Használtautó, Garancia???


nonolet # 2018.05.06. 07:19

A törvény nem védi a magánszemélyt jobban, ha céggel áll szemben?

Akkor védik, ha a magánszemély az ügyben a: vevő.
Ekkor úgy hívják, hogy: "Fogyasztó"
és fogyasztói többlet jogok védik.

Minden tájékozott ember tudja is ezt és ismeri a többlet jogait is.

Eladóként viszont miért is kéne védeni?!
Hisz eladóként éppen ő tudja átbaszni a vevőt!!!
Aztán a vevő fut a pénze után, próbálj a perben behajtani.

Ahogy esetleg te is átverhetted egy rejtett hibás autóval a vevőd ... aki éppen fut a pénze után.

- -

Jogállamban miért ne követelhetne bárki-bármit bárkitől?!
A jog keretei között eljárva.

Aztán két eset lehet belőle.

Vagy megoldjátok közösen.
Azaz megegyeztek, netán elhal az ügy magától.

Vagy, ha erre képtelenek vagytok,
akkor perben hoz ítéletet a bíróság
Nyilván ez már extra pénzbe kerül annak,
akinek nem volt igaza és mégsem állt helyt önként.

- -

HA NEM verted át vevőt, akkor nincs miért izgulnod.
Mert nem tudja bizonyítani az állítását.

HA esélyes, hogy mégis-mégis volt annak az autónak általad már ismert, de elhallgatott kehe, akkor pedig
jobb ha önként fizetsz egy reális összeget.

Persze mondhatod, hogy: ha volt is hiba, akkor azt a hibát a vevőnek kellő gondossággal eljárva észre kellett volna vennie az átvételkor, pláne egy szakkereskedő esetén!
ÉS EZ egy fontos védekező érv!

Azt is mondhatod, hogy hiba az autó korára-futásra tekintettel, szokásos hiba már, a vevőnek számítani kellett rá.

Sok mindennel lehet védekezni, de ahhoz ismerni kell a szükséges jogot és logikusan kell gondolkodni.

Ezen ismeretek hiánya ÖNHIBA!
Tudod: a törvény ismertének hiánya nem mentesít!

Röviden: nem jogrendet szidd,
ha hiányosak az ismereteid,
hanem csak magadat és tájékozódj.

Az internet korában gyorsan és ingyen lehet okosodni!

egyötvenes68 (törölt felhasználó) # 2018.05.06. 07:39

Nonolet korrekt írás

Miruati # 2018.05.06. 09:34

Most, hogy így mondod az ügyvédem mondta, hogy elvárható lett volna egy ilyen hiba kiderítése nekik, mint szakembereknek, műszakiztatnak is. Erre azt válaszolták, hogy jóhiszeműen jártak el ennél az adásvételnél.

nonolet # 2018.05.06. 11:33

A jóhiszeműség önhiba-felelőtlenség.
Ezért nem mentesít az elvárhatóság alól.

A kérdés, hogy
valóban elvárható volt-e a hiba felismerése ...?

Ez meg szakértő által eldönthető kérdés, vita esetén.

- -

Mondjuk én már rég megegyeztem volna inkább,
hogy a felét kifizetem aztán kész vége.
Ügy lezárva.

Miruati # 2018.05.06. 12:56

Mit egyezel meg, már vastagon megy a per. Felét fizeted mindennek, vagy csak a javításnak? Abba már nem mennek bele..

drbjozsef # 2018.05.07. 05:31

Egy lófaszt fizettem volna ki a felét.

Ezt írta Miruati : „Telnek a hónapok, 5 hónap múlva felhív újra majd közli, hogy most hozta ki a szervízből fizessem ki a számlát 300e

Ha használták az autót, ezt meg kellene nézni a km óra állásból, akkor ez nem lehet rejtett hiba. Ha öt hónapig jó volt a befecskendező, hogy használják, akkor az a hiba a vásárláskor kizárt hogy fenn állt volna.

Tsabi # 2018.05.07. 06:59

Üdv mindenkinek!

