Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Termőföld kifüggesztés

lajcsó # e-mail 2018.05.11. 21:48

Természetesen haszonbérelt föld is eladható, csak számolni kell azzal, hogy a haszonbérlő is jogosult lehet elővásárlásra. Mégpedig előkelő helyen!

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.05.11. 14:43

Nagyjából olyan módon, mintha nem lenne haszonbérbe adva.

www.kbs-ugyved.hu

br92 # e-mail 2018.05.11. 10:12

Tisztelt Cím!

Termőföld eladás lehetséges-e ha az érintett földrészlet haszonbérlés alatt van?
Amennyiben igen, ez milyen módon tehető meg?

Köszönöm a mielőbbi választ.

drbjozsef # e-mail 2018.04.20. 10:53

Ebből nem, de KBS odaírta neked a paragrafust is.

2013. évi CXXII. törvény a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról
...
20. § * Elővásárlási jog nem áll fenn
...

1. a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel

...
21. § (1) A föld eladása esetén a földre vonatkozó, a tulajdonos által elfogadott vételi ajánlatot egységes okiratba foglalt szerződésbe (a továbbiakban: adás-vételi szerződés) kell foglalni, és azt a tulajdonosnak - a felek aláírásától számított 8 napon belül - közölnie kell e törvényen, valamint más törvényen, illetve a megállapodáson alapuló elővásárlási jog jogosultjaival.

Nincs elővásárlási jog = nem kell közölni senkivel = nem kell függesztgetni, hirdetgetni.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

ism66 # e-mail 2018.04.20. 10:48

Ebből nem teljesen egyértelmű

oligaliga # e-mail 2018.04.20. 10:11
ism66 # e-mail 2018.04.20. 09:59

Hol található pontosan az Agrárkamara idevonatkozó állásfoglalása?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.04.20. 09:23

Bocsánat, elkerülte a figyelmemet, hogy a vevő 1/1 tulajdonos lesz. Úgy valóban nincs elővásárlási jog. [20. § b)]

www.kbs-ugyved.hu

lajcsó # e-mail 2018.04.20. 09:22

Az Agrárkamara álláspontja a helyes!
A szerződés egyből mehet a földhivatalba.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

oligaliga # e-mail 2018.04.20. 09:07

KBS

Ha a tulajdonostársak egymás között kötik a szerződést, és a cél a tulajdonközösség megszüntetése, akkor is kell a kifüggesztés? Csak azért kérdem, mert a Nemzeti Agrárkamara tájékoztatója szerint ekkor se kifüggeszteni, se jóváhagyatni nem kell.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.04.20. 08:52
ism66 # e-mail 2018.04.20. 08:47

Tisztelt Cím!

Kérdésem, hogy 1/4 tulajdonrészem megvásárolja a tulajdonostárs akié a 3/4 tulajdonrész ( így ő lenne 1/1 tulajdonos) ki kell-e függeszteni gyümölcsösről van szó?

Köszönöm a mielőbbi választ

ism66 # e-mail 2018.04.20. 08:46

Tisztelt Cím!

Kérdésem, hogy 1/4 tulajdonrészem megvásárolja a tulajdonostárs akié a 3/4 tulajdonrész ( így ő lenne 1/1 tulajdonos) ki kell-e függeszteni gyümölcsösről van szó?

stellacska2 # e-mail 2018.03.07. 15:44

Tisztelt cím!
Előhaszonbérleti jognyilatkozatot ugye postai úton is be lehet nyújtani, azt nem kell személyesen, mint az elővásárlói jognyilatkozatot?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.02.23. 14:44

Dehogynem. Ebben körben egy tavalyi törvénymódosítás megteremtette a peralanyiságát.

www.kbs-ugyved.hu

lajcsó # e-mail 2018.02.23. 12:11

A kamara nem jogosult pereskedni az önkormányzattal.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Erős Pista # e-mail 2018.02.23. 10:25

Tudom hihetetlen, de újra Pista vagyok!

Időközben annyi történt, hogy -bár a jegyző megígérte, hogy elutasítást fogja szorgalmazni- az önkormányzat megváltoztatta a kamarai elutasítást. Arra hivatkozással, hogy a kamara túlterjeszkedett a hatáskörén, amikor a jegyzői hiba miatt új kifüggesztést javasolva, elutasította a vevőt.

Úgyhogy, most jön részemről a bírósági adok-kapok? Vagy előbb kamara fog -ha akar- pereskedni az önkormányzattal és csak azután következek én?

Üdv: Pista, aki nem Stella

alfateam # e-mail 2018.02.13. 13:12

Stella!
Igyekezz, minél hamarabb fellebbezni nehogy kicsússz a 30 napból.
Nem hibáztál a Földhivatal járt el hibásan.
Hiánypótlásra kellett volna felszólítania az elővásárlási jog jogosultját nyilatkozattételre...

lajcsó # e-mail 2018.02.13. 12:25

"Mit tudok tenni?"
Tulajdonképpen semmit. Te hibáztál, így a vevő jogszerűen szerezte meg a föld tulajdonjogát.
Még arra lennék kíváncsi, hogy az elővásárlásra jogosult megelőzte volna-e a vevőt, vagy azonos volt a sorrend?

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

stellacska2 # e-mail 2018.02.13. 09:18

Nem olvastam, hogy lent már volt egy hasonló kérdés, csak beirtam gyorsan idegességemben.És én tényleg Stella vagyok, nem Pista. :-)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.02.12. 19:21

Pista, Pista. Hidd el, ha megkérdezed ugyanazt stellácskaként, a válasz akkor is ugyanaz lesz.

www.kbs-ugyved.hu

nonolet # e-mail 2018.02.12. 16:45

Megfizeted a kárát...

stellacska2 # e-mail 2018.02.12. 16:24

Tiszteletem!
Mi a teendőm? Föld adásvételi szerződéseket és egy elővásárlói nyilatkozatot megküldtem a földhivatalnak.A NAK állásfoglalás megérkezett az elővásárló javára.Egy fellebbezést se jött, átküldtem 5 nap kifüggesztés utána földhivatalnak. Majd később kapott az elővásárló egy elutasító határozatot, mert sajnos én mint ügyintéző nem irtam rá a nyilatkozatára, hogy az elővásárló személyesen hozta be és elismeri,h az ő aláírása. Emiatt nem tudja megvenni a 10milliós földet,mert az eredeti vevő javára irta a földhivatal.Mit tudok tenni?A határozatban csak peres eljárás van.

Erős Pista # e-mail 2018.01.31. 08:27

Időközben annyi történt, hogy a kamara elkaszálta az összes szerződését az eredeti vevőnek. Most jön az önkormányzati kifogás ideje... (Ahol biztos átnyomják.)

Elég cifra lesz, ha az önkormányzat hibájából korlátozzák az elővásárlók jogait, majd a kamara "kármentő" döntését megváltoztatják a kárukra.

Hallottam egy olyan ötletet,hogy relatív hatálytalanság címén kikezdhető a döntés. Ez ráhúzható később az ügyre, vagy felejtős?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.01.21. 13:05

Nem kell mindent háromszor elismételned. Tudom, miről van szó.
Írtam: a megyei mezőgazdasági hatósági szerv döntésével szemben bírósághoz lehet fordulni. A többi a te dolgod. (Az viszont biztos, hogy ha nem meríted ki a jogorvoslati lehetőségeket, akkor kártérítési igénnyel sem léphetsz fel.)

www.kbs-ugyved.hu