Közös képviselő kérhet - e tőlünk ilyet?


kávézós # 2016.02.11. 17:33

Tisztelt Hozzáértők!

Kérdésem lehet, kissé butaságnak fog tűnni, ezért elnézést előre is, de tényleg nem világos ez nekünk.

A tények :

2009-ben vásároltunk egy lakást egy budapesti agglomerációban. Ez egy 6 emeletes panellakás, amelyet előző években, tehát tudtommal 2007-2008 körül felújitottak : hőszigetelés, festés, stb...az egész tömbön. Ezt gondolom, az akkori lakók megszavazták, és vállalták a közös költség mellett még plusz havi X ezer Ft megfizetését.

Mi megvásároltuk az egyik lakást a tömbből, csúnyán fogalmazva becsücsültünk a "készbe". Ugye anno a döntésben, hogy vállaljuk-e a plusz költséget, nem vettünk részt.

A kk kéri tőlünk a havi közös költség megfizetését, ami teljesen jogos, legyen ez az összeg 12.000 Ft havonta, plusz kéri még tőlünk azt a havi plusz 8.000 Ft-ot, amit még azelőtt fogadtak el/szavaztak meg, mielőtt mi a régi tulajtól megvettük volna a lakást.

Köteles vagyok-e én ezta z összeget, mint új tulajdonos fizetni a Társasháznak, vagy nem?

Egy kicsit olyan szaga van, mintha vennék egy autót, amit az előző tulaj festetett volna pirosról sárgára, és miután megvettem, jönne a festő, hogy fizessem ki a fényezés árát.

Milyen törvény van erre, vagy mi az, amely miatt akár végrehajtásra is adhatja a képviselő az esetleges nemfizetést?

A közös költséget fizetem rendben, de a plusz havi x ezer Ft miatt hadilábon állok vele, mert nem tudom benyelni...

A kérdéseben szereplő évszámok nem a valós évszámok, jelentősége nincsen, de természetesen nem küzdök az egyébként arrogáns bunkó képviselővel évek óta, de szeretnék már ennek a vitának a végére pontot tenni.

Előre is köszönöm válaszaitokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.11. 18:00

azt a havi plusz 8.000 Ft-ot,
Az is közös költség.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.11. 18:01

az egyébként arrogáns bunkó képviselővel
Szerintem ő ugyanezt gondolja rólad...

kávézós # 2016.02.11. 18:27

Látom, megláttad a lényeget.

Tényleg nem lehet normális választ adni?

Arról nem beszélve, hogy soha egy nyugtát, számlát, semmit nem kapunk a befizetésekről, év elején hoz egy listát, mennyi volt a tavalyi évben a befizetés, mennyi elmaradás van esetleg, a közös költséget közös költség-jogcímen szedi, a másikat, a 8.000 Ft-ot felújitási alap-ként.

Szóval?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.11. 19:12

Mondom: a felújítási alap is közös költség.

onedin csanád # 2016.02.11. 19:20

A közüzemi számlák költségen felül minden lakóközösség megszavazhat egy fix összeget, amit a ház felújítására költenek . Ez ettől kezdve ugyanúgy a közös költség része mint pl. a szemétszállitás. Tehát mindenkinek kötelező fizetni, és elmaradás esetén ugyanúgy behajtható. Amikor odaköltöztél tájékozódnod kellett volna a közös képviselőnél, hogy mennyi a havi összes befizetendő költség. Úgyhogy most itt nem a közös képviselő a bunkó.

MajorDomus # 2016.02.11. 21:01

Kávézós

Inkább igyál egy kávét.

A közös költség fizetése nem szolgáltatási ellenérték, hanem törvényi kötelezettséged,
Tehát arról számlát, nyugtat nem köteles adni, sőt tulajdonosnak nem is lehet (C/2000.tv a szamvitelről).
A lista amit a k. K hoz, előírás, teljesítés, tartozás, tulfizetés, a társasházi törvény 48.$.f.pont szerinti előírása! A felújítási alapot, jóváhagyta a közgyűlés tehát azt köteles vagy fizetni.

