tulajdonjog - haszonélvezeti jog


Zoltanuss # 2021.04.02. 09:08

Ella0201 Ella0201 !
Nagyon sarkítottak az igények.
Egy fűtési rendszert, sőt egy tetőt is mielőtt teljes csere lenne, lehet azokat javítani, javítgatni. Is .

Aztán majd a tulaj, a tulajok, eldönti /k/ melyik a gazdaságos.
De nézzük konkrétan , hogy mit tudunk.
Van egy lakás abban lakik valaki, fele részén tulajdonos, fele részén haszonélvező.
Ezek általában családi kapcsolatok változásából jönnek létre. Halál, válás stb.
Nos a bentlakó tulaj házastársa elhunyhatott, az öröksége pl. egy másik házasságból származó leszármazottjára szállt.
De az özvegy a házastársrévén haszonélvező is lett.
Sok variáció előfordulhat azzal a fűtési rendszerrel kapcsolatban. Lehet a bent lakó forszírozza , hogy a másik tulaj is járuljon hozzá a költséghez, de lehet a fordítottja is.

Mondjuk előfordulhat az is ,hogy a bentlakó- résztulaj és haszonélvező gondol egyet, már csak azért se javíttatja meg a fűtőrendszert, sőt bónusznak a tulajdonát nem a másik résztulajra hagyja,hanem másra, sőt értékesítheti is.

Aztán a másik résztulaj is forszírozhatja a fűtésrendszer javítását...pl. egy belátható időben történő birtokba jutás reményének esetében. Ezer ok, ezer
variáció.
Amúgy általában a bentlakó érdeke egy megfelelően működő fütés -rendszer. De lehet ő elvan e nélkül is. Vagy nincs pénze , fázik, gondolja a r. tulaj, a másik is járuljon hozzá a költségekhez.

De mint írtan 2 milliónál kevesebbért is lehet meleget csiholni.
Ja majd elfelejtettem a kérdésre a választ :

A kérdés itt az hogy a másik tulajdonosnak is kell?

Miért kellene ? Nincs birtokban, lehet soha sem lesz, fizesse az aki élvezi az előnyét. Tehát nem kell.... szerintem.

Ella0201 # 2021.04.02. 08:21

(3) A haszonélvező viseli - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével - a dologgal kapcsolatos terheket. A haszonélvezőt terhelik a dolog használatával kapcsolatos kötelezettségek

Ez nem rendkívüli javitásnak minősül? Csak kérdezem, mert ekkora összegnél nem mindegy az embernek. A felét nyilván a haszonélvező (50% tulajdonos) fogja állni. A kérdés itt az hogy a másik tulajdonosnak is kell?

Köszönöm

matthiasi # 2021.04.02. 07:52

Egy fűtést lényegesen kevesebből is ki lehet hozni.
Az fizeti ezt a nagy összeget akinek az érdeke ennek használata.

Ella0201 # 2021.04.02. 07:35

Jó napot kívánok!

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz.
Adott egy lakás, aminek a teljes fűtésrendszere cserére szorul (előző teljesen tönkrement). Ennek a költsége kb 2 millió forint.

A kérdés, hogy ezt a költséget kinek illetve milyen arányban kell fizetni. Van a haszonélvező aki 50%-ban tulajdonos is, illetve van a másik tulajdonos (másik 50%).

Azzal tisztában vagyok hogy az állag megóvás (kisebb felújítások amik nem feltétlenül szükségesek: festés, újra burkolás stb) a haszonélvező költsége de például egy tető cserénél már a tulajdonosnak is fizetni kell.

Ebben az esetbe viszont nem vagyok biztos, hogy kit es milyen arányban terhel.

Előre is köszönöm szépen a válaszokat.

Betty3 # 2021.02.23. 08:42

Alakilag érvényes igen. Azt nem tudtam hogy ha egyik része hatálytalan akkor a többi részét elfogadják e? Vagy akkor az egész végrendelet érvénytelen. Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2021.02.23. 08:07

Betty3,

Ha egyebekben megfelel a törvényi előírásoknak, akkor igen.

De miért kérdés ez? Hiszen ezt írtad : "A végrendelet érvényes."

