Osztatlan közös tulajdon


MajorDomus # 2015.06.14. 17:12

Olcsóbb és egyszerűbb!

Laci44 # 2015.06.15. 09:52

Kedves Fórumozók!
Az alábbi kérdésemmel fordulnék önökhöz!

Egy osztatlan közös tulajdonú ingatlan tulajdonosa vagyok 50%-ban. Az ingatlan elég jól el van szeparálva két házfélre (két család lakik a két házfélben), de vannak problémás pontok (pl.: közös vízóra).
Lakásbiztosítást szeretnék kötni az általam használt házfélre (használat szerinti megosztás alapján), de nem tudom hogy esetleges kár esetén a biztosítónak elég-e a használat szerinti megosztás szerinti jogállás, nem köthet-e bele ebbe(én nyilván a saját használatú részem értékére kötöm a biztosítást, de az egész ingatlan értéke ennél jóval több).

Előre is köszönöm a válaszokat!

MajorDomus # 2015.06.15. 21:26

Elég, de előtte szemléz, és emiatt záradékol!

jordan # 2015.06.23. 09:17

Üdvözletem!

Családi ház, egy nagyobb és egy kisebb lakótérrel, külön bejáratokkal. Egy 500nm kert és közös közmű. Én a feleségemmel én 3 gyermekkel élek a nagyobb házrészben. Családtag a kisebben. Én 6/12 részben vagyok tulajdonos a többi tulajdonrész 3 másik családtag között oszlik. Az itt lakó rokon pereskedik folyton tulajdonjogért és inzultálja a gyerekeim ha a kertben vannak, feljelentés is történt már emiatt. A kutyája nincs beoltva és az ürüléket se szedi össze. A kertet nem használja, egy dzsungel az egész... Ha néha lenyírja a füvet akkor is a kert felétől. Én most húztam egy 1,5m magas drótkerítést pont a kert felénél. Átjárás van rajta kis kapuval. Nem fogom a gyerekeket bezárni a házba mert neki nem tetszik hogy játszanak. A többi tulajdonos a kerítésbe beleegyezett kivéve a itt élő. Eddig nem érdekelte az itt élő rokont a kert de most biztos próbál a kerítés ellen tenni. Mit tud tenni és mennyi idő míg sikerrel jár? Nem áll szándékomban elbontani a kerítést csak ha valaki dózerrel jön ide.

MajorDomus # 2015.06.23. 21:43

Zavaró el a háztól.

Kérdd a bíróságtól a közös tulajdon megszüntetését, és vedd meg a részét.

Mivel 50 % tulajdonos vagy, megilleti a kert fele, ám az osztatlan közös tulajdon másként működik.

viki12 # 2015.07.28. 14:22

Kedves Fórumozók!

Röviden a történet: adott egy ingatlan(1000m2) egy helyrajzi számmal, 2 családi házzal(egy új és egy régi, közvetlenül egymás mellett, de külön közművekkel).
A mostani tulajdoni hányadok: nekem 42/100, rokonoknak 58/100.
Az új ház ráépítéssel keletkezett.
Ezenkívül van egy Megállapodás, amely nem szerepel a Tulajdoni lapon.(ez korábban íródott)
A Megállapodás leírja, hogy az ingatlanra a saját tulajdonomat képező családi házat építsek ráépítéssel (ez az új ház). Ráépítéssel tulajdon jogot szereztem.

A következő pontban:a gyakorlatban 30/100 tulajdoni hányad az épített ház és a telekből 200m2 terület testesíti meg.
A 70/100 tulajdoni hányad a régi ház és a telekből 800m2 testesíti meg (ez a rokonoké).

A következő pontban: a tulajdonjogot szerző kizárólagos használatában az általa épített ház és 200m2 terület kerül.
Míg a rokonok kizárólagos használatába a régi ház és a 800m2 terület kerül.

Később még örököltem a rokonoktól 12/100 tul. hányadot, így lett 42/100.
A rokonok elakarják adni az 58/100 tul. hányadukat.

Kérdéseim:

1. Nem tiszta, hogy a Ráépítéssel a saját tulajdonomban van-e az új ház? (mert valahol saját tulajdont ír a Megállapodás valahol meg kizárólagos használatot)
vagy a rokonoknak is van benne tulajdonrészük?