Amit leirtál annak alapján egy kiválóan dolgozó közös képviselő által felújított társasházban laksz.

Miért nem egy lepusztult panelben vettél lakást?
Ott nem lenne +8.000 Ft költséged.

Amit egyébként a fűtési költségeden már meg spóroltál. Akkor mi a gondod?

SolnesM # 2016.02.15. 14:14

Látom Kávézós még mindig nem érti a lényeget !

SolnesM # 2016.02.15. 15:14

hogy soha egy nyugtát, számlát, semmit nem kapunk a befizetésekről,
Kérni kell !!

És MD írja :

Tehát arról számlát, nyugtat nem köteles adni, sőt tulajdonosnak nem is lehet (C/2000.tv a szamvitelről).

Egy pénz átvételről azért nyugtát vagy átvételi elismervényt csak illik adni !

Rexor # 2016.02.15. 15:22

"Kérni kell !!": azt lehet, de erről sem számlát sem nyugtát nem kell kiállítani. Az év végi elszámolás pont erre szolgál.

MajorDomus # 2016.02.15. 21:26

SolnesM

Bocsi!
Félreértés!

Ha házipénztárba fizetsz (ami nálam kizárt!) ott természetesen kell hogy kapjon a tulaj bevételi pénztarbizonylatot, de a Nyugta és a Számla az mást jelent.

Azt nem köteles, sőt nem is lehet adni.

SolnesM # 2016.02.16. 07:41

Ok. akkor legyen átvételi elismervény.
tehát számlát csak az adószámos adhat ki.
Nagyjából :
valami árúért szolgáltatásért számlát ad. Az tartalmazza a kiadó/kibocsátó nevét, adószámát, az árú milyenségét, mennyiségét, sőt azt is hogy kinek szól az árú és szolgáltatás. természetesen a kifizetett összeget - ÁFA tartalommal. + dátum aláírás. A nyugta egyszerűbb.
Bezinkútnál, kereskedésben szokták feltenni a kérdést, hogy kér e számlát, amire mondom, hogy elég a nyugta.
Na most olyan, hogy egy kk. nem ad a befizetésről valami olyan nincs . Ha nem ad kiveszem a kezéből a pénzt és elküldöm melegebb tájakra. Ez szokott lenni a sikkasztás első lépcsője.

SolnesM # 2016.02.16. 07:50

A pénzkezelésnek elvileg szigorú szabályai vannak.
Anno régen apám mesélte, hogy egyszer behívatta a IKV vezető asszonykája, hogy Uram lakbérhiánya van. Nyilván a papa is meglepődött, de hazament elővette a szerencsére eltett nyugtákat és a másik találkozónál mondja az asszonykának, hogy minden rendben, ki van fizetve.
Az a. nem hitte, mondja mutassa a papírokat, a papa mondta azt nem, itt van a zsebben, ha nem hiszi tegyen felszólítást/ feljelentést .
Nyelt egyet az asszonyság, majd úgy másfél hónap múlva vezető száron vitték el.
Sikkasztott, így akarta a likakat betömni, hátha valaki balek újra fizet.

MajorDomus # 2016.02.16. 20:17

Na most olyan, hogy egy kk. nem ad a befizetésről valami olyan nincs . Ha nem ad kiveszem a kezéből a pénzt és elküldöm melegebb tájakra. Ez szokott lenni a sikkasztás első lépcsője.

Teljesen jogos, egy Ft-ot sem szabad elismervény nélkül átadni.

kávézós # 2016.02.17. 07:30

Srácok,

köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat.

