Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nanemaaa # 2019.04.11. 05:53

Korábban azt írtad, a lakóépületek száma van korlátozva a HÉSZ-ben. Ezért próbálnak neked úgy "segíteni", hogy más épületként kiadnák a hatósági bizonyítványt. De mivel március 12. óta a hatósági bizonyítvány kiállításakor is vizsgálni kell a jogszerűséget és a szakszerűséget is, így valóban elég neccesnek hangzik.

csubuka # 2019.04.11. 09:02

nanemaa:

Köszönöm szépen a választ!

Ajjaj. Erről lemaradtam. Januárban kaptam még ezt az infót a hivataltól. Eszerint akkor még kérhető volt, hogy mit vizsgáljanak, most meg ennek a hézagnak vége?

Így tényleg necces. Amúgy a HÉSZ, csak "épület" számot korlátoz. Magyarul a lakóépület értelmezés az az ő egyedi ötletük volt. Nincs lakóépület direkte leírva.

Szó szerint ilyen az a rész:

"1500 m2-nél kisebb telek esetében legfeljebb egy épület, legfeljebb két rendeltetési egység, ... "

Szóval már maga a gazdasági épület is kérdéses szerintem. Ugye úgy lehetett volna trükközni, hogy csak ténymegállapítást kérünk sallang nélkül, de akkor ezt lehet befoltozták eszerint.

nanemaaa # 2019.04.12. 07:18

Így tényleg semmi értelme a rendeltetéssel trükközni. Azért az gáz, ha maga a hatóság sincs tisztában a jogszabállyal, amivel dolgozik. :O
Be. :)

csubuka # 2019.04.12. 09:33

nanemaa:

Sajnos ez ilyen itt a kerületben...

Szóval kb. anno sem fogadhatták volna el, de ők ezt a kiskaput találták ki, ami nem túl logikus. Viszont ha már ezt kitalálták, akkor simán mehetett volna lakóingatlannak. Ugye hogyha mi mondjuk meg, hogy a hatósági bizonyítványban mit kérünk... De akkor ez immár jobban körbe van védve. Persze lehet, hogy ez a hír még nem ért el ide és még lehet valamit kezdeni...

Erzsébet42 # 2019.04.30. 06:49

Kedves Fórumozók!

Egy megvásárolni kívánt lakásban a tulajdonos 11 éve építési engedély és a lakóközösség hozzájárulása nélkül beépítette az ezen a szinten kezdődő lichthof-ot.
Tudomásom szerint az építésügyi hatóság a bizonyítottan 10 éven túli beépítéssel kapcsolatban nem bírságol és visszabontást sem rendel el. (A visszabontás költségei egyébként jelentősek lennének, mivel a konyhabútor és a fűtés is érintett lenne.)
Probléma, hogy az egyik felsőbb emeleten élő lakó el kívánja bontatni a beépített részt. A társasház közgyűlése ugyanakkor ezt leszavazta.

A kérdésem az lenne, hogy mi lehet a megnyugtató rendezése a helyzetnek? Egy fennmaradási engedély megoldaná a problémát?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

MajorDomus # 2019.04.30. 20:28

Meg ,de nem fogod megkapni!

tola75 # 2019.05.02. 18:24

Vásároltam egy vízparti ingatlant van rajta egy 5mx10m alap.Szeretnék rá egy tárolót építeni ami nem építésügyi engedély köteles.A jogszabálynak megfelelő méretekkel építeném, de a jogszabályban az áll,hogy a vízparti telekhatártól 15 m távolságra kell hogy legyen, de az alap 10m re van a telekhatártól. A kérdésem az hogy ha felépítem az alapra a tárolót. Milyen bírságra számíthatok?

MajorDomus # 2019.05.02. 19:26

Bontási határozatra.

bhajni # 2019.05.13. 11:46

Tisztelt Fórumozók!

Külterületen vettem egy telket, amin van egy kis faház-térképen nem szerepel, viszont bőven 10 éve ott van.
Szeretnék bejelentkezni oda lakni. Kérdés, ha kérek egy fennmaradásit, utána be tudok jelentkezni?
Van olyan opció, hogy elutasítják a fennmaradásit és lebontatják a házat? Mert akkor inkább nem bolygatom a dolgot.... Illetve ha jól tudom, visszamenőleg nem büntetnek meg ugye?

Köszönöm

ZsoltM39 # 2019.05.13. 17:04

Sziasztok.
Érdeklődnék, hogy a szomszédomban kb 10-12 éve épült egy épület, de az eredeti, engedélyezett tervektől eltérően. Az eredeti kimért házhely szerint, az épület hátsó falának ereszcsatornájának 50 cm-re kellene lenni a telekhatártól. Viszont az épületet úgy építették, hogy a ház hátsó fala most a telekhatáron van. Ez most derült ki, mikor a szomszéd a kerítését az én engedélyem nélkül át tette a háza mögött az én telkemre. Kimérettem a telekhatárt, és a földmérő is megállapította az átépítést. A szomszéd nem akarja vissza rakni, mondván benne van a tűréshatárban. Ami viszont nincs, csak telekhatár. A kikért eredeti papírokról derült ki, hogy nem is az engedélyezett helyre lett építve az épület. Hol lehet, ezt jogi úton megvétózni?

drbjozsef # 2019.05.14. 05:06

Egyszerre egy topikba.

MajorDomus # 2019.05.14. 19:01

a biróságon

ZsoltM39 # 2019.05.18. 04:45

Honnan számít a tíz év, ami után az építési felügyelet nem foglalkozik az épülettel? az építési engedély kiadásától, vagy a használatbavételi engedély kiadásától?

