Albérlő jogai?


vroy777 # 2015.04.03. 10:52

Üdv!
A kérdésem egyszerű lenne, és kérem ne büntessen senki azzal, hogy etikátlan, mert nem látok más kiutat.
Hogyan lehet névtelenül bejelentést/feljelentést tenni az APEH vagy NAV felé albérlőkről? Vagy megpendíteni nekik, hogy szabálytalanul lakják a lakást?

A felső szomszédaink (kisebbségi) elviselhetetlen banda, fél éve tűrjük a dolgaikat (ordibálás, rohangálás, hangos zene, szándékos dübörgés, kutyák tartása, stb) de elég volt. Lakástulajdonosként az eladáson gondolkodunk, mert nem bírjuk már, de a tudat kiborít, hogy azért, mert ők, akik albérlők nem hagynak minket élni, ezért mi a sajátunkból meneküljünk. Társasházi szabályzat nincs, a többi szomszédot is úgy ahogy zavarja, de senki nem szól és nálunk csapódik le minden, alsó lakóként. Beszélni nem lehet velük, a tulajt nem érdekli a dolog. Nincsenek bejelentve, ez biztos, a tulajdonosnak még 5-6 ilyen kiadott lakása van a városban amúgy.
Már csak abban bízom, hogy "egy felsőbb hatalom" közbenjárásával megszűnhetne az őrület. Ha nem megy, akkor marad az eladás, de így még az is nehézkes lesz, ha meglátják ezeket az ablakban...

Köszönöm előre is a segítséget!

MajorDomus # 2015.03.29. 18:02

Hol lehet ilyen főbérlőt találni?

SolnesM # 2015.03.28. 17:05

Normand !

Mit tudunk ez ellen tenni?
mármint a tulaj által gyakorolt magatartás ellen :
Megbeszélítek és ha nem érti meg, másutt béreltek házat.De ott az ilyen finomságokat is meg kell beszélni.

a kertbe, virágokat ültete, kigyomlál és hasonlók.
Nyilván a ti ténykedésetekkel nincs megelégedve. Mindig mindent előre meg kell beszélni, ez legyen a mottó.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.24. 13:13

Szerződésben szabályozzátok le, hogy mikor mehet és milyen ügyben, különben a zaklatása miatt rendkívülivel felmondjátok a szerződést.
A bejárati ajtó zárját és a kapu zárját természetesen lecserélhetitek. Ha előre megbeszélt időpontban jön, akkor majd beengeditek.

Normand # 2015.03.24. 12:52

Tisztelt fórumozók!

Olyan helyzet állt elő, hogy a páromal bérlünk egy kertes házat, de sajnos van olyan, hogy a tulaj fogja magát és kérdés és bejelentés nélkül bejön a kertbe, virágokat ültete, kigyomlál és hasonlók. Minket ez zavar, mert rendben tartjuk a kertet. És olyankor is át jön mikor itthon vagyunk. Egyszer olyat csináltunk, hogy át jött becsöngetett, de nem nyitottunk ajtót, hogy lássuk mit csinál, erre rögtön bejött és már nyitotta volna a lakás ajtót. Ebböl kezd kicsit elegünk lenni, mert már nem egyszer elmondtuk neki, hogy ne járkáljon csak úgy be se akkor ha nem vagyunk otthon se akkor ha igen.

Mit tudunk ezellen tenni?

mucogi # 2015.01.13. 11:09

A kifizetést úgy értem,hogy rendelt magának fát,nem volt pénze,és az bérleti díjból kellett kifizetni 6-án..10-én kell fizetnem,nincs joga előre pénzt kérni....szerintem....
na de úgy látom itt csak lekezelni tudják az embert....

Zöldövezeti11 # 2015.01.13. 09:16

mucogi mucogi !

Miért nem a tulajdonossal beszélsz ? ja hogy a fogalmakkal sem vagy tisztában ?
Az más.

.nekem kellett kifzetnem a fáját..

ki kényszeríted erre ?

mucogi # 2015.01.13. 06:32

Miért zavar?mert itt vagyok 2 gyerekkel,és baromira kellemetlen lenne víz villany nélkül...mondjuk ezért...
érdekes h nekem semmihez nincs jogom csak fizetni,de a főbérlő ezt megteheti,sőt hóközben is jön pénzért előlegért...nekem kellett kifzetnem a fáját..neki mindent lehet?

