tulajdonjog - haszonélvezeti jog


Felhőtlen # 2018.10.14. 11:53

Üdv Mindenkinek!

Az lenne a kérdésem, ha két kiskorú 1/5-1/5 tulajdonosai egy ingatlannak (öröklés útján), akkor az ő törvényes képviselőjük bejegyeztethet e haszonjogot egy 3.fél javára, ha már van egy haszonélvező bejegyezve élete végéig?

ObudaFan # 2018.10.14. 13:53

Felhőtlen

Ha a gyámhatóság hozzájárulna, akkor igen, de a gyámhatósági hozzájáruláshoz elég komoly ellenértéket kellene felmutatni.

nonolet # 2018.10.14. 15:52

Felhőtlen

Be, de mi jó francért tenne ilyet?!

A haszonélvezet a kibaszás csúcsa a tulajdonossal szemben...
Amit egy rendes gyám nem tesz meg a gyámoltjával senki kedvéért se!

- -

Mi volna a cél konkrétan?
Miért és kinek kéne a haszonélvezetet MÉG PLUSZBAN?

Felhőtlen # 2018.10.15. 09:43

Már van egy haszonélvező (aki korábban a tulaj volt de hogy semmi se legyen rajta végrehajtható elajándékozta a házat a beteg anyjának, aki meghalt es vegrendeletben 3+2 unokara hagyta a hazat, jelzaloggal terhelve). Tehat az en adostarsam, a volt tulaj az a mostani haszonelvezo! De ha lenne meg egy haszonelvezo talan meg lehetne egyezni vele....ezert kerdezem.

ObudaFan # 2018.10.15. 12:24

Miért egyezne meg akkor inkább, mint most? Nem nagyon látom ennek a realitását.

Felhőtlen # 2018.10.15. 12:35

Mert akkor együtt kéne élnie vkivel akit nem akar!

ObudaFan # 2018.10.15. 12:39

Ez nem egészen így van, az ő jogát nem fogja csorbítani az új haszonélvezet.

drbjozsef # 2018.10.15. 12:48

Felhőtlen,

azt gondoltad, hogy egy bejegyzett haszonélvező mellé be tudsz jegyeztetni egy ugyanolyan jogokkal rendelkező másik haszonélvezőt? Ugye, nem? Érzed azért, hogy ez az egész haszonélvezet intézményének értelmét ásná alá.

Mihályfalvi Endre # 2018.10.18. 03:48

Jó reggelt. Ha egy 5 millió forintos telken haszonélvező van és elmúlt 65 éves ha jól értem az 5 millió forintot osztom 20-al megkapom a 250eFT-ot és ezt szorzom 4-el. A haszonélvezet ez esetben 1 millió forintot ér az 5 millió forintos telken. Ez csak egy üres telek 1000m2. Pici pénz de én építkeznék és ideális lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.18. 04:48

Miért érdekel a haszonélvezet értéke?

Melani27 # 2018.10.19. 12:54

Üdvözletem

A történet következő. Adott édesapám lakása, amiben én is tulajdonos vagyok. Az élettársära iratta a haszonélvezeti jogot amit már nagyon megbánt. Édesapám azt szeretné hogy az én tulajdonrészem kerüljön vissza édesapám nevére, hogy az élettärsäval nevelt közös gyerekre tudja räiratni az én tulajdonrészem. A gyerek nagy valószínűséggel nem édesapámè. Bär a nő azt állítja. Én nem szeretnék lemondani a részemről senki javára. Édesapám 71 éves elmúlt, beteges.( Gyerek 10 éves). Gondolkodtam hogy lemondok a tulajdonrészemről abból az okból kifolyólag hogy ha édesapám nem lesz már akkor az élettárs adósságot csinál akkor azt rajtam is behajthatò. Ez az amit nem szeretnék. Mit tudok tenni, mi lenne a megoldás? A lakáson lévő részemet én eladhatom ha édesapám már nem lesz? Én ezzel a nővel nem tartom a kapcsolatot. Kérem segítsenek mit tegyek, mi lenne a legjobb megoldás? Nagyon szépen köszönöm a segítséget. Nevemet nem írnám ki alulra emiatt elnézést.

Üdvözlettel, köszönettel

ObudaFan # 2018.10.19. 13:25

Melani27

Önmagában a tulajdonjogodból csak az következik, hogy a fenntartási költségekbe kell arányosan beszállnod.
A részedet bármikor eladhatod, ha így is kell valakinek, hogy van tulajdonostársad.