Én is egy kis segítséget szeretnék kérni. 3 hete vásároltam egy 12 éves 320ekm-t futott dízel személyautót, viszont most meghábásodott a motorja. Szerelő véleménye szerint hajtókar csapágy vagy csapszer lehet a ludas. A vásárláskor semmi jelét nem mutatta, sőt az azóta nálam megtett 1500 km alatt sem. Nem gyilkolásztam, normálisan közlekedtem vele. Olaj rendben volt, hibát nem jelzett! Magánszemélytől vásároltam, akit nem is szeretnék hibáztatni, mert ebben az esetben nem hinném hogy eltitkolt hibáról van szó! Úgy tudom hogy fődarab meghibásodásra az eladónak 1 évig kell felellősséget vállalnia, ha persze az nem az új tulajdonos álltali hibás üzemeltetésből származik! A kérdésem az lenne, hogy a javíttatás költségeit követelhetem e az előző tulajdonostól, illetve milyen lépéseket tehetek ez ügyben?
Előre is köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2018.05.07. 07:47

Úgy tudom hogy fődarab meghibásodásra az eladónak 1 évig kell felellősséget vállalnia, ha persze az nem az új tulajdonos álltali hibás üzemeltetésből származik!

Nem. Az eladó azért felel, hogy a teljesítéskor a szerződésnek megfelelően teljesítsen. Magyarul, a szerződéskor meglévő, de esetlegesen rejtett hibákért felel, azokért sem mindért (elvárható gondossággal felismerhetőekért nem, ismert és jelzett hibákért sem).

Ráadásul magánszemély eladó esetén a bizonyítási teher a vásárlót terheli.

Ha 1500 km-t mentél vele, akkor igen csekély az esélye, hogy bizonyítani tudod, hogy a megállapított hiba MÁR a vásárláskor is fennállt. Arról nem is beszélve, hogy a gyakorlat szerint a jármű általános állapotát és futásteljesítményét is figyelembe veszik, vagyis egy nullkilométeres autónál egy csapágy meghibásodás sokkal valószínűbben lehet már meglévő hibából eredő, mint egy 320.000. km-t futott autónál. Ott az ilyen hibára a vevőnek számítania kell.

Szerintem nem nagyon van keresnivalód sajnos.

nonolet # 2018.05.07. 07:58

Szinte biztosan nincs esély, ha magánszemély volt az eladó.

- -

Ha egy autókereskedő vállalkozás volt az eladó, akkor talán.

Mivel az első 6 hónapban ez esetben a bizonyítási teher az eladóé.
Hisz ekkor "vélelmezni kell" a rejtett hiba fennállását.

Tsabi # 2018.05.07. 08:26

Hát köszönöm szépen a válaszokat!

Miruati # 2018.05.07. 08:39

Köszönök én is mindent, Drbjozsef és Nonolet! Majd megírom mi lett a vége.

Miruati # 2018.05.08. 11:58

Még csak annyit, ha 10 éves autóba új alkatrészt raknak, akkor nem egy értéknövelő beruházást tesznek?
Azt kell kifizetni ha bukok vagy annak az autó árához arányos értékét?
Tehát ha az autó negyedét éri új árához képest, akkor az alkatrésznek is negyedárát...

drbjozsef # 2018.05.08. 12:40

Ha jogos az igény, akkor a szerződés szerinti üzemképességet kell helyreállítanod, olyan alkatrészekkel, amilyennel akarod, annyiért, amennyiért akarod. Akár használtakkal is, csak működjön.

Mivel neked ezt eleve nem biztosították, hivatkozhatsz erre, de végső soron bíró mondaná ki, hogy befecskendező fúvókákat nem életszerű használt szarokra cserélni, valószínűleg a szakértő szerint sem. Ez esetben a teljes árat kellene térítened, feltéve ha a szakértő sem becsülné túlárazottra az igényüket (mert azért akármennyit nem kérhetnek).

Ilyen avultatást csak a biztosítók mernek eljátszani, hogy kevesebbet fizetnek, mert "nő" az autó értéke egy új alkatrésztől. De nekik van hozzá pofájuk is, hátterük is.

Bn03013 # 2018.05.08. 13:40

Üdvözletem mindenkinek!

