Társasházak jogásza!


Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.16. 10:04

[Vásárolni dolgot (esetleg dolognak tekintendő energiát) lehet, használati jogot nem.]

Ha az alapító okiratban azt is szabályozták, amit a törvény szerint ott nem lehet, akkor az alapító okirat ebben a tekintetben érvénytelen.

A korábban - például a közös tulajdonú épületrészek használata tárgyában - hozott határozatát a közgyűlés természetesen megváltoztathatja, módosíthatja.

Maria54 # 2017.08.16. 11:21

Magyarul: Alapító okiratban osztatlan közös tulajdonra irányuló kizárólagos használati jog meghatározása eleve semmis (tartalmilag nem passzol az AO-ba), DE: ha még nem is lenne semmis, függetlenül attól, hogy az AO egy "felsőbbrendű" dokumentum, mint a közgyűlési határozat vagy szmsz, utóbbiakban (50+1%-kal) meghozott döntések az osztatlan közös tulajdon használatával kapcsolatban eleve "felülírják" az AO-ban írottakat. - Ez így helyes, vagy valahol tévedek? Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.16. 12:54

Tévedsz, de nem is kell neked feltétlenül érteni a dolog dogmatikáját.
Mi is a konkrét kérdésed?

drbjozsef # 2017.08.16. 12:59

[Vásárolni dolgot (esetleg dolognak tekintendő energiát) lehet, használati jogot nem.]

Ez például 100%?

Mert ha ezt nézem :

1996. évi CXIII. törvény a lakástakarékpénztárakról
...
8. § (1) 30 E törvény alkalmazásában lakáscélú felhaszná-
lásnak minősül:

  1. a lakás-előtakarékoskodó, illetve ha a szerződésben

kedvezményezettet neveznek meg, a kedvezményezett,
továbbá ezen személyek közeli hozzátartozója

1. javára történő lakótelek vásárlása, lakás, családi ház
vagy tanyai lakóingatlan vásárlása, építése, cseréje, valamint
lakásbérleti vagy lakáshasználati jog vásárlása ideértve a nyugdíjasházban a jogosult élete végéig fenn-
álló bérleti, lakáshasználati jog vásárlását, továbbá lakásra,
családi házra vagy tanyai lakóingatlanra vonatkozó
pénzügyi lízingszerződés megkötéséhez szükséges
önerő finanszírozását,
...

alfateam # 2017.08.16. 14:38

Mert ha ezt nézem
És ha ezt nézed: 2013 .V tv. 5:159§ ?

nonolet # 2017.08.16. 14:54

Ha ezt nézem
akkor
ez jogosultról szól
és
nem a használatba adóról.

Szerintem.

  • *-

Ez alapján az albérlő viszont kicsukható a szóban forgó parkolóból.

Mert ő már NEM "a (jogosult) saját, valamint vele együtt élő családtagjai szükségleteit meg nem haladó mértékben" való használó, albérlőként.

nonolet # 2017.08.16. 15:12

...és pláne nem szól a jogszerzés módjáról.

drbjozsef # 2017.08.16. 17:28

A funkcionális analfabéták kedvéért : idéztem is a mondatot, amire írtam egy példát. Semmi másra nem vonatkozik.

MajorDomus # 2017.08.18. 21:59

Zárjuk rövidre;
Ha kizárólgos használati jogod van,olyan parkolózárat szereltetsz fel,melyet akarsz.

A közös tulajdont képező parkolókból az Szmsz-ben rögzitve,az albérlőt ki lehet tiltani,például kikötve,hogy ott csak az parkolhat,ki életvitelszerűen a házban él!

MajorDomus # 2017.08.18. 22:01

Más kérdés,hogy kizárólagos használati jogot csak szmsz-ben lehet kikötni,Alapitó Okiratban nem!

nonolet # 2017.08.18. 22:01

"aki életvitelszerűen a házban él!"

Az (al)bérlő is lehet ilyen!

Az ő döntése, hogy a bérletet minek tekinti.