Felmerülhet még a közös tulajdon megszüntetése, akár peres eljárásban, bár ennek a haszonélvezet akadálya lehet. Erről bővebben itt: https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban

Melani27 # 2018.10.19. 14:44

Értem. Köszönöm szépen a választ. Másik kérdésem, hogy létezik e olyan okirat amit ügyvéd vagy közjegyző előtt tudnék tenni, hogy én nem élek a lakásban mivel életvitelszerűen Németországban élek, hogy ha az élettárs azaz a haszonélvező esetlegesen ha közüzemi tartozást csinál, hogy rajtam ne legyen behajthatò hiába van tulajdonrészem a lakáson.

Üdvözlettel, köszönettel

MajorDomus # 2018.10.19. 20:41

az,hogy nem élsz a lakásban nem jelenti azt,hogy nincs
tulajdonosi kötelezettséged.

például a haszonélvezőt nem terheli a felújitási költség!
csak a közüzemi díjak.

Mihályfalvi Endre # 2018.10.20. 05:27

Kovács_Béla_Sándor
www.kbs-ugyved.hu

Azért érdekel a haszonélvezet értéke mert ugyanis a kedves haszonélvező pénzt kért tőlem érte csak éppen nem a megfelelő árat nincs tisztában a haszonélvezet értékével.
Ha 5 millió forint a telek és a haszonélvező elmúlt 65 éves az 5 milliót osztom 20-al azt az értéket szorzom 4 el.Egy 5 millió forintos telek esetében a haszonélvezőnek 1 millió forint járna. (jól tudom?) (A kedves haszonélvező meg 3 milliót kér. Nincs tisztában ezzel) Meg még az lenne a kérdés, ha én pl. teljesen elhatárolódnék ettől az egésztől akkor nem vagyok kötelező neki fizetni igaz?

ObudaFan # 2018.10.20. 06:44

Melani27

A közüzemi tartozás azt terheli, aki a szolgáltatóval szerződést köt.

ObudaFan # 2018.10.20. 06:47

Mihályfalvi Endre

A haszonélvezet törvényben meghatározott értékének a vagyonszerzési illeték meghatározásakor, esetlegesen még perköltség meghatározásakor van szerepe. Mivel azonban sem a haszonélvező nem köteles semekkora összegért sem lemondani a haszonélvezetéről, sem a tulajdonos nem köteles azt megváltani, így a felek egymás közti alkujában valójában nincs szerepe. Ha nem szeretnéd megváltani, nem váltod meg. HA pedig szeretnéd, akkor annyiért tudod megváltani, amennyiért azt neked a haszonélvező engedi.

Mihályfalvi Endre # 2018.10.20. 07:00

Ez így elég logikus igen. Én is csak azért kezdtem a témával foglalkozni mert a haszonélvező kezdeményezte ezt. Mondjuk perre vinni gondolom semmi értelme nem lenne. Főleg mert az illeték törvény nem adná meg neki az adott összeget meg kb. a perköltség elvinné a valós érték felét.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.20. 07:57

Nem azért nem érdemes perre vinni. Hanem azért, mert bármelyikőtök lenne is a felperes, elutasítják a keresetét. Egyikőtök követelése sem kényszeríthető ki a másiktól.
De ezt ObudaFan szerintem világosan megírta.

Tibor44 # 2018.10.20. 08:54

Igen köszönöm.

Melani27 # 2018.10.20. 10:23

Obudafan igen, de mivel tulajdonos vagyok az ingatlanban, és ha esetlegesen a haszonélvező nem fog fizetni közüzemi díjat egy idő után a lakásra terhelik a tartozást így rajtam is behajthatò a tulajdonrész arányában. Vagy? Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.20. 10:57

Ez nem minden közüzemi szolgáltatásra igaz, sőt, szerintem egyedül a távfűtést illetően van a tulajdonosnak törvénnyel megállapított mögöttes felelőssége.

Melani27 # 2018.10.20. 11:22

Kovács Béla Sándor köszönöm. A villany és a közös költség?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.20. 12:23

A közös költség alapból a tulajdonos terhe.

ObudaFan # 2018.10.20. 14:00

Itt azert a Ptk. es a Thtv. nem ellentmondásmentes. A társasház biztosan a tulajdonostól követelhet, de szerintem a tulajdonos kerhet megteritest a haszonelvezotol.