érinthet a következő kérdésem: társasházi lakás legfelső szintjén u.n. tetőtéri lakásban lakunk, kb. 2 éve költöztünk ide. Már az elmúlt évben is és most a havazás alatt is beázik a szobánk, vagyis a falat áztatja a megolvadt hó, vagy az eső.
A közösképviselőnket megkérdeztük, hogy mi legyen, hogyan lehetne ezt kijavítani illetve az ázást megszüntetni. A válasza az volt javíttassuk meg, szerinte a tetőcserép nem megfelelő mínőségű és azért ázik be.
Kérdezem én Társasházban lakunk, közös költséget fizetünk (nem is keveset), nem a t.h. képvíselőjének kellene megszüntetni ezt a nem kis problémát? Vita vitát szült ezideig ha erről beszéltünk, egyszerűen elzárkózik a helyre hozatal elől.
Miután új lakók is vagyunk, nem is láttuk még sem az SZMSZ-t, és bővebb felvílágosítást nem kapunk, kérem válaszát mi ilyenkor a teendőnk?
Válaszát előre is tisztelettel köszönöm.

Mufurc_nagyon # 2014.01.22. 17:45

Kérek engedélyt szégyelni magam!!


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

ragyasdezso # 2014.01.21. 09:28

Már megint hülyeségeket mondasz! De amint már kbs is rávilágított nálad ez ösztönös!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.21. 07:28

Badarság!

Mufurc_nagyon # 2014.01.21. 07:24

Kedves liftes forum!

Amennyiben fizikailag megoldható, a lifthasználatból kizárható közgyűlési határozattal a nem fizető tulajdonos. Nem tiltja jogszabály.
A szavazati jog korlátozása a saját ingatlan tulajdon tulajdoni lapjának terhelésére vonatkozik
Ez a szolgáltatás nem tartozik a kommunálisok (víz, gáz, elektromos) közé.
Az ingatlanát elérheti a lépcsőn keresztül is.
Sőt szerintem a th. által szolgáltatott fűtésből is kizárható.
Elektromos energiával megoldhatja a min. hőnérséklet biztosítását.

Természetesen a fizetési meghagyás a megoldás.
(de az macerás és két év ;- nem igaz???)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.19. 16:30

Nemrég találkoztam olyan intéző bizottsággal, akik állították, hogy nincs a közgyűlésen szavazati joga annak a tulajdonostársnak, akinek közös költség tartozása van. Ez sem sokkal nagyobb hülyeség.

ragyasdezso # 2014.01.19. 15:04

A Tht. részletese taglalja, hogy a közgyűlés miben dönthet, és hogy mikor lehet a tulajdonos jogát szűkíteni:amit te szeretnél az nincs benne!

MajorDomus # 2014.01.19. 14:15

nem lenne egyszerübb a tartozását behajtani?

kezelő # 2014.01.19. 13:48

A Jogi fórum másik oldalán már kérdeztem talán itt többen látják.
Abban kérnék állásfoglalást, hogy a liftes házak esetében jogilag, ki lehet e zárni a lifthasználatból azt a tulajdonost aki évekig nem járul hozzá a lift üzemeltetési költségeihez?
(végrehajtható jövedelme nincs)
Fizikailag megoldható.

ragyasdezso # 2014.01.13. 10:38

pontaz92

Úgy működik, ahogy a bérleti szerződésben megállapodtatok.

capisca # 2014.01.13. 09:37

Kedves pontaz!

A közös költség, ha nincs benne a lakásbérleti szerződésben, akkor elviekben nem terhel titeket, nem kellene fizetni.

De a tényleges használat miatt ezekből legalább a

  • Vízdíj
  • Áramdíj
  • Szemétdíj
  • Takarítás

titeket terhel.

MajorDomus # 2014.01.12. 13:11

kbs

elviekben igazad van!

a házaimban mindenhol én irtam az szmsz-t,
gondosan beleépitve a jelzálog bejegyeztetést a képviselő jogkörei közé!

ha nem teszem,minden héten tarthatnék közgyűlést valamelyik házban!

más kérdés hogy hamar rájöttem,hogy nem a tiszta tulajdoni lappal rendelkezők tartoznak 6 hónapi közös költséggel, a rengeteg devizahiteles
lakáson meg 5 sor jelzálog van előttünk!