Hasonló problémában szenvedek mint az előttem szóló és segítségre lenne szükségem!
3 hónapja már, hogy eladtam az akkor már általam közel 2 éve használt lassan húsz éves autóm 190.000 forintért! Nyilván nem egy új és tökéletes autóról beszélünk, de semmi üzemképesseget befolyásoló problémája nem volt, ki is próbálta a vevő majd az eredeti árát lealkudva vette meg ennyiért a kis Corsam. Adásvételi írásakor bele lett foglalva az ami akkor fennálló baja volt az autónak majd ma így 3 hónap elteltével kaptam egy üzenetet, hogy több száz ezret költöttek az autóra ami állításuk szerint 3 hete használhatatlan és hogy kártérítsem őket valamint vegyem vissza az autót mert perre viszik az ügyet!
Én ezzel az autóval vittem még a kollégákat is dolgozni soha hasonló baja sem volt az autónak. Az érdekelne, hogy ilyen esetben mire számítsak mit tudok vagy kellene tennem?!
Előre is köszönöm szépen a választ!

nonolet # 2018.05.08. 14:22

Kérd írásban a hiba listát.
Nézd át... értékeld ki.

Ha nem látsz benne jogos igényt, akkor...
Adj rövid választ:
"Nem látok szavatossági körbe tartozó hibát.
HA mégis igénye van, akkor forduljon a bírósághoz és meglátjuk."

Aligha fognak perelni.

Egy potom pénzért vett 20 éves autón
azért nehéz rejtett hibát találni,
ha nem verted át őket szándékosan.

Pláne 3 hónap után.
Pláne, úgy, hogy: nem szóltak a javítás előtt!!!
és így az eredeti állapot nem mérhető fel.
Valamint nem volt módod a javításról dönteni.

Bn03013 # 2018.05.08. 15:44

Először is nagyon szépen köszönöm a választ!
Kaptam egy szép listát az állított hibákból amire szakember azt mondta hogy nem lehetséges másrészt ha hasonló problémája lett volna sem rejthettem volna el szándékosan valamint nálam is jelentkeznie kellett volna. Ilyen pedig nem volt. Azt pedig én is úgy gondolom, hogy ha probléma van az autóval ami akkor is meglévő volt amikor én eladtam nem 3 hónap múlva fog előjönni vagy ha időközben meg is van valami gond szólok és úgy egyezkedunk maximum nem pedig önként ráköltök 130 ezret egy 190ert meg vett autóra majd az előző tulajdonossal közlöm, hogy mindezt fizesse!
Elnézést, hogy így írom de elég kellemetlenül érint úgy hogy tudom nálam sose volt vele kisebb gond sem, ami volt azt tudták valamint másnap közölte hogy átnézette és nincs vele gond.. most pedig követelőznek!

Még egyszer köszönöm a segítséget!

Szomorú örökös # 2018.05.08. 15:45

Bn03013

Sokan gondolják azt, hogy megvesznek egy kocsit, aztán amikor néhány hónap után kiderül, hogy komolyabb ráköltést igényel, akkor azt az előző gazdára akarják ráverni. Nem kell neki bedőlni, te nem zsákbamacskát árultál, nem is aranyáron, úgyhogy ne aggódj, nem fognak pereskedni. Az előttem szóló tökéletesen leírta a teendőket.

Bn03013 # 2018.05.08. 15:56

Köszönöm szépen!!

Bn03013 # 2018.05.08. 16:02

Az mondjuk érdekelne, hogy mi tartozik a szavatossági hibák közé főleg egy lassan 20 éves autónál vagy ez mit takar? Tehát ha valami nálad adja meg magát a korából adódóan az szavatossági hiba? (Persze itt olyan dologra gondolok ami nálam még működött, nem volt vele probléma!)

Dr.Attika # 2018.05.08. 16:44

A különböző katalógusok 10 éves korig adnak meg árat. Egy személygépkocsi addig képvisel értéket. Nem véletlen, hogy a gyártóknak az alkatrész ellátása is maximum 10 évre korlátozott.Aki 10 évnél idősebb gépkocsit vásárol az csak a szerencsében bízhat, hogy javítás mentesen tudja használni a gépkocsit.

