Tulajdonrész ajándékozása?


boomer # 2011.06.08. 08:35

Tisztelt Szakértők!
1/5 részemet át szeretném adni az öcsémnek.
Milyen formákban tehetem ezt meg?
Valóban fel kell becsültetni az ingatlant?
A többi testvér ezt megakadályozhatja,kell-e erről egyáltalán értesítenem őket?

Az Öcsémmel már megegyeztünk az összegben.
Mi a módja,hogy törvényes keretek közt ezt a leg "költséghatékonyabban" megoldjuk?

Köszönöm a tájékoztatást.

Üdv: F.atális

pazs # 2011.06.08. 09:02

Adásvétel, ajándékozás, hogy cska a leggyakoribbakat említsük. De látom, már megegyeztetek az ellenértékről, úgyhogy adásvétel lesz az.
Nem kell felbecsültetni.
A többi testvér akkor akadályozhatja meg (és értesíteni is kell őket), ha az öcséd még nem társtulajdonos.
Amúgy ingatlanról van szó vagy valami más? Ingatlannál mindenképp kell ügyvéd, ő segít.

Gabicsek # 2011.06.11. 17:58

A többi tulajdonosnak elővásárlási joga van. Kivéve: ha az 1/5-d részed valamire cseréled. Csere esetén ugyanis nincs elővásárlási jog. A csere összegének értékét ti határozzátok meg, aztán a NAV vagy elfogadja, vagy helyszíni szemlét tart az érték meghatározására.

tomomeli # 2014.03.17. 21:36

Tisztelt Szakértők!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a lakás tulajdonrészemről hogy tudnék lemondani a lehető legrövidebb időn belül? Valamint, hogy a fennálló adósságrendezés ügyében jogszabályi tájékoztatást is szeretnék kérni!

Kisgyermek koromban vett véve a lakás, s akkor az én, illetve az öcsém nevére lett íratva. Édesanyám a haszonélvezője.
2012. szeptembere óta már a városban sem lakok, a lakásban édesanyám és családja él.

A tavalyi évben a fizetésemből levonták az édesanyám által nem fizetett közös költséget. Ezt kifizettem.

Most a távhő fizetésének elmaradásáért vonnak a fizetésemből.

Mit lehet ilyenkor tenni? Eladni? Elajándékozni?

Nem kívánok eme ingatlan tulajdonosa lenni és még csak ott sem élek! - Így egyáltalán ezt a tartozást nekem kell kiegyenlítenem?

Válaszukat köszönöm!

MajorDomus # 2014.03.18. 21:40

add el
a testvérednek! vagy ajándékozd neki!

ObudaFan # 2014.03.18. 22:17

Ingatlan tulajdonjogáról lemondani nem lehet. El lehet ajándékozni vagy el lehet adni, ha van, aki el is fogadja.

MajorDomus # 2014.03.19. 21:56

a haszonélvezőnek viselnie kell sz ingatlan rezsiköltségét amiben lakik!!!

akár peres úton is behajthatod tőle!

Géta87 # 2014.10.13. 10:04

Tisztelt Szakértők!

Kérem segítsenek nekem, milyen jogi úton lehetne megoldani az alábbi döntésemet.

Párommal jó pár éve vagyunk együtt, de sem házasság, sem élettársi viszonyban nem szeretnénk lépni. Viszont, a vagyoni dolgokat szeretném megosztani vele, mert szeretem és ehhez ő is sokat hozzájárult. S nem szeretném, ha bármi történne velem, akkor ő nem lenne el ismerve. Már pedig ha egy szerződést nem fektetünk le erről, akkor így nem lesz neki semmije.
Kérem, segítsenek a menetében.
Van egy ingatlanom amiben közösen élünk. Meg szeretném vele osztani a tulajdoni lapon. Az édesapám a tulajdoni lapon a haszonélvező. De nem él velünk. A haszonélvezőnek is hozzá kell járulnia a megosztáshoz?
Hol kell kezdeni? ügyvéd kell a szerződés megírásához? földhivatalhoz kell beadni gondolom.