MajorDomus # 2015.01.12. 23:24

De miért zavar ez teged?
A tulaj lakására terhelik rá a tartozást a közmű cégek.

Egyébként nem kérheted hogy mutassa be a csekket, azt viszont igen, hogy te fizesd a rezsi számlákat

mucogi # 2015.01.12. 17:34

Kedves Zöldövezeti 11!

Az én kérdésem csak annyi lenne,hogy:mit tehetünk,ha mi kifizetjük a rezsit a főbérlőnek,a havi lakbérrel együtt,és bizonyítottan nem fizeti be a csekkeket...kérhetem,hogy mutassa meg a befizetett csekkek bizonylatait?Már csak megnyugodjunk..bár tudjuk nem fizeti....3 havonta 1 et feldob és kész...

Zöldövezeti11 # 2015.01.05. 08:47

Lyones

Ott kell hagyni ! És a következőt alaposabban megnézni !

Lyones # 2015.01.03. 16:31

Segítséget szeretnék kérni.
Albérletet vettünk ki másfél hónapja,és az első hét után tiszta penész volt a lakás.Mai napig vakarjuk,közben betegek allergiások lettünk.
A lakástulaj majdhogynem minket hibáztat érte.Mit tehetünk?Milyen jogaink és lehetőségeink vannak?
Visszatarthatja e a tulaj a kauciót??

ttip # 2014.12.23. 19:05

A bérlő tudomására hozod a házirendet, ennyi a kötelességed. Rákényszeríteni semmit senkire nem kell, sőt, kényszeríteni általában sem szabad. A bérlők (az üzletfeleid) esetleges szabálysértő magatartásáért nem felelsz. Kevesebb joggal? Mire? A hangoskodásra pont ugyanannyi joggal rendelkezik a bérlő, mint a tulajdonos.

nanemaaa # 2014.12.23. 08:57

Mivel nem ellened indult az eljárás, így neked bajod belőle nem lehet. Szabálysértés nem "örökölhető". Kivéve a KRESZ-ben az objektív felelősség miatt. De ha az albérlődet megfogják közparkban nyíltvízi vizelésen, azért téged még nem fognak elővenni. A szabálysértésnek az a fő ismérve, hogy kell egy szabálysértő hozzá. Ha van, akkor vele szemben alkalmaznak (ha alkalmaznak) szankciókat.
Az sajnos előre nem jósolható, hogy mi van abban az esetben, ha nincs szabálysértés tényállása, és ehhez nincs szabálysértő sem. Nos, abban az esetben lehet, hogy az már a te gondod lesz.

sata # 2014.12.23. 08:27

Tisztelt Fórumozók!
Köszönöm a két hozzászólást.
Akkor másképpen mondom. Az illető hölgy zaklatja az én albérlőimet és rajtuk keresztül engem is. Társasházban az talál a szomszédon kivetnivalót, aki akar.
A kérdésem az, hogy ha például a hölgy bejelentései miatt szabálysértési eljárás indul az albérlők ellen, akkor az rám milyen hatással lesz? Kerülhetek-e én bajba emiatt, ha egyébként minden szabályos?
Információképpen leírom, hogy az évek alatt több albérlő megfordult a lakásban, ennek a hölgynek mindenkivel baja volt. Eddig messze ezek az albérlők a legrendesebbek. Tehát persze, kidobhatom őket, de ezek alapján az sem volna megoldás.
Köszönöm a válaszokat előre is.
S.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.23. 07:58

Az egyik, hogy nekem, mint tulajdonosnak, mik a kötelességeim, kötöttségeim, lehetőségeim az albérlők esetleges garázdaságával kapcsolatban?