2. Ezt a Megállapodást fel lehet vezetni a Tulajdoni lapra? Célszerű lenne?

MajorDomus # 2015.07.29. 20:02

A ráépitessel tulajdonjogot szerezhetsz s ez bejegyezhető a túl. Lapra

ObudaFan # 2015.07.30. 05:36

Ha egy helyrajzi szamon van az egesz ingatlan, akkor mindenkinek az egeszen all fenn tulajdonjoga, es ez csak egy hasznalati megosztas. Hasznalati megosztast nem lehet feltuntetni a tulajdoni lapon. Ha viszont a megallapodas a tulajdoni hanyadokat is modositotta, azt fel kellene. Egyebkent lehet gondolkodni telekmegosztasban, ha a helyi szabalyok lehetove teszik, vagy tarsashazban, esetleg a telektulajdon es a felepitmeny tulandonjoga elvalasztasaban, ha kulon helyrajzi szamot szeretnetek.

viki12 # 2015.07.30. 15:23

Köszönöm a válaszokat.
#MajorDomus
Igen, a ráépítéssel szereztem 30/100 tul. hányadot, erről szól a Megállapodás. A 30/100 be is lett jegyezve a tulajdoni lapra.

#ObudaFan
Igen a megállapodás módosította tul. hányadokat.
A 30/100 be is lett jegyezve a nevemre a tulajdoni lapra.
Tehát, ha jól értem az általam épített új családi ház(Ráépítéssel) nincs a teljes tulajdonomban?
A rokonoknak 58/100 tul. hányadban van részük az általam épített házban?

MajorDomus # 2015.07.30. 20:01

Társasház 2 albetéttel?

viki12 # 2015.08.03. 11:05

ObudaFan
A telekmegosztást a helyi szabályok nem teszik lehetővé.
A használati megállapodás, akkor is érvényes, ha azt én és a rokonok szülei(az akkori tulajdonos társak, most már nincs tul. részük) írták alá?
A leendő vásárlóra is kiterjed ez a megállapodás?

ObudaFan # 2015.08.03. 11:50

A használati megállapodás, akkor is érvényes, ha azt én és a rokonok szülei(az akkori tulajdonos társak, most már nincs tul. részük) írták alá?
A leendő vásárlóra is kiterjed ez a megállapodás?

Elvileg igen. Gyakorlatban pedig még inkább, ha a vásárló maga is hasonlóképpen használja az ingatlant, mert az önmagában is (ráutaló magatartással) a használat rendezése lenne külön írásos szerződés nélkül is.

Tehát, ha jól értem az általam épített új családi ház(Ráépítéssel) nincs a teljes tulajdonomban?
A rokonoknak 58/100 tul. hányadban van részük az általam épített házban?

Hát, ha a tulajdoni lapon ez van, akkor igen.

MajorDomus # 2015.08.03. 22:30

Közhiteles nyilvántartás

Malaci # 2015.10.08. 14:46

Kedves Fórumozók!
1 ha 8242 m2 területű „szántó, erdő, legelő, fásított terület, saját használatú út” művelési ágú, osztatlan közös tulajdonú külterületi ingatlan 24/ 40 részével rendelkezem.
Több mint egy éve megindítottam volna az osztatlanság megszüntetését, de kiderült, hogy a társtulajdonos örökös nélkül meghalt! Közjegyzői végzés értelmében az államra szállt a társtulajdon!
Mit kell, tegyek jelen helyzetben, hogy ezt az áldatlan állapot megszűnjön!
Megvásárolni nincs szándékomban, nem is tehetem, nem vagyok, nem leszek földműves!
Felajánlanám megvételre az államnak, aminek sok esélye nincs!
Közösen felajánlhatnánk megvételre!
Kit, milyen igazgatási szervet kell, megkeressek kérésemmel? Tudtok tanácsot adni?

Martiny # 2015.12.22. 09:23

Kedves Fórumozok!

Ingatlan vásárlás előtt állok.
Ikerház felet szeretnék venni, de sajnos kiderült, hogy osztatlan közös tulajdonú a telek. 1044 négyzetméter az össz terület.

Érdeklődni szeretnék, hogy ezt soha sem tudjuk az osztatlant megszüntetni?

Köszönettel:

Martiny

Joker0303 # 2015.12.28. 16:56

Tisztelt Fórumozók!

