közös udvar


Szecsike # 2007.06.06. 19:30

Sziasztok!

Egy két éve épült társasházban lakom, mint tulajdonos.
A hét lépcsőházban kb. 70-80 lakás van, lehet, hogy több is.
A lényeg az, hogy az épittető az adásvételi
szerződésekben eladta a közös udvaron lévő parkolóhelyeket 1-25-ig beszámozva.
Tehát 25-öt adott el és maradt még nyolc darab, ahová bárki beállhat.
Természetesen ez a nyolc borzasztóan kevés ennyi lakáshoz igy gyakran gond van a parkolóhelyekből.
Sokszor beállnak mások "megvett" parkolőhelyeire, amelyről én nem vagyok meggyőződve, hogy jogos volt az eladás.

Vagyis a kérdésem az, hogy az épittető megtehette ezt?
Nem hivatalos forrásból már hallottam, hogy
ez nem törvényes.

Kiváncsi lennék a véleményekre.
A válaszokat előre is köszönöm.

Üdvözlettel: Szecsike

Lhotse # 2007.06.06. 19:53

Nos. A parkolóhelyeket el lehet adni. A használati jogukat is. A bibi ott van, hogy az OTÉK szerint minden lakóegységre egy parkolóhelynek kell jutnia. De ezt az építésügyi eljárásban vizsgálják. Használatbavételi rendben?

Szecsike # 2007.06.06. 20:14

Köszönöm szépen a válaszodat, bár nem tudom mit értesz azon, hogy a használatbavételi rendben van-e?
Én kb. másfél éve költöztem ide, egy sima adás-vételi szerződéssel megvettem a lakást és
akkor már igy voltak kialakitva a parkoló helyek.
Peresze ezen kivül vannak még garázsok is és egy mélygarázs is, de ezek mind horribilis összegekbe kerültek.

A kocsival meg nem tudok hová állni, mert ugye az a nyolc szabad parkoló nagyon kevés.

gitron # 2007.06.07. 06:07

Azt mondta a Legfelsőbb Bíróság, hogy a Társasházi tv. 2. §-a kifejezetten kizárja az az albetéti helyiség és a közös tulajdonból hozzá tartozó hányad (pl. telekrész) +külön történő átruházását. Ezért pl. a gépjárműbeállóra nem jegyezhető be használati jog az ingatlan-nyilvánmtartásba, a közös tulajdon használatát a tulajdonosok egymás közötti megállapodásban rendezhetik. Ebből számomra az következik, hogy hiába adta el az építő a gépjárműbeállót, az közös tulajdon része, így a használatáról meg kellene állapodni.
(Legf. Bír. Kfv. 37 232/2006.)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.07. 07:01

Azt viszont esetleg megtehette, hogy a parkolót külön tulajdonú ingatlanrészként albetétesítette - és a kocsihelyeket megvásárlók közös tulajdonaként tartatja nyilván. Mélygarázzsal már láttam ilyet - simán megy.

Szecsike # 2007.06.07. 20:15

Sziasztok!

Köszönöm szépen a válaszokat.
A mélygarázsokat is eladta, de ezzel nincs is semmi gond.
Csak az parkol ott aki kifizette.

Azt viszont nem látom normálisnak, hogy hazajövök és az udvaron ne tudjak hová állni!

Mit jelent az, hogy külön tulajdonú ingatlanrészként "albetétesitette"?

Hogyan lehetne ennek utánazni?
Földhivatalnál talán? Ott szerintem nincsen bejegyezve.

De ez már elég lehetetlen helyzet, komoly veszekedések vannak miatta, hogy "a helyemre álltál"!

Adjatok valami használható jó tanácsot!

Lhotse # 2007.06.07. 20:41

Ja, így ok. Használható jótanács: megnézni az alapító okiratot, szmsz-t, hátha abban benne van, ki használhatja a parkolót? Ha nincs, akkor bizony könnyen lehet, hogy a fennmaradó két parkoló "szabad préda". Ebben az esetben pl. meg lehet állapodni a használatról, mondjuk hétfőn te, kedden én... ezzel az a baj, hogy életszerűtlen. A másik megoldás lehet, hogy valaki magához váltja a többi tulajdonostól a beálló használati jogát, és ezt rögzítitek okiratban is. Ezzel meg az a probléma, hogy akkor a többiek csak pénzt kapnak, parkolót nem. Jelenleg nem látok más megoldást, addig, amíg fel nem találják a csodálatos parkolóhely-szaporítást... :(

Szecsike # 2007.06.08. 15:47

Köszi szépen a jó tanácsot! :))
Szóval nincs rá lehetőség, hogy le lehessen parkolni a saját udvarunkon ha haza megy az ember.
Vagyis van sok üres hely, de hát az "valakié" és honnan tudni, hogy fél óra múlva nem-e jön meg Õ is????

Hát ez van, bár számomra felfoghatatlan.

Az alapitó okiratot egy társasház esetében hol keresse az ember?
A vagyonkezelőnél?
Sajnos nem vagyok jártas az ilyen dolgokban.

Lhotse # 2007.06.08. 16:38

Közös képviselő.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.08. 21:25

Hát ez van, bár számomra felfoghatatlan.
Addig érted, hogy a szomszéd lakásba nem mehetsz be megfürödni, akkor se, ha épp nem használja a tulajdonosa a kádat?