A probléma megoldódott időközben, tisztáztuk a félreértéseket az Úrral. Viszont fültanúja voltam egy veszekedésnek, amit egy másik lakóval folytatott, nevezetesen az volt a vita tárgya, hogy a kk végrehajtásra adta a lakó tartozásait, nem tudom, miket, és a lakó kifogásolta, hogy a vh miért rakott kamatot az összegre, hiszen egy társasház nem pénzintézet, és ezt a kk is elmondta a lakónak :-)

Én ígéretet tettem a lakónak, hogy rákérdezek arra, hogyha végrehajtásra kerül pl. közös költség elmaradás, akkor arra jogosan rak-e a vh kamatot, továbbmenve ez a kamat hová folyik be? A részleteket nem tudom, ennyi az infóm mindössze...mondjuk, érdekes kérdés valóban:-)

capisca # 2016.02.17. 08:28

Én ígéretet tettem a lakónak, hogy rákérdezek arra, hogyha végrehajtásra kerül pl. közös költség elmaradás, akkor arra jogosan rak-e a vh kamatot, továbbmenve ez a kamat hová folyik be?

Vh akkor rak kamatot rá, ha a végrehajtás kérője kéri.
A kamat a végrehajtás kérőjé, azaz a társasházé.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.17. 09:36

Pénztartozás után az esedékesség napjától a megfizetés napjáig akkor is törvényes késedelmi kamat jár, ha a tartozás egyébként kamatmentes.

kávézós # 2016.02.17. 10:48

Sziasztok.

Köszi szépen, továbbítottam a lakótársnak a válaszokat, remélem, tudomásul veszi....( úgysem tud mit csinálni... )

MajorDomus # 2016.02.17. 20:52

Dehogynem

Fizetni!

bubibaba # 2016.02.18. 12:19

Tisztelt Fórumozók!
Panelházunk 2008-ban részt vett a panelprogamban.
A közös képviselő aláíratott velünk OTP LTP szerződést. Mint később megtudtuk, pár lakó írt csak alá ilyet, amit nem tudunk megmagyarázni, de a közös képviselő szerint a többiek a "társasházzal/ra kötöttek LTP-t.
(Itt jegyzem meg, a közös képviselőtől többször kértünk választ, vitatkoztunk, nem hajlandó meghallgatni, sem válaszolni semmire).
Szóval az 5 év letelte után a saját bankszámlánkra kaptunk vissza pénzt az OTP-től maradványösszeg címen. Ezt az összeget a közös képviselő kéri tőlünk, hogy utaljuk át a társasház számlájára, merthogy az a társasházat illeti meg. Az OTP-t megkerestük, ahol azt mondták, az OTP a társasház felé a szerződésben lévő összeget átutalta, teljesítette, innentől fogva a maradványösszegről ők nem tudnak nyilatkozni, nem rájuk tartozik. A közös képviselő lakógyűlésen, amin nem tudtunk megjelenni, lehordott bennünket mindennek, sőt a jegyzőkönyvben vastag betűvel emelte ki a nevünket, hogy tartozunk. Az indoklása: közgyűlésen megszavazták, hogy a maradványösszeget mindenki fizesse be (már az a pár ember aki ilyet kötött). Ezt mi nem írtuk alá, nem szavaztuk meg, itt azt is hozzátenném, hogy a tegnapi lakógyűlésen kb. 20 ember jelent meg a 60-ból, és erre is azt mondta hogy érvényes a szavazás...
Szóval megszavaztatott olyat, aminek senki nem járt utána, senki nem kérdezte meg.
A hozzáértéséről annyit, hogy a tegnapi napon a lakógyűlésen a tavalyi év pénzügyi eredményét egy naptárból kitépett lap hátoldaláról olvasta fel...
Szóval a kérdésem az lenne, hogy mit tudnék tenni ebben az ügyben?
Tudom, hogy bíróságra nem fordul, ahhoz kicsi az összeg, viszont nekünk sok, de elegünk van abból, hogy a lakók előtt folyamatosan lehord minket, kiemeli a nevünket, megaláz, sőt gyanítjuk hogy át is ver pl. a fűtés leolvasással, és más költségek elszámolásával. Mit tudnék tenni hogy ezt egyszer s mindenkorra lezárjam??
Előre is köszönöm.

MajorDomus # 2016.02.18. 21:39

Fizesd be a pénzt, ami nem illet meg!

