Társasházak jogásza!


MajorDomus # 2017.07.22. 22:00

A felső szomszédtól is ázhat!

nandy # 2017.08.09. 11:38

Sziasztok!
Az SZVB tagok választott tisztségviselőnek minősülnek?

ragyasdezso # 2017.08.09. 11:46

nandy

Igen, a közgyűlés választja meg a tulajdonosok közül.

Andika28 # 2017.08.15. 06:54

Tisztelt Hölgyem/Uram!

A tanácsukat szeretném kérni az alábbiakban: VII. ker. Dózsa Gy. úti társasházi lakásunkban gázcsővezeték csere van folyamatban. Az elmúlt 10 napban amióta ez zajlik csak kár és attrocitás ért bennünket. Ki és hogyan orvosolja ezeket a problémákat. 1.) Ha tetszik ha nem oldjam meg SZABADSÁGGAL, hogy a gázművek embere leszerelje a gáz órát. Ezt az időpontot 1 napra 8-15.00 között határozták meg. Kb. 5 perces munka miatt kelett 1 nap szabadságot kivennem. RETORZIÓ ha nem teszem lehetővé a gázosoknak a munkát kizárnak a szolgáltatásból majd saját költségen kérhetem a visszakapcsolást. 2.) Az alvállalkozó emberei is 1 napot jelöltek meg a rombolásra SZABADSÁG 2. Akkora lyukakat véstek 2 helyiségben is hogy lelátok a pincébe és undorító dohszag árad a lakásomba 1 hete mert a helyreállítók csak holnap azaz 1 héttel később végzik el a munkát. SZABADSÁG 3. Ok. lefestik a csöveket (ami pont ugyan olyan és a kötések is mint ami eddig volt) valószínű hogy betemetik a lyukat de kb. 50x50 cm en felbarmolták a járólapomat is oda mit tesznek? Ja? Hogy nekem nincs tartalék járólapom? 10 éve újítottam fel a lakást. Már mér lenne? Akkor most honnan vegyek 4-5 db.-ot? Ugyan olyat nem is kapok. Ez nekem költség. 4.) 08.18. SZABADSÁG 4. jönnek a gázosok visszaszerelni az órát megint egész nap várjam őket azért az 5 percért. AKKOR MOST ha tetszik ha nem én a tulajdonos teljesen kiszolgáltatott helyzetben vagyok? Kitől kérhetek jogorvoslatot? 4 nap szabadság, kár okozás a rombolás miatt,+ költség, a mocsokról amit maguk után hagynak nem is beszélve.

alfateam # 2017.08.15. 07:08

Képzeld el mi ez ahhoz képest ha a rósz vezeték miatt felrobban a ház.

Hapciusz # 2017.08.15. 08:18

andika, nem gondolod hogy írtó gyerekes a hozzáállásod? A gázvezetékcserét nyilván megszavazta a közgyűlés, az már más tészta hogy a rendelkezés nem arról szól, hogy egész vezetékrendszert kell lecserélni, hanem csak a kötések cseréjét ( régen városigáz volt, most földgáz, a kendertömítéseket szárítja ki)
kérj meg valakit, hogy legyen a lakásodban, vagy add oda a kulcsot a megbízható szomszédnak, különben tényleg külön díjat számláznak ki és hátráltatod is a munkát.
Van ahol a szekrényzverik ki a cső miatt, ezeket a problémákat házon belül kell megoldani, elvégre a vezetéket tudni kell kibányászni.
Beszélj a közösképviselővel nyafogás helyett.

alfateam # 2017.08.15. 08:37

,„ hogy egész vezetékrendszert kell lecserélni,
gondolod van olyan gázvezeték szerelő aki nekiáll hegeszteni
olyan csövet ami már vagy 30 éve gázt szállított?!

nonolet # 2017.08.15. 08:48

Andika28

Nem kötelező szabadsággal megoldani, adhattál volna kulcsot is valakinek.

Képzeld, nálam 23 éve volt padlólap lerakás
és
VAN cirka 4 m2 tartalékom a gardrób aljába suvasztva.

Szóval, nem fog neked kártéríteni senki
csak azért, mert hülyeségeket gondolsz.

És képzeld a tulajdon jár néha gonddal-költséggel is.

Maria54 # 2017.08.15. 10:09

Jó napot kívánok! A következő kérdésem lenne: ha egy társasház osztatlan közös tulajdonú területén lett kialakítva egy parkoló,és a parkolóra kizárólagos használati jogom van alapító okirat szerint,akkor jogomban áll a parkoló területére egy parkolózárat felszerelni? köszönöm Marcsi

Maria54 # 2017.08.15. 11:48

A másik kérdésem pedig az, hogy ha a ház alapító okiratában le van írva,hogy a lakásomhoz egy az osztatlan közös tulajdonon lévő számmal hivatkozott kocsibeálló kizárólagos használati joga tartozik,akkor lehet -e ezt a használati jogot mondjuk SZMSZ-ben korlátozni úgy, hogy az albérlő, akinek bérbeadom a lakást ne tudja azt használni? Mégegyszer: nem fizetek bérleti díjat a használati jogért,az a lakással együtt lett "megvásárolva".
Köszönöm

drbjozsef # 2017.08.15. 11:54

Marika,

Ha egy parkoló közös tulajdonú, akkor az azt jogszerűen használó részére a rendeltetésszerű használatot a társasház köteles biztosítani.