Előre is köszönöm a válaszukat

lajcsó # 2014.10.13. 11:02

"A haszonélvezőnek is hozzá kell járulnia a megosztáshoz?"
Az átruházáshoz nem kell a haszonélvező hozzájárulása, mivel őt nem meg a rendelkezési jog.
Amennyiben a párod is anyagilag is hozzájárult az ingatlanhoz, akkor szerintem inkább visszterhes szerződésben kellene gondolkodni. (Illeték szempontjából sem mindegy.)

"Hol kell kezdeni?"
Ügyvéd, vagy közjegyző.

"Ügyvéd kell a szerződés megírásához?"
Lásd előző választ!

"Földhivatalhoz kell beadni gondolom."
Mindenképpen! De ez már ez ügyvéd vagy a közjegyző dolga lesz.

lajcsó # 2014.10.13. 11:03

Az átruházáshoz nem kell a haszonélvező hozzájárulása, mivel őt nem illeti meg a rendelkezési jog.

Géta87 # 2014.10.14. 10:01

Köszönöm a választ, utána nézek a dolgoknak.

greency # 2016.03.06. 18:29

Tisztel Szakértők!
A következő problémára szeretnék választ kapni.
Válófélben vagyok a nejemmel. Van egy közös tulajdonunk 50-50% egy lakáson. A lakás hitellel terhelt aminek a fogalmi értéke kevesebb mint a hiteltartozás. Eladhatja vagy elajándékozhatja-e a tulajdonrészét a tudomásom nélkül? Jelzálog és elidegenítési tilalom van rajta.

Immaculata # 2016.03.06. 18:43

Nem.

greency # 2016.03.06. 18:52

Köszönöm a gyors választ

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.06. 19:06

De.

greency # 2016.03.06. 20:40

Tisztelt Kovács Úr!
Kifejtené bővebben. A bank engedélye nem kell a földhivatali bejegyzéshez?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.06. 21:05

De.

lajcsó # 2016.03.06. 21:08

"Eladhatja vagy elajándékozhatja-e a tulajdonrészét a tudomásom nélkül? Jelzálog és elidegenítési tilalom van rajta."
Nem tartom valószínűnek a "fű alatti átruházást", még akkor sem ha a jelzálogjogosult bank hozzájárulna a jogügylethez. Az adásvételnél eleve kizárt az elővásárlási jogod miatt!

greency # 2016.03.06. 22:30

Tisztelt Urak!

Akkor már csak egy érdekesség lenne. Abban az esetben hogy alakulna a vagyonmegosztás ha a következő a helyzet.Életbiztosítással kombinált hitel, ami a tőkerészt fedezi. 50-50% tulajdon.

Ingatlan értéke : 8 millió
Hiteltartozás: 13,2 millió
Befizetett tőke a biztosításra: 2,1 millió
A nejem lemondana a tulajdonrészéről, akkor az ingatlan érték feletti fennmaradó tartozást (3,1 millió) kell elosztani két felé, és ezt kellene megfizetnie?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.07. 05:43

Az adásvételnél eleve kizárt az elővásárlási jogod miatt!
A szerződés érvénytelensége és relatív hatálytalansága két különböző dolog.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.07. 05:45

Greency: nincs olyan, hogy "kell". Úgy egyeztek meg, ahogy akartok, és ahogy tudtok. Ha nem tudtok megegyezni, akkor minden marad úgy, ahogy most van.

lajcsó # 2016.03.07. 07:59

"A szerződés érvénytelensége és relatív hatálytalansága két különböző dolog."
Én nem erre gondoltam, hanem arra, hogy adásvétel esetén a tulajdonstárs az elővásárlási joga révén mindenképpen tudomást szerez a jogügyletről.

greency # 2016.03.07. 08:16

Ajándékozás esetén a bank hozuájárulása kell ezt tudom. Én vagyok a szerződő, a nejem az adóstárs, tehát a bank kell hogy értesítsen a hitelszerződés módosítása esetén. Szerintem.

lajcsó # 2016.03.07. 11:13

A lényeg az, hogy "fű alatt" nem fog menni az átruházás. Ha egyáltalán tervez ilyet a nejed.

greency # 2016.03.07. 11:55

Köszönöm