Ha képviselő egy WC papírról ismerteti az elszámolást, de az pontos, akkor semmi közöd hozzá, ezért van a Számvizsgáló Bizottság hogy ellenőrizze.

Ahelyett hogy köpködsz rá, köszönd meg neki, hogy végig vitt egy panelprogramot és 30 %-al értékesebb a lakásod.

Hogy értsd miről van szó.

A hitelt Ltp betét fedezetével vették fel, a lakók nyitottak Ltp betétet a saját nevükben, azt engedményezték a társasházra.
Vagyis a havi 20.000 Ft-okat a társasház fizette az Otp - nek, s a lejáratkor az összegyűjtött betétből az Otp leemelik a hitel összegét. A megmaradók pénzt azoknak utalta vissza - neked például - akik a saját nevekre kötöttek Ltp szerződést.

Ez szép gesztus volt a ház felé, mellesleg neked is érdeked , de ettől függetlenül a pénz nem illet meg, mert minden jogodat(és kötelezettségeket is) engedményezted a társasház javára.

Nem is kell birósághoz fordulnia, elég ha feljelentést lopásért, mert nem adod vissza a ház pénzét.
Egyébként ez szerződésszegés részedről.

A második, megismételt közgyűlésen összesen 3 embernek kötelező jelen lenni az érvényességhez.
Levezető elnök és jegyzőkönyvvezetõ lehet egy személy is, ez általában a közös képviselő, valamint 2 fő tulajdonos. Teljesen törvényes ha 20-an voltak.
Egyébként csak annyi emberrel iratot? Alá Ltp szerződést, amennyi a hitel lefedéséhez kellett, például 20 millió hitelhez 10 db szerződés, azaz 10 db ember.
A közös képviselőnek teljesen igaza van, és jól dolgozik, ha sikeresen véghez vitte a panelprogramot. Köszönd meg neki és fizess mielőbb, mert sokba fog kerülni.

MajorDomus # 2016.02.18. 21:41

Ja, a 2 tulajdonos jegyzőkönyvhitelesitőnek kell.

bubibaba # 2016.02.22. 09:23

MajorDomus: remélem az vagy akinek gondollak... :-)
úgy gondolom, mindentől függetlenül, hogy a közös képviselő dolga az, hogy elmondja a lakóknak, bárkinek aki értetlenkedik hogy mi történt, és miért tartja jogosnak a követelést.
Én, amikor ez először felmerült, elmentem hozzá, és megkérdeztem szépen, okosan, kedvesen bájosan hogy miért is?? Csak azért mert nem értettem. Erre ő elkezdett üvöltözni, alázni, gyalázni, mindennek elhordott.
Ha nem így áll hozzám, aki segítségért mentem hozzá, akkor én is másképp állok a dologhoz..
Pl. ha ezt így elmondta volna, ahogy Te most, akkor más lenne a gyerek fekvése.. De az a lekezelő, undorító modor, amit megengedett magának...

bubibaba # 2016.02.22. 10:07

Én egyszerűen csak annyit szeretnék, hogy a közös képviselő üljön le velem, ahogy többször kértem tőle, és beszéljük át ezt az egész LTP-t. Nem mondtam soha, hogy nem fizetem be a pénzt, de szeretném végre tisztán látni, miért is a ház pénze, ha én fizettem 5 éven keresztül, és a ház megkapta azt az összeget amit a szerződésben rögzítettek. Ergo elmaradásom nincs.
Miért olyan rohadt nehéz neki leülni és elmagyarázni???? Én ezt a viselkedést nem tartom korrektnek. Sőt. kikérem magamnak.

MajorDomus # 2016.02.22. 20:17

Siegelinde

Mind a kettő!

A közös költségről számlát nem lehet kiállítani m Nyugtát sem, mert mindkettő adóügyi bizonylat.

Abban az esetben ha a tulajdonos házi pénztárba fizet be közös költséget, kötelező a bevételi pénztarbizonylatot kiállítani, de minimum egy átvételi elismervényt, amit utólag be kell könyvelni a pénztarkōnyvbe.

A kettő két különböző dolog.