Betty3 # 2021.02.23. 07:17

A végrendelet többi részét akkor el kell hogy fogadják ugye? A többibe már saját tulajdonról rendelkezik.

drbjozsef # 2021.02.23. 07:01

Betty3,

A már most is a testvéred tulajdonrészére, amely tehát nem esik az öröklés alá, arra csak a testvéred adhat neked haszonélvezetet, senki más.

drbjozsef # 2021.02.23. 06:59

Az "én részemre" meg a "te részedre" végig mint névmás volt, nem a tulajdonrészt értette/értettem rajta. "Nekem", "neked".

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.23. 06:48

Természetesen. A végrendelet abban a részében, amelyben olyan dologról rendelkezik, amiről az örökhagyó nem rendelkezhet, hatálytalan.

Betty3 # 2021.02.23. 05:03

A végrendeletben az egész házra van írva. Akkor a felére kapom?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.22. 22:19

Akkor úgy is lesz. Mi a kérdés?

Betty3 # 2021.02.22. 18:43

A tulajdonjogot a testvérem kapná. Haszonélvezetet én.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.22. 18:31

A középső kérdésre nem válaszoltál.

Betty3 # 2021.02.22. 18:27

A felén csak rossz a billentyűzetem bocsánat

Betty3 # 2021.02.22. 18:25

12 eden

Betty3 # 2021.02.22. 18:23

Már nem él. A másik fél a testvéremé. Az apám része van most hagyatékon. Azt értem hogy a saját részemen nem lehet haszonélvezet. Most osztoznánk az 12 eden. A végrendeletben van hogy én kapnám az egészházra a haszonélvezetet. De úgy nem lehet. De anyukám részéböl is a tesóm kapta az én örökségem, így most 2x örököl úgy néz ki ugyanazt a részt? Akkor úgy kérdezem hogy végrendeletet elfogadnak úgy hogy egyik része érvényes másik nem? Ha bíróságra kerül megtámadhatóMár nem él. A másik fél a testvéremé. Az apám része van most hagyatékon. Azt értem hogy a saját részemen nem lehet haszonélvezet. Most osztoznánk az 12 eden. A végrendeletben van hogy én kapnám az egészházra a haszonélvezetet. De anyukám részéböl is a tesóm kapta az én örökségem, így most 2x örököl úgy néz ki ugyanazt a részt? ? Haszonélvezet így érvényesíthetö?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.22. 17:51

Milyen te részedre? Nem értetted, amit eddig írtam?

Próbáljuk másként:

  • Kié az az 1/2, ami nem az apádé?
  • Az 1/2 tulajdojogat kire testálta apád?
  • Él még?
Betty3 # 2021.02.22. 13:54

Igen, van a végrendelet amibe apukám úgy írta hogy az egész házra én kapjam a haszonélvezetet de csak 1/2 tulajdona volt. Ha ezt a végrendeletet megtámadják mert az egész házra nem kaphatom meg akkor a végrendelet szerint az én részemre megkaphatom? Úgy értem. Vagy akkor mi a módja ennek megtámadás után ha fele rész az enyém?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.22. 13:09

Arra éppen nem. Saját tulajdonán senkinek nem lehet haszonélvezeti joga.

De egyébként kitől kérnéd? Az elején még végrendelkezésről volt szó.

Betty3 # 2021.02.22. 12:55

Úgy értem hogy az én részemre akkor kérhetem a haszonélvezeti jogot? Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.22. 12:02

Halála előtt az egész házon haszonélvezeti joga volt.
Tévedsz. Vagy ebben, vagy az 1/2 tulajdonjogban.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.22. 12:01

de a te részedre,

Nincs "ő része".

Betty3 # 2021.02.22. 12:00

Ha a végrendelet úgy szól hogy az egész házra legyen az én nevemen haszonélvezeti jog, akkor a fele részre kérhetem a bíróságon a haszonélvezeti jogot?

drbjozsef # 2021.02.22. 11:46

Betty3,

Természetesen érvénytelen - legalábbis a haszonélvezeti része.

A haszonélvezet személyhez kötődő jog, nem lehet adnivenni, elajándékozni, másra átruházni. Lemondani lehet róla legfeljebb.

A halálával az ő egész házra vonatkozó haszonélvezete meg fog szűnni, de a te részedre, végrendeletben csak a saját tulajdoni hányadára adhat haszonélvezeti jogot. Máséra nem.