Szomorú örökös # 2019.05.18. 05:16

ZsoltM39

Még mindig nem fogtad fel, hogy egy topikot bombázz ugyanazzal a kérdéssel? Pedig már megkértek rá, nem? Attól nem lesz jobb, hogy minden topikba írogatsz, max. kiraknak a fórumból érte. :-)

BakiBIL # 2019.05.26. 13:03

Tisztelt Fórumozók. Nagyszülői csalàdi hàzat örököltünk testvéremmel és értékesíteni szeretnénk.
Élve a gyanúval és lekértem egy térkép màsolatot és egyetlen egy melléképület sincs a térképen. Nyàrikonyha szerű épület kamràval, 2 disznó ól, 1 kinti wc, 1 füstölő. Ezeket valahogy fel lehet tüntetni? 1986 ban építettek mindet amikor odaköltöztek. Mondanom se kell, hogy semmilyen papír nincs ezekről.
Eladàst mennyire befolyàsolja ez? Ha esetleg fel kell rajzoltatni, akkor mik a lépések? Hol kell kezdeni? Mennyibe kerül ez pénzben és időben?
Köszönöm a vàlaszokat.

MajorDomus # 2019.05.27. 21:17

Földmérőt kell fogadni,és utólag be kell rajzoltatni a telekre.

bhajni # 2019.06.06. 07:55

Tisztelt Fórumozók!

Külterületen vettem egy telket, amin van egy kis faház-térképen nem szerepel, viszont bőven 10 éve ott van.
Szeretnék bejelentkezni oda lakni. Kérdés, ha kérek egy fennmaradásit és egy használatba vételit, utána be tudok jelentkezni?
Van olyan opció, hogy elutasítják a fennmaradásit és lebontatják a házat? Mert akkor inkább nem bolygatom a dolgot.... Illetve ha jól tudom, visszamenőleg nem büntetnek meg ugye?

MajorDomus # 2019.06.06. 19:34

10 éven túl nem kell bontanod,és birság sem lesz,de a bejelentkezés nem fog menni.

wers # 2019.06.07. 06:15

ha kérek egy fennmaradásit és egy használatba vételit, utána be tudok jelentkezni?

Igen nagy az esélye, hogy akkor sem menne egyrészt a külterület miatt, másrészt, hogy a "kis faház" mivé minősíthető. Érdeklődj a jegyzőnél. Rajta múlik leginkább.

MajorDomus # 2019.06.07. 19:53

Átminősités.nehéz ügy!

Csepel 125 # 2019.06.13. 13:43

Másképpen indulva a feltűntetéssel...
(Belterület, egykor lakóépületnek használt társasházi melléképület, ami valahogyan lemaradt 20éve az alapító okiratból és a nyílvántartásból)
Alapesetben azt mondja mindenki egy évtizedek óta létező épület feltűntetése esetében, hogy:
1.) Önkormányzat: Hatósági bizonyítvány
2.) Geodéta vázrajz
3.) Földhivatal

Fordítva elinduláshoz kérnék tanácsot.
Ha
1.) Földhivatalnál térképre egyéb épületként felkerül
2.) Geodéta vázrajzát elfogadják
Akkor vajon ahhoz, hogy társasházi albetétbe lehessen venni egyéb épületként, kell a Hatósági bizonyítvány mindenképpen?
Vagy ráérhet miután az állapota rendbe lesz téve, és akkor módosulhatna lakóépületté az egyéb épület?

nanemaaa # 2019.06.14. 09:56

Csepel 125
Kell. De nem az önkormányzattól, hanem a területileg illetékes építésügyi hatóságtól, a járásszékhely települési jegyzőtől.

aquestion # 2019.06.17. 12:07

Tisztelt Fórumozók!
Van egy zártkertem, földhivatalban csupasz a telek, valóságban rajta egy beépíthetőségnél (HÉSZ 3%) nagyobb alapterületű ház. Építéstől 10 év eltelt, szomszédok is tudják igazolni. El szeretném adni, szeretném a házat "hivatalossá" tenni.

1.Ha jól értem a korábbi hozzászólásokból, hiába kérek fennmaradási engedélyt, azt nem kapom meg (3%-nál nagyobb a ház) a földhivatalban nem tudom bejegyeztetni az épületet. Mit kapok ilyenkor a hivataltól? Legalább lesz vmi a kezemben ami bizonyítja, hogy a hatóság nem intézkedhet az építménnyel kapcsolatban? (jobb mint a semmi).

2. Ha jól tudom már 10% (ebbe beleférnénk) a zártkert beépíthetőség, ha a HÉSz is hozzá van módosítva. Tudok ez alapján kérvényezni?

3. Előfordulhat hogy magam alatt vágom a fát és mégis bontatnak, bírságolnak? Mi a helyes út?

Nagyon köszönöm a segítséget!

puc76 # 2019.06.18. 03:43

Tisztelt Fórumozók!

Családi ház felújítása esetén milyen mértékű bírságra számíthatok, ha bejelentés nélkül lecserélem a tetőt és a fafödémet, a tető formája is változik, félnyeregből nyeregtető, ill mi alapján(tetőfelület m2 vagy légköbméterváltozás) és hogyan számítódik a bírság összege.
A tetőtér nem kerül beépítésre.
Betonkoszorú van, csak a fafödém és a tető kerül cserére.
Kaphatok-e rá fennmaradási engedélyt?
A válaszokat előre is köszönöm!

nanemaaa # 2019.06.18. 08:30

aquestion

1. A legrosszabb esetben elutasítanak, de benne lesz, hogy nem bontathatnak.
2.Ha ez igaz, akkor engedélyt is kaphatsz.
3.nem.