Lenne egy problémám, mellyel kapcsolatban szeretném kikérni a véleményüket.

Adott egy osztatlan közös tulajdonú ingatlan. Az ingatlanban van három lakás. A megoszlási arányok a következők 42/100 az én tulajdonom (3 szobás lakás kb. 100 m2), 32/100 (2 szobás lakás, kb. 72m2), illetve 26/100 (2 szobás lakás, kb. 60 m2), ezek másik két családé. Tehát három tulajdonos van, a fenti részletezett megoszlásban.
Az ingatlanhoz tartozik egy vízmérő (Főmérő), ami az én nevemen van, illetve külön a 3 lakáshoz egy-egy almérő, ami természetesen hitelesítve van. (Tehát az én nevemen van a főmérő, meg a lakáshoz tartozó 1 db almérő). A vízmű nem a főmérőre számláz, hanem a 3 db hitelesített almérőre, melyek után mind a három lakás fizeti is az alapdíjat. (a három fogyasztása megegyezik a főmérőjével, ezzel nincs is gond). A problémát az okozza, hogy az egyik tulajdonos a 32/100 -as tulajdoni hányadú felhalmozott 30 ezer forintnyi vízdíj tartozást...

A kérdésem, hogy ilyen esetben a vízmű követelheti e tőlem, akinek a nevén van a főmérő, illetve a másik szintén rendesen fizető tulajdonostársamon a nem fizető tulajdonos vízdíját? Hiszen mint említettem hitelesített almérők vannak és a vízmű is azok alapján számláz és az alapdíjakat is szedi mérőnként.

Mi lenne a megoldás?

Köszönöm a válaszukat.

Üdv.

ObudaFan # 2015.12.29. 19:57

Martiny

A helyi szabályoktól függ. De ha más nem, társasházzá lehet alakítani.

MajorDomus # 2015.12.29. 21:24

Telekmegosztás?

Joker

Igen ! Kérheti!
Az elszámolás alapja mindig a főmérő.

ymisar # 2016.01.11. 14:01

Tisztelt Fórumozók!

Osztatlan közös tulajdonu ingatlannak, az egyik tulajdonos elhunyt, se rokona se hozzátartozója nincs. Kérdésem, mi az eljárás ilyenkor, és hogy tudnám megvásárolni a részét, és kihez kerül az emlitet rész.
Köszönöm válaszukat

Motoroslány # 2016.01.13. 21:14

Jó estét,
Lakottan, árverésen vettünk osztatlan közös tulajdonban 50/200-ad házrészt. Statikailag, építészetileg megosztható lehetne, de a bentlakó nem akar beleegyezni a megosztásba.
Kérhetünk tőle többlethasználati díjat? Tulajdonjogunk már be van jegyezve.
Köszönöm a választ előre is.

Motoroslány # 2016.01.13. 21:51

A most is bent lakó nem az adós, hanem annak volt házastársa , ugyanolyan mértékben tulajdonos, mint mi.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.13. 21:57

A használat módjának a meghatározását kérheted bíróságtól. (Elvileg a társasházzá alakítást is, de az általában nehezebb műfaj.)

És kié a maradék 1/2? És ő mit akar?

MajorDomus # 2016.01.13. 22:17

Ymisar

1.beköltözöl és ha 15 évig senki sem jelentkezik, akkor elbirtoklás útján a tiéd lesz.

2 . törvényes örökös híján az állam örököl!
Meg várod míg bejegyzik, majd pert indítasz az állam ellen közös tulajdon megszüntetését kérve, s megveszed.

Motoroslány # 2016.01.13. 22:34

100/200-ad részben az enyém, az 50/200 ad férjemé (amit vettünk) és 50/200 ad a bent lakó adós felesége/tulajdonostárs. Ikerházról van szó.
Igen, a végső cél a használat újrarendezése a tulajdoni hányadok alapján, bár félek attól, hogy mivel lakottan vettük és birtokon belül van, nehogy elveszítsük a pert.
Kérhetünk addig is többlethasználati díjat az 50/200 ad vásárolt részre? papíron osztatlan közös tulajdon az ingatlan, de a gyakorlatban osztott (ház is, kert is félbe van vágva).

MajorDomus # 2016.01.14. 21:05

Kérjétek a közös tulajdon megszüntetését.