Mufurc_nagyon # 2014.01.12. 09:03

Kedeves siklósibácsi!
Elolvasni a kérdést követő válaszokat és választani a javallatok közül.
Mivel a th. jelenlegi szabályzási és képviseleti helyzetéről nem mondott semmit.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

pontaz92 # 2014.01.10. 12:29

Tisztelt Fórumozók!

Olyan kérdésem lenne, hogy társasházban lakom, mint albérlő. A főbérlő nem ott lakik, írtunk szerződést, abban a lakbér van belefoglalva csak. Ezen kívül kell ugye a rezsit fizetnünk plusz még közös költséget is, amit 12 ezer forint szokott lenni. Ezt mi kötelesek vagyunk kifizetni, ez nem őt illetné? Hisz a részletezésben olyanok szerepelnek, hogy:

  • Vízdíj
  • Áramdíj
  • Szemétdíj
  • Közösképviselő fizetése
  • Könyvelő fizetése
  • Takarítás
  • Lift amortizáció
  • Egyéb karbantartás, ill felújítás
  • Biztosítás
  • felújítási alap

Ezt teljes egészében mi fizettük eddig a rezsin felül, de szerintem nem jogosan. Vki meg tudná mondani, hogy ez hogy működik?

siklósibácsi # 2014.01.08. 18:22

Közi a válaszokat!Szoval,konkrétan mit tehetünk a nemfizetö lakó ellen?

Mufurc_nagyon # 2014.01.02. 13:03

Kedves KBS!

a képviseletből élő üzletszerű társasház kezelők is ezen a véleményen vannak.
Hiszen a kifizetések utólagos kontrollja már csak egy futás a pénzem után.
A jelzálog jog átadása pedig visszaélésre adlehetőséget, kiveszi a döntés jogát a legfőbb társasházi fórum kezéből.
Mintha a miniszter elnök közvetlen az országgyűlés nélkül hozna törvényeket;-)

Megéltünk már ilyet.;-))


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.02. 09:30

Ugyan. (De mint mondtam, megértelek, nem tehetsz róla. Segítségre lenne szükséged.)

Mufurc_nagyon # 2014.01.02. 07:28

Kedves KBS!
De megadja a jogot az ütk-nak, hogy a közgyűlés jóváhagyása nélkül a jelzálogot bejegyeztesse.
Ez egy olyan nagy veszéllyel járó jog, mint a bankszámla feletti egyszemélyes rendelkezés;-)

Én azt gondoltam, hogy jogász doktorral cserélek eszmét. Természetesen a gyakorlott terapetuáktól az építő véleményt elfogadom;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.01. 19:54

Hülyeségeket beszélsz.
Az, hogy az szmsz felhatalmazza a közös képviselőt a jelzálogjog bejegyeztetésére, nem vonja el a közgyűlésnek azt a jogát, hogy határozatot hozzon róla, ha szükséges.

(Nem tudom, mondtam-e már, de szerintem ez nálad már beteges.)

Mufurc_nagyon # 2014.01.01. 16:58

„De a jelzálog bejegyzéshez közgyűlési határozat kell ”
Ha körültekintően fogalmazták az SzMSz-t akkor kell.
Láttam én már csókos tulajdonost tartozni 100eFt bejegyzés nélkü és halandó tulajt 30eft tal bejegyezve;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.01. 16:51

De a jelzálog bejegyzéshez közgyűlési határozat kell
Ha körültekintően szövegezték az szmsz-t, akkor nem.

Mufurc_nagyon # 2014.01.01. 14:15

Közjegyző bocsátja ki a társasház kérelmére. És messze nem biztos, hogy rögvest a végrehajtás jön utána.
Hát igen a rögvest lehet két év is.
De a jelzálog bejegyzéshez közgyűlési határozat kell és pénz abból sincs;-) (csak költségek)
A bejegyzést is meg lehet támadni


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.01. 11:19

Elvileg lennie kell
alapító határozatnak

Alapító okiratnak.

A közös képviselő fizetési meghagyást bocsát ki és utána jön a végrehajtás
Közjegyző bocsátja ki a társasház kérelmére. És messze nem biztos, hogy rögvest a végrehajtás jön utána. (A jelzálog bejegyeztetés lehet gyorsabban célt ér.)