Ha az, aki engedélyed nélkül használja tudod ki, írj neki egy levelet, hogy ne álljon oda többet.

Ha nem tudod ki az, deríttesd ki a közös képviselő segítségével.

Ha később is odaáll, akkor merülhet fel, hogy a jogaid gyakorlásához szükséges műszaki berendezés felszerelését kérd a közös képviselőtől. Vagy, a felszereléshez engedélyt, és saját költségen megcsinálod.

Ha a társasház fizeti, akkor nem lesz a tied a parkolózár, legfeljebb leadod a kulcsát, ha már nem Te leszel a használója. Ha Te fizeted ki, akkor a Tied, és szerződés megszűnése után elviheted, vagy eladhatod a társasháznak vagy az új használónak.

Ha a közös képviselő nem akar segíteni, mondd meg, hogy a Ptk. alapján a jogviszonyod neked a társasházzal van, ezért amíg a jogosulatlan használatot nem oldja meg, a bérleti díj időarányos részét vissza fogod követelni.

Maria54 # 2017.08.15. 12:53

dbjozsef:
Köszönöm, de nem adott választ a kérdésemre:

  • Felszerelhető parkolózár olyan parokóhelyre, amely az alapító okirat által kizárólagos használatba került hozzám? (mindenfajta figyelmeztetés nélkül)
  • Zár saját.
  • Nincs bérleti díj. Megvásároltam. (a használati jogot)

Ebben a felállásban lenne még az a kérdés, hogy ha a lakásom kiadásra kerül, akkor szmsz-ben lehet -e korlátozni, hogy mondjuk albérlő nem parkolhat a kizárólagos használati jogú parkolóba?

Köszönöm!

drbjozsef # 2017.08.15. 13:20

Szerintem nem szerelheted fel, mert a tulajdonosa nem Te vagy a területnek.
Szerintem ha megvetted a kizárólagos használati jogot, akkor arra a részre nem korlátozhatják a parkolást.

drbjozsef # 2017.08.15. 13:20

De én nem vagyok jogász, csak laikus olvasó.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.15. 14:22

Ha valóban jogosult kizárólagosan használni azt a parkolóhelyet, akkor olyan technikai eszközt is felszerelhet, amivel ezt a kizárólagos használatot biztosítja.
De messze nem vagyok biztos benne, hogy jogosult a kizárólagos használatra.

Maria54 # 2017.08.15. 14:29

Kovács Béla Sándor:

"De messze nem vagyok biztos benne, hogy jogosult a kizárólagos használatra."

Miért nem biztos Ön ebben? Ha az alapító okiratban ez le van írva, az nem elég?
Hol kell definiálni hivatalosan, ha valaki közös tulajdon kizárólagos használati jogát megvásárolja? (nem bérli!)

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.15. 14:47

Az alapító okiratban nem is lehet ilyesmit jogszerűen leírni.

Maria54 # 2017.08.15. 15:21

Biztos Ön ebben? Hol lehet ezt leirni máshol, mint az alapitó okiratban?

alfateam # 2017.08.15. 15:41

A használat jog személyhez kötött, vagyis a haszonélvezeti joghoz hasonlóan, más tulajdonában álló dolog használatára is vonatkozhat. A használat joga bejegyezhető az ingatlan-nyilvántartásba, viszont a Legfelsőbb Bíróság a BH2007.167 számú jogesetben kijelentette, hogy a társasházi közös tulajdon tárgyát képező ingatlanrész – legyen akár egy felszíni parkoló, vagy akár mélygarázs – nem minősül más tulajdonában álló dolognak. Eszerint tehát a közös tulajdonról egy tulajdonos nem rendelkezhet, ezért is érdemes tehát megfontolni, mi kerüljön külön és mi közös tulajdonba a házban.

Maria54 # 2017.08.15. 15:46

alfateam
A hozzászólása feltételezem, hogy nem az általam feltett kérdésre irányul, mert nem válasz arra.

alfateam # 2017.08.15. 15:51

Ahogy gondolod...

Maria54 # 2017.08.15. 15:54

az alapító okiratban nem egy ember dönt az osztatlan közös tulajdon kizárólagos használatról, hanem az összes. vagy tévedek?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.15. 16:07

Hol lehet ezt leirni máshol, mint az alapitó okiratban?
Az SzMSz-ben, esetleg taggyűlési határozatban illetve azon alapuló szerződésben.

Maria54 # 2017.08.15. 16:41

Kovács Béla Sándor:

Ön ha jól értem azt állítja,hogy ha a lakók megvásárolták az osztatlan tulajdonon fekvő gk.parkolók kizárólagos használati jogát, ez definiálva van (számmal, rajzzal hivatkozva) az alapító okiratban,ami ugye minden lakó által aláírt dokumentum,akkor ezt egy későbbi, mondjuk szmsz-el egy az egyben áthúzható, és a lakók kerekperec kimondhatják (minősített többség?), hogy nem x vagy y lakóhoz tartozik a parkolóhely kizárólagos használati joga (aki az alapító okiratban szerepel), hanem z lakóhoz?

Maria54 # 2017.08.16. 09:58

Kovács Béla Sándor
Megtisztelne a válaszával. Köszönöm.