Goodwitch # 2007.06.08. 22:07

A parkoló nem önálló ingatlan (Inytv. 11.§ és 12. §) ezért arra nem lehet önálló tulajdonjogot alapítani, az a társasházi közös tulajdonhoz tartozik. Alapító okiratban persze lehet az egyes parkolók használatáról megállapodni, de a parkolóhelyet eladni nem lehet. A jobb Földhivatalok nem is jegyzik be az ingatlannyilvántartásba, és az ügyes társasáházi ügyvédek nem is adják el, hanem homályos megfogalmazásokat alkalmazva a lakás adásvételi szerződésében azt a látszatot keltik, mintha mégis eladhatók lennének a parkolók. A parkolókat kialakítani ui. az építtetőnek költség, ezért szívesen kaszál érte néhányszázezer forintot.

A parkoló a közös telken van, arra az parkol, aki akar (ha üres :-)). Ha ezt a többi lakó nem akarja tudomásul venni, akkor peresíteni is lehet egész nyugodtan. Született már e tárgyban jogerős ítélet, és a földhivatal törölte is szépen sorban a tévesen bejegyzett tulajdonjogokat...


Goodwitch

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.09. 03:55

Ha törölni kellett, akkor korábban bejegyezték. Miért ne történhetett volna itt is ez?

Lhotse # 2007.06.09. 16:24

Én nem tulajdonjogról, hanem használati jogról beszélek! Attól, hogy nincs bejegyezve az inyt-ba, még fennállhat egyes lakók használati joga a közös tulajdonba tartozó részeken is. És akkor csak a jogosult parkolhat oda. Ez lehet okiratban rögzítve. Legalábbis én így értelmezem a fennálló helyzetet. De ugye, az ügy pontos ismerete nélkül...

Szecsike # 2007.06.11. 10:33

"Addig érted, hogy a szomszéd lakásba nem mehetsz be megfürödni, akkor se, ha épp nem használja a tulajdonosa a kádat? "

Igen, természetesen addig értem, viszont a szomszéd káda nem a közös udvaron van.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.11. 11:00

Ha az a parkoló az ingatlannyilvbántartásba külön tulajdonként be van jegyezve, akkor az sem a közös udvaron van. Minden látszat ellenére sem. (Sőt, ha csak a kizárólagos használatot rögzítette az alapító okirat, már akkor sem használhatod - bár a tulajdonjoga közös.)

Szecsike # 2007.06.11. 12:45

Hát nem tudom...........pedig bármennyi is hihetetlen, enyém a 25-ös parkoló! :))))

Az adás-vételi szerződésben viszont nincs semmi különös.

" A lakásingatlanhoz tartozik és a lakásingatlan mindenkori tulajdonosát illeti az alaprajzon 25. számmal jelölt udvari parkolóhely kizárólagos használati joga a társasház felépitmény fennálltáig terjedő időszakra. Egyszeri megváltási árát a vételár tartalmazza"

Viszont a földhivatal egyszerüsitett határozatán nem szerepel semmi.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.11. 13:36

Az egy dolog, hogy az adásvételi szerződésben benne van a kizárólagos használati jog. De mi van az alapító okiratban?

Szecsike # 2007.06.11. 13:45

Azt még nem láttam, de igyekszem.

Megpróbálom előkeriteni a közös képviselőt, bár fogalmam sincs ki az.

Ha megtudok valamit jelentkezem, addigis köszi mindent.

Üdv.

Lhotse # 2007.06.11. 15:16

Még a végén kiderül, hogy a beruházó 3 lakáshoz is eladta a 25-ös parkoló "kizárólagos" használati jogát...:)

De ne szaladjunk előre! Előbb alapító okirat!

Szecsike # 2007.06.11. 15:40

Nem-nem. A 25-ös csak az enyém, viszont egy másik lakó ablaka előtt van, igy ő használja és nekem "nincs szivem" rászólni, hogy ne álljon oda.

Egyébként az alapitó okiratot bárkinek kötelesek megmutatni?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.11. 16:12

Naná! Sőt példányod kellene, hogy legyen belőle, hiszen az végül is egy szerződés.

Szecsike # 2007.06.11. 16:24

Komolyan mondod?
Tényleg kellene, hogy legyen egy alapitó okiratom?
Azt a szerződéssel kellett volna kapjam?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.11. 16:30

Igen, komolyan gondolom.

Lhotse # 2007.06.11. 19:41

A parkoló pedig a Tied. Miért kínlódsz a többiekkel? A lakó, akinek az ablaka alatt van, ingyen használja azt, amiért Te fizettél. Nézzed így a dolgot. Még mindig "nincs szíved odaállni"? Esetleg megoldás lehet a parkolók használati jogának "újraosztása" is...

Szecsike # 2007.06.12. 05:44

Az is baj még, hogy az én parkolóm nem is a mi házunk előtt van és hogy oda hosszában kell beállni egymás után, mig a többibe egyenesen.
Vagyis mivel az enyém a 25-ös és ha esetleg már állnak a 24 és 26-ban, akkor képtelenség a 25-ösre beállni.
Pedig nem vagyok egy tipikus női vezető! :)))