MajorDomus # 2017.08.18. 22:16

És tulajdonos!

Ezt kifelejtettem,pedig ez fontos!
Igy tudjuk kizárni,hogy az üzletbérlők bent állnak 4 autóval.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.19. 07:28

(Egy ilyen határozatot szerintem a bíróság hatályon kívül helyez, ha időben megtámadják.)

h.anita # 2017.08.19. 11:28

Tisztelt fórumozók, a következő a problémám:
Egy társasház földszinti lakása az enyém, amelyhez tartozik egy kertrész kizárólagos használati joga is. A kivitelező ezt a kertrészt a többiéhez hasonló módon el is látta kerítéssel (eléggé ócska megoldással, 120 cm magasságig 4 szál csiszolatlan lakkozott deszka fut vízszintesen végig, 3 métetenként lebetonozott fémoszlopok között. Nekünk lett egy kutyánk, aki miatt én szetetnék egy magasabb (170 cm), stabilabb kerítést építeni, a földből 10 centire kiálló 5 cm vastag lábazat lenne szegélykőből, felette 150 cm magas, függőlegesen futó lécekkel, köztük 5 cm lécközzel, színben illeszkedve a közegbe. A kertbe kerülne egy fából épült tároló is kerékpár és fűnyíró elhelyezésére. A beruházás kb 1 millió ft lenne, amivel a közös tulajdon értékét is növelem.

Az a kérdésem h szerintetek kell-e mindehhez a tulajdonostársak hozzájárulása?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.19. 11:37

Egy társasház földszinti lakása az enyém, amelyhez tartozik egy kertrész kizárólagos használati joga is.
Aha. Ez milyen dokumentumban van rögzítve?

h.anita # 2017.08.19. 11:39

Az adásvételi szerődésbe és az alapján az ingatlannyilvántartásba, valamjng szerepel az alapító okiratban is.

h.anita # 2017.08.19. 12:44

Mondjuk az is igaz, h az ingatlannyilvántartási bejegyzésről meggyőződni nem tudtam, mert azt nem vettem át, de az adásvételiben és az alapító okiratban benne van. Esetleg talányoskodás helyett a kérdésemre válaszolni is tudnál?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.19. 15:46

az ingatlannyilvántartásba, valamjng szerepel az alapító okiratban is.
Az előbbit nem hiszem, az utóbbi meg érvénytelen. (Az adásvételi szerződésben sem lehet ilyen jogot alapítani.)

nonolet # 2017.08.19. 15:51

A használat joga nem egyenlő az átépítés jogával.

A közös rész módosítása ezért,
a közösség engedélyével történhet.

MajorDomus # 2017.08.19. 18:14

Ajánlatos szmsz-ben rögziteni,mert a közgyűlési hozzájárulás csak addig él,amig eltérő határozatot nem hoznak!

És mint tudjuk az emberi irigység.....

nonolet # 2017.08.20. 16:33

Mivel sok-sok ilyen kizárólagos használati jog van a gyakorlatban.... és azokat pénzért adják-veszik.

Akkor mi ezek jogalapja?
Mi alapján keletkeztek, keletkezhetnek?

h.anita # 2017.08.21. 05:41

Hát ez engem is érdekelne ezek után...

nonolet # 2017.08.21. 07:10

Sőt mi tiltja, hogy keletkezzenek?

Mert, ha nem tiltja semmi,
akkor
atipikus szerződésként simán keletkezhetnek.

Az általános szabályok mentén.
Hisz ami nem tilos, azt szabad :-)

nagygabor # 2017.08.21. 07:30

Tisztelt fórumozók!
A kérdésem a következő: a most hatályos törvények szerint van-e rá lehetőség, hogy egy telken lévő 2 teljesen elkülönült, körbejárható, drótkerítéssel elválasztott, egymáshoz egyetlen elemmel sem kapcsolódó családi házat társasházként bejegyezzenek?

nanemaaa # 2017.08.21. 08:00

nagygabor
Természetesen igen.