Rákényszeríted őket a ház szabályainak betartására, vagy kidobod őket.

nanemaaa # 2014.12.23. 07:54

Van.
Szerinted pl eladhatják a lakásodat? Komolyan: Annyival, hogy pont rendelkezési joga nincs. ;)

sata # 2014.12.22. 18:20

Tisztelt Fórumozók!
Az alábbi ügyben kérem a hozzáértők véleményét.
A lakásomat tavasszal kiadtam törvényesen, fizetek adóelőleget, vezetek korrekt elszámolást.
A lakásom alatti lakásban lakó illető kisebb-nagyobb mértékben azóta "zaklat" minket és az albérlőimet, mióta a lakás a tulajdonomban van, tehát kb. 20 éve. Nem komoly dologról van szó, hiszen az illető egy idős hölgy, de ennyi idő után már nagyon zavaró, főleg ha az albérlők miatt hívnak fel.
Mostanra viszont odáig fajult a dolog, hogy kihívta a rendőröket az albérlőkre a "hangoskodás" miatt.
Két kérdésem van.
Az egyik, hogy nekem, mint tulajdonosnak, mik a kötelességeim, kötöttségeim, lehetőségeim az albérlők esetleges garázdaságával kapcsolatban? Van e felelősségem ebben a dologban a ház többi lakója felé?
A másik kérdés, hogy az albérlő jelen esetben mennyivel rendelkezik "kevesebb" joggal mint mondjuk a tulajdonos?
Megjegyzem, hogy én az albérlőimet nem tartom szenteknek, de egyelőre az ő pártjukon állok, rendes, dolgos fiatalok.
Köszönöm a válaszokat előre is.
S.

MajorDomus # 2014.12.11. 21:17

A 2 éves szerződését kitoltheti, mert az érvényes!

A tulajdonos személye változott, de azt is köti a szerzõdés.
A lejárat előtt érdemes érdeklődni az esetleges megvételre.

groszfater@gmail.com # 2014.12.11. 18:51

. Persze azért arra ne gondolj, hogy életed végéig ott lakhatsz !!
Nyugodtan gondolhatsz akár arra is.
Ha a tulajdonjog átkerült a vagyonkezelőhöz érdeklődj,
hátha eladják neked, ha átvállalod a felhalmozódott adósságot.

Zöldövezeti11 # 2014.12.11. 18:22

Hát nem akarlak elkeseríteni, nagyon sok jogod van.
Speciál a bérleti szerződésed érvénytelen, mivel az egyik fél nincs.
Ettől függetlenül addig laksz ott amíg fel nem szólítanak a távozásra és annak csak vonakodva teszel eleget. lehet, hogy szerencséd van. Persze azért arra ne gondolj, hogy életed végéig ott lakhatsz !!

boboka56 # 2014.12.11. 18:15

Tisztelt Fórumozók!

Márciusban meghalt a tulajdonos,a leendő örökös,aki külföldön dolgozik májustól kiadta albérletbe a lakást 2éves
szerződést kötöttek.Novemberben volt a hagyatéki tárgyalás,
és ott tudta meg,hogy több milliós adóság van rajta,így lemondott az örökségről.A lakás valószínű az államé lesz.Azt szeretném tudni a benne lakó albérlöknek milyen jogai vannak?

huntah # 2014.12.11. 14:27

A társasházi alapító okirat nem rendelkezik a parkolóhelyekről? Szerintem kéne neki.

De ha kevés a parkolóhely a magánterületen belül, akkor egyébként is nyilvánvaló, hogy egy lakás használói nem foglalhatnak el aránytalanul sok parkolóhelyet - akár bérlő, akár tulaj.

ttip # 2014.12.11. 09:12

Vazul48: ha mindkét autó a tulajdonostársé lenne, akkor sem lenne egyszerűbb a helyzet. Arra hivatkozva, hogy a bérlő „csak bérlő”, nem lehet megvonni tőle a lakáshoz tartozó parkolóhely használatát. Azt a tulajdonostárssal kell rendezni, hogy a tulajdonrészéhez mennyi parkolóhely tartozik - annyit tovább is adhat használatba a bérlőnek.

Zöldövezeti11 # 2014.12.10. 18:31

Vazul48 !
Tulajdonostársam

Ő is és a bérlő is beáll parkolni a szűk udvarba. Emiatt én mint tulaj kint rekedek.
Mint írtad ő is tulaj, tehát annyi joga van mint neked: Megoldás : felváltva parkoltok.

bérbeadás feketén megy (szerződésüket nem láthatom).

Ha tulajdonos társ vagy akkor megkéred hogy mutassa meg a bérleti szerződést sőt a lakbér felére is igényt tarthatsz.

én is szerzek öt bérlőt és majd feketén gyűjtöm a parkolási díjat.
Ha akad annyi bérlő és ráadásul mind kocsival rendelkezik.