Albérlő jogai?


Ibolya07 # 2017.10.07. 19:23

Elnézést a lenti választ Matthiasi-nak szántam Nonolet helyett! Elírtam :-)

Ibolya07 # 2017.10.07. 19:31

Nonolet!

Köszönöm.
Igen, én is idősávot szeretnék, és ezt közöltem is vele, de erőszakosan csak a vevő jelöltek igényeit veszi figyelembe. Ebből van elegem! Már abba is belementem, hogy amikor dolgozunk nélkülünk mutassa a lakást, csak ne zaklasson folyton.

Sajnos a szerződésünk erre nem tér ki, ezért voltam kiváncsi, hogy jogi szabályozás van-e erre vonatkozóan, hogy hol az a határ, ami már zaklatásnak minősül. De nyilván ez is szubjektív.

MajorDomus # 2017.10.07. 20:29

Amit nonolet beirt,az a legjobb javaslat. Adj meg időpontot,máskor ne engedd be!

Tartsa tiszteletben a magánéletedet!

Ibolya07 # 2017.10.08. 07:41

Köszönöm MajorDomus! :-)

matthiasi # 2017.10.08. 08:30

Budapesti bérleti díjak tekintetében gondolom tisztában vagy azzal, hogy irreálisan megnőttek utóbbi 1-2 évben- legalábbis a bérekhez képest, Mienk megduplázódott. Uh ez egyáltalán nem relatív”.
Megnőttek ez tény. Hogy irreális vagy sem, az nézőpont kérdése !

Ibolya07 # 2017.10.08. 12:17

Matthiasi!

Szerintem félreérted a témát: nem a bérleti díjakről kértem tájékozatatást. Uh, téma lezárva!

Szomorú örökös # 2017.10.09. 04:58

Ibolya07

Szerintem félreérted a témát: nem a bérleti díjakről kértem tájékozatatást.

Ne bántsd matthiasi-t, nem tehet róla. Te kezdted el ezt a témát, mint valamikori - 10 évvel ezelőtti - ingatlan bérbeadásával foglalkozó személy, és ha már leírtad, hogy milyen irreálisan nőttek meg a bérleti díjak, ő szerintem csak reagált rá.

MajorDomus # 2017.10.09. 17:48

Akkor olcsóbbat kell keresni,csak nem könnyű.

Ibolya07 # 2017.10.09. 21:12

Örömmel látom, hogy vannak unatkozók, akiknek nem jutott el a szürkeállomáynyáig, hogy nem a bérleti díj a problémám :D :D

nonolet # 2017.10.10. 07:05

Valóban nem... hanem az agyad.

Júlia53 # 2017.10.10. 09:17

Szép napot mindenkinek.Albérletben lakom,kötöttünk bérleti szerződést 1 évre,de az már lejárt,továbbra is bérlem a lakást.A problémám az,hogy benne van a bérletiszerződésben,hogy a tulaj nem emelhet bérletidíjat csak januárban.Ennek ellenére Ő már másodszor emelt bérletidíjat ,áprilisba és most októberben.Konfliktuskerülő vagyok,de ez már sok nekem.A szerződésben az is benne van,hogy 2 hónap a felmondásiidő.Mivel ő már másodszor is megszegte a szerződést köteles vagyok még 2hónapig bérelni a lakást vagy elvesztem a kauciót?

Szomorú örökös # 2017.10.10. 09:55

Júlia53

Albérletben lakom,kötöttünk bérleti szerződést 1 évre,de az már lejárt,továbbra is bérlem a lakást.A problémám az,hogy benne van a bérletiszerződésben,hogy a tulaj nem emelhet bérletidíjat csak januárban.

Én nem vagyok jogász, de ez a rész még számomra is egyértelműen jelzi, hogy már nem érvényes az a szerződés, hiszen határozott időre, azaz 1 évre szólt. Tehát ha abban van erről szó, hogy csakis januárban lehet díjat emelni, akkor nem hinném, hogy lehetne rá hivatkozni így, a szerződés lejárta után.

Júlia53 # 2017.10.10. 10:41

Idézem a szerződést:Felek megállapodnak abban,hogy a bérleti díj összegét évente,minden év január hó 01.(első)napjáig újratárgyalják.Amennyiben a fenti időpontig a bérleti díjban a felek nem egyeznek meg a bérleti díj összege az előző évben megállapított összeg marad.Ezért gondoltam,hogy megszegte a szerződést.

Júlia53 # 2017.10.10. 11:08

Azt még nem tettem hozzá,hogy amennyiben nem kötünk új szerződést a szerződés határozatlan idejűvé alakul át!

nonolet # 2017.10.10. 11:48

Jogtalanul nem tudott emelni...
Hisz végül belegyeztél.

Tehát már az az érvényes.

- -

Az újabb emelési kísérletre i sjog bvan.

