üzembentartói szerződés - tulajdonos


wers # 2016.01.22. 15:46

:) köszi, na, a bérletre nem gondoltam a lenti esetre reagálva, mert vagy felmondható, vagy lejár, tehát az üzemeltetői jog is kimúlhat alóla, nem életfogytig tart (vagy esetleg az örökösök...) Arról nem kell lemondani.

A haszonélvezet az hogyan működik? Ez érdekel. Mennyivel több, mintha csak egyszerűen üzembentartó a személy?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.21. 18:04

Haszonélvezetről például nem lehet egyoldalúan lemondani. Vagy egy határozott idejű bérletet sem lehet felmondani.

wers # 2016.01.21. 16:00

Milyen jogcímre gondolsz? Mikor nem mondhat le a jogáról?

Na jó, akkor biztos nem, ha kiskorú a tulaj.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.20. 19:09

Is. Meg vagy. Tulajdonképpen attól függ, hogy milyen magánjogi jogcím van az üzembentartói minőség mögött.

wers # 2016.01.20. 16:10

üzembentartói nem szűnik meg sem eladással, sem halállal, a tulajdonosnak kell azt egy nyilatkozattal visszavonni

Szerintem pedig nem. Az üzemben tartó mondhat le a jogáról.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.20. 10:18

adott egy autó, aminek van egy üzembentartója. Az autó kölcsönbe van adva egy harmadik személynek meghatározott díjért.
Szerintem az az üzembentartó, aki nem "tartja üzemben" az autót, nem is üzembentartó. Sajnálatosan keveredik itt egy közigazgatási jogi fogalom (üzemben tartó) a magánjogi vonatkozásokkal.
Az, hogy kit illet a bérleti díj, nyilván magánjogi kérdés. Én kérdezem is, hogy miért illetné az "üzemeben tartót"? (Ezzel nem azt mondom, hogy kizárt, csak azt, hogy magyarázatra szorul.)

gylab # 2016.01.20. 10:05

Nekem volt hasonló esetem, egy utifutit használtam üzembentartóival, de a tulaja meghalt, örököse meg nem jelentkezett. Így rajtam maradt a futó - bár használhatatlanul, mert forgalmit nem kaphat, mert az üzembentartó én vagyok, ez nem szűnt meg még a tulaj halálával sem, máig fizetem az adót, a biztosítást csak azért nem, mert azt nem tudják behajtani ellentétben az adóval. Utánanéztem, mit lehet tenni, sajna semmit, jog szerint az üzembentartói nem szűnik meg sem eladással, sem halállal, a tulajdonosnak kell azt egy nyilatkozattal visszavonni.

Balatonb # 2016.01.05. 12:14

Tisztelt Jogi Fórum!

A kérdésem a következő:

adott egy autó, aminek van egy üzembentartója. Az autó kölcsönbe van adva egy harmadik személynek meghatározott díjért. A kérdésem az, ha a tulajdonos meghal, akkor kölcsönért kapott díj ugyanúgy az üzembentartóé továbbra is, vagy az örökösöké. Azt gondolom a tulajdonos halálával, megszűnik az üzembentartói jogviszony, ezért a kocsiból befolyt díjak már nem az üzembentartónak járnak.