Bn03013 # 2018.05.08. 17:21

Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2018.05.08. 18:53

Ezért tanácsolnám mindenkinek, aki használt autót ad el, főleg öreget, főleg ha alkudoznak, hogy a szerződésben zárja ki a szavatosságot. Magánszemélyek egymás között eltérhetnek a Ptk. vonatkozó részétől, így ha ez írásban is bekerül a szerződésbe, akkor ennek tudatában veszi meg a vevő, és slussz.

nonolet # 2018.05.08. 20:52

A szerződés szerinti teljesítésért az eladó 1 évig felel.
Azaz azért, hogy: a vevő pontosan azt kapta amiről szó volt.

HA NEM azt kapta amire szerződött,
akkor azokért a hibákért is felel az eladó,
amik MÁR az eladáskor IS megvoltak, de nem voltak még felismerhetők
Azaz az úgynevezett REJTETT hibákért is.

Rejtett hiba az,
ami a vevőtől elvárható gondossággal !!!
nem volt felfedezhető az átvizsgáláskor.

A rejtett hibáért az eladó akkor is felel, ha nem tudott róla.

Feltéve, hogy: a hiba MÉG idő előtti az autó állapothoz-korához-futáshoz képest, vagyis még nem kéne előfordulni, nem szokott még előfordulni.

Egy 20 éves sokat megért autónál ugyebár...
Azért már bármi és bármikor előjöhet.

Ilyenkor már az idő előttiség alapban aligha játszik.
Kivéve, ha azt mondta az eladó az adott cuccra, hogy az márpedig OKÉ!, mert javítva/cserélve volt az eladás előtt.

  • -

A rejtett hibát, ha ez eladó magánszemély,
akkor mindig a vevőnek kell bizonyítania!
Mégpedig perképesen, nem csak bemondással.

Hiba esetén pedig ELŐSZÖR az eladót kell felszólítani a javításra.

Aztán HA!!! az eladó nem hajlandó a javításra,
akkor már saját kézbe veheti az ügyet.

Vita esetén

  • vagy megegyeznek a felek egymással ésszerű időn belül

(ha magától elhal-abbamarad az ügy az is egyfajta megegyezés, a beletörődés)

  • vagy a bíróság ítél a vevő által indított perben

- -

Továbbá...

Tehát...

1.
Hiba esetén Hozzák VISSZA ŐK
mégpedig
MEGBONTÁS MENTES!!!!! állapotban, ha panaszuk van.

Ez az Ő feladatuk és költségük, hisz a törvény szerint a hibás autót az szállítja, akié! és az már az övéké.

Szóval NEEEEE piszkálják, ne szedjék szét, ne javítgassák.
MAJD az eladó elviszi a saját szerelőjéhez vagy ahová akarja.

2.
Az eladó nélkül NE vigyék szervizbe!!!
Hanem vigyék vissza neki.

Jelezd, hogy a javíttatás KIZÁRÓLAG az eladó te dolga!
Ezért ne kavarjanak... mert, ha mégis
akkor nem fogod elismerni az igényüket.

Pláne, ha meg is piszkálják az engedélyed nélkül.

Bn03013 # 2018.05.08. 21:42

A probléma már ott is kezdődik,hogy ő már a tényeket közölte, hogy 3 hete szervizbe van és már eddig 130 ezret költött rá, tehát hozzányúltak és ezt 3honappal a vásárlás után közli velem és ÍGY várja hogy fizessek MINDENT!! Nem a meghibásodáskor keresett meg! És igen nem egy fiatal autó, én már "kinőttem" nyilván cserélni akartam nem mégegyszer rákölteni az árát például. Most meg vegyem vissza 3 hónap után még amit össze turkáltak meg cserélgettek benne kitudja kivel és mennyiért én fizessem azt is??? Ráköltötte az autó árát állítása szerint egy eddig szinte "igénytelen" autóra.

Miruati # 2018.05.09. 06:12

Nonolet
"Hiba esetén pedig ELŐSZÖR az eladót kell felszólítani a javításra."

Ha ez nem történik meg, akkor az már lehet bukta nekik?
Bírója válogatja?