Te meg eldöntöd, hogy

  • maradsz és többet fizetsz
  • maradsz és hivatkozol a szerződésre

kockáztatva, hogy felmond

  • felmondasz és távozol

Felmondani...
Alapban a hónap 15.-éig lehet a következő hónap végére.
vagy
KÖZÖS megegyezéssel, ahogy megalkudtok.

A kaució az bérletben okozott károk
megtérítésére van
és
csak ara használható fel !

Ezért, ha kiköltöztél
és nem maradt utánad kár,
akkor a kaució visszajár.

A gyakorlatban azonban szokás lelakni...

Júlia53 # 2017.10.10. 12:36

De benne van a szerződésbe,hogy januárba emelhet,ha nem emel akkor az előzőévi érvényes

Szomorú örökös # 2017.10.10. 14:57

Júlia53

Azt még nem tettem hozzá,hogy amennyiben nem kötünk új szerződést a szerződés határozatlan idejűvé alakul át!

Ez is benne volt a határozott idejű szerződésben vagy ezt csak te gondolod, hogy így van?

Egyébként egy lakás kiadása üzleti és nem szociális alapon működik - ez legyen az önkormányzat dolga - ergo a tulaj nyilván haszonszerzési célzattal adja ki a saját tulajdonú lakását. Ha a határozott idejű szerződés lejárt, és a fenti szöveg nincs benne, akkor nem alakul át szerintem automatikusan határozatlan idejűvé, hanem onnan kezdve szinte csak hallgatólagosan laksz ott és elfogadod a tulaj által szóban diktált feltételeket, ergo nincs hivatalos szerződésed. Tehát vagy elfogadod így, hogy már kétszer is emelt, vagy elmégy onnan máshová. De hogy kötelezni nem tudod, hogy kevesebb legyen a bérleti díj, az már szinte biztos.

Szomorú örökös # 2017.10.10. 14:59

Júlia53

Ezért gondoltam,hogy megszegte a szerződést.

Ha szerződést szegett a tulaj, akkor pedig nyomás, lehet új albérletet keresni! Más szankció ilyen esetben nem létezik. Az meg főleg nem, hogy te akard megszabni a bérleti díj összegét a hátralévő időkre.

Júlia53 # 2017.10.10. 16:08

Nem én akarom meghatározni a bérleti díjat.Benne van a szerződésben ha nem kötünk új szerződést akkor az első megkötött szerződés válik határozatlan idejűvé.Az is benne van a szerződésben,ha január 1-ig nem emel díjat akkor az előzőévi bérletidíj érvényes.Ő mégis már másodszor is emelt ebben az évben,de nem januárban,hanem áprilisba és októberben.Október másodikán szólt,hogy a 9.-én esedékes bérletidíj már emelt.Még az sem volt,hogy a következőhónaptól emelni fog.

nonolet # 2017.10.10. 16:47

szomorú örökös

Mi a francnak írsz olyasmiről, amiről nem tudsz semmit?!!

- -

Ha a határozott időre kötött bérleti szerződésben
megállapított idő eltelte után
a bérlő a dolgot tovább használja,
és
ez ellen a bérbeadó a szerződésben megállapított idő
elteltétől számított tizenöt napos
jogvesztő határidőn belül nem tiltakozik,

a határozott időre kötött szerződés
határozatlan időtartamúvá alakul át.” (Ptk. 6:338.§ (1))

- -

Szóval, az szerződés bizony ÉRVÉNYES!

Mivel a 15 nap már réges-rég eltelt.

nonolet # 2017.10.10. 16:49

Júlia53

Döntsd el, hogy távozol vagy maradsz drágábban.
Más gyakorlati lehetőséged nem igazán van.

Úgyis addig emel, amíg nem lépsz...

Szomorú örökös # 2017.10.10. 16:52

Júlia53

Pontosan ez volt a kérdésem, hogy benne volt-e a szerződésben. Így nyilván van igazságod, de ha ő meg akarja emelni a bérleti díjat, akkor nincs más választásod, el kell fogadni, mivel már határozatlan idejű a szerződés, ergo bármikor indoklás nélkül törvényesen felmondhatja feléd. Szóval inkább ne kakaskodj vele, nem éri meg. Én ezt tanácsolom.

nonolet

Ott szerepelt az is, hogy „SZERINTEM”, persze csak ha tudsz mondatot értelmezni. :-D

Júlia53 # 2017.10.10. 16:58

nonolet köszönöm a válaszod,én is így gondolom,hogy igazam van,de mivel hogy ő nem tartotta be a szerződésben megállapodottakat így köteles vagyok a szerződésben szereplő 2 hónap felmondásiidőt betartani,vagy léphetek minden következménynélkül.Nem szeretnék még 2 hónapot fizetni neki,csak félek,hogy nem kapom vissza a kauciót.

Szomorú örökös # 2017.10.10. 17:23

Júlia53

Hát lakd le a kauciót! Ezt nonolet is írta, hogy így szokás.
És hát mondd neki, hogy nem fizetsz, ez már a kaució lelakása.

MajorDomus # 2017.10.11. 20:39

Elég egyértelmű az eset....